Středa 10. března 1954

Marxismus-leninismus pomáhá nám tedy vychovávat nejen schopné politické pracovníky, ale i novou inteligenci, oproštěnou od pověr a konservativismu, prodchnutou tvůrčím duchem a oddaností k svému lidu.

Marxismus-leninismus umožňuje nám zvyšovat nesmírně kulturní úroveň a vzdělanost nejen naší inteligence, ale i širokých mas našeho pracujícího lidu, našich dělníků a rolníků. A my, jak známo, na rozdíl od předchozích vykořisťovatelských společenských systémů toto vzdělání širokých mas pracujících všemožně podporujeme, neboť jsme si vědomi toho, že bez něho nový společenský řád v naší zemi ani budovat nemůžeme.

Chtěl jsem jen v těchto několika stručných poznámkách ukázat, že nejen pro KSČ a její pracovníky, ale pro celou naši zemi, náš lid, pro jeho rozkvět a jeho budoucnost má znalost marxismu-leninismu nesmírný význam. Proto má takový nesmírný význam budování učiliště, které učí naše vedoucí kádry marxismus-leninismus plně chápat, ovládat a uplatňovat v praxi ku prospěchu všeho lidu.

Vysoká stranická škola při ÚV KSČ je postavena po stránce vědecké i methodické náplně zcela na roveň jiným vysokým školám. Rovněž způsob správy a vedení této školy je v zásadě shodný s principy platnými pro ostatní vysoké školy. I když má vysoká stranická škola při ÚV KSČ všechny znaky vysokého učiliště, není školou státní. Právě tak je tomu v Sovětském svazu. Potřebné finanční prostředky poskytuje ÚV KSČ, takže provádění navrženého nařízení nebude znamenat výdaje pro státní rozpočet.

Při řízení vědecké a pedagogické práce na vysoké stranické škole bude se ÚV KSČ opírat o methody řízení státních vysokých škol. Bude proto po této stránce spolupracovat s ministerstvem školství, zejména při sestavování učebních plánů a osnov.

Studium na vysoké stranické škole bude tříleté a bude organisováno jako na jiných vysokých školách. Posluchači, kteří splní požadavky učebního plánu a vykonají státní zkoušku, obdrží diplom. Absolventi vysoké stranické školy mohou se stát vědeckými aspiranty podle všeobecných předpisů. Při navrhování profesorů a docentů bude spolupůsobit ministerstvo školství.

Jménem kulturního výboru, který projednal na své schůzi dne 5. února 1954 vládní nařízení ze dne 27. listopadu 1953 č. 97 Sb. o vysoké stranické škole při ÚV KSČ, vydané podle § 42 odst. 1 zákona č. 241/1948 Sb., doporučuji jako zpravodaj toto vládní nařízení plenu Národního shromáždění ke schválení. (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme proto k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem na schválení vládního nařízení č. 97 Sb. ze dne 27. listopadu 1953, vydaného podle § 42 odst. 1 zákona č. 241/1948 Sb. a uvedeného ve zprávě výboru kulturního, a to ve znění, jak toto vládní nařízení bylo uveřejněno ve Sbírce zákonů, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. - Tím Národní shromáždění jednomyslně schválilo uvedené vládní nařízení.

Tím je vyřízen třetí bod pořadu schůze.

Přistoupíme k projednávání čtvrtého bodu pořadu schůze, kterým je

4. Zpráva výboru zemědělského o vládním nařízení ze dne 27. listopadu 1953 č. 94 Sb. o nové organisaci a financování strojních a traktorových stanic, vydaném podle § 42 odst. 1 zákona č. 241/1948 Sb. (tisk 750).

Zpravodajem je posl. Sutr, dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Sutr: Paní a pánové, soudruzi a soudružky!

Vláda republiky Československé vydala dne 27. listopadu 1943 vládní nařízení č. 94 Sb. o nové organisaci a financování strojních a traktorových stanic. Tímto vládním nařízením se mění organisační povaha STS a odstraňuje se dosavadní nepřehledný, složitý a těžkopádný způsob financování. Z jednotlivých STS, národních podniků, zřízených podle vládního nařízení č. 83/ 1951 Sb., zřizují se dnem 1. ledna 1954 strojní a traktorové stanice jako právnické osoby, jichž výdaje se hradí ze státního rozpočtu, do něhož také plynou jejich příjmy. Nový způsob organisace a financování umožní zjednodušení financování, usnadní zpružnění a upevnění kontroly hospodaření. Zároveň bude zpřesněna řídící a kontrolní úloha lidových orgánů.

Tyto nové formy pomohou ve své náplni strojním a traktorovým stanicím ještě účinněji a ještě důsledněji v plnění jejich hlavního poslání: zaměřovat se k pronikavé pomoci všem JZD a jednotlivým drobným a středním rolníkům. Zlepšená organisační a výrobní činnost STS bude významným přínosem k zajištění soustavného zvyšování zemědělské výroby v naší zemi. Zásady vládního nařízení vytvářejí k tomu organisační i materiální podmínky.

Jménem zemědělského výboru Národního shromáždění, který ve své schůzi dne 17. února 1954 projednal obsah vládního nařízení ze dne 27. listopadu 1953 č. 94 Sb., doporučují plenu Národního shromáždění jednomyslné schválení uvedeného vládního nařízení v plném rozsahu. (Potlesk.).

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme proto k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem na schválení vládního nařízení č. 94 Sb. ze dne 27. listopadu 1953 vydaného podle. § 42 odst. 1 zákona č. 241/ 1948 Sb. a uvedeného ve zprávě výboru zemědělského, a to ve znění, jak toto vládní nařízení bylo uveřejněno ve Sbírce zákonů, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. - Tím Národní shromáždění jednomyslně schválilo uvedené vládní nařízení.

Tím je vyřízen čtvrtý bod pořadu schůze.

Přistoupíme k projednávání pátého bodu pořadu schůze, kterým je

5. Zpráva výboru pro hospodářské plánování a jeho kontrolu o vládních nařízeních vyvdaných podle § 42 odst. 1 zákona č. 241/ 1948 Sb. a to:

ze dne 7. prosince 1953 č. 108 Sb. o fondech dlouhodobého úvěru pro výrobní a spotřební družstva,

ze dne 18. prosince 1953 č. 110 Sb. o správě národního majetku rozpočtovými organisacemi,

ze dne 22. prosince 1953 č. 113 Sb. o ředitelských fondech v hospodářských organisacích dopravních (tisk 751).

Zpravodajem je posl. inž. Kútik, dávám mu slovo.

Zpravodajca posl. inž. Kútik: Slávne Národné zhromaždenie!

Výbor pre hospodárske plánovanie a jeho kontrolu prerokoval na svojej schôdzi dňa 18. februára t. r. tri vládne nariadenia, vydané podľa § 42 ods. 1 zákona č. 241/ 1948 Sb. o prvom päťročnom hospodárskom pláne rozvoja Československej republiky, ako o tom hovorí zpráva tohto výboru.

Prvé vládne nariadenia č. 108 Sb. zo dňa 7. decembra 1953 o fondoch dlhodobého úveru pre výrobné a spotrebné družstvá sleduje splnenie naliehavej úlohy postaviť výrobné a spotrebné družstvá na pevný finančný základ, lebo financovanie týchto družstiev nebolo u nás dosiaľ náležite organizované.

Ďalšie vládne nariadenie č. 110 Sb. zo dňa 18. decembra 1953 o správe národného majetku rozpočtovými organizáciami určuje jednotné zásady pre správu a hospodárenie s týmto majetkom u všetkých rozpočtových organizácií a súčasne upravuje jednoduchším spôsobom nutné alebo účelné prevody ich správy.

Toto vládne nariadenie nahrádza doterajšie, vývojom už prekonané a nedostačujúce predpisy a jeho uvedenie v život priniese iste zhospodárnenie správy národného majetku a zlepšenie jeho využitia.

Napokon vládne nariadenie č. 113 z 22. decembra 1953 o riaditeľskych fondoch v hospodárskych organizáciách dopravných zavádza obdobne ako u iných dopravných i priemyselných národných podnikoch - k podnieteniu hmotného záujmu zamestnancov na plnení plánu zriadenie riaditeľských fondov v národných podnikoch cestnej, leteckej a vodnej dopravy, ako aj v samostatných dopravných podnikoch komunálneho hospodárstva, zaoberajúcich sa hromadnou dopravou osôb.

Nakoľko všetky tieto vládne nariadenia napomáhajú účinnejšiemu rozvoju nášho hospodárstva a vyžiadala si ich praxe našej socialistickej výstavby, odporúčam ich plénu Národného zhromaždenia na schválenie. (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, přistoupíme proto k hlasovaní.

Kdo souhlasí s návrhem na schválení vládních nařízení vydaných podle § 42 odst. 1 zákona č. 241/ 1948 Sb., uvedených ve zprávě výboru pro hospodářské plánování a jeho kontrolu, a to ve znění, jak tato vládní nařízení byla uveřejněna ve Sbírce zákonů, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. - Tím Národní shromáždění jednomyslně schválilo uvedená vládní nařízení.

Tím je vyřízen pátý bod pořadu schůze.

Navrhuji, aby schválený denní pořad 83. schůze Národního shromáždění byl doplněn o další bod, kterým je

Zpráva výboru mandátového o mandátové věci poslance Františka Nováka. Zprávu přednese zpravodaj posl. Gemrot.

Jsou nějaké námitky proti tomuto návrhu? (Nebyly.)

Námitek není.

Podle jednacího řádu rozhodne Národní shromáždění o doplnění pořadu prostým hlasováním bez rozpravy. Kdo tedy souhlasí s navrženým doplněním pořadu schůze, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. - Návrh je tedy schválen.

Přistoupíme k projednávání šestého bodu schváleného pořadu, kterým je

6. Zpráva výboru mandátového o mandátové věci posl. Františka Nováka.

Zpravodajem je posl. Gemrot. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Gemrot: Vážené Národní shromáždění!

Předsednictvo Ústředního akčního výboru Národní fronty navrhlo na základě usnesení předsednictva Československé strany lidové zbavit poslance Národního shromáždění Františka Nováka poslaneckého mandátu.

Podle tohoto návrhu poslanec Národního shromáždění František Novák se při výkonu svého mandátu vážně provinil proti zájmům lidu, soustavně svým jednáním narušoval svornou spolupráci v Národní frontě a rozvíjel takovou činnost, která je v rozporu se zájmy pracujícího lidu, a poškozoval tak společné snažení o vybudování socialismu v naší vlasti. Provinil se tak proti zájmům lidu, kterému je podle článku IV Ústavy 9. května odpověden z výkonu svého poslaneckého mandátu.

Podle tohoto zjištění předsednictva Ústředního akčního výboru Národní fronty, jež vyjadřuje vůli československého pracujícího lidu a je volební skupinou, na jejíž kandidátní listině byl posl. František Novák zvolen, navrhuje mandátový výbor plenu Národního shromáždění, aby posl. František Novák byl zbaven poslaneckého mandátu podle ustanovení § 66 zákona o jednacím řádu.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen.

Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem mandátového výboru předneseným poslancem Gemrotem, aby posl. František Novák byl podle § 66 zákona o jednacím řádu Národního shromáždění zbaven poslaneckého mandátu, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. - Tím Národní shromáždění zbavilo jednomyslně Františka Nováka podle § 66 jednacího řádu poslaneckého mandátu.

Tím je vyřízen pořad schůze.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 13 hod. 56 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP