1035.

Odpověď

ministra vnitra a ministra školství a osvěty

na naléhavou interpelaci poslance dr. Bláhy a druhů (tisk 980)

ve věci odčinění křivd veřejným zaměstnancům - osvobozeným politickým

vězňům a legionářům.

K dotazu obsaženému pod čís. 1 v interpelaci zaujímá ministerstvo vnitra toto stanovisko:

Jak uvedlo ministerstvo vnitra ve svém oběžníku ze dne 18. června 1947, čís. B-3399-10/6-47-IV/1, má býti otázka odškodnění zaměstnanců, u nichž má býti zatím posečkáno s projednáváním přihlášek o odškodnění, jakož i příp. návrhů na opatření podle čl. 6 ústavního dekretu presidenta republiky z 3. 8. 1944 o obnově právního pořádku (zákon čísl. 2/1946 Sb.), upravena zvláštním zákonem. Osnova tohoto zákona o odškodnění a jiných opatřeních pro některé veřejné zaměstnance, kteří byli přeloženi do výslužby nebo jejichž služební poměr byl rozvázán v době nesvobody, byla již vypracována ministerstvem financí a konečné znění této osnovy bylo předloženo dopisem ministerstva financí ze dne 13. ledna 1948, č. 3607/48-IX/1, úřadu předsednictva vlády. Personální komitét ministrů schválil také tuto osnovu v navrženém znění ve své schůzi ze dne 15. ledna 1948 a lze očekávati, že osnova bude schválena co nejdříve vládou a zaslána ústavodárnému Národnímu shromáždění.

Jak se stanoví v § 9 této osnovy, má se podle ustanovení navrženého zákona rozhodnouti o případech jím upravených i tehdy, byl-li přede dnem počátku jeho účinnosti uplatněn nárok na odčinění křivd podle dekretu č. 53/1945 Sb. a správní úřad o tomto nároku buď dosud pravoplatně nerozhodl nebo nevydal nové rozhodnutí, po případě neučinil další opatření podle § 6, odst. 2, po případě podle § 7, odst. 2 zákona o nejvyšším správním soudě, nebo byla-li proti rozhodnutí správního úřadu podána stížnost k nejvyššímu správnímu soudu a tento soud o ní dosud nerozhodl.

Jelikož právě v případech, o něž v interpelaci jde, by nemohlo býti podle nynější praxe kladně rozhodnuto, bylo by zbytečným zatížením úřadů, aby tyto případy projednávaly, protože by stejně musely býti pak znovu projednávány podle navrženého zákona.

Za tohoto stavu nepovažuje ministerstvo vnitra za účelné zrušení svého oběžníku ze dne 18. června 1947, č. B-3399-10/6-47-IV/1.

K dotazu uvedenému pod čís. 2 odpovídá ministerstvo školství a osvěty toto:

V oboru ministerstva školství a osvěty jest asi 10 žádostí osvobozených politických vězňů a legionářů o odčinění křivd, které pro různé překážky nemohly býti dosud vyřízeny. Řízení o těchto žádostech většinou opožděně podaných, pokračuje.

Asi v 80 případech týkajících se osvobozených politických vězňů a legionářů bylo vyřízení podle dosavadní zákonné úpravy materie záporné a žadatelé se odvolali. V několika případech byla podána stížnost k nejvyššímu správnímu soudu. Kdyby se měly tyto případy bez zřetele na výnos ministerstva vnitra ze dne 18. 6. 1947, č. B-3399-10/6-IV/1 vyříditi, nemohlo by o nich býti podle nynější praxe rozhodnuto kladně. Ministerstvo školství a osvěty považuje proto shodně s ministerstvem vnitra za účelné vyčkati nové zákonné úpravy.

V Praze dne 5. února 1948.

Ministr vnitra:
V zastoupení:
V. Kopecký v. r.

Ministr školství a osvěty:
Dr. Jaroslav Stránský v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP