Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1948.

5. zasedání.

1201.

Návrh

posl. dr. J. Bartušky, dr. Beráka, Štětky, Kobylky, dr. M. Jelínka, Valo, dr. Štefánika

na vydání zákona,

jímž se upravují některé otázky trestního řízení správního v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé rač se usnésti:

Zákon

ze dne ............................. 1948,

jímž se upravují některé otázky trestního řízení správního v obor u vyživovacím, zásobovacím a cenovém.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Správní přestupky v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém se promlčují ve třech letech i v těch případech, kde dosud platné předpisy stanoví něco jiného.

(2) To platí i o přestupcích spáchaných před účinností tohoto zákona.

(3) Promlčecí lhůta se počíná dnem, kdy byl trestný čin spáchán.

K promlčení se hledí z moci úřední.

§ 2.

(1) Odsuzuje-li úřad (orgán) vinníka pro správní přestupek podle tohoto zákona, může vysloviti, i když by to podle předpisů platných v den účinnosti tohoto zákona nebylo možné, že věci, jimiž byl trestný čin spáchán, které jím byly získány nebo které jsou určeny zřejmě jen ke spáchání trestného činu, jakož i majetkový prospěch, který vinník trestným činem získal, nebo to, co si za něj opatřil, propadá ve prospěch státu.

(2) Propadnutí podle odstavce 1 lze vysloviti i tehdy, jestliže vinník po spáchání trestného činu převedl věci uvedené v odstavci 1 na jinou osobu, aby unikly opatřením podle tohoto odstavce, pakliže tato jiná osoba věděla, nebo podle okolností věděti mohla, že jde o věci takové povahy.

§ 3.

Ustanovení §§ 1 a 2 tohoto zákona platí i v trestním řízení správním pro přestupky podle dekretu presidenta republiky ze dne 27. října 1945, čís. 113 Sb., o úpravě, řízení a kontrole zahraničního obchodu a pro přestupky podle zákona ze dne 13. února 1947, čís. 15 Sb., o stíhání černého obchodu a podobných pletich.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti třetího dne po vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

Část všeobecná:

V oboru hospodářských přestupků, t. j. přestupků správních v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém, jakož i v oborech s tím souvisejících, platí různé promlčecí lhůty. Tato okolnost působí obtíž v administrativní praxi, protože i různé přestupky z týchž oborů hospodářského života se promlčují v různých lhůtách. Provedením navrhované osnovy nevzejdou státní pokladně žádné výlohy.

Část zvláštní:

Ad § 1:

Ustanovením § 8, odst. 3 dekretu presidenta republiky čís. 118/45 Sb. bylo stanoveno, že přestupky z oboru vyživovacího hospodářství se promlčují v šesti měsících, ačkoliv na jiné přestupky v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém se vztahuje ustanovení vládního nařízení čís. 393/1941 Sb. o tříleté promlčecí lhůtě. Platí tedy na přestupky podle různých předpisů v oboru vyživovacím dvě naprosto odchylné promlčecí lhůty.

Ad § 2:

Podle dosavadních ustanovení zákona čís. 15/1947 Sb. nebylo možno postihnouti věci, jimiž byl trestný čin spáchán nebo které jsou určeny zřejmě jen ke spáchání trestného činu, zatím co v trestním řízení pro méně závažné trestné činy v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém platí přísnější ustanovení § 8, odst. 1 vládního nařízení čís. 393/1941 Sb. Tímto zákonem se tedy mění znění § 11, odst. 1 zákona čís. 15/1947 Sb. a doplňuje se též dekret čís. 113/1945 Sb. o úpravě, řízení a kontrole zahraničního obchodu.

Rozhodujícímu orgánu se dává možnost, aby podle závažnosti případů stanovil mimo potrestání též propadnutí věcí.

Ad § 3:

Správní přestupky podle zákona čís. 15/47 Sb. se promlčují podle § 4 ministerského nařízení čís. 61/1855 říšského zákona uplynutím tří měsíců, ačkoliv jde o závažnější trestné činy, než jsou na příklad přestupky vyživovací, zásobovací a cenové. Obdobně platí také tříměsíční promlčecí lhůta podle dekretu presidenta republiky ze dne 27. října 1945, čís. 113 Sb. o úpravě, řízení a kontrole zahraničního obchodu. Tyto nesrovnalosti budou odstraněny tímto zákonem.

V Praze dne 27. dubna 1948.

Dr. Bartuška, dr. Berák, Štětka, Kobylka, dr. Jelínek, Valo, dr. Štefánik, Charvát, Skaunic, Bacílek, dr. Burian, dr. Novák, dr. V. Erban, Jungwirthová, Frlička, Pažoutová, dr. Haim, Čulen, dr. Hobza, Mjartan, Caňkář, Vodička, Harus, Pešák, Žiak, Kaďůrek, Hladký, Škrlantová, Vido.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP