Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1141.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne..............................1948,

o překládání soudců do výslužby podle věku.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Soudce odejde do trvalé výslužby, dovršil-li 60. rok věku.

(2) Vyžadují-li to mimořádné služební ohledy, povoluje výjimky z ustanovení odstavce 1 ministr spravedlnosti, u soudců ustanovených u nejvyššího správního soudu předseda vlády. U soudců činných na Slovensku povoluje tyto výjimky ministr spravedlnosti po slyšení pověřence spravedlnosti a předseda vlády po slyšení předsedy sboru pověřenců.

§ 2.

(1) V době nové organisace soudní přeloží se soudci, kteří dovršili 60. rok věku a u nichž nebyla povolena výjimka podle ustanovení § 1, odst. 2, do trvalé výslužby ve správním řízení.

(2) Přeložení do trvalé výslužby a zproštění činné služby se provede nejpozději koncem měsíce následujícího přímo po měsíci, ve kterém byla věková hranice dovršena.

(3) Soudci, kteří v den počátku účinnosti tohoto zákona dovršili 60. rok věku, přeloží se do trvalé výslužby, nebyla-li u nich povolena výjimka podle ustanovení § 1, odst. 2, nejpozději koncem měsíce následujícího přímo po měsíci, v němž tento zákon nabyl účinnosti.

§ 3.

(1) Mimo dobu nové organisace soudní přeloží se soudci, kteří dovršili 60. rok věku, nepodali včas (odstavec 4) žádost o přeložení do trvalé výslužby a u nichž nebyla povolena výjimka podle ustanovení § 1, odst. 2, proti své vůli do trvalé výslužby jen na základě pravoplatného nálezu kárného senátu.

(2) K vydání nálezu (odstavec 1) jest příslušný:

a) kárný senát nejvyššího soudu, jde-li o soudce ustanovené u nejvyššího soudu, čítajíc k nim i předsedy nejvyššího soudu, nebo jde-li o předsedy sborových soudů druhé stolice;

b) kárný senát nejvyššího správního soudu, jde-li o soudce ustanovené u nejvyššího správního soudu, čítajíc k nim i předsedy nejvyššího správního soudu;

c) kárný senát sborového soudu druhé stolice, jde-li o soudce ustanovené u tohoto soudu nebo u soudů v jeho obvodu.

(3) Kárný senát (odstavec 2) rozhoduje v neveřejném sedění.

(4) Nález, jenž musí býti vydán do osmi dnů po dni, kterého soudce dovršil 60. rok věku, zjistí jen, kterým dnem soudce tento věk dovršil, jakož i okolnost, že do tohoto dne nepodal žádost o přeložení do trvalé výslužby, aniž u něho byla povolena výjimka podle ustanovení § 1, odst. 2, a vysloví, že z toho důvodu musí býti dán do trvalé výslužby z moci úřední.

(5) Nález nabývá účinnosti dnem usnesení. Dodá se soudci do vlastních rukou a není proti němu opravného prostředku.

(6) Přeložení do trvalé výslužby a zproštění činné služby se provede nejpozději koncem měsíce následujícího přímo po měsíci, ve kterém byl nález vydán.

§ 4.

(1) Soudci ve smyslu tohoto zákona se rozumějí státní zaměstnanci, na něž se vztahují ustanovení části druhé, dílu I. zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb., o úpravě platových a některých služebních poměrů státních zaměstnanců (platového zákona).

(2) Ustanovení § 1 a § 2, odst. 2 a 3 tohoto zákona se vztahují též na konceptní pragmatikální úředníky u úřadů veřejné obžaloby.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej předseda vlády a ministr spravedlnosti.

Důvodová zpráva.

Podle ustanovení § 99, odst. 1 ústavní listiny č. 121/1920 Sb. mohou býti soudcové z povolání, dosáhnou-li zákonem stanoveného stáří, dáni do výslužby na základě pravoplatného nálezu kárné komise. Zákonem v tomto ustanovení předvídaným byl zákon ze dne 4. července 1934, č. 165 Sb., o překládání soudců do výslužby podle věku.

Mimořádné poměry, které nastaly v osobním obsazení soudů po osvobození republiky v roce 1945, byly příčinou, že tento zákon byl zrušen dekretem presidenta republiky z 9. července 1945, č. 26 Sb. Poněvadž důvody toho již pominuly, jest třeba opětně zavésti zákonnou úpravu překládání soudců do výslužby podle věku. To je úkolem osnovy.

K jednotlivým ustanovením se uvádí:

K § 1, odst. 1:

Rozhodnou věkovou hranicí pro pensionování soudců z moci úřední má býti dovršení 60. roku věku.

K § 1, odst. 2:

Výjimečný postup ve smyslu tohoto předpisu je odůvodněn naléhavými požadavky služby. Použije se ho jen v případech zcela mimořádných.

Aby byl zaručen nezbytně jednotný postup, svěřuje osnova povolení výjimky pro oblast celého státu ministru spravedlnosti, po případě předsedovi vlády. Zvláštní zřetel k požadavkům služby na Slovensku pojišťuje osnova tím, že příslušné návrhy ohledně soudců činných na Slovensku bude činiti pověřenec spravedlnosti, podle okolností předseda sboru pověřenců.

K § 2, odst. 1:

Přítomná doba nové soudní organisace byla stanovena zákonem z 18. prosince 1947, č. 222 Sb. a trvá od 1. ledna 1948 do 31. prosince 1949. Týká se řádných soudů v republice Československé. Ustanovení § 2, odst. 1 osnovy lze proto za daného stavu použíti jen u soudců, kteří jsou ustanoveni u těchto soudů.

Prakticky se ovšem týká toto ustanovení jen soudců prvé skupiny (t. j. samosoudců a soudců, kterým přísluší hlasovací právo ze zákona, tudíž soudců s funkčním služným). Pomocní soudcovští úředníci (soudci bez funkčního služného) mohou býti přeloženi do výslužby ve správním řízení nejen v době nové organisace soudní, nýbrž i mimo tuto dobu.

K § 2, odst. 2 a 3:

Jde o podrobnější předpisy, do kdy musí býti přeložení soudce do trvalé výslužby provedeno.

K § 3:

Mimo dobu nové organisace soudní lze přeložiti soudce prvé skupiny do trvalé výslužby jen na základě pravoplatného nálezu kárného senátu (§ 99, odst. 1 ústavní listiny). O pomocných soudcovských úřednících platí i tu, co je uvedeno výše k § 2, odst. 1.

V jádře se tu přejímají obdobná ustanovení zákona č. 165/1934 Sb. Přiměřené odchylky vyplývají ze souvislosti s ustanovením § 1, odst. 2 osnovy.

K § 4:

Ustanovení tohoto paragrafu, určuje osobní rozsah osnovy. Znění odstavce 1 vylučuje z jeho rámce vojenské soudce. V druhém odstavci se podrobují hmotně-právním předpisům osnovy i konceptní úředníci u úřadů veřejné obžaloby.

Provedení tohoto zákona přinese při současně zamýšleném všeobecném zákazu přijímání nových sil do státních služeb úspory na platech zaměstnanců v činné službě.

V Praze dne 25. března 1948.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Čepička v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP