Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1164.

Zpráva

výboru ústavního

o vládním návrhu Zákona (tisk 1147)

o volbách do Národního shromáždění.

Výbor ústavní projednal vládní návrh zákona (tisk 1147) o volbách do Národního shromáždění ve schůzi dne 14. dubna 1948 a přijal jej s těmito změnami:

V § 7, v odst. 2 se vypouští část druhé věty "... okresní národní výbor, v jehož obvodu je sídlo dotčeného krajského volebního dnem volby".

V § 14, v odst. 4 v 5. řádce místo § 35 přijde § 33.

V § 15, v odst. 2 ve třetí řádce místo cit. § 12 přijde § 19.

V § 22, v 5. odstavci, třetí věta změněna v tomto znění: "Je-li v každém volebním kraji téže volební oblasti podána jen jedna kandidátní listina téže volební skupiny, nečísluje se."

V § 29, 4. odstavec, třetí řádka opravena tisková chyba místo "oby" na "aby".

§ 41, odst. 1 bude zníti:

"(1) Po určení počtu poslanců podle § 40 rozdělí ústřední volební výbor počet mandátů na jednotlivé volební skupiny v každém z volebních krajů."

V § 42, odst. 5, osmá řádka provedena tisková oprava u slova "zbytku" na "zbytků".

V nadpisu "Hlava pátá" provedena tisková oprava z "patá" na "pátá".

V § 45, III, č. 5, řádka osmá provedena tisková oprava místo "bylo učiněno" na "byla učiněna".

V § 53, odst. 2, pátá řádka byla provedena změna z 3 měsíců na 6 měsíců.

V § 55, odst. 1, lit. c) byla škrtnuta slova "...pokud nebyla již vyslovena ztráta práva volebního" a nahrazena slovy "... i když nebyla vyslovena ztráta práva volebního nebo i když ztráta práva volebního již pominula;".

V § 57, odst. 2 v druhé řádce škrtnuta čárka za slovem zákona.

Ústavní výbor doporučuje plenu ústavodárného Národního shromáždění, aby vládní návrh zákona o volbách do Národního shromáždění přijalo ve znění, jak byl přijat výborem ústavním.

V Praze dne 14. dubna 1948.

Hložek v. r.,
Dr. Kokeš v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne............................1948

o volbách do Národního shromáždění.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

HLAVA PRVNÍ.

Ustanovení všeobecná.

Oddíl I.

Volební kraje, oblasti, místa a obvody.

§ 1.

Volební kraje a oblasti.

(1) Pro volby do Národního shromáždění se rozděluje území Československé republiky na volební kraje, složené ze správních okresů podle stavu v den vypsání volby. Volební kraje jsou určeny v příloze, která jest součástí tohoto zákona.

(2) Volební kraje jsou sdruženy ve dvě volební oblasti, z nichž jednu tvoří volební kraje prvý až devatenáctý, druhou volební kraje dvacátý až dvacátý osmý.

§ 2.

Určení počtu poslanců volených ve volebních oblastech.

(1) Počet poslanců, kteří mají býti voleni v každé volební oblasti, určí způsobem uvedeným v odstavcích 2 a 3 podle počtu osob zapsaných ve stálých seznamech voličských ústřední volební výbor (§ 8) ve schůzi svolané k tomu účelu ministrem vnitra.

(2) Ústřední volební výbor nejprve zjistí na podkladě šetření provedeného ministerstvem vnitra úhrnný počet osob, které jsou zapsány ve voličských seznamech (§ 18) na území celého státu a v každé volební oblasti.

(3) Poté rozdělí úhrnný počet osob zapsaných v těchto voličských seznamech na území celého státu počtem všech poslanců, které je zvoliti (300). Celým číslem dělením vyšlým beze zlomku dělí úhrnný počet osob zapsaných ve voličských seznamech v dotčené volební oblasti. Takto vypočtené celé číslo je počet mandátů připadajících na onu oblast. Nebyly-li takto rozvrženy na volební oblasti všechny mandáty, připadne zbývající mandát volební oblasti, která má větší zbytek dělení. Jsou-li zbytky dělení u obou volebních oblastí stejné, rozhodne los.

(4) Počet poslanců připadající podle předchozích odstavců na každou volební oblast vyhlásí ministr vnitra neprodleně v Úředním listě republiky Československé.

§ 3.

Volební místo.

(1) Volební kraje se dělí na volební místa.

(2) Volebním místem je zásadně každá obec.

(3) Jen výjimečně lze sousední obce s méně než 50 voliči zapsanými ve voličských seznamech přikázati k nejbližší větší obci v témže správním okrese jako volebnímu místu. O tom rozhoduje okresní národní výbor; jde-li však o přikázání k obci, v níž místní (ústřední) národní výbor vykonává působnost okresního národního výboru, je příslušný zemský národní výbor, na Slovensku pověřenectvo vnitra. Rozhodnutí vyžaduje schválení ministra vnitra, který může tuto působnost přenésti, pokud jde o schvalování rozhodnutí okresních národních výborů, na zemský národní výbor, na Slovensku na pověřenectvo vnitra.

§ 4.

Volební obvody a místnosti.

(1) Volební místa se dělí na volební obvody. Pro každý volební obvod se zřídí zpravidla jedna volební místnost.

(2) Volební místo, v němž voličové jsou zapsáni v neděleném voličském seznamu, tvoří jediný volební obvod. Volební místo, v němž voličové jsou zapsáni v dílčích voličských seznamech, má volební obvody, které se shodují s obvody, pro něž jsou sestaveny dílčí stálé seznamy voličské (§ 7, odst. 4 zákona ze dne 21. února 1946, č. 28 Sb., o úpravě stálých seznamů voličských). Není-li v dílčím seznamu voličském zapsáno více než 200 voličů, lze spojiti takový obvod s nejbližším volebním obvodem v jeden volební obvod.

(3) Jsou-li ve volebním místě ve větším počtu voliči v nemocnicích a jiných léčebných nebo sociálních ústavech, kteří pro svůj tělesný stav nejsou s to vykonati volební právo mimo ústav, lze pro ně zříditi zvláštní volební obvod, po případě zvláštní volební obvody.

(4) Volební obvody a volební místnosti určí místní (ústřední) národní výbor. Před určením volebních obvodů a místností v nemocnicích a jiných léčebných nebo sociálních ústavech buď slyšena správa ústavu.

(5) Místní (ústřední) národní výbor určí též jednu, po případě několik volebních místností, v nichž osoby s voličskými průkazy (§ 15 zák. č. 28/1946 Sb.) nebo voliči z přikázané obce (§ 3, odst. 3) vykonají volební právo zpravidla společně s jinými občany.

Oddíl II.

Volební orgány.

§ 5.

Volební výbory.

(1) K provedení voleb jsou povolány tyto volební výbory: obvodní (místní) volební výbory (§ 6), krajské volební výbory (§ 7) a ústřední volební výbor (§ 8).

(2) Členem volebního výboru nebo jeho náhradníkem může býti jen státní občan Československé republiky, který má podmínky práva volebního a není z práva volebního vyloučen podle § 11, odst. 1 a 2, byť i nemá bydliště v obci, v níž je zřízen volební výbor. Kandidáti nesmějí býti členy volebních výborů ani náhradníky, s výjimkou předsedy a místopředsedy ústředního volebního výboru. Týž občan může býti členem několika volebních výborů.

(3) Každý občan je povinen přijmouti jmenování členem nebo náhradníkem člena volebního výboru, pokud splňuje předepsané podmínky (odstavec 2) a má bydliště v obci sídla volebního výboru. Členství (náhradnictví) ve volebním výboru je čestnou veřejnou funkcí. Je-li člen volebního výboru (náhradník) odkázán na svůj denní pracovní výdělek, v němž je mu výkonem této funkce v pracovní den podstatně bráněno, může žádati, aby mu byla přiznána ze státních prostředků přiměřená náhrada ztráty na pracovní odměně i náhrada skutečných výloh vzešlých mu výkonem funkce. O žádosti rozhodne s konečnou platností okresní národní výbor, v jehož obvodu je sídlo dotčeného volebního výboru (§ 46, odst. 7).

(4) Členové volebního výboru a jejich náhradníci složí slib na svou čest a své svědomí, že budou svědomitě a nestranně konati povinnosti svého úřadu a že budou zachovávati zákony a jiné předpisy. Výhrady nebo dodatky ke slibu se považují za jeho odepření a za odmítnutí přijmouti jmenování.

(5) Jestliže člen volebního výboru nebo náhradník z vážného důvodu odmítne přijmouti jmenování nebo se vzdá členství ve volebním výboru, nebo vzejde-li nebo dodatečně najevo vyjde okolnost, pro kterou by ani původně nemohl býti jmenován (odstavec 2), nebo nevykonává-li svůj úřad, provede se neprodleně dodatečné jmenování.

(6) Obvodní (místní) volební výbor a krajský volební výbor se může platně usnášeti za přítomnosti více než poloviny všech členů nadpoloviční většinou přítomných k hlasování oprávněných. Předseda má právo hlasovací. Při rovnosti hlasů se pokládá návrh za zamítnutý. O podjatosti platí přiměřeně ustanovení o správním řízení platná pro národní výbory. Tyto zásady platí též pro usnášení ústředního volebního výboru, avšak s tou odchylkou, že je třeba přítomnosti aspoň tří pětin všech členů a že předsedající hlasuje toliko, je-li počet hlasů stejný, místopředseda hlasuje jen tehdy, když předsedá a počet hlasů je stejný.

(7) Volební výbory rozhodují s konečnou platností. O jednání volebního výboru se sepíše zápis ve dvojím stejnopisu. Zápis podepíší všichni přítomní; pokud by nebyl podepsán přítomným členem (nebo jej zastupujícím náhradníkem), budiž to v zápisu vysvětleno. Zápis sepíše člen volebního výboru pověřený tímto úkolem podle tohoto zákona nebo podle opatření předsedy volebního výboru.

§ 6.

Obvodní (místní) volební výbor.

(1) Pro každou volební místnost se zřídí obvodní volební výbor, který v ní řídí volbu, jakož i zjišťuje a oznamuje volební výsledek v obci (§§ 28 až 38).

(2) Je-li ve volebním místě více než 5 volebních místností, zřídí se ještě pro celý jeho obvod místní volební výbor (§ 38, odst. 2). Ve volebním místě se 2 až 5 volebními místnostmi vykonává úkoly místního volebního výboru obvodní volební výbor, v jehož obvodu je hlavní budova místního (ústředního) národního výboru, a je-li k větší obci jako volebnímu místu přikázána menší obec (§ 3, odst. 3), hlavní budova místního národního výboru větší obce.

(3) Obvodní (místní) volební výbor má 8 členů a tolikéž náhradníků. Členy a za každého člena náhradníka jmenuje předseda okresního národního výboru, v jehož obvodu je sídlo obvodního (místního.) volebního výboru (§ 46, odst. 7), přihlížeje k tomu, aby byly zastoupeny, pokud možno, všechny volební skupiny.

(4) Členové obvodního (místního) volebního výboru a jejich náhradníci se sejdou ke složení slibu (§ 5, odst. 4) bez pozvání 7. den přede dnem volby o 12. hodině u předsedy místního (ústředního) národního výboru, v jehož obvodu je zřízen obvodní volební výbor. Do slibu je vezme v zastoupení dohlédacího orgánu (§ 46) předseda místního (ústředního) národního výboru, neurčí-li dohlédací orgán jiného svého zástupce.

(5) Členové obvodního (místního) volebního výboru volí za předsednictví nejstaršího člena před zahájením volby ze sebe předsedu a místopředsedu poměrnou většinou hlasů; při rovnosti hlasů rozhodne los.

(6) Předseda obvodního (místního) volebního výboru může určiti zapisovatelem některého člena tohoto volebního výboru nebo jinou vhodnou osobu, která se tím stává zároveň členem volebního výboru s hlasem poradním a složí neprodleně slib (§ 5, odst. 4) do rukou zástupce dohlédacího orgánu (§ 46, odst. 6), a není-li ho, do rukou předsedy volebního výboru.

§ 7.

Krajský volební výbor.

(1) Pro každý volební kraj se zřídí krajský volební výbor se sídlem uvedeným v příloze (§ 1), který upravuje kandidátní listiny (§ 21) a zjišťuje a oznamuje výsledek volby ve volebním kraji (§ 39).

(2) Krajský volební výbor má 8 členů a tolikéž náhradníků. Členy a za každého člena náhradníka jmenuje nejpozději 27. den přede dnem volby předseda okresního národního výboru, v jehož obvodu je sídlo dotčeného krajského volebního výboru (§ 46, odst. 7), na návrh příslušného krajského akčního výboru Národní fronty. Za tím účelem navrhne krajský akční výbor Národní fronty, v jehož obvodu je sídlo krajského volebního výboru, předsedovi okresního národního výboru potřebný počet osob, které splňují předepsané podmínky, nejpozději do 12. hodiny 27. dne přede dnem volby. Jmenované členy a náhradníky oznámí předseda okresního národního výboru současně ministerstvu vnitra, na Slovensku také pověřenectvu vnitra.

(3) Členem krajského volebního výboru s hlasem poradním a zároveň zapisovatelem je úředník, podle možnosti konceptní, okresního (ústředního) národního výboru, určený jeho předsedou, v jehož obvodu je sídlo krajského volebního výboru.

(4) Členové krajského volebního výboru a jejich náhradníci se sejdou ke složení slibu (§ 5, odst. 4) a k ustavení krajského volebního výboru bez pozvání u předsedy okresního národního výboru, v jehož obvodu je sídlo krajského volebního výboru (§ 46, odst. 7), 26. dne přede dnem volby o 12. hodině. Po složení slibu do rukou předsedy uvedeného národního výboru volí členové krajského volebního výboru za předsednictví nejstaršího člena ze sebe předsedu a místopředsedu poměrnou většinou hlasů; při rovnosti hlasů rozhodne los.

§ 8.

Ústřední volební výbor.

(1) Pro území celého státu se zřídí ústřední volební výbor při ministerstvu vnitra v Praze, aby provedl rozvržení mandátů na volební oblasti (§ 2) a volební kraje (§ 40) a konečnou úpravu kandidátních listin (§ 22), jakož i první a druhé skrutinium (§§ 41 a 42).

(2) Ústřední volební výbor má jmenovaných 16 členů a tolikéž náhradníků. Členy a za každého člena náhradníka jmenuje nejpozději 26. den přede dnem volby ministr vnitra na návrh ústředního akčního výboru Národní fronty. Za tím účelem navrhne ústřední akční výbor Národní fronty ministru vnitra potřebný počet osob, které splňují předepsané podmínky, nejpozději do 12. hodiny 27. dne přede dnem volby.

(3) Předsedou ústředního volebního výboru je ministr vnitra a místopředsedou pověřenec vnitra, kteří se mohou dáti zastupovati úředníkem svého úřadu.

(4) Členem ústředního volebního výboru s hlasem poradním jest konceptní úředník ministerstva vnitra určený ministrem vnitra.

(5) Členové ústředního volebního výboru a jejich náhradníci, jakož i zástupce předsedy a místopředsedy složí slib (§ 5, odst. 4) do rukou ministra vnitra na počátku první schůze, které se účastní.

§ 9.

Důvěrníci.

(1) Obvodní (místní) volební výbor musí na návrh každé volební skupiny, která podala platnou kandidátní listinu v dotčeném volebním kraji, připustiti dva voliče, které určí zmocněnec volební skupiny (§ 19, odst. 3) a oznámí písemně místnímu (ústřednímu) národnímu výboru nejpozději 5. dne přede dnem volby. Určiti důvěrníky může též zástupce zmocněnce volební skupiny, kterého zmocněnec ustanovil pro správní okres a oznámil okresnímu národnímu výboru (§ 46, odst. 7) aspoň 18. den přede dnem volby.

(2) Důvěrníci mají právo býti přítomni celému volebnímu aktu až do prohlášení výsledku sčítání hlasů; do jednání mohou však zasahovati jen v mezích § 31.

Oddíl III.

O právu volebním a volitelnosti.

§ 10.

O právu voliti.

Právo voliti poslance přísluší všem státním občanům Československé republiky, kteří splňují podmínky pro zápis do voličských seznamů podle § 2, odst. 1 zák. č. 28/1946 Sb. a kteří nejsou vyloučeni z práva voliti podle § 11. Zápis do těchto voličských seznamů je podmínkou výkonu volebního práva.

§ 11.

Vyloučení z práva voliti.

(1) Z práva voliti jsou vyloučeni, kdo jsou vyloučeni ze zápisu do voličských seznamů nebo se do nich nezapisují (§§ 3, 25 a 22 zák. č. 28/1946 Sb.).

(2) Volební právo vykonati nesmějí ti, u jejichž zápisu ve stálých seznamech voličských je poznamenána překážka výkonu volebního práva (§ 55).

§ 12.

Nepřipuštění k hlasování.

Volič zapsaný ve voličských seznamech nesmí býti připuštěn k hlasování (§ 31), předloží-li se obvodnímu volebnímu výboru úřední doklad o tom, že v den volby není státním občanem Československé republiky, nebo že nepřekročil v den vyložení (§ 8 zák. č. 28/1946 Sb.) voličských seznamů, jež jsou podkladem pro hlasování, 18. rok věku, nebo že jest vyloučen z práva voliti podle ustanovení § 11, odst. 1, nebo že u jeho zápisu ve voličských seznamech má býti vyznačena překážka výkonu práva volebního podle rozhodnutí příslušného orgánu, které dosud nebylo provedeno (§ 55).

§ 13.

Výkon práva volebního.

(1) Každý volič má jen jeden hlas.

(2) Volební právo má jen v jedné obci a vykonává je osobně.

§ 14.

Voličský průkaz.

(1) Voličský průkaz opravňuje k výkonu volby jen v obci na něm vyznačené.

(2) Voličové však, kteří prokáží, že se musí z důvodu veřejné služby, kterou vykonávají, nepředvídaně zdržovati v den volby mimo obec vyznačenou na jejich voličském průkazu (na př. příslušníci finanční stráže), mohou na podkladě takového voličského průkazu vykonati volební právo v tom volebním místě, v němž jsou služebně v den volby.

(3) Osoby vojenské a členové Sboru národní bezpečnosti, mající voličský průkaz, mohou voliti rovněž jen v jedné obci, a to zpravidla v obci, v níž jsou v den volby přikázáni službou.

(4) Osoby v den volby ošetřované v nemocnicích a jiných léčebných ústavech nebo umístěné v sociálních ústavech, mohou voliti ve volební místnosti zřízené v ústavu (§ 4, odst. 3 a § 33) jen na podkladě voličského průkazu. Je-li dotčená osoba zapsána ve voličských seznamech v obci sídla ústavu, vydá ji místní národní výbor na přihlášku voličský průkaz, prokáže-li potvrzením správy ústavu, že bude v den volby v něm ošetřována nebo umístěna. Na voličském průkazu buď vyznačen též volební obvod ústavu, v němž osoba hodlá voliti a v němž jedině může na podkladě takového voličského průkazu volbu vykonati.

§ 15.

O volitelnosti.

(1) Za poslance a jejich náhradníky mohou býti voleni všichni státní občané Československé republiky, kteří v den volby vyhovují podmínkám ústavních předpisů a nejsou podle § 11, odst. 1 vyloučeni z práva voliti.

(2) Na kandidátní listině nesmí býti uvedena osoba, u jejíhož zápisu byla do dne předložení kandidátní listiny (§ 19) ve voličském seznamu vyznačena poznámka překážky výkonu práva volebního (§ 55).

§ 16.

Povinnost voliti.

(1) Každý volič je povinen volby se zúčastniti.

(2) Od této povinnosti jsou osvobozeni ti, kdož

a) jsou starší 70 let nebo

b) pro nemoc nebo vadu tělesnou se nemohou dostaviti do volební místnosti nebo

c) pro neodkladné povinnosti svého úřadu nebo povolání nemohou včas přijíti k volbě nebo

d) jsou v den volby od místa volby nejméně 100 km nebo

e) jsou zdrženi přerušením dopravy nebo jinými nepřekonatelnými překážkami.

(3) Zaměstnavatel jest povinen upraviti službu tak, aby se zaměstnanci mohli volby zúčastniti a aby mohli vykonávati funkce členů volebních orgánů nebo jejich náhradníků.

(4) Vojenská služba buď pro den volby upravena tak, aby pokud to dovolují služební poměry, mohly vykonati volební právo i vojenské osoby, nemající voličský průkaz, mimo místo služební. To platí obdobně také o službě členů Sboru národní bezpečnosti.

HLAVA DRUHÁ.

Přípravné řízení volební.

§ 17.

Vypsání voleb.

(1) Ministr vnitra vypíše volbu nejpozději 28. den přede dnem volby vyhláškou v Úředním listě republiky Československé. Vyhláška musí obsahovati den volby, poučení o nahlížení do voličských seznamů (§ 18, odst. 4), lhůtu k podání kandidátních listin s označením orgánů, u nichž se kandidátní listiny podávají v jednotlivých volebních krajích, a vyzvání, aby akční výbory Národní fronty v příslušných lhůtách navrhly zástupce volebních skupin do volebních výborů (§ 7, odst. 2 a § 8, odst. 2). Dále musí obsahovati den, hodinu a místo, kdy a kde se konají schůze ústředního volebního výboru a krajských volebních výborů (§ 7, odst. 4, §§ 21 a 22).

(2) Nejpozději 2. dne po uveřejnění vyhlášky podle ustanovení předchozího odstavce uvede se vypsání volby také ve známost v každé obci vyhláškami na veřejných místech po dobu 15 dnů, jakož i jiným způsobem v místě obvyklým. Tvoří-li obec několik osad, budiž volba vyhlášena také ve všech osadách.

(3) Vyhláška v obci musí obsahovati den volby, poučení o nahlížení do voličských seznamů (§ 18, odst. 4), počet obvodních volebních výborů, zřízení místního volebního výboru, místo úřadu předsedy krajského volebního výboru, lhůtu k předložení kandidátních listin s označením orgánu, u něhož se kandidátní listiny pro dotčený volební kraj podávají, jakož i ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin.

§ 18.

Vyložení seznamů voličských.

(1) Stálé seznamy voličské, které jsou podle § 14 zák. č. 28/1946 Sb. podkladem pro hlasování, buďtež vyloženy po 8 dnů až do dne volby k veřejnému nahlédnutí.

(2) O právu nahlížeti, činiti si opisy a výpisy a o době, po niž voličské seznamy mají býti vyloženy, platí obdobně ustanovení § 8, odst. 1, věty druhé a třetí zák. č. 28/1946 Sb.

(3) Na správné zachovávání těchto ustanovení dohlížejí členové místní volební komise (§ 56).

(4) Zástupci akčních výborů Národní fronty a volebních skupin (§ 54) mohou nahlížeti do stálých seznamů voličských, činiti si opisy a výpisy i v době před jejich vyložením podle odstavce 1, počínajíc dnem vypsání volby (§ 17, odst. 1). Ustanovení odstavců 2 a 3 platí obdobně i tu.

§ 19.

Kandidátní listiny.

(1) Volební skupiny (§ 54) mohou předložiti kandidátní listiny ve volebním kraji pro první skrutinium (§ 41) ve lhůtě od 25. dne přede dnem volby do 12. hodiny 20. dne přede dnem volby předsedovi příslušného krajského volebního výboru. Předseda jest povinen podateli potvrditi den a hodinu podání. Podatel může předložiti další opis kandidátní listiny, jehož souhlas s předloženou kandidátní listinou předseda krajského volebního výboru potvrdí.

(2) Aby kandidátní listina byla platná, budiž opatřena úředně ověřenými podpisy nejméně 1000 voličů zapsaných do voličských seznamů v obcích volebního kraje, o nějž jde. Jsou-li podkladem pro odevzdání hlasů (§ 18) jiné voličské seznamy, než které byly pravoplatně upraveny v době vypsání volby (§ 17), stačí zápis v jednom nebo druhém voličském seznamu. Kandidát nemůže kandidátní listinu platně podepsati. U podpisu voličova buď uvedena obec, v níž je zapsán ve voličských seznamech. Podpisy ověřuje místní (ústřední) národní výbor, soud nebo veřejný notář. Úmrtí, odvolání podpisů nebo ztráta volebního práva podpisovatelova nepůsobí na platnost kandidátní listiny.

(3) Kandidátní listina musí obsahovati ve dvojím stejnopise:

1. označení volební skupiny;

2. jméno, příjmení, zaměstnání a bydliště kandidátů. Pořadí každého kandidáta budiž označeno arabskou číslicí;

3. označení zmocněnce volební skupiny a jeho náhradníků s udáním přesné adresy. Nejsou-li označeni, považuje se první podepsaný za zmocněnce a voličové na druhém a dalším místě podepsaní za jeho náhradníky. U zmocněnce a jeho náhradníků musí býti splněny podmínky uvedené v § 5, odst. 2. Za zmocněnce volební skupiny ani jeho náhradníky nelze označiti kandidáty;

4. označení orgánu, který může odvolati kandidáta (§ 23).

(4) Volební skupina může kandidovati ve volebním kraji prvém nejvýše 40 osob, v každém jiném volebním kraji nejvýše 30 osob.

(5) Ke kandidátní listině budiž připojeno vlastnoručně podepsané prohlášení všech kandidátů, že kandidaturu přijímají, k jaké národnosti se hlásí, že se svým souhlasem nejsou navrženi na jiné kandidátní listině ani v jiném volebním kraji a že u nich není překážky výkonu volebního práva ani volitelnosti (§§ 15 a 55).

§ 20.

Přípravné řízení u krajského volebního výboru.

(1) Přípravy pro rozhodování krajského volebního výboru vykoná jeho předseda.

(2) Předseda krajského volebního výboru zejména vyzve zmocněnce, aby nejpozději do 12. hodiny následujícího dne odstranil formální vadu kandidátní listiny, na př. obsahuje-li kandidátní listina více kandidátů, než je dovoleno podle ustanovení § 19, odst. 4, není-li uvedeno označení volební skupiny nebo vyznačeno pořadí kandidátů, není-li připojen souhlas kandidátův, není-li v něm uvedena jeho národnost, není-li kandidátní listina předložena ve dvojím stejnopise, má-li nedostatečný počet podpisů, nebo není-li u voličova podpisu uvedena obec, v níž je zapsán ve voličských seznamech a pod.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP