Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

4. zasedání.

1016.

Naléhavá interpelace

poslankyň Žáčkové-Batkové, Šmejcové, Zeminové a druhů

ministru vnitřního obchodu

ve věci zabezpečení přídělu vlny a bavlny k pletení pro rodiny s dětmi a pro potřeby vyučování ženským ručním pracím na školách národních.

V posledních měsících je ve speciálních obchodech s potřebami pro ženské ruční práce prodávána vlna a bavlna k pletení rukavic, šálů a svetrů. Před obchody od časných hodin ranních stojí fronty žen a mezi nimi hodně matek malých dětí, které si stěžují, že nemohou vystávat celé hodiny ve frontách, když musí opatrovat malé děti, se kterými do fronty se postavit nemohou. Při tom poukazují na skutečnost, že v mnohých rodinách je nadbytek věcí, upletených z vlny a bavlny, protože i několik dospělých členů těchto rodin má čas k tomu, aby ve frontách před obchody s vlnou a bavlnou stáli, takže se na ně vždycky řada dostane, zatím co matka s netrpělivým dítětem musí předčasně frontu opustit, a nemůže uplésti pro své děti, které trpí zimou, rukavice, šály ani svetry. Matky žákyň národních škol poukazují na skutečnost, že ženské komise a jiná sdružení některých politických stran dostávají příděly vlny a bavlny k pletení, pro pořádání odborných kursů, zatím co jejich dcery, žákyně národních škol, nemohou vlnu a bavlnu sehnat pro potřeby vyučování ženským ručním pracem a nemohou se tedy pletení a háčkování naučit.

Matky malých dětí dožadují se, aby vlna a bavlna k pletení byla přidělována na zvláštní kupon dětské šatenky. Stejný požadavek kladou také matky žákyň národních škol.

Jest třeba učiniti okamžitá opatření; tím je odůvodněna naléhavost interpelace.

Podepsané poslankyně, uznávajíce závažnost stížnosti matek na nedostatky v distribuci vlny a bavlny, určené k pletení a háčkování, se táží:

1. Je pan ministr ochoten upraviti distribuci vlny a bavlny k pleteni a háčkování, aby tato byla přidělována především matkám s dětmi na zvláštní kupon dětské šatenky?

2. Uznává pan ministr nutnost vyučování žákyň národních škol ženským ručním pracem a upraví distribuci vlny a bavlny tak, aby pro potřeby vyučování ženským ručním pracem na školách národních byla vlna a bavlna přidělována do speciálních obchodů s potřebami pro ženské ruční práce, odkud by je správa škol obstarala pro své žákyně?

3. Je pan ministr ochoten za spolupráce ministerstva školství a osvěty provésti zvláštní soupisovou akci zjištění nejnaléhavějších potřeb vlny a bavlny k účelům vyučování ženským ručním pracem?

V Praze dne 10. února 1948.

Žáčková-Batková, Šmejcová, Zeminová,

Tichota, Slíva, Křepela, dr. Jan Stránský, Parez, dr. Krajina, Bartoš, Stan. Novák, Uhlířová, dr. Hobza, ing. dr. Kameníček, Rychtera, Alois Jaroš, Urbánek, Kleinerová, Šulík, Deči, Děd, dr. Uhlíř, ing. dr. Kácl, Klátil, Weiland, Tichý, Přeučil, Bolen, Lesák, dr. Horáková, Hora, Jirásek, Ulrich.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP