Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

4. zasedání.

919.

Zpráva

výborů sociálně-politického, právního a rozpočtového

o vládním návrhu zákona (tisk 883) o jednorázových mimořádných přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění pro rok 1947.

I.

Sociálně-politický výbor projednal ve svých schůzích dne 2. a 17. prosince 1947 výše uvedený vládní návrh zákona a usnesl se přijati jej ve znění vládního návrhu.

Současně přijal připojenou resoluci.

V Praze dne 17. prosince 1947.

Komzala v. r.,
Cígler v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Právní výbor projednal ve svých schůzích dne 3. a 17. prosince 1947 výše uvedený vládní návrh zákona a přijal jej podle usnesení výboru sociálně-politického i s přijatou resolucí tohoto výboru.

V Praze dne 17. prosince 1947.

Dr. Gregor v. r.,
Doležel v. r.,
předseda.
zpravodaj.


III.

Rozpočtový výbor projednal výše uvedený vládní návrh zákona ve svých schůzích dne 16. a 17. prosince 1947 a usnesl se doporučiti ústavodárnému Národnímu shromáždění, aby tento vládní návrh přijalo ve znění, jak bylo vládou navrženo, jakož i resoluci, přijatou výborem sociálně-politickým a právním.

V Praze dne 17. prosince 1947.

Dr. Zibrín v. r.,
Lindauer v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne............................1947

o jednorázových mimořádných přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění pro rok 1947.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) K důchodům z invalidního a starobního, pensijního soukromých zaměstnanců, hornického pensijního a provisního pojištění, na něž má oprávněný nárok v prosinci 1947, se poskytnou pro rok 1947 tyto jednorázové přídavky:

k důchodu invalidnímu a starobnímu - Kčs 1.200.-,

k důchodu vdovskému a vdoveckému - Kčs 1.000.-,

k důchodu sirotčímu, rodičů a jiných pozůstalých - Kčs 700.-,

k přídavku na děti (vychovávacímu příplatku) - Kčs 300.-

Přídavek se neposkytne k starobním odměnám z provisního pojištění.

(2) Přídavek podle odstavce 1 se zvyšuje u bezmocných v poměru, v němž je zvýšen důchod pro bezmocnost.

(3) Požívá-li oprávněná osoba několika důchodů uvedených v odstavci 1, poskytne se jí pouze přídavek nejvyšší. Přídavek podle tohoto zákona nepřísluší poživatelům odpočivných nebo zaopatřovacích platů z prostředků veřejných, leč by přídavek podle tohoto zákona byl vyšší než obdobný přídavek, který se jim poskytne k těmto platům z veřejných prostředků; dále nepřísluší zaměstnaným důchodcům, mají-li ze svého zaměstnání nárok na plný vánoční příspěvek v roce 1947.

§ 2.

(1) K důchodům z úrazového pojištění, na něž má oprávněný nárok v prosinci 1947, se poskytnou pro rok 1947 tyto jednorázové přídavky:

a) k důchodu zraněného se ztrátou schopnosti k výdělku 100% - Kčs 1.200.-,

b) k důchodu zraněného s menší ztrátou schopnosti k výdělku, nejméně však se ztrátou schopnosti 50%, poměrná část částky Kčs 1.200.-, která odpovídá míře zmenšení schopnosti k výdělku,

c) k důchodu vdovskému a vdoveckému - Kčs 1.000.-,

d) k důchodům ostatních oprávněných osob - Kčs 700.-.

(2) Přídavek k důchodu zraněného, který má podle příslušných předpisů nárok na zvýšení důchodu (ošetřovné) pro bezmocnost, se zvyšuje o polovinu.

(3) Přídavek se neposkytne osobám, které mají nárok na jednorázový přídavek již z důchodového pojištění podle § 1, dále poživatelům odpočivných nebo zaopatřovacích platů z prostředků veřejných, leč by přídavek podle tohoto zákona byl vyšší než obdobný přídavek, který se jim poskytne k těmto platům z veřejných prostředků, jakož i zaměstnaným důchodcům, mají-li ze svého zaměstnání nárok na plný vánoční příspěvek v roce 1947, Požívá-li oprávněná osoba několika důchodů z úrazového pojištění, poskytne se jí pouze přídavek nejvyšší.

§ 3.

K důchodům vypláceným do ciziny se přídavek neposkytuje

§ 4.

Neprávem přijaté přídavky jest nositel pojištění oprávněn sraziti si z běžného důchodu nebo z jiné dávky, na kterou má týž příjemce nárok.

§ 5.

Přídavky podle tohoto zákona jsou osvobozeny od daně ze mzdy.

§ 6.

Náklady spojené s výplatou přídavků podle tohoto zákona hradí nositelé pojištění ze svého.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. prosince 1947; provede jej ministr sociální péče.

Resoluce výboru sociálně-politického.

Sociálně-politický výbor žádá, aby ministerstvo financí v dohodě s ministerstvem sociální péče, poskytlo nositelům sociálního pojištění záruku na případnou úhradu, kdyby se nositelé soc. pojištění při provádění tohoto zákona dostali do finančních nesnází.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP