Středa 17. února 1960

Světová veřejnost je rovněž vážně znepokojena prohlášeními americké vlády, že se USA necítí více vázány svým dočasným závazkem neobnovovat pokusné vojenské (atomové) výbuchy a že vláda USA zamýšlí předat svým spojencům do vlastnictví nukleární zbraně. Tyto kroky spolu s obstrukcemi americké delegace na ženevském jednání o zastavení zkoušek nukleárních zbraní a s uskutečněním výbuchu prvé francouzské atomové bomby na Sahaře přes protesty široké světové veřejnosti mají nepochybně postavit zasedání Výboru deseti a konferenci na nejvyšší úrovni před hotovou věc a zkalit mezinárodní ovzduší. Národní shromáždění Republiky československé proto znovu připomíná, že je nanejvýš žádoucí, aby nebyly v současné době podnikány žádné kroky a opatření, jež by mohly narušit příznivý mezinárodní vývoj a vyvolat opětovné zvýšení mezinárodního napětí. Naopak parlamenty i vlády jednotlivých států by měly učinit vše, co je v jejich silách, aby byly vytvořeny co nejpříznivější podmínky pro řešení naléhavých mezinárodních problémů. (Potlesk.)

Příkladem v tomto směru je neúnavné úsilí socialistických zemí o zmírnění mezinárodního napětí a o odstranění hrozby války, které se odrazilo i na nedávném zasedání politického poradního výboru Varšavské smlouvy v Moskvě. Toto zasedání je významným přínosem v boji socialistických zemí za upevnění míru a za nastolení trvalého přátelství mezi národy. Sjednocená síla socialistických zemí je pevnou a osvědčenou zárukou míru ve světě i nedotknutelnosti našich hranic. (Potlesk.)

Československý lid vítá Deklaraci přijatou na zasedání politického poradního výboru Varšavské smlouvy ze dne 4. února 1960, která představuje rozvinutý, hluboce zdůvodněný a reálný program řešení nejnaléhavějších otázek současných mezinárodních vztahů. Národní shromáždění Republiky československé vyjadřuje svou bezvýhradnou podporu návrhům SSSR, aby nadcházející konference na nejvyšší úrovni jednala o problému všeobecného a úplného odzbrojení, o uzavření mírové smlouvy s Německem, včetně vytvoření svobodného města západní Berlín, o zastavení zkoušek nukleárních zbraní a o otázkách vztahů mezi Východem a Západem. (Potlesk.) Řešení těchto problémů by vedlo k likvidaci pozůstatků minulé války a k uvolnění cesty dalšímu mírovému mezinárodnímu vývoji.

V krátké době bude v Ženevě zahájeno také zasedání Výboru deseti zemí pro odzbrojení, jehož členem je i Československo. Jménem všeho československého lidu, který se vší rozhodností podporuje návrh Sovětského svazu na uskutečnění všeobecného a úplného odzbrojení, vyslovuje Národní shromáždění Republiky československé naději, že práce výboru bude konstruktivní a plodná, že v ní nedojde ke zbytečným průtahům a že přispěje k dosažení dohody o všeobecném a úplném odzbrojení. Československá delegace vynaloží všechny síly, aby maximálně přispěla k dosažení takových výsledků, jaké odpovídají zájmům a tužbám celého lidstva. (Potlesk.)

Národní shromáždění Republiky československé jménem všeho československého lidu vyslovuje plnou podporu velkorysým a ušlechtilým mírovým činům Sovětského svazu, které účinně napomáhají k odstranění hrozby války, k zajištění světového míru. (Dlouhotrvající potlesk.)

Předseda Fierlinger: K projevu se přihlásil ministr zahraničních věcí soudruh Václav David. Prosím soudruha ministra, aby se ujal slova.

Ministr zahraničních věcí Václav David: Vážené soudružky a soudruzi poslanci,

plénum Národního shromáždění Československé republiky projednává mimořádně významný dokument - Provolání Nejvyššího sovětu Svazu sovětských socialistických republik z 15. ledna t. r. V tomto Provolání vyzývá Nejvyšší sovět SSSR parlamenty a vlády všech zemí světa, aby následovaly novou mírumilovnou iniciativu Sovětského svazu a konkrétními kroky přispěly k tomu, aby národy byly zbaveny tíživého břemene zbrojení, aby bylo navždy odstraněno nebezpečí války a světu zajištěna bezpečnost a mír.

Národy socialistických zemí přijaly spolu se všemi mírumilovnými lidmi Provolání Nejvyššího sovětu SSSR a jednostranné snížení ozbrojených sil Sovětského svazu s naprostým souhlasem a hlubokým uspokojením. Právem v nich spatřují významný příspěvek k dalšímu zmírnění mezinárodního napětí a nový iniciativní krok Sovětského svazu k posílení důvěry v mezinárodních vztazích.

Spolu s ostatními zeměmi socialistického tábora prosazuje Československo pevně a neochvějně zásady mírového soužití a aktivně a důsledně provádí politiku míru a přátelství mezi národy. Tato politika byla znovu přesvědčivě vyjádřena v dokumentech, přijatých na závěr nedávného zasedání politického poradního výboru Varšavské smlouvy v Moskvě. Účastníci zasedání v naprosté jednotě projednali nejnaléhavější otázky současné mezinárodní situace a znovu zdůraznili prvořadou naléhavost řešení problému všeobecného a úplného odzbrojení a zevrubně si vyměnili názory o německé otázce.

Výsledky moskevské porady jsou významným příspěvkem v boji zemí tábora socialismu za upevnění míru. Přijatá Deklarace představuje jasný program mírového úsilí, odpovídající nejživotnějším zájmům všeho lidstva. Proto byla přivítána mírumilovnými lidmi na celém světě.

Díky důsledné mírové politice SSSR a ostatních zemí socialistického tábora a neustále rostoucí aktivitě mírumilovných sil na celém světě bylo dosaženo určitého zmírnění mezinárodního napětí a zlepšení vztahů mezi státy s rozdílným společenským zřízením. Nesporným úspěchem mírových sil je, že v roce 1959 se agresívním kruhům nepodařilo rozdmychat ani jedno nové válečné ohnisko ve světě.

Určujícím činitelem současného mezinárodního vývoje jsou velkolepé úspěchy, kterých dosahuje Sovětský svaz v komunistické výstavbě, i mohutný hospodářský rozvoj Čínské lidové republiky a všech ostatních zemí socialistického tábora. Vítězství, kterých dosahují země socialistického tábora v mírové soutěži s kapitalismem, rozhodujícím způsobem ovlivňují celý mezinárodní vývoj.

Hluboce přesvědčujícím důkazem hospodářské, vědecké, technické a ideové síly socialismu jsou ohromující výsledky, kterých Sovětský svaz dociluje při dobývání kosmického prostoru. (Potlesk.)

Lid všech zemí socialistického tábora dosahuje svých historických úspěchů proto, že socialistický společenskoekonomický řád prokázal po všech stránkách svoji převahu nad kapitalismem. Je řádem pokrokovějším, v němž práce byla osvobozena, zbavena vykořisťování a dělnická třída a pracující lid jsou jedinými nositeli veškeré moci, jedinými hospodáři veškerého bohatství svých zemí. Národy socialistických zemí žijí šťastným, plným a svobodným životem, prodchnutým sebevědomou jistotou, že v historicky krátké době dosáhnou vznešených cílů komunismu. (Potlesk.)

Hodnotíme-li základy současného příznivého vývoje mezinárodní situace, musíme se neustále vracet k onomu výrazu veliké iniciativy mírové politiky Sovětského svazu, podporované mírumilovnými silami celého světa, jímž byla cesta předsedy rady ministrů SSSR s. Chruščova do Spojených států. Jeho jednání s presidentem Eisenhowerem se stala historickým mezníkem poválečného vývoje ve světě a zahájila novou etapu v mezinárodních vztazích. Prokázala užitečnost, reálnost a životní nutnost politiky mírového soužití. Obrovský, neutuchající a životodárný ohlas cesty s. Chruščova do Spojených států je nezvratným dokladem toho, že leninská politika mírového soužití států s rozdílným společenským zřízením zapouští stále hlubší kořeny v myslích a srdcích všeho lidstva.

V uplynulých letech dále zesílil národně osvobozenecký boj národů Asie a Afriky. V poslední době se tento zápas po generace utlačovaných koloniálních národů zvláště silně rozvinul na africkém kontinentě, jehož lid povstal, aby jednou provždy zúčtoval s koloniálním panstvím. I v Latinské Americe, kterou si monopoly Spojených států zvykly považovat za výhradní oblast svého panství, rozvinuly národy boj proti imperialistům a jeho exponentům. Národy zemí Asie, Afriky i Latinské Ameriky, bojující za svoji národní nezávislost, mají v zemích socialistického tábora upřímného přítele, ochotného plně a nezištně jim pomáhat při budování základů skutečně nezávislého národního a státního života. (Potlesk.) Je zcela zákonité, že národy, které se zbavily nebo zbavují koloniálního jařma a závislosti, bojují proti imperialistickému vměšování a provádějí politiku mírového soužití a neutrality. Jejich úloha v boji za upevnění míru ve světě proto neustále vzrůstá.

Avšak i v hospodářsky vyspělých kapitalistických zemích rostou mírumilovné síly. Lid těchto zemí, zvláště pak dělnická třída, odmítá nést stále těžší daňové břemeno, které s sebou přináší politika horečného zbrojení, a domáhá se zlepšení své životní úrovně v podmínkách pevného míru. Svědčí o tom jak rostoucí stávkové hnutí v kapitalistických zemích, tak i stupňující se odpor proti tvrdošíjným zastáncům výbojné politiky "z pozice síly".

Díky zásadním změnám v poměru sil, k nimž došlo na mezinárodním poli ve prospěch sil socialismu a míru, doznávají stoupenci politiky "z pozice síly" a "studené války" svou porážku. V současném vývoji mezinárodních vztahů vítězí vědomí nutnosti mírového soužití. Jsou na postupu síly, jež se staví za likvidaci horečného zbrojení, za skončení studené války, za mírové soužití a plodnou mírovou mezinárodní spolupráci. Na tom má rozhodující zásluhu Sovětský svaz a celý náš socialistický tábor. (Potlesk.)

Nemůžeme však přehlížet, že některé vlivné kruhy západních zemí, především ty, jejichž zájmy jsou bezprostředně spjaty se zisky z horečného zbrojení, zdaleka nesložily zbraně. Soustavně vystupují proti zmírnění mezinárodního napětí a pokoušejí se vyvolávat nové "studené vlny", které mají zastavit proces "tání" v mezinárodních vztazích. Zastánci politiky "z pozice síly" ve Spojených státech se například tak zamilovali do nukleárních zbraní, že tvrdošíjně brání dosažení dohody o zastavení pokusných výbuchů. Podnikají přípravy k další sérii nukleárních zkoušek a k předávání jaderných zbraní spojencům USA. Zároveň se snaží udržovat a oživovat ohniska mezinárodního napětí, organizovat provokace a vyvolávat třenice mezi státy.

K těm, kdož se nemohou rozžehnat s trouchnivějící politikou "z pozice síly", patří bývalý státní tajemník USA Acheson. Prohlašuje, že prý "všeobecné odzbrojení ve čtyřech létech je nežádoucí". Podle Achesona by všeobecné odzbrojení lidstvu neulevilo. Takoví Achesonové, Trumanové, Rockefellerové a samozřejmě Adenauer by rádi dokázali, že pro lidstvo je výhodnější balancovat na pokraji válečné katastrofy.

Kruhy, za něž takoví lidé mluví, odpovídají na mírové činy Sovětského svazu a ostatních zemí socialistického tábora pokračováním v horečném zbrojení, zaséváním nedůvěry, rozdmycháváním propagandy války a vyvoláváním válečné psychózy. Vojenské výdaje států NATO neustále stoupají. Např. jenom v USA stouply vojenské výdaje od roku 1949 do roku 1959, tj. během 10 let, 3,5krát. V roce 1960 vojenské výdaje USA dosáhly částky 45,6 miliardy dolarů.

Proto úspěchy, kterých dosáhlo mírové úsilí zemí socialistického tábora, nesmějí oslabit naši bdělost. Nelze ani na chvíli ochabnout v úsilí o to, aby všem prospěšná politika mírového soužití byla postavena na pevné a neotřesitelné základy a aby byly odstraněny všechny překážky, které ještě brání jejímu nejširšímu uplatnění.

Reálnou cestou k dosažení tohoto cíle je dalekosáhlý návrh vlády Sovětského svazu, předložený předsedou rady ministrů SSSR N. S. Chruščovem na XIV. zasedání VS OSN dne 18. 9. 1959, v němž Sovětský svaz vyzval všechny vlády světa, aby přistoupily k uskutečnění všeobecného a úplného odzbrojení. Tento návrh představuje společné stanovisko členských zemí Varšavské smlouvy, všech socialistických zemí.

Uskutečnění všeobecného a úplného odzbrojení by s konečnou platností a na věčné časy osvobodilo lidstvo od nebezpečí vzniku války, vedlo by k definitivnímu uvolnění napětí v mezinárodních vztazích a k vytvoření příznivých podmínek pro rozvíjení přátelských mírových styků a všestranné spolupráce mezi národy.

Zároveň by umožnilo, aby materiální prostředky a milióny rukou a mozků dělníků, techniků a vědců, kteří dnes pracují na výrobě ničivých zbraní, byly zcela využity pro mírovou tvůrčí práci při rozvoji národního hospodářství a zvyšování životní úrovně lidí.

Bylo by jich možno využít i k rozsáhlé hospodářské a technické pomoci ekonomicky méně vyvinutým zemím, které stojí v současné době před závažným a naléhavým úkolem urychleného vybudování vlastního průmyslu, jako základu nezávislosti svého národního hospodářství, jako předpokladu k upevnění politické samostatnosti a zvýšení životní úrovně obyvatelstva.

Dohoda o všeobecném a úplném odzbrojení by rovněž vytvořila nesmírné možnosti pro všestranný, k mírovým cílům zaměřený rozmach vědy a techniky ve světě. Využití třeba jen malé části prostředků, věnovaných dosud na zbrojení, k rozvoji mezinárodní spolupráce v oblasti vědy, by umožnilo, aby se člověk v krátké době vypořádal s různými závažnými problémy, jejichž řešení v minulosti naráželo na nedostatek finančních prostředků a na překážky, které se stavěly do cesty společnému, koordinovanému úsilí vědců celého světa.

Návrh na všeobecné a úplné odzbrojení, odpovídající životním zájmům všeho lidstva, byl kladně přijat v nejširších vrstvách světové veřejnosti. Blahodárně zapůsobil i na XIV. VS OSN, které v jednomyslně přijaté rezoluci schválilo myšlenku všeobecného a úplného odzbrojení a označilo je za nejnaléhavější úkol současnosti. Vláda i lid Československé republiky z celého srdce přivítaly a podporují tento ušlechtilý návrh Sovětského svazu. (Potlesk.)

Země socialistického tábora neúnavně usilují o odvrácení nebezpečí války, o obnovení důvěry v mezinárodních vztazích a posílení míru. Své upřímné úsilí dokazují činy. Od r. 1955 země Varšavské smlouvy snížily stavy svých armád o 3 796 500 mužů. Zejména SSSR podal bezpočet důkazů dobré vůle a uskutečnil v posledních letech řadu významných opatření v oblasti odzbrojení, jejichž cílem bylo ukázat reálnou možnost dohody v této otázce.

Novým činem Sovětského svazu v zájmu míru a vytvoření příznivých podmínek k dosažení dohody o odzbrojení je poslední rozhodnutí Nejvyššího sovětu SSSR o dalším podstatném snížení stavu sovětských ozbrojených sil o 1 200 000 mužů, příslušném omezení výzbroje a snížení vojenských výdajů ve státním rozpočtu. Toto opatření, které vyvolalo ve světě velmi příznivý ohlas, je společným přínosem všech členských států Varšavské smlouvy k odzbrojení.

Pravda, nemlčeli ani odpůrci odzbrojení a začali prohlašovat, že prý snížení ozbrojených sil Sovětského svazu není krokem k odzbrojení, ale jen "reorganizací armády" a "propagandou před konferencí na nejvyšší úrovni". Na taková nejapná tvrzení, pronášená tváří v tvář velikému mírovému činu, odpovídáme, že národy celého světa uvítají, jestliže i vlády kapitalistických mocností budou snižovat stavy svých ozbrojených sil a budou dělat takovouto mírovou propagandu před konferencí na nejvyšší úrovni. (Potlesk.)

Neúnavné úsilí Sovětského svazu o dosažení dohody o odzbrojení opětovně dokumentuje i ochota sovětské vlády okamžitě podepsat dohodu o úplném a trvalém zastavení všech druhů pokusných výbuchů nukleárních zbraní. Toto stanovisko sovětské vlády plně odpovídá přáním národů a rezoluci, kterou k zákazu zkoušek s nukleárními zbraněmi přijalo XIV. VS OSN.

Bohužel v rozporu s rezolucí VS oznámila vláda Spojených států 29. prosince, že se už necítí vázána moratoriem na pokusné výbuchy nukleárních zbraní. Úmysl vlády USA obnovit zkoušky potvrdil i fakt, že americká delegace předložila nyní na konferenci tří mocností v Ženevě návrh, podle kterého by se mělo pokračovat ve zkouškách s nukleárními zbraněmi pod zemí. Takové stanovisko je ve zjevném rozporu s úsilím o další zlepšování mezinárodního ovzduší. Jasně se potvrzuje, že příčinou nesnází a průtahů v jednání není otázka kontroly, jak se snaží předstírat západní mocnosti, ale záměr jistých kruhů USA ve zkouškách pokračovat.

Světová veřejnost, která s úlevou konstatovala, že v loňském roce nedošlo ani k jednomu pokusnému výbuchu jaderné zbraně, s velikým rozhořčením přijímá v těchto dnech zprávu, že byl uskutečněn francouzský atomový výbuch na Sahaře. Je velmi politováníhodné, že zde nebyl respektován požadavek, zejména afrického lidu, vyjádřený v rezoluci, přijaté na XIV. VS OSN, která vyzývá Francii, aby upustila od pokusů s atomovými zbraněmi. Provedený výbuch bude mít za následek další otravování atmosféry nebezpečným radioaktivním spadem, což vyvolává velké znepokojení a protesty u celé řady ohrožených národů.

Tento čin provedený v době, kdy se připravují důležitá mezinárodní jednání a je třeba udělat vše pro jejich úspěšný průběh, nelze hodnotit jinak, než jako snahu monopolistických kruhů záměrně zkomplikovat řešení nejzávažnějšího problému dneška - všeobecného a úplného odzbrojení. Neprospívá věci míru a uvolnění napětí a může naopak jen povzbuzovat odpůrce dohody o zastavení zkoušek nukleárních zbraní.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP