Čtvrtek 14. července 1949

Zvláště pro náš venkov je Sokol obrovským přínosem, je nejlepším tmelem mezi všemi složkami národní fronty; zvyšuje zdravou soutěživost a tvořivost, nese vysoko pochodeň pokroku, demokracie a socialismu. Přičlení se tak k dosavadní osvětové a kulturní práci a výchově, stane se vedoucí složkou kultury na venkově, vybuduje si právě tak znamenitou tradici tělesné i mravní výchovy českého i slovenského lidu, jako si ji vybudovává naše pokrokové jednotné školství. Tyršovy ideály dojdou právě v lidové demokracii svého splnění a plného uplatnění.

Oba naše národy čekají v budoucnosti velké úkoly. Jedním z nejbližších je pětiletý hospodářský plán. Proto musíme dbát také o to, aby český a slovensky pracující lid zdravou, sjednocenou, vědecky organisovanou a dobře řízenou tělovýchovou a dobrým sportem byl posilován a upevňován ve svých fysických i mravních základech, aby tyto úkoly mohl hravě splnit. V této věci očekává sokolstvo na našich závodech a vesnicích krásná budoucnost, neboť pracující třída nešetří tam, kde vidí dobrý poměr k lidové demokracii a socialismu. Jen v těchto jednotách, opřených o velké závody a o vesnický kolektiv mladých drobných rolníků, získá Sokol novou politickou moc a vliv tím, že se bude opírat o síly dělnické pracující třídy, schopné uskutečňovat Tyršův ideál. Tam také kotví tajemství sil, které jsou pevnou zárukou nerozborné jednoty tělovýchovy a sportu.

Základní legislativní úpravou přestává být dnes sjednocená tělovýchova a sport prostředkem spekulací a duchaprázdných třenic různých skupin, zájmů a tříd, rozdmýchávaných temnými a pokoutními živly, lidově demokratickému režimu nepřátelskými, a nastupuje novou a slavnou cestu v naší národní kultuře k radostnému rozmachu našeho budoucího socialistického státu. Naši sokolští sportovci a tělocvikáři zaznamenali od loňského února velké úspěchy na mezinárodním poli, vyvrcholené světovým rekordem Emila Zátopka. Světové prvenství našich hokejistů i Aleny Vrzáňové jsou výmluvnou odpovědí všem nepřátelům a pochybovačům sjednocené tělovýchovy a sportu. Proto každý náš sportovní zájezd do zahraničí a úspěch jsou pro náš lidově demokratický režim velmi důležitým politickým i propagačním činitelem ve sjednocené tělovýchově, ale také našeho každého chybného kroku a sebemenšího nedopatření je nepřáteli našeho lidově demokratického režimu zneužito k pomluvám lidu i republiky. To nás však nesmí zmásti. Živelně se rozmáhá skvělá spolupráce mezi vojáky a Sokoly v místních i závodních jednotách, sokolské a sportovní brigády budují svépomocí své zimní a letní stadióny a tvoří v závodech i na venkově samostatné pracovní úderky. Sokolští a sportovní činitelé musí se stát na venkově iniciátory letošních žňových prací. Sokolská a sportovní činnost všude se radostně rozvíjí v budovatelském úsilí ruku v ruce s pracujícími vrstvami v čele s dělnickou třídou. Lidová správa, úřady, ministerstva i president republiky Klement Gottwald projevují nebývalý zájem o tělesnou výchovu a sport. Starosta sokolstva Josef Truhlář si zaznamenal do notýsku po návštěvě u presidenta republiky toto: "Odcházeli jsme od něho posíleni do sokolské práce. Náš bratr president je opravdovým, prostým a lidským českým člověkem a se sokolstvím dobře smýšlí. Mám při svém stáří hodně životních a sokolských zkušeností a letmo-li je proběhnu, neváhám říci, že je pro sokolství osudovým štěstím, že po bratřích presidentech T. G. Masarykovi a dr E. Benešovi máme i za dnešních změněných poměrů v presidentu Klementu Gottwaldovi zase svého presidenta, sokolského bratra." (Potlesk.)

Paní a pánové, uzavírám: Poslední válka ukázala daleko více než válka v letech 1914 až 1918, jak velkou roli hraje v zápolení národů o bytí a nebytí nejen ve válce, ale i v míru tělesná zdatnost, síla vůle a branná morálka. Proto se všude ve světě, ve všech státech a u všech národů hledají cesty, jak tyto vlastnosti upevnit. Skvělým příkladem je nám Sovětský svaz, kde tělesná výchova a sport jsou první, které byly budovány se zřetelem na potřeby socialistického pokrokového státu. I my jsme našli cestu, našli jsme ji v Tyršově sokolství, v jeho tělocvičné soustavě.

Sokolská tradice byla nejcennější vymožeností minulého století a nejúčinnějším prostředkem, jak při dobrovolném členství a tvrdé dobrovolné kázni sjednotit všechny kladné síly národa na cestě k socialismu. Záleží mnoho na nás, avšak ještě více na těch, kteří dosud stojí stranou světového vývoje, aby i oni pochopili dějinný význam sjednocené tělovýchovy a sportu, který Tyrš viděl ve veliké bratrské jednotě národa i ve vzájemné jednotě národů naší slovanské řečí a krve, v jednotě duší, myslí, srdcí, ve vzájemné lásce, která opravdu miluje a spojuje, která povzbuzuje k vzájemnému závodění ve všech ušlechtilých snahách tvořivého budovatelského úsilí pracujícího lidu. (Předsednictví převzal místopředseda Valo.)

Teprve vláda obrozené NF v čele s presidentem republiky naplnila Tyršův odkaz skutkem, osvobodila tělovýchovu a sport od všech nesourodých a rozvratných živlů a uskutečnila velikou, živou a morálně silnou, od úspěchu k úspěchu kráčející jednotu naší tělesné jednoty pod praporem sokolstva. Byl splněn slavný odkaz našich předků a v této krásné skutečnosti je naše spontánní radost, jíž za klub čs. strany socialistické projevujeme slibem, že budeme pro předlohu zákona o státní péči o tělesnou výchovu a sport hlasovat, její jednotu v rámci NF posilovat a podporovat, přejíce si s presidentem republiky Klementem Gottwaldem, aby nad svými radostnými úspěchy a vítěznými vavříny nezpychla a neodcizila se lidu, ale rozvíjela se k blahu a štěstí pevné a nerozborné jednoty čs. národa, pracujícího lidu a lidově demokratické republiky. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďalším prihláseným rečníkom je p. posl. Daxner. Dávam mu slovo.

Posl. Daxner: Slávne Národné shromaždenie, paní a páni! Telesná výchova a šport, ako sa hovorí v § 1 vládneho návrhu zákona v dôvodovej správe, je v ľudovodemokratickom štáte dôležitou zložkou národnej kultúry. Má nesmierny význam pre zdravie, pracovnú výkonnosť a brannosť nášho ľudu. Snahy v telesnej výchove u nás smerujú v súlade so snažením na poli politickom, hospodárskom a kultúrnom k zaisťovaniu lepšej a krajšej budúcnosti pre všetkých príslušníkov nášho ľudovo demokratického štátu.

Na Slovensku sme sa v telovýchovnej práci a v budovaní zjednotenej telovýchovnej organizácie opierali od roku 1945 o mládež, ktorá mala vo všetkých zmenách prebiehajúcich v slovenskom telovýchovnom živote veľkú úlohu. Na mladých teraz i v budúcnosti načim sa opierať predovšetkým z tých radov, z ktorých sa musia vychovať kádri nových funkcionárov a vedúcich našej telovýchovnej organizácie. Telovýchovná činnosť pred zjednotením sa vykonávala na Slovensku asi v 120 jednotách, v ktorých sa zväčša vykonával len telocvik, šport zase sa vykonával len asi v 500 kluboch, a to len s niekoľkými registrovanými hráčmi a pretekármi a ostatné členstvo tvorili športovci, ktorí žiadnu telovýchovnú činnosť neprevádzali. Ani v jednotách, ani v športových kluboch nebola podchytená masa pracujúcich a starostlivosť sa venovala len pohybovo nadaným jednotlivcom. Telocvičné organizácie na Slovensku majú len kurz pre pomáhajúcich, a to tiež len za pomoci cvičiteľov z historických krajín. Kurzy boli len ojedinelé, náhodilé organizované a výberu účastníkov neprikladal sa náležitý dôraz. Celkom bolo 8 takýchto kurzov na Slovensku od roku 1945. Boli usporiadané so štátnou subvenciou. Školenie športových vedúcich pre činnosť v kluboch bolo asi podobné. Najlepšie organizované školenie mali slovenskí lyžiari, plavci, atléti a basketbalisti. Usporiadalo sa i niekoľko kurzov v inom odvetví športu napríklad futbal, volejbal, veslovanie, no všetky tieto i pred nimi spomenuté boli usporiadané len so špeciálnym zameraním bez predošlého školenia a bez kontinuity získaných vedomostí v nasledujúcich kurzoch. Účastníci väčšinou považovali kurzy za vhodnú príležitosť zdokonaliť sa vo svojich výkonoch a tak často kurzy sa minulý svojho cieľa.

Nakoľko nebolo jednotného učebného plánu, nebolo jednotnej základne, ba ani jednotného metodického postupu. K úzkej špecializácii sa pristupovalo bez potrebných základných, praktických i teoretických vedomostí. Výber účastníkov bol náhodilý a nebolo jednotného plánovania. Naša telocvičná sústava potrebuje rozhodne revíziu a doplnky. Práve tak metódy telovýchovných cvičení sú v niektorých prípadoch zastaralé a nevyhovujú požiadavkám moderného prevádzania telesnej výchovy. V telovýchovnej osnove musia byť presne vymedzené telovýchovné cvičenia, ktoré má človek prevádzať v období predškolskom, školskom, v Sokole a v armáde. Práve tak musí cvičebná osnova pamätať i na zamestnanie človeka. Telesná výchova má v tomto prípade slúžiť k tomu, aby práca nebola na úkor vývinu organizmu, ani na úkor práceschopnosti a zdatnosti človeka.

Takto sa dostávame k najvážnejším problémom našej telesnej výchovy: k problému telesnej výchovy našich pracujúcich.

V našej telovýchovnej práci v podnikoch, ba i na poli nesmie sa celá energia vyčerpávať na podporu niekoľkých futbalistov alebo basketbalistov, zatiaľ čo veľká masa ostáva stranou. Musíme nájsť formu a spôsob, ako týchto 99% ľudí zapojiť do telovýchovnej činnosti. Ďalej musíme hľadať i príčiny, prečo tak mizivé percento prevádza pravidelne telesnú výchovu a čo tých ostatných odrádza od uvedomelého pravidelného cvičenia, ďalej čo znechucuje pracovníkov k telesnej výchove. Je mnoho príčin, len treba ich hľadať, analyzovať a z nich potom dedukovať ako poznatok v plánovaní našej zjednotenej telovýchovy.

Aby sa tieto naše predsavzatia mohli zdarne uskutočniť, je treba v prvom rade zaistiť všetky materiálne predpoklady. Majme na zreteli i tú okolnosť, že sa nesmieme pritom výlučne spoliehať iba na pomoc štátu. Musíme vyčerpať všetky materiálne predpoklady, ktoré máme naporúdzi v mieste, v okrese, v kraji, a len potom, keď sme ich vyčerpali, máme sa právom obracať na štát, ktorý v plnom pochopení nám podá pomocnou ruku i s tejto stránky. Zjednotenie telesnej výchovy vytvorilo nebývalé predpoklady pre všestranný rozvoj telesnej výchovy a športu na Slovensku. Len si spomeňme na krátku našu históriu telesnej výchovy a športu na Slovensku a jasne vidíme, s akými ťažkosťami musel tento dôležitý úsek našej národnej kultúry zápasiť s rozličnými nedostatkami. Veľa sa improvizovalo, vychádzali nazmar dobré predsavzatia, ba bolo i hodne mrzutostí a odradzovania našich priebojníkov na tomto poli.

Vládny návrh zákona spravodlivo rieši pomer Čechov a Slovákov i na tomto poli národnej kultúry, lebo na Slovensku vykonáva v zmysle ústavy činnosť štátneho výboru pre telesnú výchovu a šport vo veciach národnej a regionálnej povahy, pokiaľ vyžadujú zvláštnu úpravu na zaistenie plného rozvoja hmotných i duchovných síl slovenského národa, Slovenský výbor pre telesnú výchovu a šport. Obdobne vykonáva Štátny úrad pre telesnú výchovu a šport svoj u pôsobnosť na Slovensku zásadne prostredníctvom Slovenského úradu pre telesnú výchovu a šport.

Slovensku sú dané veľké možnosti veľkých dimenzií, len je na ňom samotnom, či vystačí kráčať za pokročilejšou telesnou výchovou a športom v historických zemiach. Slováci dokázali a dokážu i na tomto poli svoju húževnatosť, vytrvalosť k veľkej veci. Na dôkaz uvádzam básnika nášho Pohronia Sládkoviča, ktorý hovoril o slovenskom národe tieto slová: "Keď sa slovenský národ rozvinie po všetkých stránkach jeho hmotnej a duchovnej kultúry, svätí mu závidieť budú." Takto slovenskému národu sú dané veľké úkoly, ale aj krásne perspektívy na tomto poli národnej kultúry.

V tejto jeho práci bude sa vychádzať z daných skutočností, t. j. v rámci materiálnych možností päťročnice, na základe získaného štatistického materiálu a odborných telovýchovných skúseností. Predpokladá to plánovanie, ktoré musí byť reálne vedené. Čakajú nás teda veľké úlohy, toho si musí každý Slovák byť vedomý. Na ich zvládnutie treba vyškoliť káder, pomerne veľký káder telovýchovných odborníkov a nadšených pracovníkov. Toto školenie musí sa diať na jednotnej línii, akú nám dáva Telovýchovný ústav pedagogickej fakulty Slovenskej univerzity, a bude základom, na ktorom zvýšime odbornú úroveň nielen školských, ale aj mimoškolských pracovníkov. K vyškoleniu telovýchovných pracovníkov sú nevyhnutne potrebné telovýchovné strediská v krajoch a k nim pridružené i strediská vedecké.

Zákonom o krajskom zriadení, č. 280/48 Sb., boly dané predpoklady pre telesnú výchovu a šport v sídlach krajských národných výborov na Slovensku. Hlavnou úlohou telovýchovných oddelení krajských národných výborov je starostlivosť o telesnú výchovu mimoškolskú prostredníctvom jednotnej telovýchovnej organizácie. Už sú položené základy organizačné, teraz pôjde o náplň a personálnu stránku. Vedecké stredisko nie je ešte dobudované; je však v našich silách a na dosah ruky, aby si Slovensko oboje vybudovalo a dobudovalo, lebo bez nich budeme na Slovensku v telesnej výchove a športe stále pokuľhávať.

Osobitnej zmienky si zasluhuje pri tejto významnej príležitosti slovenská turistika. Slovenská turistika okrem športov, ktoré pestovala, bola postavená na bázi hospodárskej, čo znamená veľký hospodársky prínos najmä pre hornaté kraje nášho Slovenska. Budovaním turistických chát sprístupňovala krásy i tých najodľahlejších kútov Slovenska a umožňovala takto nielen presun peňazí z vyspelejších krajov do krajov finančne slabších, ale predovšetkým umožňovala spoločenský styk oboch našich národov a vzájomné spoznávanie sa, čo prakticky znamenalo zblíženie a utuženie bratského spolunažívania Čechov a Slovákov. Bolo by nielen v záujme Slovenska samého, ale aj v záujme republiky, aby sa na toto poslanie turistiky ani v budúcnosti nezabúdalo.

Slávna snemovňa! Na ľuďoch sa odráža to prostredie, ten kraj, v ktorom vyrastajú. Preto nám prichodí snažiť sa zo všetkých síl o to, aby sme novej generácii vytvorili nové prostredie, ktoré bude pekné, zdravé, radostné a účelné. Ide tu o ihriská, kúpalištia, klzištia, telocvične, turistické chaty a rekreačné strediská. Sú radostnými miestami, ktoré musíme tvoriť, ktoré musíme budovať a vybaviť ich technickými vymoženosťami, aby slúžily telu i duchu nášho človeka, lebo len tak sa splní životná pravda s náplňou bohatej skúsenosti, že v zdravom tele zdravý duch.

Naši vynikajúci buditelia, najmä Kollár a Štúr, mali vždy na zreteli ideál dokonalého človeka - Slováka, Slovana, v ktorom videli v plnom súlade človeka zdravého, vzdelaného a mravného.

Klub poslancov Strany slovenskej obrody víta tento zákon a bude zaň hlasovať v tom pevnom presvedčení, že budeme vychovávať nové pokolenie zdravých, veselých, životaschopných a mravných príslušníkov národa českého a slovenského. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďalším prihlášeným rečníkom je pán posl. dr. Polišenský. Dávam mu slovo.

Posl. dr. Polišenský: Pane místopředsedo, paní a pánové!

Právě projednávaná osnova zákona o státní péči o tělesnou výchovu a sport má být dokončením a organisačním vyvrcholením snah po sjednocení organizaci tělesné výchovy, které vyrostly po naší slavné květnové revoluci jako politická nezbytnost a samozřejmost. Třebaže v jiných oborech veřejného života obou našich národů se podařilo upřímné a dokonalé sjednocení, přece v oboru tělesné výchovy, která je jedním z nejdůležitějších oborů tělovýchovné práce, dosavadní úsilí o uskutečnění tělovýchovné jednoty bylo systematicky brzděno nejen jednotlivci, jimž nevyhovoval náš nový společenský řád, ale dokonce i celými tělovýchovnými organisacemi, které se zpronevěřily svému původnímu poslání a vznešeným ideám svých zakladatelů a nedovedly se vymanit z liberalisticko-kapitalistického a měšťáckého nazírání na společenské zřízení ve státě. Pozoruhodné bylo, že důvody odporu těchto zpátečnických činitelů neležely v otázkách zásadních, nýbrž začasté v otázkách podružných a někdy docela malicherných a hlavně sobeckých. Všem poctivým příslušníkům našeho státu. a oddaným stoupencům jeho lidově demokratického zřízení však bylo vždy a stále jasno, že úplné sloučení všech dosavadních tělocvičných, sportovních a skautských organisací v jediné tělovýchovné hnutí musí být provedeno, má-li fysická kultura našeho národa dospět k metám nejvyšším a máme-li lidu a vlasti vychovat mládež zdravou, zdatnou a prodchnutou myšlenkou výstavby a obrany republiky a jejího lidově demokratického řádu. Žel Bohu musel přijít teprve únor 1948, aby odstranil a smetl onu ropuchu na prameni vody živé, aby se tvůrci budovatelská síla rozlila do všech nejmenších cév našeho státního a národního organismu a přivodila dlouho želané duchovní a organizační sjednocení celé naší tělovýchovy a sportu.

Důvodová zpráva k projednávané osnově správně na předním místě zdůrazňuje, že tělesná výchova a sport je v lidově demokratickém státě důležitou součástí národní kultury, má veliký význam pro zdraví, pro pracovní výkonnost a brannost lidu. Má tudíž také veliký význam politický a politicko-hospodářský a je třeba s ní počítat v budovatelském úsilí, v hospodářském i kulturním plánování, zajistit předpoklady k jejímu rozvoji a zajistit její jednotné ideové vedení.

Péče státu o tělesnou výchovu, zejména mládeže, není ničím novým. Už národy starověku věnovaly této stránce národní kultury větší či menší pozornost. Dokud spartská mládež byla mrskána v chrámě v den sváteční, dokud dovedla hrdinsky snášet muka, tiše, ale soustavně pracovat, dokud měla svatou ideu o svém posláni ve státě, byla Sparta místem, že se při vylovení jejího jména chvěl svět. Když se však zapomnělo na pěstování kultu zdravého těla a zdravou vojenskou tradici, když byla dávána přednost pohodlné zahálce, nastal úpadek nejen spartského vojenství, ale také umění, obchodu a celého národního vývoje.

"My přijdeme blíž, my přijdeme blíž, my světů dožijeme, my bijeme o mříž, ducha lvi, a my ji rozbijeme!" Znáte jistě ta slova, psal je Jan Neruda v dobách naši státní nesamostatnosti. A my tu mříž rozbijme. Kdo nám ten boj za svobodu zasil v naše srdce? Výchova. Naše matky nám zpívaly písně o svobodě. Tvrdá práce našich otců o ní pěla. Slova našich učitelů nás vychovávala v touze po novém, lepším životě. Vše, čím žil veškerý náš lid, znělo mohutným akordem: My přijdeme blíž, my bijeme o mříž, a my ji rozbijeme. Dnes máme svobodu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP