Pátek 5. července 1957

Zatím, podle zákona o národním pojištění, se důchody vyplácené do zahraničí krátí o jednu třetinu.

V současné době se do Jugoslavie vyplácí československým i jugoslávským státním občanům 97 důchodů v celkové roční částce asi 119.000 Kčs. Po přijetí Úmluvy budou tyto důchody vypláceny nezkráceně, čímž se celkový náklad na ně zvýší asi na 180.000 Kčs.

K této úpravě jsme však vázáni i Mezinárodní úmluvou č. 48 Mezinárodní organisace práce, takže by k ní došlo i bez ohledu na nyní projednávanou československo-jugoslávskou dvoustrannou úmluvu.

Porovnáme-li tedy důsledky Úmluvy se stavem, k němuž jsme tak jako tak mezinárodními dohodami zavázáni, shledáváme, že nepřináší žádné nové finanční nebo devisové zatížení.

Úmluva mezi ČSR a Jugoslavií o sociálním pojištění zahrnuje všechna odvětví sociálního zabezpečení, jež v Československu existují. Zahrnuje i ta odvětví, jež v Jugoslavii prozatím nejsou. To platí na př. o pojištění členů zemědělských a výrobních družstev a o pojištění samostatně hospodařících osob.

Úmluva se nevztahuje jedině na zabezpečení příslušníků ozbrojených sil, vojenských a válečných invalidů, jakož i obětí fašistické persekuce. To je ovlivněno skutečností, že uvedené druhy zabezpečení buď v ČSR nebo v Jugoslavii nejsou předmětem sociálního zabezpečení, ale jsou řešeny samostatně.

Projednávaná Úmluva obsahuje i řadu všeobecných ustanovení, jež vesměs slouží snadnějšímu chodu prací, jež souvisí se sociálním zabezpečením. Tak příslušné orgány obou států, jež mají sociální zabezpečení na starosti, mohou být v přímém styku a jakákoliv podání mohou být předkládána v úředním jazyce obou stran a podobně.

Vcelku lze říci, že Úmluva mezi Československem a Jugoslavií o sociálním zabezpečení je v plném souladu s našimi zájmy na vývoji vztahů s Jugoslavií a že přinese prospěch všem občanům, kteří v sociálním pojištění nabyli část nároků na území druhého státu.

Také s politického stanoviska je třeba tuto Úmluvu hodnotit tím, že naše vláda, odbory a všechen náš pracující lid prohlubuje tímto přátelství s jugoslávským lidem v utužení pevné jednoty na obranu světového míru a budování socialismu.

Zahraniční výbor projednal uvedený vládní návrh a předkládá Národnímu shromáždění ke schválení tento návrh schvalovacího usnesení:

"Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Úmluvou mezi Československou republikou a Federativní lidovou republikou Jugoslavií o sociálním pojištění, podepsanou v Bělehradě dne 22. května 1957". (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Hlásí se někdo do rozpravy? (Nikdo.)

Do rozpravy se nikdo nehlásí, budeme hlasovat.

Kdo souhlasí s tímto usnesením, obsaženým v předložené zprávě výboru zahraničního: "Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Úmluvou mezi Československou republikou a Federativní lidovou republikou Jugoslavií o sociálním pojištění, podepsanou v Bělehradě dne 22. května 1957", nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji. - Tím Národní shromáždění projevilo s touto Úmluvou jednomyslně svůj souhlas.

Tím je vyřízen tento bod pořadu schůze.

Přistoupíme k projednávání posledního bodu denního pořadu, kterým je

17. Zpráva výboru zahraničního k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé k projevu souhlasu Obchodní smlouva mezi vládou Československé republiky a Císařskou ethiopskou vládou, podepsaná v Addis Abebě dne 25. dubna 1956 (tisk 170).

Dávám slovo zpravodaji posl. Kutišovi.

Zpravodaj posl. Kutiš: Vážené soudružky a soudruzi poslanci,

Národnímu shromáždění je předložena k projevu souhlasu obchodní smlouva mezi vládou Československé republiky a Císařskou ethiopskou vládou, podepsaná v Addis Abebě dne 25. dubna v r. 1956.

Vlastní význam projednávané smlouvy je zaměřen napomáhat rozvoji vzájemných obchodních styků, založených na zásadě úplné rovnoprávnosti a oboustranné výhodnosti pro obě strany. Navržená smlouva a její praktické provádění přispěje k prohloubení přátelských vztahů mezi Československou republikou a Ethiopií. Vláda republiky Československé dokazuje tak celému světu svou mírovou zahraniční politiku a konkretní možnost hospodářské spolupráce dvou různých společenských systémů a výhodnost této smlouvy o vzájemné výměně zboží.

Předkládaný návrh nahrazuje dosavadní obchodní smlouvu mezi uvedenými státy z r. 1934, která již neodpovídala současným potřebám. Proto vláda Československé republiky svým usnesením ze dne 21. prosince 1954 dala souhlas k zahájení jednání mezi Československou republikou a Ethiopií o uzavření nové obchodní smlouvy, která by stále vzrůstající vzájemné obchodní styky upravila na novém právním podkladě a za respektování dnešních zahraničně politických vztahů. Tato smlouva byla potom mezi vládou Československé republiky a Císařskou ethiopskou vládou podepsána v Addis Abebě 25. 4. 1956.

V jednotlivých článcích této smlouvy se každá z obou smluvních stran zavazuje poskytnout výrobkům druhé strany, které si vzájemně vyměňují, všechny výhody, jež poskytuje zboží kteréhokoliv jiného státu. Taktéž otázka osvobození od celních poplatků i jiných daní z dovozu a vývozu bude v souladu s předpisy obou zemí.

Obchodní společnosti založené podle zákonů a předpisů obou smluvních stran budou plně uznávány a plně respektovány na území obou smluvních států. Bude jim tedy na základě vzájemnosti zaručena plná ochrana obchodních i jiných zájmů jako vlastním občanům, a to jak před soudy, tak i před administrativními úřady.

Smlouva pamatuje v čl. 7 na to, aby propagace dovezených výrobků byla pravdivá a nebyly připuštěny žádné klamné údaje o kvalitě nebo původu zboží.

Považuji za nutné ještě dodat, že celá smlouva je konkretním výrazem, jak na poli hospodářském je možné a podle přání pracujících celého světa nutné odstranit všechny zbytky přežitých forem vztahů mezi státy a zejména nerovné a vynucené smlouvy kolonialistů s průmyslově málo vyvinutými zeměmi. Tato smlouva naproti tomu má umožnit rychlejší rozkvět hospodářství obou zemí. Náš pracující lid vítá tuto formu mezinárodních obchodních styků a plně za ni stojí.

Víme, že tímto naším postupem nejen stále více upevňujeme socialistickou ekonomickou soustavu a rozvíjíme vlastní hospodářství, ale současně zasazujeme rány kapitalistickým vykořisťovatelským zájmům, které omezováním světového obchodu, zejména embargem socialistického světa chtěly nás postupně hospodářsky zardousit.

My, poslanci Československé republiky, s hrdostí se hlásíme ke slovům našeho presidenta soudruha Zápotockého, řečeným v září minulého roku u příležitosti státní návštěvy pana presidenta lndonéské republiky dr Sukarna, kde soudruh Zápotocký říká: "Světový vývoj potvrzuje, že myšlenka mírového soužití má reálné základy. Československý lid a jeho představitelé si plně uvědomují, že uskutečnění této myšlenky vyžaduje velikého úsilí a jsou odhodláni vynaložit všechny síly k tomu, aby zvítězila v celém světě."

Pravým výrazem hluboké pravdy těchto slov je i návrh předložené obchodní smlouvy.

V závěru své zprávy bych chtěl ukázat ještě na politický význam projednávané smlouvy. I tak vzdálená země jako je Ethiopie vidí v nás, v lidově demokratické zemi, dobrého obchodního partnera, což dokazuje skutečnost, ze Ethiopie jinak s uzavíráním obchodních smluv postupuje velmi zdrženlivě. Obchodní dohodu má dosud uzavřenou s USA, Kanadou a Jugoslavií. Dlouhá obchodní jednání s Německou spolkovou republikou a Řeckem nevedla dosud k cíli.

Uzavření obchodní smlouvy mezi naší republikou a Ethiopií se může stát dobrým základem pro uskutečnění vzájemných obchodních vztahů Ethiopie s ostatními zeměmi socialistického tábora.

Zahraniční výbor dospěl k názoru, že projednávaná smlouva odpovídá zásadním liniím naší zahraniční politiky a může přispět k rychlejšímu hospodářskému rozvoji obou zemí.

Jako zpravodaj zahraničního výboru předkládám Národnímu shromáždění ke schválení tento návrh schvalovacího usnesení:

"Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Obchodní smlouvou mezi vládou Československé republiky a Císařskou ethiopskou vládou, podepsanou v Addis Abebě dne 25. dubna 1956." (Potlesk.).

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Hlásí se někdo do rozpravy? (Nikdo se nehlásil.)

Do rozpravy se nikdo nehlásí, budeme tedy hlasovat.

Kdo souhlasí s tímto usnesením, které je obsaženo v předložené zprávě zahraničního výboru: "Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Obchodní smlouvou mezi vládou Československé republiky a Císařskou ethiopskou vládou, podepsanou v Addis Abebě dne 25. dubna 1956", nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Tím Národní shromáždění projevilo s touto Obchodní smlouvou svůj jednomyslný souhlas.

Tím je vyřízen pořad dnešní schůze.

Sděluji ještě, že v 15 hod. se sejde ke společné schůzi výbor zahraniční a výbor rozpočtový a hospodářský, které projednají otázku Evropského hospodářského společenství a jeho účinků na soužití všech zemí. Schůze se bude konat v II. poschodí v č. V.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 12 hod. 4 min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP