Středa 6. března 1957

Rovněž tak se vůbec nemění osvědčené principy zákona o volbách do národních výborů, neboť plně odpovídají zásadám socialistické demokracie. Jedině socialistický stát může uskutečnit nejširší demokracii, neboť zajišťuje zájmy naprosté většiny občanů, zájmy všech pracujících. Výrobní prostředky nejsou v rukou vykořisťovatelů, ale patří všemu lidu a slouží k stálému zvyšování jeho životní a kulturní úrovně. Zatím co hrstky vykořisťovatelů, kteří representují kapitalistické státy a jejich vlády, jsou v diametrálním rozporu se zájmy pracujících a proto nemají, ani míti nemohou jakýkoliv zájem na jejich účasti na správě státu, náš lidově demokratický stát se stává právě silným účastí nejširších mas na řešení úkolů hospodářské a kulturní výstavby. Proto kapitalistické volební řády směřují k stále většímu omezení pracujících na správě státu. Naproti tomu náš volební řád, který je jedním z nejpokrokovějších volebních řádů na světě, směřuje právě naopak k dalšímu organisování pracujících na správě státu. Socialistická demokracie proto nejenom umožňuje občanům účast na všech úsecích veřejného života, ale přímo vyžaduje jejich aktivní a iniciativní činnost. Navržené doplňky směřují jenom k dalšímu prohloubení socialistického demokratismu. Naši volební soustavu nelze proto srovnávat s jakoukoliv volební soustavou kapitalistického státu, tak jako nemá nic společného socialistický demokratismus s buržoasní lžidemokracií. (Potlesk.) Rozhodující otázkou je účast dělníků, rolníků a ostatních pracujících na správě státu. (Potlesk.) Zatím co v kapitalistických státech navrhuje kandidáty úzký okruh kapitalistů representovaný buržoasními politickými stranami a masa voličů nemá žádný vliv na to, kdo za ně má být ve volbách kandidován, u nás rozhodují o svém kandidátu sami voliči prostřednictvím svých organisací Národní fronty a na předvolebních schůzích. To je nejvýraznější projev socialistického demokratismu našeho volebního systému. Socialistický demokratismus má u nás své charakteristické vyjádření i v úloze Národní fronty, která je nejširší formou spojení všech pracujících v našem státě, jejímž základem je svazek dělníků, pracujících rolníků a pracující inteligence. Základním úkolem Národní fronty je střežit naše lidově demokratické zřízení a vyvinout všechno úsilí k tomu, aby socialismus v naší zemi byl úspěšně dobudován. (Potlesk.)

V nastávající volební kampani voleb do národních výborů je třeba dále upevnit jednotu lidu, posílit principy lidově demokratického zřízení, zejména základ našeho lidově demokratického státu, t. j. svazek dělníků a rolníků. Proto organisace Národní fronty navrhnou za kandidáty do národních výborů nejlepší občany, předně osvědčené dosavadní funkcionáře národních výborů a výborů žen při MNV a takové, kteří mají zkušenosti z práce a řízení nejrůznějších hospodářských úseků, jež jsou svěřeny národním výborům. Dodržování zásad našeho volebního řádu, který odpovídá principům socialistické demokracie, projednání kandidátů Národní fronty na pracovištích, závodech i na vesnicích je zárukou toho, že do národních výborů jako orgánů lidově demokratického státu jsou kandidováni jenom nejlepší občané a to většina dělníků a rolníků. Pracující také nepřipustí, aby do národních výborů se dostal někdo, kdo nemá kladný poměr k budování socialismu a stejně tak zabrání tomu, aby v předvolební kampani byla tříštěna jednota lidu navrhováním více kandidátů pro jeden volební obvod. O významu morálně politické jednoty lidu se přesvědčili všichni naši občané právě v minulém roce v době soustředěného útoku celé světové reakce na světovou socialistickou soustavu. Záměry imperialistů byly odraženy také proto, že naše lidově demokratická Československá republika zůstala pevnou a neochvějnou uvnitř i navenek ve svém nerozlučném spojenectví se Sovětským svazem a s ostatními zeměmi světové socialistické soustavy. (Potlesk.) Proto volbami do národních výborů ještě více upevníme jednotu našeho lidu jako záruku upevnění světového míru a dalšího posílení světové soicalistické soustavy na čele se Sovětským svazem. (Potlesk.) Pevnou jednotou ve volbách do národních výborů odpoví náš pracující lid na výsledky jednání naší státní delegace v Moskvě, které dávají všem pracujícím jasnou perspektivu míru a jsou zárukou, že se záměry imperialistů, uskutečnit nový Mnichov, nikdy v budoucnosti nepodaří. (Potlesk.) Naše volby do národních výborů budou řešit i tento významný mezinárodní úkol. Vědom si nebezpečí německého militarismu a dalších záměrů imperialistů semkne se ve volbách do národních výborů všechen pracující lid ještě pevněji kolem Komunistické strany Československa a vlády Národní fronty a volby do národních výborů se stanou novou velikou manifestací našeho spojenectví a přátelství se Sovětským svazem a ostatními zeměmi světové socialistické soustavy. (Potlesk.)

Upevněním jednoty lidu ve volbách a spojením volební kampaně s letošními složitými úkoly při plnění národohospodářského plánu stanou se volby do národních výborů mohutnou silou k rozvinutí veliké iniciativy pracujících za odstranění všech překážek a dosažení a překročení plánovaných úkolů naší výroby průmyslové i zemědělské v zájmu zajištění stálého zvyšování životní a kulturní úrovně všeho lidu. Není pochyb o tom, že náš hrdinný pracující lid, který dosáhl v minulém roce při útoku světové reakce tak významných úspěchů, také letos docílí dalších vítězství v boji za socialismus a mír.

Předvolební kampaň se stane pro národní výbory názornou školou, jak organisovat účast lidu na správě státu, aby stále více byl posilován náš lidově demokratický stát a zvyšována životní úroveň jeho občanů. Tomu mají přispět i předložené zákony, aby národní výbory jako místní orgány státní moci a správy stále lépe pracovaly a dále se rozvíjely pro blaho všeho lidu. (Potlesk.)

Předseda: Přerušuji schůzi na 15 minut.

(Schůze přerušena v 11 hod. 18 min. opět zahájena v 11 hod. 40 min.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná (zvoní): Zahajuji přerušenou schůzi Národního shromáždění.

Budeme pokračovat v rozpravě.

Do společné rozpravy se přihlásili poslanci: ing. Šurka, Černá, Fleyberk a Hron.

Dávám slovo prvnímu přihlášenému poslanci ing. Šurkovi.

Posl. inž. Šurka: Vážené súdružky a súdruhovia poslanci!

V máji budú tomu tri roky, čo sa začala nebývalým spôsobom zvyšovať v správe nášho ľudovodemokratického štátu účasť pracujúceho ľudu cestou novozvolených národných výborov. Práve táto skutočnosť, potvrdená významnými výsledkami na všetkých úsekoch výstavby socializmu, svedčí o tom, že dnešné národné výbory predstavujú v našom ľudovodemokratickom zriadení správnu politickú organizáciu všetkého pracujúceho ľudu u nás. Každé obdobie existencie národných výborov bolo a je spojené s otázkami života nášho ľudu. Bolo tomu tak vtedy, keď NV predstavovali revolučné orgány národnoslobodzovacieho boja, i potom, keď sa stali orgánmi štátnej moci v oslobodenej vlasti. Chcem sa však trochu zaoberať obsahom, metódami i výsledkami práce národných výborov tohto volebného obdobia, keď členovia NV vykonávali svoje zodpovedné povinnosti z vôle pracujúceho ľudu, ktorý si ich najdemokratickejším spôsobom v máji 1954 slobodne zvolil, aby pracovali v zväzku NF pod vedením KSČ pre jeho najvlastnejšie záujmy. Národné výbory sú tak skutočnými orgánmi štátnej moci a plne oprávnenými i zodpovednými predstaviteľmi ľudu v našom živote i v mieste svojej pôsobnosti.

V Žilinskom kraji bolo zvolené vo voľbách do národných výborov v roku 1954 na všetkých stupňoch 7290 členov. V pomocných komisiách, aktívoch rád NV, aktívoch odborov a správ rád NV, v uličných a osadných výboroch, vo výboroch žien a domových komisiách pracuje a pomáha plniť úlohy národných výborov 9589 občanov zo všetkých druhov povolaní. Celkove sa zvýšil počet aktivistov v kraji oproti obdobiu pred voľbami o 7129 občanov.

K lepšiemu a masovejšiemu zabezpečeniu úloh NV prispievajú v tomto volebnom období od základu zmenené nové formy práce týchto orgánov a ich členov. Ako národné výbory, tak i členovia sa cítia zodpovednými občanom za prácu a v zmysle ustanovenia zákona skladajú z nej na besedách účty svojim voličom. Na úspechy národného výboru vo veľkej miere vplývala skutočosť správneho výberu navrhovaných kandidátov. Tam, kde bol výber správny, rieši dnes národný výbor jednotlivé politicko-hospodárske úkoly svojej obce s úspechom. Naproti tomu u takých miestnych národných výborov, kde sa stala tá chyba, že sa malí a strední roľníci nedostali za členov NV, vidíme, že pri riešení poľnohospodárskej problematiky úlohám, ktoré vytýčil národný výbor, sa nedostalo dostatočnej pomoci práve od tých, ktorí majú priamy vzťah k poľnohospodárskej výrobe. Vidíme to napríklad v obciach Závodie a Budatín.

Jednou z hlavných úloh, ktoré národné výbory všetkých stupňov boli povinné plniť, bola hospodársko-organizátorská práca. Na tomto úseku dosiahli najlepšie výsledky národné výbory v okresoch Martin, Liptovský Hrádok a Turčianske Teplice. Členovia NV sa zúčastňovali na plnení tejto úlohy hlavne svojimi pripomienkami, ktoré získali skúmaním života vo svojom volebnom obvode a potom uplatnili priamo na zasadaniach národných výborov, v rokovaní stálych komisií i žiadosťami a pripomienkami výkonným orgánom národných výborov. Za najlepšiu prácu v tomto smere treba považovať tú, ktorú vykonali títo členovia NV: s. Prieložný, Škrovánková, Trstenský, Patková a iní. Chybu vidím v tom, že táto pomoc hospodársko-organizátorskej funkcie národného výboru nebola vždy dostatočne ocenená výkonnými orgánmi národných výborov, o čom svedčí to, že niekedy nie dosť pružne reagovali na návrhy volených orgánov v stálych komisiách, ba vyskytli sa i také prípady, že ich považovali za zbytočnú príťaž.

Národné výbory v našom kraji majú nemalý podiel na tom, že za uplynulý rok 1956 vzrástla výroba v priemysle nášho kraja o 14 %, pričom plán produktivity práce bol splnený na 102 %. Pozoruhodné výsledky zaznamenali v minulom roku podniky miestneho hospodárstva, ktoré splnili plán hrubej výroby na 108 %. Tak isto prvýkrát bol splnený plán investičnej výstavby školstva v roku 1956 na 101 %. Tým získali školy ďalších 45 učební pre 1800 žiakov. Zlepšuje sa i plnenie plánu bytovej výstavby. V uplynulom roku bolo odovzdaných v kraji 1180 bytových jednotiek. Do našich baní bol úspešne organizovaný nábor pracovných síl v kraji a takto bol tento najdôležitejší úsek v priebehu celého volebného obdobia včas posilovaný. Národné výbory poskytli i pomoc podnikom, ktoré sú umiestnené v kraji a sú riadené ústredne. Z týchto podnikov 126 splnilo svoj celoročný výrobný plán.

Osobitnú pozornosť zasluhujú výsledky, ktoré národné výbory v našom kraji dosiahli v rámci náplne svojej vlastnej práce pri akciách "M" a terajšej "Z" a akcie zveľaďovania miest a obcí. Tu sa javia výsledky najvypuklejšie a nesporne spočívajú v zlepšenej hospodársko-organizátorskej i výchovnej činnosti národných výborov a ich členov. V roku 1954, keď v podstate šlo iba o akciu "M", boli vytvorené hodnoty za 7,529.000 Kčs a 95.000 nastúpených brigádnikov odpracovalo 665.000 pracovných hodín. V roku 1955 v rámci zveľaďovania miest a obci boli v rámci kraja vytvorené hodnoty za 63,898.000 Kčs. Na práci sa zúčastnilo 890.343 občanov a odpracovali vyše šesť a pol milióna pracovných hodín. Najlepšie výsledky však boli dosiahnuté v minulom roku, keď občania vytvorili svojou prácou hodnotu 211,842.000 Kčs. Do tejto akcie nastúpilo 2,918.600 občanov a odpracovali vyše 20,000.000 hodín. Takýmto stupňom organizovanosti práce a rozsahom vykonaného diela dosiahol náš kraj najlepšie výsledky v tejto akcii na území Slovenska v roku 1956 a umiestil sa ako prvý.

Čo znamená a čo môže táto akcia priniesť každej obci, ak je správne chápaná, ukazuje nám príklad z obce Trnové: Len v roku 1956 občania tejto obce v rámci zveľaďovacej akcie vybudovali železobetónový most 4 X 8 m a 600 m cesty. Súčasne upravili 1200 m poľných ciest a okolo osemtriednej školy postavili 450 m plotu. Ďalej bolo upravené nové športové ihrisko a okrem toho na výstavbe kultúrneho domu odpracovali ešte občania 32.000 hodín.

Tieto výsledky boli dosiahnuté tým, že národný výbor prácu nielen organizoval a riadil, ale súčasne presvedčil prevážnu časť občanov o tom, aký úžitok z týchto zariadení obci vzíde.

Nestačilo by poďakovať len funkcionárom a členom národných výborov a predovšetkým občanom nášho kraja, ktorí pod vedením národných výborov tieto diela tvorili, ale treba sa zamyslieť i nad morálnym profilom jednotlivých akcií. Keby sme zobrali ktorúkoľvek obec, videli by sme, že v tak usilovnom tempe budované diela slúžia výhradne a výlučne zlepšeniu a zvýhodneniu úrovne života detí, dospelých alebo našich starých občanov. Tomuto cieľu je podriadená celá náplň akčných programových plánov národných výborov nielen v našom kraji, ale v celej našej vlasti, a preto sa dostalo orgánom štátnej moci tak jednoznačnej a obetavej pomoci nášho obyvateľstva.

Bolo by možné dlhým radom faktov dosvedčiť dobré výsledky práce národných výborov, no ani táto skutočnosť nemôže odpútať pozornosť od niektorých vážnych úloh, ktoré treba plniť s lepším úspechom.

Predovšetkým je to otázka starostlivosti o úroveň poľného hospodárstva cestou JRD. V tejto súvislosti treba, aby bol dosiahnutý zo strany národných výborov omnoho účinnejší vplyv na myslenie našich občanov i ich prechod k socialistickej veľkovýrobe na zásadách dobrovoľnosti. I keď bolo v uplynulom roku v kraji založených ďalších 25 JRD, čím sa ich počet zvýšil v roku 1956 na 171, predsa treba toto tempo urýchliť v záujme proporcionálneho plnenia úloh druhého päťročného plánu a nenechávať väčšinu tejto práce na posledné roky druhej päťročnice.

Ďalšou veľkou úlohou národných výborov je starosť o zdravotnícke a kultúrne otázky. Mžem konštatovať, že v uplynulom volebnom období došlo i v našom kraji zásluhou dobrej práce NV k veľkému kultúrnemu rozmachu a že postupne preniká bohatosť kultúrneho života i do tých najvzdialenejších obcí. Na druhej strane budú stáť národné výbory pred obťažnou úlohou zbaviť náš kraj starého neblahého dedičstva alkoholizmu a docieliť to, aby nedržal prvenstvo v odbere a požívaní liehovín.

Občania každej obce, okresu i kraja vidia v mieste svojho života celé rady hospodárskych a kultúrnych úloh, ktoré treba pre zlepšenie ich života plniť. Bude záležať na tom, do akej miery a ako pozorne budeme vedieť využívať nielen pripomienky, ale i veľkú politickú a pracovnú ochotu našich občanov k tomu, aby obec, okres, kraj i celá naša vlasť boli ešte krajším domovom nášho ľudu.

Prijímaná novela zákona o národných výboroch svedčí o tom, že sa blížime k významnej udalosti v živote našej vlasti k voľbám do NV. Národné výbory čestne splnili svoje úlohy v boji o moc robotníckej triedy, mali veľkú úlohu pri výstavbe našej ľudovej demokracie. No k podstatnému zvýšeniu významu národných výborov ako miestnych orgánov štátnej moci, k prehĺbeniu ich spojenia s ľudom a k aktivizácii našich občanov pri plnení významných opatrení KSČ a vlády NF došlo práve v tomto volebnom období. Výstavba socializmu u nás svojím rozsahom znamená obrovskú kvalitatívnu spoločenskú premenu, dôsledky ktorej každý náš pracujúci človek pociťuje v opatreniach KSČ a vlády NF denne na svojom vlastnom živote formou vyššej životnej úrovne. Teraz pôjde o to, aby sa na realizácii tejto výstavby, vyjadrenej úlohami druhého päťročného plánu, zúčastňovali v čo najväčšom počte a najaktívnejšie všetci naši pracujúci.

V dsledku toho, že práve ďalšie voľby do národných výborov umožňujú všetkým našim občanom ešte viac sa zapojiť do správy a riadenia štátu, že voľby do NV upevňujú demokratizmus nášho štátu, ďalej preto, že národné výbory svojou dobrou prácou podstatne ovplyvňujú výstavbu zámožnejšieho života nášho ľudu, vyzývam všetkých občanov v našej vlasti k aktívnej účasti na predvolebnej kampani, k manifestačnému hlasovaniu za kandidátku NF a tiež k tomu, aby každodennou prácou v máji t. r. voleným členom čo najviac v ich zodpovednej práci pomáhali. (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Děkuji posl. ing. Šurkovi a dávám slovo posl. Černé.

Posl. Černá: Vážené Národní shromáždění!

Byly nám dnes předloženy k projednání změny zákona o národních výborech a volbách do národních výborů. Jak rozšíření počtu členů národních výborů, tak možnost, aby v stálých komisích národních výborů pracovali i občané, kteří nejsou členy plena národních výborů, můžeme jen uvítat, protože znamenají další rozšíření účasti občanů při výkonu moci lidu.

Dovolte mi vyjádřit souhlas s těmito změnami jako pracující ženě a současně funkcionářce, která zná názory žen i jejich přání, nezůstat stranou ani při výstavbě ani při řízení věcí, společných, všem občanům naší republiky.

My ženy pracujeme v továrnách, na polích, ve školách, ve zdravotnictví a úřadech. Není nás málo. Tvoříme 37 % z počtu všech zaměstnanců. V zemědělství je rovněž velký počet žen, dokonce víc než polovina těch, kteří zajišťují práci na polích i v živočišné výrobě, jsou ženy. Ženy se uplatňují i v činnosti veřejné, nechybí mezi funkcionáři všech organisací NF, jsou tedy i v národních výborech. Ale jejich počet není ještě úměrný jejich možnostem a schopnostem.

V minulých volbách bylo do národních výborů zvoleno 17 % žen z celkového počtu členů. Bohužel, ne všechny vytrvaly ve svých funkcích. A za odstoupivší ženy nebyly již v doplňovacích volbách ženy voleny. Jen tak se mohlo stát, že počet členek národních výborů poklesl o 2 %. A ženy přece do národních výborů patří. Dovedou dobře hospodařit v rodině, a zkušenosti ukazují, že stejně dobře dovedou hospodařit i v obci, okrese, kraji. Je škoda nevyužít jejich schopností, vždyť právě vysoký počet žen zúčastněných při výkonu lidové moci je nejlepším důkazem opravdové demokratisace našeho státního zřízení, důkazem podílu širokých mas na správě a řízení státu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP