Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

581.

Odpověď

ministra vnitra, spravedlnosti a národní obrany

na interpelaci poslance Tichého (tisk 409)

ve věci terorisování a týrání obyvatelstva v České Kamenici orgány armády (OBZ) a osobami, vystupujícími jako partyzáni, a nezákonného postupu místní správní komise v České Kamenici a okresního národního výboru v Děčíně.

1. Skutečnosti, uvedené v interpelaci, jsou ministrům vnitra, spravedlnosti a národní obrany známy.

2. Politováníhodné události v České Kamenici je nutno přičísti na vrub revolučním a porevolučním poměrům, převládajícím v pohraničí vůbec. Jest třeba zdůrazniti, že v květnových dnech 1945 bylo v České Kamenici celkem asi 60 Čechů, t. j. asi jedno procento obyvatelstva. Byly to osoby české národnosti, které byly v České Kamenici již za prvé republiky a zůstaly tam již za okupace; několik osob české národnosti přišlo do České Kamenice v důsledku pracovního nasazení za doby nesvobody a měly v úmyslu se v městě trvale usaditi. Vzhledem k tomuto stavu je pochopitelné, že české obyvatelstvo vítalo v porevolučních dnech každého Čecha, který přišel posíliti posici českého živlu. Není tudíž divu, že také Adolf Charous, jenž se nad to vykazoval různými partyzánskými výkazy a potvrzeními, a jeho skupina, byli přijati s uspokojením v České Kamenici. Zjištění, že někteří členové prvního národního výboru v době nesvobody žádali o říšské občanství, dále skutečnost, že několik jich žilo ve smíšeném manželství, to vše nepřispělo k uklidnění poměrů. Vzhledem k těmto skutečnostem doporučil štkpt. Dovara, velitel jednotky OBZ v České Kamenici, okresní správní komisi v Děčíně, aby Adolf Charous byl jmenován komisařem v České Kamenici. Okresní správní komise v Děčíně jmenovala pro Českou Kamenici místní správní komisi a jejím předsedou se stal jmenovaný A. Charous. Po té došlo k zatčení u několika osob, mezi nimiž byli i členové bývalého národního výboru. Jak bylo pozdějším vyšetřováním zjištěno, byli zatčení během vazby týráni.

Stížnosti, podané ministerstvu vnitra a spravedlnosti v březnu 1946 bývalými členy prvního místního národního výboru, daly podnět k rozsáhlému vyšetřování celého případu. Z příkazu ministerstva vnitra provedla oblastní kriminální úřadovna v Ústí nad Labem dne 13. března 1946 šetření o poměrech v České Kamenici. Přímým důsledkem tohoto šetření bylo odvolání Adolfa Charouse z funkce předsedy místní správní komise v České Kamenici dne 26. března 1946. Šetření, zahájené na základě těchto stížností, vedlo dále k podání trestních oznámení jak se strany orgánů ministerstva vnitra dne 30. června 1946 pod č. 2145/46 u krajského soudu v České Lípě, tak se strany orgánů ministerstva spravedlnosti, z jejichž popudu bylo na návrh státního zastupitelství dne 9. dubna 1946 u téhož soudu zahájeno trestní řízení proti A Charousovi a spol.

Ministerstvo národní obrany vyšetřovalo události v České Kamenici, zejména činnost štkpt. Dovary, již od 6. září 1945. Stížnost, podaná občany českokamenickými údajně dne 15. března 1946, ve spisech vojenské správy, případ projednávající, není.

V průběhu šetření byl A Charous v listopadu 1946 zatčen. V druhé polovici ledna 1947 byl jmenovaný na návrh státního zástupce podle § 191 tr. ř. na slib propuštěn, protože podle nálezu vězeňského lékaře trpěl Charous akutní tuberkulosou a srdeční vadou, což jej činilo další vazby neschopným.

Dne 14. března 1947 dodaly orgány SNB do soudní vazby obviněného Rudolfa Klapku, Františka Pošepného, Jana Vondrušku, Zdeňku Sýkorovou a Terezii Machuldovou, dne 15. března 1947 byl do soudní vazby znovu dodán Adolf Charous. Trestní řízení proti jmenovaným se vede pro podezření ze zločinu zneužití moci úřední, rušení domovního míru, omezování osobní svobody, vydírání, nebezpečného vyhrožování, těžkého ublížení na těle a nepřekážení cizím zločinům.

3. Je věcí soudu, u něhož se trestní řízení vede, aby rozhodl o vině a případném trestu těchto provinivších se osob. Rozsudkem vojenského soudu ze dne 28. února 1947 byl štkpt. Dovara již pro některé činy odsouzen, vedle propuštění z hodnosti, k trestu žaláře ve výši 5 měsíců. Pro další činy, kladené Dovarovi za vinu, vede se dále vyhledávací řízení u vojenského soudu I. stolice.

Osoby, které byly trestnými činy poškozeny, mají právo, aby se jako soukromí účastníci se svými návrhy na náhradu škody připojily k trestnímu řízení.

V Praze dne 30. dubna 1947.

Ministr vnitra:

V. Nosek v. r.

Ministr spravedlnosti:
Ministr národní obrany:
Dr. Drtina v. r.
gen. Svoboda v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP