Čtvrtek 17. dubna 1958

Československý červený kříž koná však i funkci politickou a tou je výchova k mezinárodní solidaritě spolu s aktivním úsilím za upevnění světového míru, s aktivním bojem na půdě orgánů Mezinárodního červeného kříže proti nebezpečí válek. Boj za upevnění a ochranu zdraví se tu spojuje s bojem za ochranu lidstva proti hromadnému pustošení zdraví a proti hromadnému zabíjení, jaké představuje válka.

Politické poslání koná však Československý červený kříž i tak, že spolu s ostatními složkami Národní fronty pomáhá plnit budovatelské úkoly. Je-li jeho cílem utužovat lidské zdraví, jsou dány pro to nejlepší podmínky jen rozvojem hospodářských a kulturních sil a stálý a nepřetržitý rozvoj těchto sil je zase podmíněn mírem.

Ze stručného výčtu činnosti Československého červeného kříže - i když nezastíráme, že bychom ji chtěli mít ještě členitější a ještě bohatější - je vidno, že předpoklady vytvořené zákonem č. 60 se plní a že Československý červený kříž stal se skutečně organisací masovou. Není vhodné už jeho jednostranné přiřazení k státní zdravotní správě, která např. nestačí k tomu, aby vykonávala dozor nad jeho hospodařením. Proto již dnem 1. července 1957 byl Československý červený kříž převeden do působnosti Národní fronty a péče o rozvíjení jeho činnosti v terénu svěřena národním výborům. Národní výbory - pokud se týče odborné činnosti Červeného kříže - budou ji provádět prostřednictvím zdravotnických odborů. Dozor na hospodaření - mimo vlastní orgány Červeného kříže - bude provádět Národní fronta.

Novelu zákona, jehož nejpodstatnější změna spočívá v tom, že Červený kříž se převádí z kompetence ministerstva zdravotnictví do kompetence Národní fronty a že se Červenému kříži poskytuje veškerá podpora úřadů i organisací, přijímáme v době důležitého vnitropolitického i mezinárodního dění. Schválili jsme náš další mírový rozpočet a přáli bychom si, abychom takových mírových rozpočtů měli před sebou ještě bez počtu. (Potlesk.) S potěšením a radostí jsme si při rozpočtovém jednání znovu uvědomili, co vše činíme, abychom učinili život lidem krásnější. Při numericky poněkud sníženém rozpočtu oproti loňskému roku dáváme na kulturní, sociální a zdravotní opatření o pět miliard Kčs více než vloni a podíl výdajů na tyto účely se zvyšuje z 32,6 % na 39,1 %. Snažíme se dát všem dětem bez rozdílu co největší vzdělání, snažíme se o to, aby všichni lidé se mohli podílet na radosti, kterou poskytuje divadlo, hudba, film, slovesné i výtvarné umění, snažíme se o to, aby co nejvíce lidí dobře bydlilo, aby se všichni správně a dobře stravovali, snažíme se o to, aby se mohli lidé potěšit i pozdravit pobytem v přírodě, v horách, u řek, v lázních, staráme se o to, aby byli lidé zdraví, aby žili co nejdéle a aby je už nikdy nepotkalo neštěstí nové války. A přejeme si, abychom této války nebyli ušetřeni jen my, ale lidé ve všech částech světa bez ohledu na to, mají-li hospodářskou soustavu socialistickou nebo kapitalistickou. (Potlesk.)

Nový zákon o Červeném kříži probíráme v době nové mírové iniciativy Sovětského svazu, který vyhlašuje zastavení pokusů s nukleárními zbraněmi. Všichni lidé dobré vůle jsou zajedno s vládou Svazu sovětských socialistických republik a s usnesením Nejvyššího sovětu. (Potlesk.) Souhlasí-li lid celého světa s tímto rozhodnutím největší mírové velmoci srdcem, souhlasí s ním vědci věci znalí, a to rovněž celého světa, především svým rozumem a svým svědomím. Nukleární zbraně ohrožují člověka nejen ve válce, ale už v míru. Podle vědeckých výzkumů přestoupilo radioaktivní záření na území Německa - a v Německu a v Evropě jak známo nebyly až dosud vůbec žádné výbuchy provedeny - již v r. 1954 ve čtyřech měsících z dvanácti nejvyšší přípustnou míru záření téměř dvojnásobně. Bylo zjištěno, že při výbuchu vodíkové pumy střední ráže celková radioaktivita produktů štěpení, které se dostanou do ovzduší za 1 minutu po výbuchu, je rovnocenná množství asi 800 miliónů tun čistého radia. Budiž k tomu poznamenáno, že celkové množství radia až dosud vyrobené na celém světě nečiní více než 2 kg. Nejde však jen o výskyt škodlivých radioisotopů ve vzduchu, máme je dnes již i v půdě, v rostlinách, ve vodách, v potravinách, všude. V přítomné době zhoubné stroncium 90 bylo nalezeno v kostech již u všech lidských bytostí bez rozdílu věku a zeměpisné polohy jejich bydliště. Podobné nebezpečí hrozí i z cesia 137.

Výzkumy provedené v Německu platí přirozeně i pro nás a konec konců i pro Ameriku, Austrálii a všechny části naší zeměkoule. Je-li jednou šelma vypuštěna ze řetězu, nikdo se před ní neskryje a nikdo jí neunikne.

Toto poznání a skutečnost, že lehkomyslným - a více než lehkomyslným - zločinným zahráváním s nukleárními pokusy je ohroženo vše živé na této planetě, vedli vynikajícího amerického vědce, nositele Nobelovy ceny Linuse Paulinga, k tomu, že se obrátil na vědce celého světa s výzvou, aby se připojili k jeho snaze vynutit zákaz zkoušek nukleárních zbraní. V samotných Spojených státech amerických podepsalo mu jeho prohlášení přes 2000 vědců. Byl jsem jedním ze čtyř československých vědeckých pracovníků, na koho se Linus Pauling obrátil osobním dopisem se žádostí o souhlas. Podepsali jsme Paulingovi rádi a připojilo se k nám ještě mnoho vynikajících biologů, fysiků a lékařů. Jsem přesvědčen, že jsme nepodepisovali jen za sebe, jsem přesvědčen, že jsme podepisovali za všechen náš lid. (Potlesk.) Jsem přesvědčen, že jsme podepisovali i za naše děti a jsem přesvědčen, že jsme podepisovali i za generace dosud nenarozené. Nechceme zabránit zkáze světa jen k vůli sobě, ale především k vůli těm, kteří přijdou po nás a pro které budujeme lepší, socialistický svět.

Atomoví stratégové vyciťují, do jaké se dostávají isolace a do jakého rozporu se dostali s veřejným míněním celého světa. Aby vnesli zmatek do myšlení lidi, vymyslili si pojem čisté bomby. Věda má sice nekonečné možnosti a nelze vyloučit, že záření, které u prvních bomb bylo naprosto libovolné a neregulovatelné, bude možno v určitém smyslu usměrnit. Dravou vodu lze svést do regulovaných hrází, nelze ji však zbavit vlastností vody. Nukleární bombu lze jistě zdokonalit, nelze ji však zbavit její podstaty a tou je jaderná přeměna a z toho vznikající záření. Ostatně skutečný stav přiznali i vedoucí státníci Spojených států amerických, kteří prohlásili, že tzv. čistá bomba má sice snížený odpad škodlivých látek, avšak zhoubného záření zbavena není.

Zloděj zůstává zlodějem, i když krade s čistě umytýma rukama a případně si ještě na ně navlékne bílé glacé rukavice. Nejde o to, jak to provádí, nýbrž jde o to, co provádí. Tak také nukleární bomba nebude čistou bombou, i když její záření bude sníženo o 20 a třeba o 40 anebo i více procent, neboť důležitější než toto je úmysl, ke kterému má být použita. Nejde zde o techniku, zde jde o etiku. l technicky dokonalá bomba bude špinavá bomba, protože špinavý je účel, kterému má sloužit. Víme, že ani mírové využívání nukleární energie není bez nebezpečí a přitom jeho cíl je vznešený - sloužit lidstvu. I mírové využívání nukleární energie musí se dít s rozmyslem a podle pravidel mezinárodně platných. Jak by tedy mohlo býti něco čisté, co má vést ke zkáze lidstva?

Všechno naše myšlení, všechno naše snažení, všechen náš život je proniknut jen jednou vášnivou vůlí: Činit vše, co posiluje mír, činit vše, co polidšťuje lidský život. Jedním z prostředků, který nás vede k tomuto cíli, je Československý červený kříž a jeho práce.

Zdravotní výbor Národního shromáždění projednal dne 28. března 1958 vládní osnovu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 60/1952 Sb., o Československém červeném kříži a o užívání znaku, odznaku a názvu Červeného kříže. Provedl pečlivě povšechnou i podrobnou rozpravu a zmocnil mne, abych plénu Národního shromáždění doporučil osnovu ke schválení. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: Ďakujem zpravodajcovi za zprávu.

Hlási sa niekto o slovo? (Nikto.)

O slovo sa nikto nehlási, môžeme hlasovať.

Ak nebudú námietky, dám hlasovať o celom vládnom návrhu zákona naraz podľa zprávy výboru.

Sú nejaké námietky proti tomuto spôsobu hlasovania? (Neboli.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celým vládnym návrhom zákona, ktorým sa mení a doplňuje zákon č. 60/1952 Zbierky, o Československom červenom kríži a o užívaní znaku, odznaku a názvu Červeného kríža, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Je niekto proti? (Nikto.)

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikto.)

Ďakujem. - Tým Národné zhromaždenie jednomyseľne schválilo vládny návrh zákona, ktorým sa mení a doplňuje zákon č. 60/1952 Zbierky o Československom červenom kríži a o užívaní znaku, odznaku a názvu Červeného kríža.

Tým sme prerokovali celý denný poriadok.

Končím zasadnutie.

(Konec schůze ve 12 hod.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP