Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1014.

Naléhavá interpelace

poslance Františka Klátila a druhů

ministryni průmyslu

ve věci přemisťování průmyslových podniků z okresu Vejprty.

Podle výnosu min. vnitra ze dne 13. prosince 1946, čís. II/5-318.926 byla provedena pro vejprtský okres klasifikace průmyslových podniků a bylo rozhodnuto, že podniky skupiny A v počtu 35 zůstanou v provozu ve jmenovaném okrese a ostatní podniky v poctu 74 budou likvidovány. Tuto nelítostnou skutečnost přijalo obyvatelstvo tohoto okresu s důvěrou, že jim zůstane na okrese alespoň něco, třebaže jim bylo líto, že tam zůstalo mnoho vyrabovaných podniků, v nichž jen déšť a sníh dokonává dílo zkázy.

Podle výměrů ministerstva průmyslu stěhují se však z okresu další podniky. Tak firma Edmund Schmiedel, továrna na prýmky, výměrem ze dne 10. října 1946, č. II/VI-289.985 stěhuje se celá do Rožmitálu pod Třemšínem. Firma Bedřich Herold, továrna stávkového a pleteného zboží, přemísťuje část podniku do Třeboně. Dále se odváží celé strojové zařízení některých podniků, protože různé firmy dostávají na tyto stroje přídělové listy od ministerstva průmyslu.

Přes to, že uznáváme, že i ostatní kraje potřebují průmysl, přece je třeba řešiti tyto otázky s náležitým ohledem na osidlování pohraničí, na nastěhovavší se tam obyvatelstvo, na stroje a budovy, jichž by se mělo řádně využíti a konečně k zajištění potřebného klidu pro výrobu. Tato opatření zbytečně zneklidňují obyvatelstvo, neboť tito nevědí, zda za čas si nevzpomene ministerstvo průmyslu přemístiti i jiné závody z Vejprt a okolí. Tímtéž se odůvodňuje naléhavost této interpelace, jakož i tím, že jest třeba co nejdříve uklidniti osazenstva závodů a zajistiti plný jejich výkon.

Okresní národní výbor ve Vejprtech žádá, aby přemísťování průmyslových podniků z jeho okresu bylo ihned zastaveno a aby tam rovněž zůstaly všechny stroje, kterých je možno v tamních továrnách použíti. Bez zachování průmyslu není možno okres vejprtský osídliti. Ministerstvo průmyslu při svém rozhodování pomíjí skutečnost, že uvedený průmysl zaměstnává několik tisíc občanů české a slovenské národnosti, kteří opustili vnitrozemí a šli na výzvu vlády do pohraničí, hlavně do komunikačně velmi zanedbaného severozápadního výběžku vejprtského. Kdyby pro ně nyní v tomto okrese nebylo práce, museli by se vracet do svých původních míst za značně stížených podmínek.

Podepsaní se proto táží paní ministryně průmyslu:

1 Zda její průmyslová situace vejprtského okresu známa?

2. Zda je ochotna dáti příkaz k okamžitému zastavení přemísťování průmyslových podniků z tohoto okresu?

3. Zda je ochotna dáti příkaz k zastavení odsunu strojů z těch podniků, které jsou v provozu a zajišťují rentabilitu?

4. Zda je ochotna dáti záruky, že z tohoto okresu již žádný podnik nebude přemístěn a že bude dodrženo aspoň to, co bylo za účasti zástupců Okresního národního výboru dojednáno?

V Praze dne 29. ledna 1948.

Klátil,

dr. Krajina, Uhlířová, Děd, dr. Hobza, dr. L. Novotný, ing. dr. Kameníček, Urbánek, Křepela, Alois Jaroš, Přeučil, Stanislav Novák, Rychtera, dr. Jan Stránský, Čížek, dr. Neuman, dr. Horáková, Nedoma, dr. Hřebík, Torn, Hora, Šulík, Parez, Lesák, Šmejcová, Weiland, Tichota, Deči, dr. Kácl, Caňkář, Jirásek, dr. Burian, dr. Šíp, Žáčková-Batková, Slíva, Mikuláš, Kleinerová, dr. Loubal, Josef Ševčík, ing. Bouchal.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP