16. - 17. října 1958

Zákon

ze dne.........................1958

o druhém pětiletém plánu rozvoje národního hospodářství Republiky československé

Národní shromáždění Republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Národní shromáždění Republiky československé, vycházejíc z dosavadních výsledků dosažených v rozvoji československého národního hospodářství a sledujíc cíl

zajistit další rychlý proporcionální rozvoj výrobních sil na podkladě nejplnějšího využívání přírodních a ekonomických podmínek naší země, všestranného rozvoje techniky a rozšiřující se mezinárodní socialistické dělby práce a

zvýšit hmotnou a kulturní úroveň lidu na základě růstu společenské produktivity práce, založeného na socialistických výrobních vztazích,

stanoví:

§ 1

(1) Objem průmyslové výroby se do roku 1960 zvětší celkem o 54% ve srovnání s rokem 1955; přitom objem výroby výrobních prostředků vzroste o 61% a objem výroby spotřebních předmětů o 44%.

(2) Objem výroby v hlavních průmyslových odvětvích vzroste takto: v průmyslu paliv o 45%, v průmyslu energetiky o 72%, v hutním průmyslu o 59%, v chemickém průmyslu o 61%, ve strojírenství o 77%, ve spotřebním průmyslu o 39% a v potravinářském průmyslu o 32%.

(3) Výroba nejdůležitějších výrobků vzroste tak, že se v roce 1960 vyrobí:

elektřiny24,2 miliardy kWh
uhlí93,8 miliónu tun
koksu kamenouhelného8,2 miliónu tun
oceli6,8 miliónu tun
válcovaného materiálu 4,6 miliónu tun
pohonných látek celkem1,8 miliónu tun
umělých hnojiv dusíkatých 142,6 tisíce tun dusíku
umělých hnojiv fosforečných 144,2 tisíce tun kysličníku fosforečného
umělých vláken65,3 tisíce tun
papíru431,0 tisíc tun
chemického zařízení 62,0 tisíce tun
zařízení válcoven 33,0 tisíce tun
zemědělských strojů za 1 033,0 milióny Kčs
osobních automobilů55,0 tisíc kusů
chladniček118,5 tisíc kusů
televizních přijímačů 235,0 tisíc kusů
cementu4 656,0 tisíc tun
vápna2 090,0 tisíc tun
bavlněných tkanin433,8 miliónu metrů
hedvábných tkanin63,4 miliónu metrů
lněných a pololněných tkanin 65,0 miliónů metrů
vlněných tkanin47,3 miliónu metrů
obuvi87,7 miliónu párů
masa460,6 tisíce tun
másla64,5 tisíce tun
cukru982,5 tisíce tun
rostlinných jedlých tuků 106,0 tisíc tun

§ 2

(1) Objem zemědělské výroby se do roku 1960 zvětší zhruba o 27% ve srovnání s rokem 1955; přitom živočišná výroba vzroste rychleji než výroba rostlinná.

(2) Objem strojových prací strojních a traktorových stanic vzroste o 140,4%.

(3) Zemědělství bude dodáno v roce 1960 o 59% strojených hnojiv v čistých živinách více než v roce 1955 a v období druhého pětiletého plánu celkem 46 000 traktorů, 5 100 obilních kombajnů a další zemědělské stroje.

(4) Objem těžby dřeva se do roku 1960 zmenší o 11,5% ve srovnání s rokem 1955.

§ 3

Objem železniční dopravy se do roku 1960 zvětší v tunokilometrech o 61% ve srovnání s rokem 1955. Do roku 1960 bude dokončena elektrifikace železničních tratí Ústí nad Labem-Nymburk a Praha-Česká Třebová-Valašské Meziříčí-Žilina. Výkon veškeré nákladní automobilové dopravy v tunokilometrech vzroste o 55%.

§ 4

Objem stavebních prací prováděných stavebně montážními organizacemi se do roku 1960 zvětší o 57% ve srovnání s rokem 1955.

§ 5

Celkový objem investic bude v roce 1960 o 70% větší než v roce 1955; přitom objem státní investiční výstavby vzroste o 60%.

§ 6

(1) Osobní spotřeba obyvatelstva se do roku 1960 zvětší zhruba o jednu třetinu ve srovnání s rokem 1955.

(2) V bytové výstavbě bude v období druhého pětiletého plánu předáno do užívání 330 tisíc bytových jednotek.

(3) Počet posluchačů přijímaných do prvních ročníků vysokých škol, včetně učitelského studia navazujícího na úplné středoškolské vzdělání, se do roku 1960 zvýší o 35% ve srovnání s rokem 1955. Produkce celovečerních hraných filmů vzroste o 125%.

(4) Počet lékařů se do roku 1960 zvýší o 25% a počet míst v zařízeních sociální péče o 46% ve srovnání s rokem 1955.

§ 7

Objem zahraničního obchodu se do roku 1960 zvětší o 48% ve srovnání s rokem 1955; přitom vývoz strojírenských výrobků vzroste o 104%.

§ 8

(1) Produktivita práce bude v roce 1960 v průmyslu nejméně o 35% a ve stavebně montážních organizacích o 55% větší než v roce 1955.

(2) V témže období vzroste počet zaměstnanců v národním hospodářství o 12%.

(3) Vlastní náklady se sníží v průmyslu nejméně o 12,4% a ve stavebně montážních organizacích o 13,9%.

§ 9

K provedení druhého pětiletého plánu rozvoje národního hospodářství Republiky československé stanoví vláda usnesením roční prováděcí plány, kterými určí úkoly na tato období.

§ 10

(1) Vláda se zmocňuje, aby nařízeními činila opatření nutná ke splnění úkolů státního plánu, zejména v otázkách organizace, hospodaření, financování a kontroly národních podniků a ostatních hospodářských a jiných organizací, v otázkách provádění, organizace, financování a kontroly investiční výstavby, v otázkách zajištění dodávek výrobků a prací a jejich kontroly a v otázkách správy a evidence národního majetku.

(2) Nařízení podle odstavce 1 ve věcech, k jejichž úpravě by jinak bylo třeba zákona, vyžadují souhlasu presidenta republiky, který je spolupodepisuje. Vláda je povinna předložit takové nařízení do jednoho měsíce ode dne jeho vyhlášení Národnímu shromáždění. Odepře-li je Národní shromáždění schválit, pozbývá nařízení platnosti třicátým dnem ode dne usnesení, nestanoví-li Národní shromáždění lhůtu jinou. Předseda vlády vyhlásí pak bez odkladu ve Sbírce zákonů, že nařízení pozbylo platnosti a od které doby.

(3) Jednotliví ministři mohou v oboru své působnosti vydávat předpisy k provedení úkolů, které jim ukládá státní plán.

§ 11

Opatření, která až dosud učinila vláda nebo jednotliví ministři ke splnění úkolů vyplývajících z tohoto zákona, se považují za opatření učiněná podle něho.

§ 12

Tento zákon nabývá účinnosti ode dne vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.

Společná zpráva

výboru ústavně-právního a výboru rozpočtového a hospodářského o vládním návrhu zákona (tisk 245), kterým se mění a doplňuje zákon o národních podnicích a některých jiných hospodářských organizacích (tisk 263)

Ústavně-právní výbor ve své schůzi dne 7. října 1958 a rozpočtový a hospodářský výbor ve své schůzi dne 9. října 1958 projednaly vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o národních podnicích a některých jiných hospodářských organizacích (tisk 245).

V ústavně-právním výboru podal zpravodajskou zprávu posl. Mráz, ve výboru rozpočtovém a hospodářském posl. Vávra.

Po jejich zprávách a po všeobecné i podrobné rozpravě usnesly se souhlasně oba výbory navrhnout předložený vládní návrh zákona Národnímu shromáždění k přijetí s těmito změnami:

§ 19

V pátém řádku tohoto paragrafu se slovo "složek" nahrazuje z důvodu jasnosti dikce slovy "organizačních jednotek".

§ 20 odst. 2

Do novelizace byl pojat celý druhý odstavec tohoto paragrafu, který byl upraven takto:

"(2) V souladu se základním ustanovením §§ 1c a 1d stanoví práva a povinnosti ředitele národního podniku statut (§ 59). Ředitel zejména

a) řídí sestavování plánu podniku a schvaluje jej v souladu se základními úkoly stanovenými podniku nadřízeným orgánem, zajišťuje rovnoměrné plnění plánu a jeho žádoucí překročení zvláště také rozvojem tvůrčí iniciativy pracujících a zvyšováním jejich účasti na řízení,

b) zajišťuje zaváděním nejvyšší techniky, pokrokové technologie a zlepšováním organizace práce neustálý růst produktivity práce a hospodárnost v činnosti podniku,

c) zajišťuje rychlé využití vynálezů, zlepšovacích návrhů a jiných poznatků, čerpaných z technických informací všeho druhu,

d) pečuje o neustálé zlepšování organizace podniku a zvyšování úrovně jeho řízení, zejména za pomoci kolektivních poradních orgánů podniku. Přitom pečuje o co největší pohotovost národohospodářské evidence, soustavnost technických i ekonomických rozborů,

e) řídí výběr, rozmisťování a výchovu kádrů a pečuje o stálé zlepšování pracovních podmínek zaměstnanců,

f) dbá o zachovávání státní discipliny, zejména o zachovávání státního, hospodářského a služebního tajemství, smluvní, finanční, technologické a pracovní kázně a mzdových předpisů,

g) dbá o důsledné uplatňování zásady odměňování podle množství a jakosti práce,

h) dbá o účelné využití a ochranu všeho majetku národního podniku,

ch) pečuje o ochranu zdraví a o bezpečnost při práci."

V nové úpravě se vyjadřuje pravomoc ředitelů národních podniků, jak vyplývá z nového způsobu řízení národního hospodářství, tak, aby byla v souladu s pravomocí ministrů, která je nově upravena v § 50 předloženého vládního návrhu.

Tato úprava se proti původnímu znění v zákoně č. 51/1955 Sb. projevuje zejména v úvodním ustanovení tohoto odstavce, které navazuje na ostatní předpisy vládního návrhu, dále v ustanovení písm. a), kde se vyjadřují práva a povinnosti ředitelů národních podniků na úseku sestavování a schvalování plánu a jeho plnění a překračování zvláště rozvojem tvůrčí iniciativy pracujících, a v ustanovení písm. d), kde se nově vyjadřuje působnost ředitele na úseku národohospodářské evidence a soustavných technických a ekonomických rozborů, která se uvádí do souladu s pravomocí ministrů vyjádřenou v § 50 odst. 2 písm. g) a ch).

S těmito změnami a po opravě některých tiskových chyb oba výbory předložený vládní návrh zákona (tisk 245), kterým se mění a doplňuje zákon o národních podnicích a některých jiných organizacích, přijaly a doporučily Národnímu shromáždění ke schválení.

V Praze dne 9. října 1958
Dr. Krofta v. r.,
Mráz v. r.,
zpravodaj ústavně-právního
předseda ústavně-právního
výboru
výboru
Štětka v. r.,
Vávra v. r.,
předseda rozpočtového
zpravodaj rozpočtového
a hospodářského výboru
a hospodářského výboru

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP