Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1165.

Odpověď

ministra vnitra

na naléhavou interpelaci poslanců Uhlířové, dr. Hobzy, Hory a druhů (tisk 1007)

ve věci obvinění krajského soudce JUDr. V. Svobody ze Znojma.

a neobvyklého postupu SB proti němu.

V prosince 1947 provedla oblastní kriminální úřadovna ve Znojmě šetření proti vykupovači Výsadní obilní společnosti v Praze Janu Pokornému z Jemnice. Výsledkem tohoto šetření bylo, že Jan Pokorný s několika svými společníky byl dne 24. prosince 1947 zadržen a dodán do vazby krajského trestního soudu ve Znojmě.

Ježto se jednalo o případ vyšetřování t. zv. černého obchodu ve větším měřítku, při čemž v uvedené záležitosti bylo nutno hledati i motivy, týkající se zájmů státně bezpečnostní služby, vydal bezpečnostní referent zemského národního výboru v Brně příkaz, aby se dalšího šetření zúčastnili též státně bezpečnostní orgánové.

V průběhu vyšetřování byli vyslechnuti kromě jiných též zaměstnanci Jana Po.korného František Lancman a Jakub Karban, kteří vypověděli, že manželka jednoho ze zadržených společníků Jana Pokorného a současně sestra téhož Božena Kreuterová spolu s mladším jeho bratrem Antonínem Pokorným darovali ve dnech 23. a 29. prosince 1947 krajskému soudci Dr. Vilému Svobodovi ze Znojma celkem 2 husy, u příležitosti intervence ve prospěch zadržených.

Na podkladě této výpovědi byli v dnech 8. až 10. ledna 1948 protokolárně vyslechnuti jak Antonín Pokorný, tak i Božena Kreuterová roz. Pokorná, kteří okolnosti, o nichž vypověděli Lancman a Karban, plně potvrdili.

Antonín Pokorný pokusil se sice při této příležitosti svou původní výpověď odvolati, avšak posléze prohlásil. že tato se zakládá na pravdě a že ji hodlal pozměniti jen z obavy, aby prý se určitým lidem něco nepříjemného nepřihodilo.

Pokud se týká způsobu prováděného výslechu, nutno podotknouti, že byl korektní a že oba v závěru svých protokolů tuto skutečnost plně potvrdili. Uvedli, že své údaje učinili bez jakéhokoliv donucení podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, případně že tyto okolnosti mohou i před soudem potvrditi. Antonín Pokorný se dokonce omluvil vyšetřujícím orgánům a odůvodňoval své hrubé chování při výslechu svou nerozvážností a mladistvou ukvapeností. V noci z 9. na 10. ledna 1948 byl z vazby propuštěn.

Na podkladě těchto výpovědí byl dne 10. ledna 1948 krajský soudce Dr. Vilém Svoboda ve Znojmě požádán, aby se dostavil k oblastní úřadovně státní bezpečnosti a při této příležitosti mu byly sděleny obsahy protokolů Kreuterové a Pokorného, aby se k nim vyjádřil. Dr. Vilém Svoboda obvinění popřel, nabídl svědectví své manželky a prohlásil, že se z úřadovny nevzdálí do té doby, dokud nebude vyslechnuta.

Bylo zjištěno stanovisko státního zastupitelství. Prokurátor Svoboda, který není s Dr. Vilémem Svobodou spřízněn, vyslovil pochybnost o tom, že by Dr. Vilém Svoboda úplatek přijal, že týž má příbuzné na venkově, kteří ho vydatně podporují, a prohlásil: "Nezavírejte ho, byla by to velká ostuda krajského soudu."

Vzhledem k tomu byl JUDr. Vilém Svoboda ihned po návratu bezpečnostních orgánů od prokurátora a po výslechu jeho manželky ještě téhož dne z oblastní úřadovny státní bezpečnosti ve Znojmě propuštěn.

Po několika dnech bylo zjištěno, že mezi rodinnými příslušníky Kreuterové a Pokorného jsou rozšiřovány zprávy o tom, že jmenovaní byli ke svým výpovědem donuceni násilím, případně bitím.

Ježto šlo zřejmě o neprav.divé a záměrně rozšiřované zprávy, mající za účel působiti na další průběh vyšetřování a soudního řízení, bylo pátráno po původu těchto zpráv. Bylo zjištěno, že zprávy byly rozšiřovány na podkladě sdělení Antonína Pokorného jeho otci.

Přesto, že šlo o zprávy zřejmě nepravdivé, byly neprodleně provedeny protokolární výslechy všech orgánů, kteří se vyšetřování tohoto případu zúčastnily, jakož i svědků, kteří výslechům shora jmenovaných byli přítomni.

Šetření plně potvrdilo neopodstatněnost zpráv a Antonín Pokorný, byv v této věci opětovně vyslechnut, doznal, že vyslýchající orgány křivě obvinil.

Na podkladě výše uvedených skutečností bylo tudíž proti JUDr. Vilému Svobodovi podáno trestní oznámení pro podezření ze zločinu braní darů ve věcech úředních a proti Boženě Kreuterové a Ant. Pokornému trestní oznámení pro podezření ze zločinu svádění k zneužití moci úřední.

Ježto Dr. Vilém Svoboda kromě toho učinil na podkladě nepravdivých údajů Pokorného proti vyšetřujícím orgánům trestní oznámení u vojenského prokurátora v Brně a ježto současně stává podezření, že inspiroval uveřejnění článků o věci pojednávajících v periodických tiskopisech, jako na př. časopis "Slovo národa" ze dne 31. ledna 1948, uveřejněný pod nadpisem "Co tomu řekne pan ministr vnitra - komunistická past sklapla na prázdno", bylo proti němu podáno další trestní oznámení pro podezření ze zločinu utrhání na cti, přečinu pobuřování ve smyslu § 300 tr. z. a pro neoprávněné uveřejňování výpovědí svědků trestního řízení podle článku VII. a VIII. č. 6 říšského zákoníka z r. 1863. Výsledek těchto trestních řízení není dosud znám.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti neshledal jsem v jednání bezpečnostních orgánů nic, co by odůvodňovalo zákrok proti nim.

V Praze dne 7. dubna 1948.

Ministr vnitra:

Václav Nosek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP