Středa 18. listopadu 1959

Vedena hlubokým zájmem československého lidu o dosažení pokroku v otázce odzbrojení, přijala československá vláda i členství v novém výboru deseti států pro odzbrojení, který má zahájit svou činnost začátkem příštího roku. Vyslovili jsme naději, že zřízení a činnost Výboru pro odzbrojení povede ke skutečnému pokroku v řešení naléhavých otázek odzbrojení. Českoslovenští zástupci ve Výboru vynaloží veškeré úsilí, aby svým podílem přispěli k dosažení dohody o uskutečnění praktických odzbrojovacích opatření, jak je v souladu s návrhy Sovětského svazu požadují národy celého světa.

Národní shromáždění Československé republiky v naprosté shodě s vůlí a odhodláním našeho lidu dosáhnout vyřešení problému odzbrojení a upevnění světového míru, vždy se rozhodně stavělo za návrhy vlády Sovětského svazu a Nejvyššího sovětu Svazu sovětských socialistických republik k otázkám odzbrojení. Dovolte mi, abych tu dnes připomněl alespoň prohlášení Národního shromáždění z 1. srpna 1956, podporující Provolání Nejvyššího sovětu Svazu sovětských socialistických republik o odzbrojení, a rezoluci Národního shromáždění z 15. dubna 1958 k otázce zastavení pokusů s atomovými a vodíkovými zbraněmi.

Ve stejném duchu připravuje Národní shromáždění i svou dnešní odpověď na Provolání Nejvyššího sovětu Svazu sovětských socialistických republik ze dne 31. října tohoto roku. Spolu s veškerým naším lidem stojíme za sovětskými odzbrojovacími návrhy, které otvírají před národy perspektivu života zbaveného příznaku válečných hrůz.

Při plném soustředění na úkoly, vyplývající z naší upřímné snahy všemožně přispívat ke zlepšení mezinárodního ovzduší, nemůžeme pochopitelně nevidět, že v našem bezprostředním sousedství probíhá vývoj, který je v přímém rozporu s mírovými zájmy a snahami národů. Není náhodou, že západoněmecké vládnoucí kruhy si vysloužily přívlastek kazimírů, hlavních opor politiky studené války v Evropě. Tyto kruhy usilují o urychlené vyzbrojování bundeswehru, zvláště atomovými a raketovými zbraněmi. Tito dědicové starých snah a plánů německého imperialismu a militarismu přijali za svou myšlenku odvety a stali se nejen aktivními podporovateli, ale přímými podněcovateli a účastníky revanšistických kampaní a akcí, namířených především proti Československu a Polsku. Tytéž kruhy provádějí ve vztahu k mírumilovné Německé demokratické republice zaslepenou a nenávistnou politiku, nechtějí uznat nezvratnou skutečnost, že existují dva německé státy, odmítají jakékoli jednání s Německou demokratickou republikou, a tak se snaží do nedohledna odsunout řešení německého problému a uchovat tak možnosti nových konfliktů. Rovněž v otázce západního Berlína je postup bonnských vládnoucích kruhů v naprostém rozporu se zájmy bezpečnosti německého lidu a národů Evropy vůbec. Hluboce anachronistický charakter a škodlivost takového postupu bonnských kruhů ještě více vynikly v týdnech, které následovaly po návštěvě s. Chruščova ve Spojených státech a po jeho jednáních s presidentem Eisenhowerem.

Nemůžeme přejít mlčením, že z území západního Německa neustále dochází k provokačnímu narušování našeho vzdušného prostoru. Protestovali jsme nejednou proti vojenským provokacím, namířeným z území Německé spolkové republiky proti Československé republice. Posledně jsme tak učinili v prohlášení ministerstva zahraničních věcí ze 14. listopadu tohoto roku, v němž jsme poukázali na to, jaké následky by mohlo mít pokračování takových provokací. Uvedli jsme mezi jinými konkrétní příklad z 22. října tohoto roku, kdy dva bombardovací letouny západoněmecké luftwaffe narušily náš vzdušný prostor a při novém vletu havarovaly nad naším územím. Při havárii byly způsobeny značné hmotné škody a jen náhodou si tato havárie nevyžádala i oběti na životech našich občanů. Naše veřejnost právem očekává od bonnských úřadů vysvětlení a náležitou omluvu za toto nepřípustné porušování hranic naší vlasti, plnou náhradu způsobených škod i přesvědčivá opatření, zabraňující opakování podobných přečinů proti mezinárodnímu právu. (Potlesk.)

Z takového vývoje a z takové politiky vládnoucích kruhů Německé spolkové republiky vyvozujeme pro sebe pochopitelně jediný závěr: neustat v odhalování jejich protimírových snah, v pranýřování otevřeně hlásané politiky revanše, která je hrozbou všem evropským národům, v podnikání takových opatření a kroků, které plně zajistí bezpečnost našeho lidu a svrchovanost našeho státu proti plánům militaristických a revanšistických dobrodruhů.

Zároveň budeme ještě více upevňovat svoje přátelství a spolupráci s Německou demokratickou republikou, jejichž význam a obapolná prospěšnost byly už tolikrát prověřeny zkušenostmi. (Potlesk.) Pro jejich další rozvíjení bude důležitým přínosem nadcházející návštěva naší stranické a vládní delegace, vedené prvním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Československa a presidentem republiky soudruhem Antonínem Novotným v Německé demokratické republice. (Potlesk.) Uskutečnění této návštěvy má v současné situaci velký význam pro věc míru v Evropě a je proto pochopitelné, že ji provází přání plného zdaru od všeho našeho lidu. (Potlesk.)

Upevňování přátelství a spolupráce se Sovětským svazem a se všemi zeměmi socialistického tábora bylo a zůstává základním principem naší zahraniční politiky. Je v plném souladu s vůlí a city všeho našeho lidu. Měsíc československo-sovětského přátelství, který právě úspěšně probíhá v naší republice, je novým svědectvím hluboké lásky a vděčnosti našeho lidu k Sovětskému svazu, projevem našeho nerozborného přátelství s velikým sovětským lidem, věčné družby a neochvějného spojenectví národů Sovětského svazu a Československé republiky. (Potlesk.) Jsme si plně vědomi toho, že síla přátelství socialistických zemí a jejich jednota, jejich neustále se prohlubující spolupráce, která pomáhá ještě rychleji dosahovat významných úspěchů v socialistické výstavbě naší vlasti, to všechno rozhodující měrou ovlivňuje současný mezinárodní vývoj a vytváří příznivou mezinárodní situaci.

Návštěva naší stranické a vládní delegace v Čínské lidové republice a návštěvy prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Československa a presidenta republiky soudruha Antonína Novotného v Korejské lidově demokratické republice a v Mongolské lidové republice byly příležitostí přesvědčit se o velkých úspěších socialistické výstavby v těchto bratrských zemích, o jejich rychlém politickém, hospodářském a kulturním vzestupu a o pracovním hrdinství jejich lidu. Tyto návštěvy se staly novým důkazem naší pevné vůle dále utužovat a prohlubovat přátelství všech socialistických zemí v zájmu jejich dalšího všestranného rozvoje, v zájmu vítězství míru na celé světě. (Potlesk.)

Československá vláda a všechen československý lid vždy rozhodně odsuzovaly upírání zákonného práva Čínské lidové republice zaujmout příslušející jí místo v Organizaci spojených národů a plně podporovaly a podporují její spravedlivé snahy navrátit Tchaj-wan a ostatní ostrovy, okupované cizími vojsky, pod svrchovanost Čínské lidové republiky.

Za nynějšího vývoje mezinárodní situace se vytvářejí příznivé podmínky i pro definitivní vyřešení korejské otázky. Je třeba, aby z jižní Koreje byla odvolána cizí vojska a Korejci se bez cizího vměšování mohli dohodnout o postupném sblížení a o cestě k obnovení národní jednoty své země na mírovém a demokratickém základě. Tuto cestu ukazuje dopis Nejvyššího lidového shromáždění Korejské lidově demokratické republiky parlamentům všech zemí světa. Není pochyb, že tento dopis získá plnou podporu Národního shromáždění Československé republiky, čímž bude znovu potvrzena naše solidarita s hrdinným korejským lidem a s jeho spravedlivým úsilím o obnovení nezávislé sjednocené Koreje. (Potlesk.)

Potvrzením naprosté jednoty socialistických zemí v přístupu k základním problémům současnosti a výrazem jejich společných zájmů je návštěva parlamentní delegace bratrské Maďarské lidové republiky v ČSR a její účast na našem dnešním zasedání. (Potlesk.) Ujišťujeme milé hosty, že učiníme vše pro to, aby se naše vzájemné vztahy stále prohlubovaly k prospěchu obou našich zemí, celého našeho socialistického tábora a věci míru ve světě. (Potlesk.)

Neochabneme rovněž ve svém úsilí rozšiřovat dobré styky se všemi státy, které budou vedeny stejnou snahou, a tak dále uvádět v život zásady mírového soužití. Chceme rozvíjet a prohlubovat přátelské styky a spolupráci se zeměmi a národy, které setřásly jho kolonialismu a vstoupily na cestu nezávislého národního a státního rozvoje a pro něž je přátelství Československa a ostatních socialistických zemí cennou pomocí při upevňování jejich mladých států a odrážení útoků starých i nových kolonizátorů. V duchu tohoto přátelství uvítáme v nejbližší době v Československu s radostí a upřímným srdcem presidenta a předsedu vlády mladé a statečné Guinejské republiky Sékou Touré, hosta ze země, s níž se naše styky úspěšně všestranně rozvíjejí. (Potlesk.)

Soudružky a soudruzi,

náš lid, úspěšně dovršující pod moudrým vedením KSČ budování socialismu ve své vlasti, je zcela soustředěn na plnění svých budovatelských úkolů, na vytváření stále šťastnějšího života v socialistickém Československu. Poslední rok druhého pětiletého plánu se stane rokem velké a důkladné přípravy k nástupu do třetí pětiletky, jejíž směrnice jsou obrazem dalšího obrovského rozmachu celého našeho hospodářství, pokračujícího prudkého zvyšování životní úrovně našeho lidu. Je posláním naší zahraniční politiky zajistit, aby úkoly třetí pětiletky mohly být splněny v klidu a bez narušování zvenčí. Mezinárodní postavení naší republiky se v důsledku jejího nerozborného spojenectví a přátelství se Sovětským svazem a se všemi zeměmi socialistického tábora a v důsledku velikých pracovních úspěchů našeho lidu den za dnem upevňuje, její mezinárodní autorita vytrvale vzrůstá. To nám pochopitelně poskytuje velké možnosti v podpoře mírové zahraniční politiky Sovětského svazu, při všestranném prosazování zásad mírového soužití a mezinárodního dorozumění. Těchto možností bude naše zahraniční politika plně využívat.

Politika socialistických států je prodchnuta úctou k člověku a k jeho tvořivé práci. Lid socialistických zemí plně pochopil velikou odpovědnost za přítomnost i budoucnost všeho lidstva před historií. Proto posláním naší zahraniční politiky je co nejvíce přispívat k odstranění nebezpečí války, k zajištění míru a bezpečnosti pro nás i pro všechny ostatní země.

Sovětské návrhy na všeobecné a úplné odzbrojení vyjadřují i náš veliký a vznešený cíl: vyloučit válku ze života národů. Učiníme vše pro dosažení tohoto cíle. Boj za mír je věcí všeho lidu. Náš lid nesčíslněkrát dokázal, že s plnou odpovědností chápe tento svůj veliký úkol. Proto nezapomínejme ani v budoucnu, že každý budovatelský úspěch je podporou mírového úsilí.

Náš lid pokládá sovětské odzbrojovací návrhy za nejspolehlivější cestu k trvalému míru a plně za nimi stojí. To se projevilo v nesčetných rezolucích a závazcích, které přijímali naši pracující po vystoupení soudruha Chruščova a po vyhlášení Deklarace sovětské vlády o odzbrojení v Organizaci spojených národů.

V Provolání Nejvyššího sovětu se praví, že lidstvo má dnes reálnou možnost usměrnit vývoj mezinárodních vztahů novou cestou: skoncovat s horečným zbrojením a učinit metodu jednání jedinou metodou řešení mezinárodních otázek.

Není možné déle otálet: řešení problému odzbrojení dal na pořad dne sám život. Lidé na celém světě si přejí žít v pokoji a ne zakoušet hrůzy války. Jinak se bude na světě žít, budou-li obrovské materiální a finanční prostředky vynakládané na zbrojení věnovány na rozvoj hospodářství, kultury, techniky, vědy a umění, na zvyšování životní úrovně, na všestrannou péči o člověka. Uvolněním těchto prostředků by také vzrostla možnost rozšířit pomoc hospodářsky málo vyvinutým zemím a likvidací staleté zaostalosti odstranit jejich nespravedlivý úděl. Národy budou moci hledět do budoucnosti beze strachu.

"Všechno nyní závisí na vůli a houževnatosti národů", zdůrazňuje Provolání Nejvyššího sovětu. Naše odpověď na tento významný dokument je jednoznačná. Všechen československý lid vítá ušlechtilou iniciativu sovětské vlády a učiní všechno, co je v jeho silách, aby bylo dosaženo odzbrojení, aby celé lidstvo mohlo nastoupit cestu k věčnému míru! (Potlesk.)

Předseda Fierlinger: Přerušuji nyní jednání na 10 minut.

(Schůze přerušena v 11 hod. 40 min. - opět zahájena ve 12 hod. 02 min.)

Předseda Fierlinger: Do rozpravy se přihlásili poslanci akademik Blaškovič a místopředseda Národního shromáždění Antonín Fiala.

Dávám slovo poslanci akademiku Blaškovičovi.

Posl. akad. Blaškovič: Vážený súdruh prezident, vážené súdružky a súdruhovia poslanci.

V Prevolaní Najvyššieho sovietu Sväzu sovietskych socialistických republík k parlamentom všetkých krajín sveta sledujem tieto vedúce myšlienky.

Poukazuje sa na to, aká obrovská ničivá sila je skrytá v zbraniach hromadného ničenia a aké nebezpečie pre existenciu ľudstva by znamenalo rozpútanie svetovej vojny pri použití takýchto zbraní.

Rozvádza sa myšlienka mierového rozvoja ľudskej spoločnosti, ktorá zbavená strachu o svoju budúcnosť by mohla vynaložiť prostriedky venované na zbrojenie a armády pre vlastné blaho, pre rozvoj vedy, umenia a pre zlepšenie podmienok života v hospodársky málo vyvinutých krajinách.

Nakoniec je v Prevolaní analyzovaná skutočnosť, že je dnes príhodná doba, aby vlády a parlamenty, národy najrozličnejších štátov, vyjadrili svoju túhu po živote a mieri a realizovali iniciatívu vlády Sovietskeho sväzu, tlmočenú N. S. Chruščovom na XIV. Valnom zhromaždení Spojených národov.

Myšlienky obsiahnuté v Prevolaní ma nútia uvedomiť si ich dosah a konfrontovať dve úsilia uplatňované vo svete od konca druhej svetovej vojny.

Jedno úsilie je známe ako jednanie z pozície sily, vyhrážanie vojnou a druhé ako dôsledné uplatňovanie zásady mierového riešenia sporných otázok vo svete. Jedno predstavuje nešťastne nad chorým človekom namierený chirurgický nôž pre uskutočnenie hazardného rezu a druhé zaručuje vyliečenie bez nebezpečia a ujmy na zdraví. Zvážil som ako lekár obidve formy ponúkaných zásahov.

Z prvého zásahu mi vyšla smrť človeka a záhuba ľudskej spoločnosti, lebo rinčanie zbraňami a hromadenie vojnových zásob veští vojnu. A táto pri zneužití dnešných výsledkov vedy a techniky predstavuje také spustošenie zeme, prírody i rukou ľudskou postavených dôkazov civilizácie, akému nebolo páru v predchádzajúcich svetových vojnách. Pritom by šlo súčasne o zničenie toho najcennejšieho, o ľudí, ktorí by si neboli istí ani na zemi, ani pod ňou, ani vo vode či vysoko v povetrí. Smrť by číhala nielen počas atómových výbuchov a bezprostredne po nich, ale roky a roky pozdejšie poznamenávajúc účinkami svojho žiarenia každú živú bunku, zvádzajúc ju s cesty prirodzeného životného cyklu na nevyskúmané zhubné nádorové bujenie a degeneratívny rast.

Toto všetko dokázala skúsenosť a potvrdzujú aj pokusy v laboratóriách, kde sa sleduje účinok rozličného druhu žiarenia na živé organizmy. Lekári prehliadujúci obete z Hirošimy a Nagasaki konštatujú vznik zhubnej krvitvorby a ťažké dedičné zmeny na potomstve postihnutých.

Študuje sa dlhodobé podávanie gama (röntgenového) žiarenia na krysy, ktoré po čase chorejú a hynú na nádorové bujenie.

Veľkými dávkami žiarenia poškodení vedeckí pracovníci pri nedávnej havárii v pokusoch s atómovou energiou boli odsúdení k smrti, nebyť včasnej, prvý raz u človeka smelo vyskúšanej transplantácie kostnej drene.

Vieme k čomu viedlo dlhodobé ožiarovanie röntgenovými lúčmi u nechráneného človeka. Pre dôsledky takéhoto žiarenia nám na rakovinu umierali nedostatočne chránení lekári i zdravotnícky personál skôr, než sa poznali škodlivé účinky röntgenových lúčov.

Takéto neúprosné odumieranie by hrozilo stomiliónom nechránených prostých ľudí, obývajúcich ktorýkoľvek kút zeme, keby boli ustavične zasahovaní žiarením z výbuchu atómových náloží.

Pre tieto príčiny dvíhajú hlas vedeckí pracovníci celého sveta a varujú pred nezmyselným použitím sily rozštiepeného atómu vo vojne práve tak, ako pred použitím baktérií a jedov. Žiadajú, aby všetky poznatky urobené v oblasti atómovej fyziky, chémie, mikrobiológie sa obrátili v prospech človeka, pre ktorého sa vynálezy urobili. Nový poznatok a výsledok pokusu len vtedy uspokojí vedca, keď môže mať z neho radosť sám a úžitok každý človek. Veď aj samotné gama lúče zamerané na chorú oblasť človeka, správne dózované prinesú úľavu a vyliečenie. Avšak len človek rozumný, spravodlivý, s láskou k človeku, znalý dôsledkov zásahu, môže držať ruku na prístroji a dávkovať žiarenie tak, ako si to chorobný proces vyžaduje.

Človek sa vždy presvedčia o dvoch stránkach tej istej veci. Možno ju použiť k dobru i zneužiť v neprospech človeka. Či treba azda dlho rozmýšľať nad tým, čomu má slúžiť atómová energia, poznanie účinku baktérií a vírusov, chemických zlúčenín? Je pre ne len jedno meradlo a jedno použitie vštepované u nás od malička a vysvetľované ako základná požiadavka socialistickej morálky. Využívame každý poznatok pre pokrok ľudstva a pre prospech človeka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP