Čtvrtek 17. června 1948

Lidová demokracie si také vytvoří nový systém práva trestního, neboť dosud platné trestní právo spočívá na principech kapitalistického společenského a hospodářského zřízení a je zaměřeno k tomu, aby chránilo nadpráví a privilegia bohatých a mocných. Nové trestní právo bude chránit zájmy pracujících, jejich budovatelské úsilí a plody jejich práce. (Potlesk.)

Musíme také uskutečnit podle nové ústavy demokratisaci soudnictví, ve kterém bude napříště nalézat právo vedle soudce z povolání i soudce z lidu, a to jako soudce rovnocenný. Organisace soudnictví bude přizpůsobena krajskému zřízení a bude zjednodušen instanční postup. Právní ochrana a služba právem bude reorganisována a učiněna přístupnou tak, aby se spravedlností mohlo dostat každému občanu. Právníkům a právnickému dorostu se tu otevírá nové a široké pole působností: vybudovat nový lidově demokratický právní řád. Vytvořit nový charakter lidového právníka, obhájce a skutečně neodvislého soudce. (Potlesk.)

Důležitou otázkou zůstává také otázka veřejných zaměstnanců. veřejnozaměstnanecký aparát byl ve feudálním řádu budován jako aparát vrchnostenský. Jeho účelem a posláním bylo chránit výsady a privilegia majetných a mocných. Veřejní zaměstnanci byli vychováváni jako ponížení služebníci vůči panstvu, drábové a biřici vůči lidu. Tak je také vychovávala i panská měšťácká demokracie. Proto se lid díval na úřady a úředníky jako na svého nepřítele, který ho hlídá, pronásleduje, trestá a šikanuje a na kterého musí rolník, dělník i živnostník pracovat a platit.

Lidová demokracie dělá průlom do těchto nesprávných názorů. Veřejní zaměstnanci již nejsou dnes ani poníženými sluhy vrchnosti, ani biřici lidu, nejsou příživníky, nýbrž produktivní pracovní složkou národa, která svou prací přispívá k rozkvětu správy, administrativy i hospodářství. (Potlesk.) Proto však je i v úřadech nutno práci kontrolovat a zlepšovat a dobrou práci, zvýšený výkon a zásluhy také řádně odměňovat.

Po této linii změn jsme již přikročili značně kupředu. Státnězaměstnanecký a veřejnozaměstnanecký aparát se dík činností jednotné odborové organisace sžívá s lidem. Nejlepším dokladem toho je nový poměr mezi Sborem národní bezpečnosti a pracujícími. Nezapírejme si, že to dá ještě mnoho práce, než náš státní a veřejnozaměstnanecký aparát přebudujeme plně v duchu lidové demokracie, než zreorganisujeme jeho práci, než ho učiníme úměrným našemu národnímu důchodu, než vypracujeme takové služební řády, platební normy i pracovní poměry, které by uspokojivě řešily existenční otázky všech veřejných zaměstnanců a současně zbytečně nezatěžovaly naše finanční hospodářství a byly plně únosnými.

Nechci slibovat, že tato vláda vyřeší k úplné spokojenosti všech rázem ožehavý státně- a veřejnozaměstnanecký problém. Můžeme jen slíbit, že ho řešit budeme, že se od jeho řešení žádnými těžkostmi a obtížemi nedáme odvrátit a že ho nakonec rozřešíme tak rychle, jak nám také všichni státní a veřejní zaměstnanci budou svou novou lidově demokratickou orientací při jeho řešení přispívat a pomáhat. (Potlesk.)

Upevňujíce nový právní řád, dokončíme urychleně únorovou očistnou akci a budeme sankcionovat opatření akčních výborů Národní fronty.

Akční výbory Národní fronty jako stálé orgány obrozené Národní fronty budou i nadále usilovat o spolupráci všech složek Národní fronty a koordinovat jejich práci tak, aby lidově demokratické zřízení bylo účinně posilováno. Akční výbory Národní fronty nenahrazují žádné státní nebo úřední orgány a nemohou si osvojovat jejich práva. Jako orgány politické povahy zůstávají nejvhodnějším a nejzpůsobilejším nástrojem k uskutečnění myšlenky dokonalé jednoty národa. Vydávají směrnice pro veřejnou činnost, organisují společné akce a pod. Jsou zkrátka orgány naší obrozené Národní fronty.

Národní bezpečnost, obrana státu, zahraniční politika.

Bylo by neodpovědné, kdyby nová vláda počítala s tím, že zbytek nepřátel lidově demokratického režimu u nás bude s rukama složenýma v klín přihlížet dalšímu našemu pokojnému vývoji k socialismu. Tito naši domácí nepřátelé sice ztratili po únorovém vítězství lidu legální oporu, kterou jim do té doby poskytovali exponenti reakce, sedící přímo ve vládě. Musili se uchýlit do podzemí a jejich práce byla nepoměrně ztížena. To však neznamená, že se vzdali svých černých úmyslů a plánů, které jsou živeny zahraničními imperialisty nejen ideově, nýbrž i vysíláním rozvratnických zločinných agentů. Před těmito snahami a třeba i zatím isolovanými pokusy o rozvrat musí se mít náš lid na pozoru a státi ve stálém střehu. Naše situace v tomto směru je usnadněna tím, že již vláda Klementa Gottwalda zorganisovala a vybudovala přes všechny překážky, které reakce kladla v cestu, nový, skutečně lidový a s lidem srostlý Sbor národní bezpečnosti.

Sbor národní bezpečnosti prodělal první a úspěšnou zatěžkávací zkoušku v únoru 1948. V této zkoušce, jak snad nemusím znovu zdůrazňovat, obstál skvěle. Na nové vládě bude, aby v budování tohoto sboru pokračovala a aby ho po stránce ideové i po stránce materiální vybavila tak, aby byl kdykoliv schopen účinně bránit zájmy lidu, národa a republiky proti všem vnitřním nepřátelům. To znamená, že jeho úkolem bude čelit hned v zárodku všem nadějím nepřátelských rozvratníků lidově demokratického zřízení, chránit státní a národní majetek a dbát, aby zákony, které si lid skutečně dává, byly na všech úsecích také opravdu respektovány.

Změna hospodářských a společenských poměrů, k níž došlo po vítězné národní a demokratické revoluci, si vyžádá, aby též dosavadní zákon na ochranu republiky byl novelisován a přizpůsoben ochraně všech vymožeností naší revoluce.

Nemá-li ovšem být naše vnitřní bezpečnost budována na písku, musí být organicky zapojena do budování naší bezpečnosti vnější. Obrana státu je věcí všeho lidu, který musí být v této myšlence též cílevědomě vychováván. Svou malou početnost nahradíme jen morální pevností, státní, národní a politickou uvědomělostí každého občana, jakož i jednotou všeho lidu.

Služba v lidově demokratické armádě je nejvyšší ctí každého občana, praví se v ústavě. Vláda věnuje trvalou péči dobudování armády. Bude dokončena očista velitelského sboru z povolání i v záloze od reakčních živlů. Kdo nemá kladný postoj k lidu, nemůže zastávat velitelské místo. (Potlesk.) Uvědomělá kázeň, vysoká morálka v armádě bude prohloubena mravní a politickou výchovou osvětových důstojníků; morálně politické výchově bude v armádě zajištěno náležité místo.

Zásadami lidové demokracie bude řízeno i doplňování důstojnického sboru. Do vojenských akademií, škol a učilišť bude umožněn vstup především schopným příslušníkům dělnické třídy a rolnických vrstev (Potlesk.) Jako největší složce českého a slovenského národa. Případný nedostatek potřebného vzdělání bude odstraňovati vojenská správa ve spolupráci s příslušnými ministerstvy organisací potřebných doplňovacích škol a kursů. Pěstování vojenské vědy bude dán široký základ. Po stránce materiální dostane armáda vše, co potřebuje pro splnění svých úkolů, zejména se bude pokračovat v její motorisaci a mechanisaci.

Toto naše úsilí o zajištění vnější bezpečnosti je zasazeno do širšího rámce naších spojeneckých smluv se Sovětským svazem a státy lidové demokracie. (Potlesk.) Naše účast v tomto společenství je dána nejen snahou zajistiti se proti možnosti německé útočnosti, ale i naší tradicí, hospodářskými a společenskými potřebami, jak o tom svědčí skutečnost, že naše spojenecké smlouvy byly základem k rozšíření a prohloubení mírové spolupráce ve všech oblastech.

Naše zahraniční politika bezpečnosti a všestranné mírové spolupráce, v níž budeme důsledně pokračovat, je politikou mírové výstavby. Československo si přeje udržovat přátelské vztahy se všemi demokratickými státy světa. Tyto vztahy však musí být založeny na zásadě reciprocity a vzájemného respektování a musejí spočívat na oboustranné dobré vůli ke spolupráci. Soustava našich spojeneckých smluv bude v nejbližší době doplněna spojeneckou smlouvou s Rumunskem, s jehož lidem nás poutá dávné přátelství, posílené ještě obětmi, které rumunský lid přinesl v boji za naše osvobození z jařma německých okupantů. (Potlesk.) Věříme, že v dohledné době vyřešíme i základní politické problémy, které dosud stojí v cestě našemu dorozumění s Maďarskem.

Opřeni o naše spojenecké svazky, zejména pak o spojenectví se svým nejmocnějším přítelem, Sovětským svazem, (Potlesk.) hledíme klidně vstříc své budoucnosti přes všechny hrozby a řinčení zbraněmi v kruzích kapitalistických nepřátel, kteří se hrozí právě našeho klidu a sebevědomí. Nedávný vývoj mezinárodní situace a mírová iniciativa Sovětského svazu potvrdily nám znovu správnost této naší veliké víry.

Vážené Národní shromáždění! Přicházím k závěru vládního prohlášení a opakuji slova nově zvoleného presidenta Klementa Gottwalda, která pronesl v pondělí večer s balkonu pražského hradu k českému lidu: "Práce nás čeká." My se jí nebojíme. Chopíme se jí všichni svorně a jednotně. (Potlesk.)

Šťastným a zároveň hrdým bude u nás každý, kdo ke společnému vlasteneckému budování ruku svoji přiloží. Naše vlast a její úrodná půda, pilnýma rukama milionů pracujících zkypřena, radostnými květy rozkvete.

Společná práce svoje plody a bohaté ovoce vydá.

Češi i Slováci svorně, společně a jednotně, ve vládě, v Národním shromáždění, v továrnách, dílnách, na polích i v úřadech se o to přičiní. Všichni! (Potlesk.)

Obracím se k těm, kteří ještě váhají a nedůvěřují. Ke všem těm, kteří se domnívají, že cílem nového režimu je ničit, trestat a pronásledovat. Pojďte s námi, neoddělujte se, chceme vás pro jednotné budování získat a zachránit. Z naší národní jednoty a lidově demokratické pracovní pospolitosti nesmí být vyloučen nikdo, kdo se z ní sám nevyloučí. (Potlesk.) Jdeme kupředu. Kdo není zbabělý a malomyslný, půjde s námi. Pro celý národ a tím i pro samy sebe vybudovat šťastnou a radostnou budoucnost.

Velebně zazní naše vítězná hymna a radostně naše volání: Ať žije Československá, lidově demokratická republika! (Hlučný potlesk.) Ať stále bohatšími a krásnějšími květy rozkvétají luhy naší vlastí! Ať duha míru se na věky rozklene nad naší rodnou zemí, jejími vesnicemi i městy! (Potlesk.)

Buď nehynoucí čest památce všech těch, kteří svojí prací a obětmi pomohli a pomohou k uskutečnění velikého společného díla. Buď plodné tvůrčí práci našeho českého a slovenského lidu pracujících měst i venkova zdar! Ať nás cestou míru, ke šťastné socialistické budoucnosti, vede náš president a sjednotitel Klement Gottwald! (Poslanci povstávají. - Bouřlivý, dlouho trvající potlesk. - Poslanci usedají.)

Žádám slavné Národní shromáždění, aby předložený program vlády schválilo a vyslovilo jí ve smyslu § 82 ústavy svou důvěru. (Poslanci povstávají. - Hlučný potlesk. - Poslanci usedají.)

Předseda (zvoní): Slyšeli jste vládní prohlášení, jímž vláda předložila ve smyslu § 82 ústavy Národnímu shromáždění svůj program a požádala je o vyslovení důvěry.

K rozpravě o prohlášení vlády a k hlasování o tomto prohlášení, jakož i o návrhu na vyslovení důvěry vládě přistoupíme v příští schůzi.

Přerušuji tedy projednávání pořadu schůze.

Sděluji, že se předsednictvo usneslo, aby se příští schůze Národního shromáždění konala zítra, v pátek dne 18. června 1948 o 9. hodině

s pořadem:

Rozprava o prohlášení vlády, předneseném předsedou vlády ve schůzi dne 17. června 1948.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 11 hod. 57 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP