Čtvrtek 16. října 1958

Příznivě se vyvíjel i celkový vztah mezi produktivitou práce a průměrnými výdělky v průmyslu, což je rozhodujícím činitelem umožňujícím dodržet plánované proporce ve vývoji osobní spotřeby a národního důchodu. Úsilí o maximální překračování plánu v průmyslových odvětvích se odráží i ve zlepšené péči podniků o dodávky zboží, zejména vnitřnímu a zahraničnímu obchodu.

Na základě dosavadního vývoje v letošním roce je tedy možno říci, že letošní rok je určitým mezníkem při uskutečňování cílů druhé pětiletky a že dosažené výsledky nesou v sobě záruku, že úkoly do roku 1960 budou nejen splněny, ale mohou být i překročeny.

Rovněž příprava plánu na rok 1959 spojená s prověrkou efektivnosti ukazuje, že přijatá opatření se začínají projevovat kladně. Plán na příští rok je už vypracován podle nové metodiky přímo v podnicích a závodech za spolupráce ministerstev. Podniky užívají svou zvýšenou pravomoc, což umožňuje využít při vypracování plánu v takové míře jako dosud nikdy iniciativu dělníků, mistrů, techniků a ostatních pracovníků podniků. Základním požadavkem nyní je, zaměřit tuto iniciativu na ta místa, která jsou pro dosažení plánovaného rozvoje národního hospodářství a pro zajištění jeho vysoké efektivnosti ve zbývajících letech druhé pětiletky rozhodující. Společným jmenovatelem všech úkolů zůstává stále zlepšování kvalitativních vztahů v našem národním hospodářství.

Především půjde o to, abychom během let 1959 až 1960 zajistili zvýšení produktivity práce nejméně o 15 %, což je základním předpokladem jak pro dosažení plánovaného rozvoje výroby, tak i pro dosažení předpokládaného vzrůstu výdělků. Neméně rozhodujícím faktorem, jehož zajištění musíme věnovat veškeré úsilí, je snížení materiálových nákladů, a to nejméně v rozsahu 3,5 % za obě zbývající léta.

Ve všech odvětvích je třeba zajišťovat sortiment výroby v souladu s potřebami národního hospodářství i vysokou jakost a technickou úroveň výrobků.

Zvláštní pozornost je třeba soustředit na mezinárodní hospodářské vztahy, na investiční výstavbu a na zemědělství.

V mezinárodních hospodářských vztazích má rozhodující místo hospodářská spolupráce se zeměmi socialistického tábora, která je významnou zárukou stability rozvoje naší ekonomiky a účinnou cestou ke zvyšování hospodárnosti výroby na základě kooperace a specializace, vycházející z mezinárodní socialistické dělby práce.

Ve sféře zahraničního obchodu jsou ve druhém pětiletém plánu jejím nástrojem dlouhodobé dohody, uzavřené se socialistickými zeměmi do roku 1960.

V průběhu letošního roku se podařilo s některými spřátelenými zeměmi, především se Sovětským svazem, rozšířit původně uzavřené dlouhodobé dohody do roku 1960 a vytvořit tak reálné předpoklady pro zvýšení původně plánovaného rozvoje hospodářské spolupráce v pětiletém plánu. Veliký rozmach národního hospodářství Čínské lidové republiky se již letos odrazil v rychlejším tempu rozvoje výměny zboží a dá se předpokládat, že i v dalších nejbližších letech dojde zde k podstatnému rozšíření spolupráce.

Tyto úspěchy při prohlubování a rozšiřování hospodářské spolupráce se spřátelenými zeměmi se již také projevují v roce 1958 v růstu objemu a zvyšování podílu zemí socialistického tábora na československém zahraničním obchodě.

Jestliže z celkového přírůstku objemu našeho zahraničního obchodu v období od roku 1953 do roku 1957 připadlo na země socialistického tábora 43 procent, předpokládá se ve druhém pětiletém plánu, že z celkového přírůstku ve zbývajících letech pětiletky připadne 76 % na země socialistického tábora. Podíl zemí socialistického tábora na celkovém zahraničním obchodě se má v důsledku toho zvýšit v roce 1960 na 68 %. Je možno říci, že uzavřená i ještě probíhající jednání o rozšíření dlouhodobých dohod s jednotlivými zeměmi socialistického tábora ukazují možnost, že tyto úkoly budou ještě předstiženy.

Nepřetržitý růst hospodářství Československé republiky vytváří předpoklady též pro rozšiřování hospodářských styků s ostatními státy. Druhý pětiletý plán předpokládá, že objem obchodu s těmito zeměmi do roku 1960 v porovnání s rokem 1957 vzroste o 13 %. Vycházíme přitom z toho, že naše obchodní styky s kapitalistickými státy budou uskutečňovány na bázi naprosté rovnoprávnosti a vzájemných výhod.

Úspěšné plnění vývozních a dovozních úkolů jak ve styku s lidově demokratickými státy, tak i kapitalistickými státy je podmíněno tím, že naše výroba bude zahraničnímu obchodu dodávat výrobky vysoké kvality a nejvyšší technické úrovně a v takových dodacích lhůtách, které vyhovují našim zahraničním partnerům.

V investiční výstavbě zabezpečuje druhý pětiletý plán základní politickohospodářské cíle rozvoje národního hospodářství. Soustřeďuje se především na zabezpečení rozvoje surovinových odvětví, zejména na rozvoj těžby a zpracování paliv, rozvoj metalurgického průmyslu, stavebních hmot a zemědělství.

Splnit vysoké úkoly investiční výstavby předpokládá zvýšení její efektivnosti, to znamená soustředit výstavbu, snížit podíl stavebních prací, snížit rozpočtové náklady a důsledně bojovat za úsporu stavebních hmot.

Výrazné snížení rozpočtových nákladů předpokládá druhý pětiletý plán zejména na úseku bytové a školské výstavby a ve výstavbě základních kapacit v zemědělství a v energetice.

Spolu s výší rozpočtových nákladů je pro zvýšení efektivnosti navrhované investiční výstavby rozhodujícím činitelem i technická a ekonomická úroveň budovaných objektů, která bude rozhodovat o tom, při jakých nákladech se bude produkce vyrábět. Proto je nutno věnovat technické a ekonomické úrovni navrhovaných staveb mimořádnou pozornost. Všestranná prověrka hospodárnosti investiční výstavby plně prokázala možnost úspor investičních nákladů, předpokládaných návrhem druhého pětiletého plánu. Je nutné, aby hlediska a dobré zkušenosti této prověrky se staly nejen vžitou metodou každodenní práce pracovníků v investiční výstavbě na všech stupních přípravy a provádění, ale aby tyto zkušenosti byly také dále prohlubovány a rozšiřovány.

Rozbor výsledků prověrky ukázal, že docílených úspor bylo mnohdy dosaženo poměrně jednoduchými prostředky, jako zmenšením nadměrného rozsahu staveb, vypuštěním postradatelných objektů, zjednodušením územního řešení staveb apod. Rozbor ukázal také, že jsou další možnosti úspor v řešení hospodárnosti ze strany dodavatelů při řešení základních technickoekonomických otázek, jako je zásadní koncepce budovaných investic, volba zajištění nejúčinnější technologie výroby apod. Pokud bylo v průběhu prověrky přikročeno k řešení těchto problémů, bylo docíleno vysokých úspor jak v investičních nákladech, tak i ve vlastních nákladech na jednotku výroby.

Pokud jde o vynakládání prostředků na nákup strojů a zařízení, ukázalo se, že mnohdy tyto nákupy nebyly účelné, především nasazení a využití strojů z dovozu, které byly často s velkými oběťmi nakupovány na kapitalistických trzích, bylo neekonomické a v mnohých případech tyto stroje nebyly ani dány do provozu.

Pokud jde o zabezpečení investiční výstavby stavebními pracemi, ani v letošním roce se ještě nepodařilo odstranit všechny nedostatky v plnění plánu. K určitému zlepšení došlo sice při provádění bytové výstavby a ve výstavbě nejdůležitějších staveb, přesto však plán stále není plněn. Potřeba dalšího zlepšení v bytové výstavbě je tím naléhavější, že XI. sjezd uložil vyřešit v podstatě bytový problém do roku 1970.

Rovněž pokud jde o dodávky strojů a zařízení pro investiční výstavbu nutno zabezpečit zlepšení dosavadního stavu v tom, že strojírenské podniky soustředí svoji pozornost na plnění dodávek zejména pro nejdůležitější stavby a centralizovaně plánované stavby vůbec a nikoliv na překračování ostatních dodávek strojů, jak tomu bylo dosud.

Na strojírenských podnicích spočívá nyní velká odpovědnost za plnění výrobních úkolů nejen v celku, ale i ve správném sortimentu, neboť vysoké úkoly domácí investiční výstavby i vývozu se soustřeďují do několika hlavních výrobních oborů, jako např. chemické zařízení, válcovací zařízení apod.

Ve zbývajících letech druhé pětiletky čekají nás proto v investiční výstavbě opravdu veliké úkoly. Při uplatnění nových metod řízení, plánování a financování průmyslu a stavebnictví nebude provádění jednotlivých centralizovaných staveb ovlivněno nebo dokonce bržděno nedostatkem finančních prostředků. Naproti tomu decentralizovanou výstavbu budou moci podniky provádět v té míře, jak se zaslouží o rychlejší tvorbu vlastních finančních prostředků. Očekáváme od toho jednak další zlepšení postupu výstavby u nejdůležitějších staveb, jednak lepší uspokojování potřeb podniků, které budou nyní hospodařit s dlouhodobě určenými vlastními prostředky.

Největší důraz je třeba klást na dodržování a urychlování postupu na rozestavěných centralizovaných stavbách. Potřeby budoucího rozvoje národního hospodářství si vyžadují zahájit na sklonku druhé pětiletky větší počet a rozsah staveb, než jsme v těchto letech schopni dokončovat. Jde například o stavby takového významu, jako je nový hutní kombinát na východním Slovensku, kaučukárna a nový závod na výrobu dusíkatých hnojiv. Za těchto okolností je třeba usilovat o dodržení a překročení prací a dodávek na stavbách již rozestavěných a stále znovu pečlivě vážit nezbytnost a naléhavost zahajování všech staveb nových. Je třeba, aby ministerstva, národní výbory a podniky místo obvyklého vymáhání vyšších investičních prostředků na zahajování dalších a dalších staveb organizovaly boj za splnění a překročení plánu na stavbách rozestavěných, na nichž nebudou v budoucnosti přidělovanými finančními prostředky omezovány, a aby usilovaly v decentralizované výstavbě o nejhospodárnější a nejefektivnější využití vlastních prostředků.

Soudružky a soudruzi!

V zemědělství je nejzávažnějším úkolem ve druhém pětiletém plánu další rozšiřování socialistických výrobních vztahů na vesnici. Je možno konstatovat, že tato direktiva je plněna velmi úspěšně. Již v prvních letech druhé pětiletky znamenal úspěch v budování jednotných zemědělských družstev soustavný růst tržní zemědělské produkce. V letech 1956 a 1957 byla zvýšena tržní zemědělská produkce ve srovnání s rokem 1955 ročně o 67 %. Také letos je možno očekávat, že přírůstek tržní produkce nebude nižší než v předcházejících letech.

Je však nutno vidět, že přednosti socialistické zemědělské výroby nejsou dosud dostatečně využívány. Jestliže zemědělská produkce má vzrůst za pět let o 27 %, je třeba především energicky přikročit k lepšímu využití fondu půdy a ke zvýšení intenzity výroby. I když v letošním roce můžeme zaznamenat určité zlepšení ve výrobě chmelu, cukrovky, lnu, ovoce, pícnin, nelze opomenout, že plánované průměrné roční přírůstky zemědělské výroby nejsou zdaleka plněny.

Rovněž za úkoly v živočišné výrobě stále ještě zaostává plnění úkolů ve výrobě jadrných krmiv. Předpoklady pro zvýšení výroby masa, mléka a vajec musí přitom být vytvořeny nejen zabezpečením dostatečného množství krmiv, ale i zvýšením stavů zvířat. V letošním roce již můžeme sice zaznamenat určité známky zlepšení v celkovém chovu hovězího dobytka, naproti tomu trvá nadále velmi neuspokojivý stav v chovu dojnic. Od roku 1955 stavy krav stále klesají a jsou nižší v roce 1958 zhruba o 1 %. Také stavy prasnic během prvního pololetí letošního roku se značně snížily a teprve v poslední době místní orgány zabezpečují vzrůst produkce selat zástavem jednorázových prasnic.

Ve druhém pětiletém plánu jsou vytvářeny dostatečné materiální předpoklady pro odstranění dosavadního zaostávání zemědělství za ostatními odvětvími národního hospodářství. Dojde k podstatnému zvýšení dodávek všech druhů zemědělských strojů. Spotřeba umělých hnojiv v roce 1960 vzroste ve srovnání s rokem 1957 zhruba o třetinu.

Nutno požadovat, aby došlo k podstatně lepšímu a hospodárnějšímu využívání těchto prostředků než dosud. Nemůžeme být spokojeni s tím, že např. ve výstavbě jednotných zemědělských družstev zůstalo v letech 1956 - 1957 nepoužito několik set miliónů Kčs a ani v letošním roce není situace lepší. Výstavba státních statků je letos plněna nejhůře ze všech odvětví národního hospodářství.

Zabezpečení úkolů druhého pětiletého plánu vyžaduje, aby zvýšení rostlinné a živočišné výroby bylo zajišťováno daleko rozhodněji než dosud. Politická a organizátorská práce musí zde sehrát rozhodující roli. Dosažené úspěchy v socialistické přestavbě vesnice a důvěra vesnického obyvatelstva ve správnost naší politiky jsou zárukou odstranění existujících nedostatků a úspěšnějšího plnění mobilizačních úkolů v zemědělské výrobě, které jsou pro zajištění výživy našeho lidu rozhodující.

* * *

Soudružky a soudruzi poslanci,

úkoly druhého pětiletého plánu jdou svým významem daleko za rok 1960.

Jejich úspěšné splnění je nezbytným předpokladem pro uskutečnění cílů, vytyčených XI. sjezdem Komunistické strany Československa.

Proto je třeba zaměřit pozornost na stálé zlepšování kvalitativních vztahů v našem národním hospodářství a na všestranné překonání nedostatků na jeho rozhodujících úsecích.

Proto je třeba dále rozvíjet proces upevňování našeho národního hospodářství, který se právě v letošním roce tak výrazně projevil úspěšným splněním plánu průmyslové výroby, rozšiřováním a prohlubováním hospodářské spolupráce, dalším růstem socializace vesnice i novou soustavou řízení národního hospodářství.

V současné době pracují Státní úřad plánovací a ministerstva na přípravě směrnic třetího pětiletého plánu na léta 1961 - 1965 a návrhu politickohospodářských direktiv dlouhodobého plánu rozvoje do roku 1975.

Tento plán určí dlouhodobé směry rozvoje národního hospodářství s cílem optimálního zajištění potřeb společnosti, zejména též koncepci nejefektivnějšího využití základních fondů, přírodních zdrojů, zdrojů pracovních sil, ujasní optimální možnosti mezinárodní dělby práce a určí stěžejní úkoly technického rozvoje.

Práce na přípravě směrnic třetího pětiletého plánu probíhají přitom již nyní za soustavného věcného projednávání možností a potřeb se spřátelenými zeměmi.

Tímto způsobem se vytvářejí předpoklady pro další posílení plánovitosti v našem národním hospodářství, zejména pro nutnou konkretizaci perspektivy rozvoje celého národního hospodářství i jeho jednotlivých odvětví v souladu s úkoly XI. sjezdu naší strany.

Soudružky a soudruzi poslanci,

vysoká ekonomická vyspělost naší země, politická a kulturní úroveň našeho lidu, jakož i skutečnost, že lidově demokratické Československo vždy bylo a vždy bude pevným článkem světové socialistické soustavy a že naše dělnická třída je vedena Komunistickou stranou Československa, nás opravňuje k pevnému přesvědčení, že směrnice XI. sjezdu Komunistické strany Československa, dovršit socialistickou výstavbu v historicky krátké době, bude splněna.

Schválení zákona o druhém pětiletém plánu a splnění jeho úkolů bude na této cestě krokem opravdu významným. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďakujem súdruhovi ministrovi za jeho prejav.

Prerušujem teraz schôdzu.

Na pokračovanie v schôdzi sa zídeme o 14,30 hod., kedy pristúpime k rozprave o prerokúvanom bode poriadku.

(Schůze přerušena ve 12,15 hod. - opět zahájena ve 14,33 hod.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP