Úterý 24. května 1955

Souhlas s varšavskými usneseními je doprovázen rozhodnou vůlí dělníků a rolníků dosáhnout v tomto roce i v zemědělské výrobě dalších úspěchů.

Můžeme s jistotou říci: Naši rolníci, věrně po boku dělníků a pracující inteligence, vezmou věc míru do svých rukou a budou ji hájit až do konce! (Dlouhotrvající potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Dalším řečníkem je posl. generálporučík Janko.

Posl. generálporučík Janko: Soudruhu presidente, vážené Národní shromáždění!

Uzavření Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci a vytvoření spojeného velení armád států demokratického tábora našlo vřelý ohlas všech našich pracujících a zvýšilo jejich zájem i úsilí o upevnění obranyschopnosti naší vlasti.

Náš lid velmi pozorně sleduje mezinárodní situaci a reálně ji hodnotí. Uvědomuje si velikost nebezpečí, které hrozí věci míru a bezpečnosti naší země se strany reakčního západoněmeckého státu, kde pod komandem amerických a bývalých hitlerovských generálů rychle vyrůstá nová útočná revanšistická armáda. Imperialisté mají s výstavbou nové wehrmacht velmi naspěch. Již několik hodin poté, kdy bylo stvrzeno přijetí západního Německa do Severoatlantického paktu, bylo s míst bonnského Blankova ministerstva oznámeno jmenování vrchního velitele západoněmecké armády, náčelníka generálního štábu a dalších vedoucích funkcionářů. Bylo také dokončeno obnovení generálního štábu doplněného z řad bývalých junkerovských a nacistických důstojníků, kteří ve dvou světových válkách organisovali masové zločiny a vyvražďování lidstva v zájmu kapitálu a kteří mezi jiným měli také v plánu vyhlazení našich národů s mapy Evropy. Ve všech větších západoněmeckých městech zahájily již úředně a veřejně svoji činnost náborové kanceláře pro verbování Němců do řad nové wehrmacht. Jsou již povoláváni bývalí hitlerovští velitelé, aby zahájili svoji činnost ve funkcích velitelů jednotek západoněmecké agresivní armády. Američtí chlebodárci povolávají hitlerovské bývalé důstojníky a generály na školení do Ameriky a získávají od nich zkušenosti. Bylo by také dobře, kdyby při této příležitosti jim tito bývalí hitlerovští velitelé řekli, jaký výprask umí dát lidová armáda agresorům. (Potlesk.) Bonnský sněm připravuje k projednání celou řadu zákonů, které mají urychlit a legalisovat remilitarisaci a fašisaci celého západního Německa. Má to tedy být především západoněmecký lid, který má krvácet za americké dolary, má to tedy být především západní Německo, kde se mají odehrávat hlavní válečné akce. Američtí militaristé bezostyšně mluví o západním Německu jako o "mrtvé zemi", o "mrtvé zoně", zničené atomovými výbuchy. Není divu, že lid západního Německa nepovažuje a nemůže považovat pro sebe za závazné pařížské dohody, které mu připravují takovýto osud.

Američtí imperialisté a militaristé nechtějí brát v úvahu skutečnost a reálné síly dnešní mezinárodní situace. Nechtějí brát v úvahu hnutí lidových mas za mír a jimi vynucenou vůli vlád i některých buržoasních států nezúčastnit se agresivních bloků. Přáli by si, aby skutečnost tvořilo to, co řekne a přeje si mluvčí miliardářů pan Dulles. Před svým vlastním lidem tají po vzoru Hitlera sílu tábora míru, lžou svému lidu o naší politice a jejích cílech v bláhové představě, že jim to pomůže upevnit morálku jejich žoldáků. Je na bíledni, že budoucí vývoj bude určován ne tím, co řekne ten nebo onen imperialistický pohlavár, ale vůlí a činy národů, pracujícího lidu, lidových mas celého světa. A právě tato vůle a rozhodnost lidových mas nutí i vládnoucí kruhy USA a ostatní imperialisty halit své útočné úmysly do frází o obraně míru a nutí je účastnit se konferencí, ba i jednání o odzbrojení a zákazu zbraní hromadného ničení, navrhovaných Sovětským svazem, i když se národy stále více odvracejí od jejich zločinné politiky války a kloní se stále více k ušlechtilé a lidské politice míru, vzájemného porozumění a sbližování národů a států.

Na lži, klamu, dobrodružství a snaze po lehké kořisti jsou založeny i jejich vojenské doktriny a jejich vojenské plány. Chtějí zkusit své štěstí s novým blitzkriegem, bleskovým válečným tažením s využitím atomových zbraní proti našim státům. Spoléhají na nenadálý úder proti našim zemím. Bláhově si myslí, že by nás mohli zastihnout nepřipravené, že složíme ruce v klín a budeme nečinně a pasivně přihlížet k tomu, jak oni zbrojí a připravují útočnou válku proti nám. Stejně jako kdysi hitlerovští fašisté blouzní o nejednotnosti v našem táboře, o nepevnosti našeho společenského zřízení a našeho týlu. Tyto lži tak dlouho šířili, až jim ke své vlastní škodě sami uvěřili. Na tom však je založena jejich theorie o bleskové válce převzatá z hitlerovské vojenské ideologie a oděná dnes v americký háv. Jako každý agresor doufají v to, že by mohli využít momentu překvapení ve svůj prospěch. Zapomínají však, že k tomu musí být dva: jeden, kdo by chtěl překvapit, a druhý, který by se dal překvapit. (Potlesk.) Vyhrožují atomovými zbraněmi a dávají je do rukou hitlerovských vojáků a generálů z druhé světové války, kteří nesou ještě dnes na svých bedrech stopy výprasku, který jim uštědřila vítězná sovětská armáda ve Velké vlastenecké válce. Nechť jsou si vědomi toho, že jejich vojenské plány jsou stejně nereálné a dobrodružné, jako jejich protilidová a protinárodní politika. Nechť jsou si vědomi toho, že kdyby se odvážili útoku proti nám, pak by poznali, jak se zklamali i ve svých vojenských výpočtech a stihl by je ještě horší osud než jejich fašistické předchůdce a učitele.

Národy našich zemí se nezalekly jejich pokřiku a strašení atomovou zbraní a usnesením varšavské konference odpověděly na jejich politiku s posice síly ještě větší semknutostí a znásobením svých sil. Varšavská jednání, Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci a vytvoření spojeného velení osmi států zasadilo pádnou ránu jejich plánům. Američtí imperialisté i jejich sluhové si musí od této doby uvědomit skutečnost, že každý jejich útočný pokus by se v zápětí setkal se soustředěným protiúderem našich spojených sil, vyzbrojených dokonalými zbraněmi včetně těch nejmodernějších, a nemohl by dopadnout jinak, než úplným vítězstvím našich ozbrojených sil a konečným rozdrcením všech sil světového imperialismu. (Potlesk.) Jsme hrdi na to, že i naše armáda se účastní na uskutečňování tak významných opatření, jako je spojené velení, pro obranu revolučních vymožeností a výsledků práce celého mírového tábora. Jsme hrdi na to, že vojenské spojenectví ukované ve společných bojích s hitlerovskými okupanty mezi naší, sovětskou a ostatními lidově demokratickými armádami se dostává na nový, vyšší a účinnější stupeň. Hromadná účast našich pracujících na schůzích a besedách na závodech, v jednotných zemědělských družstvech, úřadech i v ozbrojených silách i nové pracovní závazky našich pracujících na počest varšavské konference svědčí nezvratně o tom, že náš lid vítá historická opatření varšavské konference, že vítá i osobu hlavního velitele maršála Koněva, kterého zná jako slavného hrdinu, vojevůdce a organisátora nezapomenutelných vítězných úderů Sovětské armády pod Kalininem a Moskvou, na Ukrajině i v Karpatech, pod Lvovem i pod Varšavou, ve Slezsku, na Odře i pod Berlínem, vojevůdce, kterého si zamiloval jako organisátora vítězného úderu sovjetských vojsk i našich jednotek v karpatské operaci na pomoc Slovenskému národnímu povstání i historického osvobození povstavšího pražského lidu 9. května 1945. (Potlesk.)

Náš lid a jeho ozbrojené síly, věrni slavným bojovým tradicím společných bojů naší i Sovětské armády proti fašistickým okupantům i domácím zrádcům, se proto ještě pevněji semknou kolem své vlády Národní fronty a Ústředního výboru Komunistické strany Československa a učiní vše potřebné, aby spojené ozbrojené síly byly kdykoli pohotovy vítězně odrazit jakýkoliv pokus agresora.

Ať žije nerozborná jednota lidu všech zemí našeho tábora demokracie a socialismu a jejich spojené ozbrojené síly, záruka nedoknutelnosti šťastného budování jejich zemí a revolučních vymožeností v našem lidově demokratickém táboře. (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Dalším řečníkem je p. posl. Pokojný Dávám mu slovo.

Posl. Pokojný: Vážený pán prezident, slávne Národné zhromaždenie!

Deň 14. mája roku 1955 zostane dňom mimoriadneho dejinného významu pre mierumilovné štáty a národy. Zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci medzi SSSR a ostatnými mierumilovnými republikami je základňou pre nastolenie a upevnenie mieru vo svete. Uzavretie tejto zmluvy bolo vyvolané v dôsledku ratifikácie parížskych dohôd, ktoré dávajú iniciátorom poslednej svetovej vojny - nemeckým fašistom - znova možnosť a prostriedky na novú rozpínavosť a útočnosť. Nemecký imperializmus znova sa objavuje na horizonte a vážne ohrozuje mier a bezpečnosť národov. My, občania ČSR, ako bezprostrední susedia západného Nemecka máme najsmutnejšie skúsenosti; vieme, čoho je schopný nemecký militarizmus, preto všetok ľud Československa s tak nadšeným súhlasom prijal varšavskú Zmluvu o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci. Lidice, Tokajík, Bystrička a všetky ostatné posvätné miesta a pamätníky národných mučeníkov sú večným výstražným výkričníkom a upozornením, aby sme nezabúdali na nebezpečie, ktoré nám hrozí z nového nemeckého militarizmu.

Náš ľud dobre vie, kto je jeho priateľom. Naše národy nezabudli, kto nám pomáhal v slávnom Slovenskom národnom povstaní, keď na všetko odhodlaní slovenskí vlastenci so zbraňou v ruke postavili sa na odpor okupantom a utlačovateľom. Preto ma varšavská zmluva taký mimoriadny význam pre našu republiku, lebo nás ešte lepšie spojuje v nerozborný zväzok s našimi úprimnými a vernými priateľmi. Zmluva chráni naše zvrchovane práva a celistvosť republiky. Preto prijali naše národy s takým uspokojením výsledky varšavskej konferencie, lebo vedia, že Zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci je spoľahlivou zárukou našej bezpečnosti, samostatnosti, demokracie a mieru.

Náš ľud vie, že varšavská zmluva vychádza z toho, že najlepšou cestou k zabezpečeniu mieru je organizovanie kolektívnej bezpečnosti. Mier je nedeliteľný. Náš ľud neochvejne stojí za svojou vládou a tým aj za úsilím všetkých ostatných vlád mierumilovných štátov, ktoré spolu s hlavným a najlepším bojovníkom za mier, so Sväzom sovietskych socialistických republík ofenzívne nastúpili do boja za svetový mier. Naše národy - menovite národ slovenský - majú všetky príčiny a dôvody boj za mier všemožne podporovať a prípadne priniesť aj potrebné obete. Ten krásny a plodný rozmach nového života v našej vlasti a doterajšie výsledky usilovnej práce všetkých vrstiev obyvateľstva sú toho hodné, aby sme sa všetci postavili na stranu bezpečnosti a možnosti svoju vlasť ďalej budovať a blahobyt pracujúcich stále zvyšovať. Nerozborná jednota našich národov, českého a slovenského spolu s ostatnými národmi republiky, a ten spontánny súhlas zo všetkých pracovísk, od všetkých pracujúcich bez rozdielu politickej, poťažne konfesijnej príslušnosti sú dôkazom, že ideme a chceme ísť aj naďalej cestou správnou, cestou budovania lepšieho života. Náš národ slovenský má nebývalé možnosti rozvitia svojich tvorivých síl na každom poli a úseku života. Krásny rozbeh na utvorenie trvalých hodnôt na poli hospodárskom, politickom, vo vede aj v umení nás zaväzuje, aby sme na započatej ceste poctivo a bez výhrad vytrvali. Keď vyslovujeme súhlas s uzavretou varšavskou Zmluvou o priateľstve, spolupráci a priateľskej pomoci, podporujeme tým úsilie SSSR a ostatných mierumilovných štátov a národov zbaviť ľudstvo nebezpečenstva vojny, obmedziť horúčkovité zbrojenie, zmierniť napätie v medzinárodných vzťahoch a umožniť, aby obrovské náklady, ktoré pohlcuje divoké zbrojenie, mohli byť obrátené na zveľadenie kultúry, vzdelania a lepšieho života ľudstva v mieri. Ideme s tými, ktorí chcú, aby svet prestal byť závodišťom šialeného zbrojenia, chceme, aby sa sváry sveta riešili dohodami a nie vybíjaním ľudstva. Za týmto cieľom ideme pevne jednotní doma a spolu v nerozbornej jednote s ostatnými mierumilovnými národmi sveta. Vieme, že jednota dáva silu a vedie k víťazstvu. K tejto jednote a spolupráci hlásime sa odhodlane aj my, príslušníci Strany slobody, aby sme pomohli budovať a upevňovať silnú a nerozbornú republiku, šťastnú a kvitnúcu vlasť všetkých pracujúcich, a tým podporili aj mier vo svete.

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Dávám slovo poslanci Veckerovi jako poslednímu přihlášenému řečníku.

Posl. Vecker: Vážený soudruhu presidente, soudružky a soudruzi, vážení přátelé!

Dnes nám připadá neobyčejně čestná úloha: projevit souhlas s historickou Smlouvou o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci, uzavřenou před několika dny osmi zúčastněnými mírumilovnými státy na konferenci ve Varšavě.

S pocity velké radosti můžeme vyjádřit jako poslanci našeho pracujícího lidu nejen jeho jednomyslný souhlas s touto smlouvou, ale současně jeho nezlomnou vůli vždy čestně plnit všechny smluvní závazky

Tak jako se liší den od černé noci, jest zcela rozdílné postavení nás poslanců v lidově demokratických zemích od situace, v jaké byli poslanci ve Francii a jiných kapitalistických státech, když projednávali ratifikaci pařížských dohod. Za naším rozhodnutím stojí pevná jednota všeho lidu, který si vřele přeje zachování míru a rozvíjení přátelství mezi národy, ale který také jest odhodlán a vždy připraven ubránit svoji budovatelskou práci a svůj šťastný život.

Naproti tomu za poslanci v buržoasních parlamentech nestál a nestojí lid jejich zemí, protože schválení pařížských dohod, které znamenají znovuvyzbrojení západního Německa, jest protilidové, ohrožující národní zájmy západoevropských národů a znamenající ponižující likvidaci beztak již chatrných zbytků jejich svobody a nezávislosti. Proto ve Francii, Anglii a jiných zemích jim trvalo řadu měsíců, než různými manévry a pod hrubým nátlakem se imperialistům podařilo, aby smlouva byla ratifikována.

Vůle našeho lidu jest zabezpečit svoji vlast proti jakýmkoliv nahodilostem a to dnes tím spíše, když za hranicí naší země se tvoří nová wehrmacht, se kterou naše národy mají trpké zkušenosti.

Varšavská smlouva jest mocnou, neochvějnou zárukou svobody a nezávislosti naší vlasti, ale ona také právě proto, že za ní stojí ohromná síla stamilionů lidí budujících svůj nový šťastný socialistický život, jest zabezpečením moci pracujícího lidu a výstavby socialismu.

Imperialisté vytvářejí útočné vojenské bloky a seskupení, připravují novou válku, dávají včerejším agresorům, německým militaristům znovu do rukou zbraně. K čemu vytvářejí tyto bloky? Vytvářejí je k přípravě útoku na Sovětský svaz, na naší zemi, na země lidové demokracie. Proti této zločinné politice příprav nové války jest varšavská smlouva výrazem politiky míru, jak ji vždy provádí praporečník míru a záštita naší svobody a nezávislosti, veliký Sovětský svaz. (Potlesk.)

Nade vše jasně svědčí o tom skutečnost, že právě v době varšavské konference předložil Sovětský svaz OSN nové, dalekosáhlé návrhy o snížení zbrojení a o zániku všech druhů zbraní hromadného ničení. A jak známo, nová spojenecká smlouva evropských národů je přístupna každé zemi, která touží po míru, po zmírňování mezinárodního napětí a po mírovém řešení všech sporných otázek. Varšavská smlouva mluví přímo ze srdce i naší mládeži, která si nesmírně váží upřímných, přátelských styků s mládeží ostatních evropských zemí i na celém světě.

My, mladí lidé, dobře víme: ještě nikdy jsme neměli ve světě takové přátele, takové spojence, jako nyní. A ještě nikdy neexistoval v evropských dějinách tak silný, pevný systém na obranu míru, jako je právě podepsaná smlouva o přátelství, spojenectví a vzájemné pomoci osmi států, v čele s nepřemožitelným Svazem sovětských socialistických republik.

Toho si naši chlapci a děvčata nesmírně váží. Chápou však dobře, že síla mírumilovných států, vytvořená na varšavské konferenci, závisí na síle každého článku, každého smluvního partnera. A proto se vlastenecké hnutí naší mládeže, pracovat pro ještě silnější, pevnější a krásnější Československou republiku, vlévá svým stále rostoucím proudem do gigantického veletoku ve Varšavě pevně spojeného úsilí všech našich přátel a spojenců, v čele se Sovětským svazem.

V tomto smyslu chápe i Československý svaz mládeže svůj hlavní úkol při účinné podpoře mírové politiky naší vlády. Varšavskou smlouvu, podepsanou v plném zájmu našich chlapců a děvčat, podpoříme především prací, živou silou statisíců mladých hlav a paží. Naše mládež se jednomyslně staví za usnesení varšavské konference, ještě s větším odhodláním budeme ve všech odvětvích našeho národního hospodářství rozšiřovat socialistické soutěžení, zvyšovat produktivitu práce, aby se znásobila mohutnost a síla našeho státu, aby se neustále zvyšovala obranyschopnost naší země. (Předsednictví se ujal předseda Fierlinger.)

Příkladem vlasteneckého nadšení pro všechnu mládež jsou tisíce příslušníků Československého svazu mládeže, kteří v pohraničí zúrodňují půdu, významně tak pomáhají při zvyšování zemědělské výroby a jsou statečnými mladými hraničáři na západním pomezi obrovského, od Aše až po Tichý oceán sahajícího tábora socialismu. (Potlesk.) Tito mladí lidé šli pracovat do pohraničí bez ohledu na obtíže a těžkosti, které je tam očekávaly. Pracují tam proto, že to je třeba, proto, že je zavolala republika do boje za dosídlení pohraničí, za obdělání každého hektaru půdy. Aby československá mládež byla pevnou a spolehlivou silou našeho lidu, vždy uskutečňujícího smluvní závazky vyplývající z varšavské smlouvy, bude i aktivní, masovou účastí v tělesné výchově a ve Svazarmu upevňovat svoji fysickou zdatnost a brannou připravenost. Mládež bude vždy dobře připravena i se zbraní ruce neohroženě hájit proti jakémukoliv agresoru svoji lidově demokratickou vlast a všechny mírumilovné země, které uzavřely varšavskou smlouvu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP