Úterý 14. prosince 1954

Včerajšie vládne vyhlásenie dáva slovenskému ľudu krásne perspektívy šťastného života v socialistickej Československej republike. Náš ľud je si vedomý zodpovedných úloh, ktoré ho očakávajú pri plnení povinností, obsiahnutých vo vládnom vyhlásení. Je odhodlaný v pevnej zomknutosti okolo rodnej Kumunistickej strany Československa a vlády Národného frontu so cťou splniť všetky úlohy a prispieť k vybudovaniu pevnej, nerozbornej pevnosti socializmu a mieru vo spoločnej vlasti Čechov a Slovákov. Pracujúci miest a dedín, robotníci, roľníci i pracujúca inteligencia bez rozdielu politickej alebo náboženskej príslušnosti stavajú sa bezvýhradne za vládne vyhlásenie a podporujú plne svoju vládu v jej práci pre blaho našich národov. Slovenský pracujúci ľud ruka v ruke s českým ľudom podporuje z celého srdca mierovú politiku svojej vlády, ktorú tlmočil na konferencii o kolektívnej bezpečnosti predseda našej vlády súdruh Široký. Táto politika, opierajúc sa o mohutné sily mierového tábora, vedeného nepremožiteľným Sovietskym sväzom, je vyjadrením životných záujmov nášho ľudu. Slovenský pracujúci ľud v bratskom zväzku s českým ľudom si váži svojej slobody, dosiahnutej po storočiach poroby. Túto slobodu i plody slobodnej práce je odhodlaný brániť zo všetkých síl proti temným silám imperialistickej reakcie. Slovenský ľud, toľkokrát oklamaný, dobre pozná svojich pravých priateľov i nepriateľov. Poznal odpornú tvár zradcovských separatistov, ľudákov i buržoáznych nacionalistov a nekompromisne s nimi zúčtoval. Zúčtuje s každou zradou a nedopustí, aby morálno-politická jednota ľudu a zdravé základy našej ľudovodemokratickej vlasti boli podrývané. Zomkneme ešte užšie všetky zdravé sily slovenského ľudu v pevnom Národnom fronte okolo našej vodkyne Komunistickej strany Československa k splneniu úloh na budovaní šťastnej a krásnej vlasti - republiky Československej. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďalším prihláseným rečníkom je poslanec Vecker.

Posl. Vecker: Soudružky a soudruzi, sestry a bratři!

Vyslechli jsme včera vládní prohlášení, přednesené předsedou vlády Národní fronty soudruhem Viliamem Širokým. Vyslechli jsme tento program nejen s pocity naprostého souhlasu, ale také s pevným odhodláním učinit vše pro jeho splnění.

Vládní program plně vyjadřuje nejvlastnější zájmy a vůli všeho pracujícího lidu dále zvyšovat hmotnou a kulturní úroveň, posilovat hospodářskou sílu naší země a zabezpečit obranyschopnost a bezpečnost vlasti. Úkoly a cíle vytyčené ve vládním programu se také plně shodují se zájmy mladé generace československého lidu, která žije šťastným životem mládeže v zemi, v níž byl učiněn navždy konec kořistnickému kapitalismu, v zemi, v níž hlavním cílem všech snah je blaho a štěstí pracujících. Má proto naše mládež proč pracovat, učit se, za co bojovat. Pro svoji vlast pracujeme, pro svoji budoucnost se učíme a tato práce je příspěvkem v boji národů za mír. Úkolem veškeré mládeže v naší zemi je jít v předních řadách budovatelů vlasti a míru. Zachování míru, to je přání všech lidí, kromě zrůdné hrstky těch, kteří spekulují s válkou jako s příležitostí cpát si své bezedné kapsy miliardami, na nichž lpí krev pracujících. Zachování míru, to je přáním i všech lidí u nás, je to přáním i naší mládeže. Ale jen přát si mír nemůže postačit, zvláště ne v době, kdy nepřátelé naší země chtějí u našich hranic vybudovat novou wehrmacht, u níž je jasné, kam s ní mají namířeno. Dnes více než kdy předtím je třeba, aby každý mladý člověk, chlapec či děvče, si uvědomil, že vlast od něho vyžaduje, aby ze všech svých sil, ať pracuje kdekoliv, pomohl zvyšovat její hospodářskou sílu a obranyschopnost. Jen prací na další výstavbě země může každý dokázat svoje vlastenectví.

Každý mladý pracovník musí považovat za svou čestnou povinnost plnit a překračovat svou normu, svůj plán a přitom pracovat kvalitně, hospodárně a beze zmetků. Neustále si uvědomovat, že každé sebemenší překročení plánu či sebemenší úspora jednotlivce u tisíců a milionů našich pracujících bude znamenat velké posílení našeho hospodářství. Naproti tomu každé nesplnění normy, každý zmetek znamená oslabování hospodářské síly naší země.

Při uskutečňování vládního prohlášení je třeba v nebývalé míře rozvinout vlastenecké hnutí socialistické soutěže. Pro mládež mohou být vzorem desítky a stovky závazků, které na počest II. sjezdu ČSM uzavírají kolektivy mládeže i jednotlivci v závodech i na vesnicích ke splnění plánovaných úkolů, ke snížení vlastních nákladů, ke zvýšení kvalifikace mladých pracovníků. Do socialistické soutěže musíme však zapojit všechny mladé pracovníky, podnítit je vlasteneckým zápalem pro další posílení naší země, v jejíž síle je záruka naší bezpečnosti. Splnit úkoly vládního programu vyžaduje vést rozhodný boj proti porušování pracovní kázně, proti vynechávání směn, proti všem projevům lajdáctví, liknavosti a vlažnosti.

Mládež musí ve svých řadách vytvořit odsuzující veřejné mínění, že se každý chlapec či děvče, porušující pracovní kázeň, proviňuje proti své vlasti, že každý, kdo lajdačí, oslabuje naši zemi, oslabuje i její obranyschopnost. Mládež může nejvíce přispět ke splnění velkých úkolů vytyčených ve vládním programu tím, že nastoupí na ta místa, kde se nedostává pracovních sil. Především před naší mládeží stojí úkol posílit novými pracovníky zemědělskou výrobu. Rozvoji zemědělské výroby věnuje vláda zvláštní pozornost. Soudruh Široký ve vládním programu prohlásil, že máme na př. dosáhnout takového stupně mechanisace, aby naše zemědělství bylo po sovětském druhým nejmechanisovanějším zemědělstvím na světě. Kdo jiný než mládež má tedy považovat za svůj přední úkol naučit se ovládat nové traktory, kombajny a jiné stroje a s nimi pracovat? Nechť jsou pro naši vlasteneckou mládež vzorem a příkladem sovětští komsomolci, kteří vždy s nadšením nastupovali tam, kam je jejich sovětská vlast zavolala. Naše mládež v minulosti i dnes na mnoha místech dokázala svoje činorodé vlastenectví. Na příklad jen v druhé polovině letošního roku odešlo na výzvu strany a vlády pracovat do hornictví přes 5.000 mladých lidí. Mládež naší lidově demokratické země je dnes a bude kdykoliv připravena splnit úkoly, které vlast na ní bude požadovat. S hlubokým rozhořčením odsuzuje naše mládež pařížské a londýnské dohody o znovuvyzbrojení západního Německa a vyjadřuje nadšený souhlas a aktivní podporu deklarace vlád zúčastněných na moskevské konferenci. Plně se stavíme za prohlášení, že v případě ratifikace dohod o remilitarisaci Německa budou i se strany naší vlády učiněna všechna opatření k zabezpečení svobody a nezávislosti naší vlasti.

Stanovisko vlády Československé republiky je též stanoviskem všech občanů děčínského volebního obvodu, kde mne zvolili poslancem. Je to i stanovisko naší mládeže. Děčínský okres je na hranicích s Německou demokratickou republikou. Je to hranice mírumilovných přátel, na níž, ať již v Děčíně nebo v německém pohraničním městečku Bad-Schandau, se několikráte setkala naše mládež s mládeží německou. Víme, jak se ve svém boji za mír, za jednotné demokratické Německo, mládež obou částí Německa opírá o naše upřímné přátelství. A nás posiluje vědomí, že v Německé demokratické republice, i v západním Německu, máme mnoho skutečných přátel. Jak jsme poznali mládež Německé demokratické republiky v jejím boji za mír a sjednocení své vlasti, jsme přesvědčeni, kdyby došlo k remilitarisaci západního Německa, že by se právě mládež stala velikou, uvědomělou částí národních ozbrojených sil NDR.

Pevnou součástí mírových sil je i mládež všech zemí světa, která rozhodně bojuje za zachování míru a za svoje práva. Naše lidově demokratická republika dala mládeži všechna práva, všestranně se stará o její šťastný život. Mládež naší země učiní vše pro plnění vládního programu, což bude jejím příspěvkem věci míru a svobody vlasti. Učiní také vše pro to, aby se dobře připravovala k obraně své země. A kdyby bylo zapotřebí, pak vždy a za všech okolností, prodchnuta nezměrnou láskou ke své vlasti, vítězně uhájí její svobodu a nezávislost. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďalším prihláseným rečníkom je posl. dr Trpíková. Prosím, aby sa ujala slova.

Posl. dr Trpíková: Vážený pane presidente, vážené Národní shromáždění!

Chtěla bych říci několik slov k vládnímu prohlášení jako poslanec svého okresu, jako lékařka, žena a matka.

Můj volební obvod, okres Hlučín, je jedním z menších okresů Ostravského kraje. Dal by se vlastně rozdělit na dvě části, západní část převážně zemědělskou, a východní část, kde lidé pracují převážně v průmyslové Ostravě. Jelikož okres Hlučín se stal za okupace přímou součástí hitlerovského Německa, zanechala zde válka značné stopy. Dalo by se říci, že ne snad ani tak po stránce hmotné, jako po stránce lidské. Několik tisíc mrtvých, nezvěstných a zmrzačených otců, synů a bratrů je smutná památka na hitlerovskou okupaci. Nyní v osvobozené vlasti začal tento pilný a snaživý lid budovat své nové domovy vzájemnou spoluprací při výstavbě nových domků, kterých se od roku 1945 postavilo v okrese přes 500. Přesto, že ve dvou obcích byla postavena velká nová sídliště, je otázka bytová stále ještě palčivá. Vítám proto vládní prohlášení, které upozorňuje na závažnost bytové výstavby a ukazuje cestu, jak překonat obtíže na tomto úseku. Mne jako poslance okresu, kde žije mnoho zemědělců, zaujalo zvláště vládní prohlášení, které vyjadřuje jasné stanovisko k řešení zemědělských problémů. Záleží na nás, aby se toto prohlášení dostalo do každé vesnice mezi zemědělce ve své neskreslené formě a tím pomohlo vyřešit celou řadu tíživých situací, do nichž se mnohdy zemědělci dostali pro nesprávný výklad směrnic vlády.

Pracuji na Hlučínsku teprve pět let. A není možno říci, že bych dokonale ovládla celou problematiku tohoto samorostlého okresu. Mám však jednu výhodu, že před lékařem není třeba skrývat bolesti denního života. To mi podstatně ulehčuje styk s mými voliči, avšak současně zavazuje ke spolupráci a plnění povinností, které z funkce poslance pro mne vyplývají.

Jako lékařka vítám a plně se stavím za vládní prohlášení, které je pro nás pobídkou k ještě usilovnější práci do budoucna. Zvláště my dětští lékaři, kteří stojíme u kolébky příštích generací, kteří úzkostlivě střežíme zdraví a život každého novorozence, kteří bojujeme za snížení kojenecké úmrtnosti, potřebujeme pro svou práci nejen klid a mír, ale i podporu naší vlády v celé šíři našeho života. Potřebujeme, aby se naše děti narodily do zdravého prostředí, aby byly dostatečně a správně živeny, aby chodily do zdravých, vzdušných a světlých škol, aby vzájemný soulad rodičů v rodinném životě bezpečně vedl křehkou duši dítěte od prvních dnů narození až do doby, kdy je postavíme na naše místo.

Nejsnáze je začíti na počátku, jinde těžko, říká ve svém Informatoriu školy mateřské Jan Amos Komenský. A proto i na tomto úseku národního zdraví padá na nás velká odpovědnost.

Cesta k socialismu je obtížná, překážek je mnohdy více, než jsme čekali. Vyžaduje proto člověka celého, člověka nadšeného a ukázněného a přece značně trpělivého ve styku s lidmi, kteří ještě nepochopili zákonitost vývoje nové lidské společnosti. A právě to nás, příslušníky inteligence, zavazuje, abychom proto, že nám vzdělání dává možnost snadnějšího přemýšlení, plně podporovali politiku své vlády a svou prací a vzájemným stykem nejen mezi sebou, ale i s ostatními pracujícími vytvořili prostředí radostné spolupráce a vzájemné důvěry. Vždyť se navzájem všichni potřebujeme hlavně dnes, kdy jsou ve světě síly, které by rády rozpoutaly novou válku, nenáviděnou válku, které se snažíme ze všech sil zabránit. Vždyť těch 115.000 dětí, které se nám podařilo zachránit snížením kojenecké úmrtnosti, jsme nezachraňovali pro ničivé dílo války.

A my ženy a matky voláme do celého světa, do svědomí všech lidí, bez ohledu, kde se narodili a kde žijí: Život, který jsme daly, nemá právo nikdo svévolně zničit. Kdysi probíhala v Americe soutěž o to, co je na světě nejkrásnějšího. Tuto soutěž vyhrála prostá žena, která řekla, že nejkrásnější věc na světě je úsměv dítěte. Snad by si to měli vzít k srdci její vládci a pak by jejich politika nemohla jít směrem, kterým se ubírá dnes.

Závěrem bych chtěla říci, že jistě všichni věříme, že těch, kteří bojují za mír proti válce, přibývá. Věříme v mírové uspořádání vzájemných vztahů mezi národy a svým mohutným souhlasem se zněním moskevské deklarace vyjadřujeme své přesvědčení a sílu ubránit mír za všech okolností. Vládní program a jeho provádění bude nám všem závaznou směrnicí v boji za mír, za klid našich domovů, za štěstí našich dětí, za vybudování socialismu v naší krásné vlasti. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďalším prihláseným rečníkom je poslanec Hendrych. Prosím, aby sa ujal slova.

Posl. Hendrych: Vážení přátelé, soudružky a soudruzi!

Vládní prohlášení, přednesené předsedou vlády soudruhem Viliamem Širokým, nepochybně přijme náš lid s naprostým souhlasem a bude je s hrdostí důsledně uskutečňovat. Je tomu tak proto, že vládní prohlášení vychází z jeho přesvědčení a vůle, kterou tak jednoznačně vyjádřil ve volbách.

Ve svorné vlastenecké jednotě proklamoval náš lid své neochvějné přesvědčení a odhodlanost bojovat za mír a všemi silami a prostředky zajistit bezpečnost naší drahé vlasti proti nebezpečí nové války, které znamenají pařížské dohody.

Náš lid znovu manifestačně potvrdil, že patří do tábora mírumilovných socialistických zemí v čele se Sovětským svazem. Tento tábor představuje sílu téměř miliardy lidí a je pevně odhodlán vybojovat mír až do úplného vítězství.

Náš lid znovu prokázal svou vůli bojovat za mír dalším upevňováním hospodářské a politické síly naší republiky. O tom svědčí stále vyšší pracovní výsledky v dílnách a na polích, kterými naši pracující nejvíce přispívají věci míru.

Náš lid ve volbách jasně vyjádřil svou důvěru vládě a komunistické straně a postavil se za myšlenku Národní fronty, za myšlenku pevného spojenectví a jednoty pracujících měst a venkova.

To zavazuje nás, poslance, které si lid zvolil, abychom podle této vůle a podle těchto příkazů lidu svorně a odhodlaně pracovali pro blaho našeho lidu a nešetřili svých sil v boji za bezpečnost naší republiky, za mír a socialistickou výstavbu naší země.

Celá naše země, drtivá většina obyvatel všech vrstev se souhlasem přijala moskevskou deklaraci, schvaluje stanovisko naší vlády a v mnoha pracovních závazcích i výsledky své práce plně úsilí naší vlády podporuje.

Naši lidé, kteří poznali, co je to válka, si velmi cení míru, kterého potřebují pro nerušenou výstavbu země. Mír je drahý a nade vše potřebný všem lidem v Československu.

S plnou, neochabující bdělostí sledují proto pracující, jak velké nebezpečí pro zachování míru vyvstalo pařížskými dohodami, a uvědomují si, že mír si není možno jen přát, že si ho nelze vyprosit.

My v otázce zachování míru nebudeme prosebníky Mocný hlas pracujících ze všech krajů naší vlasti, ze závodů i vesnic, ze škol i vědeckých ústavů, hlas našich dělníků, rolníků, inteligence, hlas matek i mládeže nese jedno výrazné znamení: v této zemi žijí a pracují nejen věrní a opravdoví stoupenci míru, ale i houževnatí, stateční a odhodlaní bojovníci za mír.

Nepochybujeme o tom, že hlas československého lidu a mírové výzvy ze všech zemí tábora míru vyvolají potřebný ohlas u pracujících kapitalistických zemí, ve Francii, v západním Německu a ve všech zemích Evropy.

Remilitarisace západního Německa znamená veliké nebezpečí nové války, znamená škody, oběti a strádání pro národy zemí, jejichž vlády o ratifikaci dohod usilují. Takové nebezpečí si národy nemohou neuvědomit. Proto se také boj za mír i na západě stává věcí národů a jako věc národů musí zvítězit.

Náš lid chápe, že vybojovat mír vyžaduje posílit naši zem. Jednotně a pevně se proto staví za opatření přijatá na moskevské konferenci, směřující k upevnění hospodářské síly, k prohloubení spolupráce mezi zeměmi tábora míru v zájmu vytvoření takové mohutné síly, o kterou se musí rozbít všechny pokusy nepřátel míru.

Jistě vyjadřuji mínění všech nás poslanců, kteří známe dobře mínění lidu, že náš lid je odhodlán dát vskutku všechno pro bezpečnost naší republiky, že plně schvaluje prohlášení o zabezpečení našich hranic a je rozhodnut, jak o tom svědčí tisíce resolucí zasílaných naší vládě, dát naší armádě novou nejmodernější vojenskou techniku a všemi silami a usilovnou prací přispět k zesílení obranyschopnosti své vlasti, dovést k vítězství naši spravedlivou věc. (Potlesk.)

V důsledku vážnosti mezinárodní situace se s mimořádnou naléhavostí zvyšuje význam upevnění hospodářské a politické síly našeho státu, spočívající na dalším upevnění jednoty lidu, na zvýšeném výrobním úsilí v průmyslu a zemědělství, na upevnění státní a pracovní discipliny na všech úsecích našeho života.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP