Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1013.

Naléhavá interpelace

poslanců Caňkáře, dr. Loubala, Weilanda, dr. Neumana a druhů

vládě republiky Československé

ve věci refundace nákladů, vzniklých statutárním městům výkonem agend pro státní správu.

V době od skončení okupace 1945 až do poslední doby byla v oboru státní správy dekrety, zákony i jinými předpisy uložena statutárním městům jako městům vykonávajícím agendu okresních národních výborů, celá řada úkolů, vyplývajících z poválečných poměrů, aniž bylo v příslušných předpisech pamatováno na to, jakým způsobem statutární města náklady z těchto úkolů plynoucí uhradí. Dnes u statutárních měst převažuje stále více agenda okresní nad agendou obecní, na kterou vlastně byla tato města zařízena.

Pro státní správu vykonávají statutární města agendu v těchto oborech: v zajištění a správě majetku osob státně nespolehlivých, v osidlování, v konfiskaci zemědělského majetku, v náhradách válečných škod, ve státním občanství Němců, v zásobování a vyživování, v bytové péči, ve stíhání trestních provinnění proti národní cti, v přidělování motorových vozidel a pohonných látek, v oboru ústředí pracovních středisek a ve výkonu bezpečnosti. Je tedy obor státní správy, přenesené na statutární města tak rozsáhlý, že je otázkou, jak zvládnou tato města svou kritickou finanční situaci. Ciferně vyjádřeno činily osobní a věcné náklady, zatěžující na př. zemské hlavní město Brno v roce 1945 a 1946: v oboru agendy pro státní správu celkem částku 59,111.767 Kčs. V roce 1947 budou tyto náklady u téhož města činiti dalších asi 30,000.000 Kčs a od září 1947 k nim přistoupí ještě věcné náklady, spojené s výkonem bezpečnostní agendy a opatřením místností pro státní bezpečnost, které v témž městě v roce 1946 přesáhly částku 10 mil. Kčs. Osobní a věcné náklady, jimiž byla některá jiná statutární města zatížena výkonem výše uvedených agend pro státní správu, dosahují za léta 1945 až 1947 u města Opavy částky 15 mil. Kčs, u města Ostravy 40 mil. Kčs. U měst Praha, Olomouc a Košice není tato částka zatím ciferně vyčíslena.

Statutární města proto žádají, aby všechny výdaje spojené s výkonem agendy státní správy byly statutárním městům refundovány a aby těmto městům byla proporcionelně rozdělena úhrada, s níž státní správa ve svém rozpočtu počítala na věcné náklady národní bezpečnosti v rozpočtu za rok 1947 a 1948 a pokud státní správa bude hraditi do konce roku 1947 tyto věcné náklady ze státních prostředků, aby nepožadovala jejich náhrady od statutárních měst. Naléhavost interpelace je odůvodněna špatnou finanční situací těchto měst.

Podepsaní se proto táží vlády republiky Československé:

1. Zda je jí známa finanční situace statutárních měst?

2. Zda je ochotna vyhověti žádosti statutárních měst, jak je shora uvedena?

3. Zda a jakým způsobem je ochotna nahraditi těmto městům výdaje spojené s agendou státní správy?

4. Jak chce zajistiti finanční rovnováhu těchto měst při výkonu tak rozsáhlé agendy v oboru státní správy?

V Praze dne 28. ledna 1948.

Caňkář, dr. Loubal, Weiland, dr. Neuman,

Uhlířová, dr. Krajina, dr. Kácl, dr. Hřebík, Alois Jaroš, dr. Šíp, Deči, Urbánek, Šulík, dr. Burian, Rychtera, Křepela, Přeučil, ing. Bouchal, Žáčková-Batková, Mikuláš, dr. Jan Stránský, Slíva, Hora, Kleinerová, Stanislav Novák, Josef Ševčík, Nedoma, dr. L. Novotný, Tichý, Jirásek, Lesák, Čížek, Šmejcová, Ulrich.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP