Středa 17. dubna 1957

Táto organizačná jednota decentralizácie a centrálneho riadenia umožňuje, aby sa oveľa viac ako doposiaľ uplatňovala iniciatíva podnikov, národných výborov i každého pracujúceho a ich účasť na riešení významných problémov výstavby socializmu v našej vlasti. Upevňuje jednotu záujmov každého pracujúceho, každého podniku a celého štátu. Je prostriedkom pre posilnenie štátnej moci.

V záujme ďalšieho rozvíjania iniciatívy pracujúcich treba lepším a hlbším využívaním ekonomických zákonov socializmu zvýšiť hmotnú zainteresovanosť na rozvoji a zhospodárnení výroby, lepšie využívať ekonomické páky, ako je mzda, prémie, vlastné náklady, zisk, cena, úver a odpisy. Zvýšeniu záujmu celého pracovného kolektívu na dobrom hospodárení slúži aj nová úprava podnikových fondov pracujúcich.

Všetky tieto opatrenia pomôžu oveľa lepšie a účinnejšie uplatniť prevahu a prednosti socialistického zriadenia nad kapitalizmom. Pre uplatnenie tejto prevahy má rozhodujúci význam zvýšenie a prehlbovanie uvedomelej a tvorivej aktivity pracujúcich, ich účasti na správe štátu a riadení hospodárstva.

Socialistické uvedomenie pracujúcich spolu s hmotnou zainteresovanosťou podnieti ich nevyčerpateľné tvorivé schopnosti, ktoré sa stanú stále účinnejším zdrojom ďalšieho rozvoja výrobných síl.

Zvýšenie hmotnej zainteresovanosti v súlade s cieľmi, vytýčenými v štátnom pláne rozvoja národného hospodárstva a v štátnom rozpočte, sa má prejaviť aj v upevnení a prehĺbení chozrasčotu. V roku 1956 sa starostlivosť o prehlbovanie vnútropodnikového chozrasčotu v rozpore s požiadavkou vyššej efektívnosti výroby oslabila, čo sa prejavilo i v zhoršení hospodárskych výsledkov. Teraz treba, aby sa chozrasčot stal skutočným nástrojom najhospodárnejšieho riadenia v rukách najlepších hospodárov.

To všetko kladie nové, vyššie požiadavky na riadenie a organizáciu národného hospodárstva a vyžaduje, aby štátne a hospodárske orgány nezaostávali za rozvojom ekonomickej základne a výrobných síl, aby sa viac ako doposiaľ opierali o aktívnu účasť pracujúcich pri riešení tak zložitých úloh, ako je zabezpečenie progresívnych kvalitatívnych ukazovateľov a maximálne využitie hospodárskeho potenciálu našej republiky.

Významne sa zvyšuje aj úloha Revolučného odborového hnutia pri riešení otázok výroby a hospodárenia v podnikoch a v celom národnom hospodárstve.

Výraznou formou účasti pracujúcich pri zabezpečovaní týchto úloh je rozvíjanie socialistického súťaženia pod heslom: "V roku slávneho 40. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie zabezpečíme ďalší vzostup nášho hospodárstva pre blaho ľudu a silu republiky!" (Potlesk.)

Rozvíjanie socialistického súťaženia na stále vyššej úrovni je zákonitou formou stáleho rozvoja vzájomnej spolupráce, rozvoja socialistických výrobných vzťahov.

Výrobné úlohy v priemysle v I. štvrťroku tohto roku boli prekročené. Zároveň však boli prekročené i náklady a nebol splnený zisk. To ukazuje, ako je dôležité v každom podniku činiť okamžité opatrenia na zvýšenie efektívnosti výroby v duchu uznesenia februárového zasadnutia Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a nečakať na dlhodobé opatrenia.

Nedostatočné zameranie na kvalitatívne ukazovatele sa prejavilo v mnohých podnikoch aj pri vypracovaní technicko-priemyselných a finančných plánov. Aj uskutočňovaná decentralizácia a zvýšenie právomoci podnikov neboli vždy spojené so zvýšením hospodárnosti a zodpovednosti. Výsledky I. štvrťroku potvrdzujú, že v niektorých podnikoch zvýšenú právomoc využili na nerovnomerné rozpísanie výroby a miezd na jednotlivé mesiace, aby si uľahčili získanie prémií.

Vyzdvihnutie kvalitatívnej stránky výroby, maximálnej efektívnosti nášho národného hospodárstva a uskutočnenie decentralizačných opatrení kvalitatívne mení a zvyšuje aj poslanie finančných orgánov.

Ich úlohou je pomáhať k tomu, aby sa v jednotlivých podnikoch a v celom štáte každá koruna vynaložila s čo najväčším účinkom. Preto Ministerstvo financií, banky a finančné odbory rád národných výborov musia ešte viac ako doposiaľ zosilniť svoje spojenie s procesom výroby a obehu. Kontrola korunou má uplatňovať dôsledné využívanie ekonomických zákonov a správne uplatňovanie ekonomických nástrojov a takto zabezpečovať čo najpriaznivejší progresívny vývoj kvalitatívnych ukazovateľov. Ochraňovať a uplatňovať záujmy spoločnosti v celom hospodárstve.

Vyzdvihnutie ekonomickej stránky výroby zvyšuje i význam a zodpovednosť finančných a účtovníckych pracovníkov v podnikoch, ktorí nemajú byť "obstarávateľmi peňazí" na zakrývanie nedostatkov v podnikoch, ale majú odhaľovať nevyužité zdroje, uplatňovať hospodárnosť a byť dobrým pomocníkom vedenia podniku a celého pracovného kolektívu v úsilí o vyššiu efektívnosť výroby a obehu tovarov.

Štátny rozpočet, ktorý predkladá vláda na schválenie Národnému zhromaždeniu, je ďalším dôkazom neustále rastúcej ekonomickej a politickej sily nášho štátu, nášho nezadržateľného postupu vpred na ceste k socializmu. (Potlesk.)

Splnenie úloh štátneho plánu a štátneho rozpočtu na rok 1957 má veľký význam pre zabezpečenie cieľov, ktoré sme si vytýčili pre našu druhú päťročnicu, a pre vytvorenie lepších predpokladov ďalšieho úspešného rozvoja celého národného hospodárstva.

V tomto roku kladieme obzvlášť veľký dôraz na kvalitatívnu stránku výroby. Ústredný výbor Komunistickej strany Československa rokoval na svojom tohoročnom februárovom zasadnutí o týchto otázkach a ukázal cestu, ako zabezpečiť naše nové úlohy a riešiť naše ťažkosti, ako zabezpečiť ďalšie úspechy nášho spoločného diela.

Prežívame obdobie, keď imperialistické štáty zosilňujú svoje pokusy o rozdúchavanie studenej vojny, o narušenie jednoty socialistických krajín a o potlačenie národnooslobodzovacieho hnutia ázijských a afrických národov.

Nás ľud neochvejne pokračuje vo svojej mierovej práci na výstavbe socializmu s pevným odhodlaním v nerozbornej jednote s krajinami socialistického tábora zvíťaziť v mierovom súťažení s kapitalistickým svetom. (Potlesk.)

Z toho vyplýva veľký medzinárodný význam našej práce na zabezpečení úloh štátneho plánu a štátneho rozpočtu.

Vyspelý a skúsený pracujúci ľud našej vlasti, ktorý už do- siahol tak významné úspechy pri výstavbe socializmu, bude sa usilovať o dosiahnutie vyššej efektívnosti výroby a o najlepšie využitie nesmierneho potenciálu nášho hospodárstva.

Výrazom jeho starostlivosti a zvýšenej účasti na riešení významných úloh socialistickej výstavby je ďalšie rozvíjanie socialistického súťaženia, aby rok slávneho 40. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie znamenal ďalší vzostup nášho národného hospodárstva pre blaho ľudu a silu republiky. (Potlesk.)

Pod vedením Komunistickej strany Československa a vlády Národného frontu zabezpečíme všetci statočným a neúnavným spoločným úsilím ďalšie zvýšenie nášho spoločného národného bohatstva a ďalší rozkvet našej republiky.

V mene vlády navrhujem, aby Národné zhromaždenie schválilo štátny záverečný účet za rok 1955 a návrh rozpočtového zákona a štátneho rozpočtu na rok 1957. (Potlesk)

Podpredseda Valo: Ďakujem súdruhovi ministrovi za jeho prejav.

Prerušujem teraz do 15 hod. 30 min. schôdzu.

(Schůze přerušena ve 14 hod. 06 min. - opět zahájena v 15 hod. 32 min.)

Místopředseda Fiala (zvoní): Zahajuji přerušenou 17. schůzi Národního shromáždění.

Přistoupíme k společné rozpravě o obou projednávaných bodech pořadu.

Do rozpravy se přihlásili poslanci: Nowara, Šebesta, Závěta, Bouček, ing. Goppoldová, Růzha, Malý, dr. Polanský, Houser, dr. Hulínský, Pešák, Kneip, ministr zahraničních věcí David, Malik, Kubánek, Štefánik, Bernášková, Leščišin, dr. Vitík, Prokopová a Žiak.

Dávám slovo prvému z nich, poslanci Nowarovi.

Posl. Nowara: Soudružky a soudruzi poslanci!

V Ostravsko-karvinském revíru máme vytěžit oproti minulému roku o 700 tisíc tun uhlí navíc k plánované těžbě a kromě toho je nutno zajistit 300.000 tun uhlí nad plán. S tímto úkolem se ostravskokarvinští havíři zabývali a zabývají vážně, neboť úkoly tohoto roku toho vyžadují. Že tomu tak je, svědčí příklady z dolů ČSA, kde soudruzi chtějí docílit 100.000 tun navíc, 1. máj 45.000 tun navíc atd. V našem revíru je v současné době celá řada dolů, které dosahují velmi dobrých výsledků pokud se týká rovnoměrného plnění plánu i závazků, jako doly 1. máj, Mír, Dukla, ČSA a pod.

Nelze nevidět, že máme i takové doly, jako Gottwald, Pionýr, Zápotocký a jiné, které snižují dobré výsledky většiny šachet v karvinské části. To způsobuje, že i nadále k zajišťování výpadku v těžbě uhlí jsou organisovány nedělní směny, kterých od začátku roku bylo v naší části revíru odpracováno již
7, při čemž bylo vytěženo 166.980 tun, avšak OKR vykazuje navíc 67.530 tun k 11. 4. 1957. To znamená, že nedělní směny nadále slouží k dohnání plánu. Dosahované výsledky v těžbě uhlí, byť i za cenu nedělních směn, dokazují, že našim havířům záleží na tom, aby bylo vytěženo tolik uhlí, kolik je třeba.

Nechci rozebírat zkušenosti všech šachet při zabezpečování úkolů v těžbě, chci se jen zmínit o zkušenostech jednoho závodu, a to velkodolu ČSA, který je největším dolem v našem revíru a s toho hlediska přebírá na sebe největší závazek, a to celou jednu třetinu z 300.000 tun z požadované těžby navíc, to je 100.000 tun. Přitom soudruzi z ČSA nechtějí zvýšenou těžbu dosáhnout za každou cenu, ale chtějí dodržet i ostatní státní ekonomické ukazatele plánu, to je vytěžit tunu při nejnižších nákladech, to je co nejefektivněji.

Hovoříme-li o efektivnosti na našich dolech, znamená to s vynaložením minimálních sil a prostředků, to je lidské síly, materiálu, energie, jakož i finančních prostředků dosáhnout co největší těžby uhlí. V čem spočívá problém, že na některých dolech je těžba uhlí vyšší a na některých dolech nižší? Hlavní problém spočívá v cyklické organisaci práce. Každý havíř a zvláště technik dneska ví, že v cyklujících porubech se dosahuje například na velkodole ČSA zhruba o 2 tuny na hlavu vyšších výkonů a že v těchto porubech je spotřeba materiálu a energie zhruba o 20 % nižší, že využití strojů jako kombajnů, brázdiček, pancéřů, ocelových stojek a všeho jiného zařízení v porubu je rovněž průměrně o 20-30 % vyšší nežli v porubech necyklujících. Jedním slovem řečeno, poruby cyklující jsou v každém směru daleko efektivnější a přitom víme, že i výdělky havířů v těchto stěnách jsou vyšší, i když námaha je nižší.

Musí tedy býti pro pracovníky uhelného průmyslu zásadou, že všechny poruby musí cyklovat, poruby necyklující nutno likvidovat a připravit v nich veškeré podmínky tak, aby pracovaly podle grafu.

Dosavadní pracovní výsledky však ukazuji, že má-li se nadále zvyšovat výroba uhlí, bude třeba tam. kde to podmínky dovolují, přecházet od tak zvaného klasického cyklu, to je od principu jednocyklické práce k systému práce vícecyklické. Tento způsob vícecyklické práce je uplatňován na velkodole ČSA a vykazuje velmi dobré výsledky. Tak např. na porubě 701 pracovala osádka s. Mináře s kombajnem Donbas metodou dvojcyklické práce a málem překonala světový rekord v těžbě uhlí s tímto kombajnem. Celkové stěnové výkony stouply na 9 tun na hlavu a směnu. Bylo dosaženo měsíčního postupu přes 70 m. Osádka porubu 450 pracovala s rychlobrázdičnou metodou dvojcyklické práce s denním postupem až 3,50 m, což by odpovídalo měsíčnímu postupu porubní fronty 90 m. Výsledky byly obdobné. Nyní pracují v porubu 351 rovněž s kombajnem Donbas a i tu uplatňují metodu dvojcyklické organisace práce.

A nejde jen o práci s kombajnem. Tak například v porubě 350 pracují s válcovým brázdičem, kde uplatněním vícecyklového systému docilují denního postupu až 3,5 m za den, což odpovídá zhruba měsíčnímu postupu 90 m přesto, že je zde pokos snížen na pouhých 50 cm. Je ovšem pravda, že docilují v tomto rubání 6-7 uzavřených kompletních cyklů za 24 hodin. V tomto rubání je docilováno celkového důlního výkonu na hlavu a směnu kolem 9 tun. To jsou tedy první důkazy, že vícecyklická práce v rubání je možná a že je skutečně efektivní, při čemž není třeba mimořádně dlouhých opatření, čili, že je možno skutečně v poměrně krátké době přecházet na vícecyklickou práci.

Vícecyklická organisace a rychlý postup stěny ovšem žádá dokonalé zajištění stropu a skutečné jeho ovládání, poněvadž při této organisaci práce s dopravníkem přímo na pilíři a bez jízdní uličky vyžaduje si tento způsob dokonalého zajištění pracovního prostoru. S touto otázkou budou potíže zvláště při slabých stropech. Poněvadž vyloženě dobrých stropních podmínek je v revíru málo, nutno tento případ řešiti používáním únosných stojek a kloubových stropnic. Rovněž v tomto směru máme první zkušenosti. Kloubové stropnice a únosné stojky, které se zkoušejí v porubech, dokazují, že jsou pro horníka, pro hornickou techniku i pro využívání mechanismu velkým přínosem a že rovněž náhrada dřeva železem znamená pro důl značné úspory. V tomto směru bude třeba, aby hutníci a valcíři horníkům pomohli a dodali na naše závody s největším urychlením potřebné únosné stojky a kloubové stropnice z válcovaného materiálu o minimální váze. Věříme, že nám hutníci a valcíři pomohou, poněvadž tím pomohou v první řadě sami sobě při zajišťování dostatku uhlí pro hutě a železárny.

A nyní přejdu k druhé otázce, která se rovněž projevuje na zajištění těžby uhlí, t. j. zajištění pracovních sil v souvislosti se stabilisací kádrů. Budu hovořit pouze k jedné části, která má vliv na stabilisaci, a to je otázka asanačních prací a výstavby okresu, která se bezprostředně dotýká i otázky rozpočtu, který dnes projednáváme.

Jednou z příčin značné fluktuace pracovníků je nedostatek bytů. Výstavba nových sídlišť, která má tento nedostatek odstranit, nepostupuje takovým tempem, jak toho potřeby našich dolů vyžadují. Přitom plánované kvóty bytů zůstávají daleko za úkoly, které stanovila celostátní konference KSČ v bytové výstavbě pro horníky. Nesplní-li se úkol bytové výstavby, nebude splněn ani základní úkol daný směrnicemi, stabilisovat pracovní síly na dolech OKR do konce druhé pětiletky. Pro potřeby revíru budují se tři velká sídliště a to v Porubě u Ostravy, v Havířově a v Karviné. Výstavbu má na starosti Bytostav, který odevzdal v roce 1956 v Porubě 1.517 bytů, v Havířově 1.002 bytů, ve Stalingradu (Karviná) 240 bytů.

V nejhorší situaci je výstavba sídliště v Karviné přesto, že s výstavbou jeho první části Stalingradu I se začalo už v roce 1946. Výstavba sídliště má pokračovat přes Stalingrad II k sídlišti v Ráji. S jejich výstavbou se dosud nezačalo. Na zdržování výstavby má značný podíl ministerstvo paliv, protože předpokládá, že od Stalingradu I až po Ráj jsou podle neúplného uhelného průzkumu uhelné vrstvy. Je zajímavé, že toto místo pro výstavbu sídliště určilo před 10 lety OKR samo, samo bylo investorem sídliště, ač podle sondy z roku 1913 mohlo vědět, že jsou tam ložiska uhlí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP