Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

4. zasedání

907.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne................................................1947

o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Ustanovení §§ 1 až 9 vládního nařízení ze dne 13. ledna 1943, č. 14 Sb., o dočasných omezeních v živnostenském a jiném výdělečném podnikání, ve. znění vyplývajícím z nynějšího právního stavu, platí přiměřeně do 31. prosince 1948.

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1948 a platí v zemích České a Moravskoslezské; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Dnem 31. prosince 1947 končí účinnost zákona č. 108/1947 Sb., který jest dosud jediným podkladem pro regulaci vzniku a rozšiřování podniků. Zmíněný zákon ponechal v platnosti v podstatě ustanovení vládního nařízení č. 14/1943 Sb. ve znění vládního nařízení č. 282/1944 Sb. a zákona č. 256/1946 Sb., ve svém článku I pak doplnil § 4, odst. 1 vládního nařízení č. 14/1943 Sb. ustanovením, že úřad před rozhodnutím podle §§ 1 až 3 cit. vládního nařízení si vyžádá vyjádření příslušných organisací hospodářství (odborných organisací) a příslušné obchodní a živnostenské komory, že se těmto organisacím a obchodní a živnostenské komoře doručí zmíněné rozhodnutí a že jim přísluší právo odvolati se proti němu. Zmíněné vládní nařízení jest vlastně článkem vývoje, ke kterému spěl náš právní řád již za prvé republiky. Bez jeho ustanovení lze si stěží představiti, že by mohl býti zaveden pořádek do našeho podnikání, neboť při nejmenším vznik nových podniků a rozšiřování podniků dosavadních nutno podrobiti režimu schvalovacímu, aby nevznikaly podniky hospodářsky zbytečné, které by znamenaly jen přítěž našeho hospodářství, neposkytujíce existenční základnu ani podnikateli, ani zaměstnancům, a které by dokonce odčerpávaly pracovní síly z jiných míst, kde jest jich naléhavě třeba. Zmíněné vládní nařízení jest pouhou recepcí předpisů vydaných v době naší mobilisace v roce 1938, které byly pak prodlužovány a jejichž účinnost (použivatelnost) má končiti dnem 31. prosince 1947. Další trvání předpisů platných pro vznik a rozšiřování podniků jest hospodářsky nezbytně nutné a jest také v souladu s požadavky všech oboru podnikání.

Osnova zákona o úpravě živnostenského a jiného výdělečného podnikání, která má regulovati vznik a rozšiřování podniků, byla původně vypracována již v roce 1945, po té byla několikráte přepracována a poslední její znění pod názvem "osnova zákona o omezení v živnostenském a některém jiném výdělečném podnikání" bylo předloženo dne 27. října 1947 vládě ke schválení.

Ježto jsou obavy, že by se jednání o této osnově mohlo prodloužiti do té míry, že by tato osnova nemohla býti usnesena ústavodárným Národním shromážděním a vyhlášena ve Sbírce zákonů a nařízení do 1. ledna 1948, byla vypracována shora uvedená osnova zákona, která prodlužuje platnost zákona č. 108/1947 Sb. o jeden rok, t. j. do 31. prosince 1948. Jednoroční lhůta byla zvolena pro to, že do prvého pololetí příštího roku připadne jednak rozhodování ústavodárnému Národnímu shromáždění o nové ústavě a dále, že do tohoto období mají připadnouti volby do nového Národního shromáždění, tedy, že bude ústavodárné Národní shromáždění příliš zaměstnáno.

Slovy."ve znění vyplývajícím z nynějšího právního stavu" v čl. I vládního návrhu jest vyjádřeno, že je to pro § 4, odst. 1 vládního nařízení č. 14/1943 Sb. právní stav, vytvořený zákonem č. 108/1947 Sb.

Provedení vládního návrhu si nevyžádá žádných dalších nákladů.

V Praze dne 2. prosince 1947.

Předseda vlády:

Klement Gottwald, v. r.

Ministryně průmyslu:

Ing. L. Jankovcová, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP