Středa 1. srpna 1956

Společná zpráva

výborů ústavně-právního a kulturního k vládnímu návrhu zákona

o státní ochraně přírody (tisk 52) - (tisk 70).

Ústavně právní výbor ve svých schůzích dne 19. června a dne 20. července 1956 a kulturní výbor dne 26. června a 30. července 1956 projednaly vládní návrh zákona o státní ochraně přírody (tisk 52). K přípravě projednání tohoto vládního návrhu zákona ve sněmovních výborech vytvořil ústavně právní výbor komisi podle § 28 jednacího řádu. Po zprávách zpravodajů a po rozpravě usnesly se oba výbory doporučit předložený vládní návrh zákona o státní ochraně přírody plenu Národního shromáždění ke schválení s těmito změnami:

Ve smyslu vládního nařízení č. 19/1956 Sb. o zrušení některých ministerstev a ústředních orgánů státní správy, mění se všude v textu vládního návrhu zákona název "ministerstvo kultury" případně "ministr kultury" na "ministerstvo školství a kultury" případně "ministr školství a kultury".

V § 2 odst. 3 vládního návrhu se doplňuje slůvko "také", aby se tak vyjádřil lépe vztah tohoto odstavce k oběma předchozím odstavcům tohoto paragrafu. Začátek tohoto odstavce tedy po úpravě zní: "(3) Stát poskytuje také . . .".

V § 8 odst. 3 se místo výrazu "odbor kultury rady krajského národního výboru v dohodě se zúčastněnými odbory" klade výraz "rada krajského národního výboru". Tato změna vyjadřuje snahu, aby o významných opatřeních, jako je ochrana a stanovení podmínek ochrany určitých přírodních výtvorů a přírodních památek rozhodovala přímo rada krajského národního výboru a nikoli odbor kultury.

V § 10 v poslední větě nahrazují se slova "odbor kultury rady krajského" slovy "rada okresního".

V § 11 se z důvodu větší jasnosti nahrazuje dosavadní nadpis paragrafu novým nadpisem tohoto znění: "Zákaz ničení nebo poškozování chráněných částí přírody".

Dále se v § 11 odst. 1 v posledním řádku škrtá výraz "přírodních výtvorů" a nahrazuje výrazem "částí přírody (§§ 3 až 7) a jednat proti podmínkám ochrany". Tato změna vyjadřuje, že nejen vlastník (uživatel) chráněného pozemku je povinen trpět omezení vlastnického (užívacího) práva plynoucí z toho, že na pozemku nebo jeho části byla vyhlášena ochrana (viz § 10 vládního návrhu), ale že ani osoby třetí nesmějí v těchto případech jednat proti podmínkám ochrany.

V § 11 odst. 2 byla provedena stylistická úprava počátku tohoto odstavce, takže nyní zní: "Výjimky z ustanovení odstavce 1 může povolit . . .".

V § 12 odst. 2, třetí až sedmý řádek, upravuje se slovosled takto: "..., poznamená se ve veřejných knihách a v pozemkovém katastru k návrhu odboru kultury rady krajského národního výboru příslušného podle polohy nemovitosti."

V § 14, předposlední řádek, se mění množné číslo ve slově "konservátorů" na číslo jednotné "konservátora". Tím se vyjadřuje to, že v každém okrese je pouze jeden konservátor, s nímž spolupracují další dobrovolní pracovníci státní ochrany přírody.

V § 17 odst. 1 se v řádku třetím za slovo "vodohospodářskému", vkládají slova "i ke každému jednání,". Tato slova se vkládají proto, aby bylo přímo v zákoně zabezpečeno, že orgány státní ochrany přírody nebudou přizvány pouze ke správnímu řízení, kterým by byly zájmy přírody dotčeny, nýbrž vůbec k jakémukoliv jednání, které se svým dosahem týká i zájmů ochrany přírody. Při těchto jednáních mají orgány státní ochrany přírody poradní hlas. - Z důvodů stylistických se upravuje počátek tohoto odstavce, takže konečné znění je: "(1) K řízení o územním plánu a výstavbě obcí, k řízení stavebnímu a vodohospodářskému, i ke každému jednání, jež se svým dosahem ...".

V § 19, třetí řádek zdola, se před název "Ústřední správou geodesie a kartografie" vkládá předložka "s".

Dosavadní znění § 20 se škrtá a nahrazuje novým zněním: "Ode dne účinnosti tohoto zákona jsou části přírody chráněné dosud státem na základě dohody s vlastníkem (uživatelem) chráněny podle tohoto zákona". Účelem této změny je, aby po účinnosti tohoto zákona nebylo nutné o všech případech ochrany přírody, kde dosud ochrana byl stanovena dohodou s vlastníkem (uživatelem), vést nová správní řízení.

V § 21 druhý řádek, se slovo "dnem" nahrazuje z důvodů gramatických slovy "ode dne".

S těmito změnami a po opravě některých tiskových chyb doporučily ústavně-právní výbor a kulturní výbor předložený vládní návrh zákona o státní ochraně přírody (tisk 52) plenu Národního shromáždění ke schválení.

V Praze dne 30. července 1956.

Za výbor ústavně-právní:


Dr Jaroslav Krofta v. r.,
Rudolf Červený v. r.,
předseda.
Zpravodaj.

Za výbor kulturní:


Oleg Homola v. r.,
Josef Šafařík v. r.,
předsedající.
Zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP