Středa 25. května 1960

Při zpřesňování závazku dodržujeme zásadu, aby zpřesňování bylo prováděno zdola, to je od jednotlivých družstevníků k závazku celého družstva. Na základě zpřesnění závazku jednotlivých družstev bude provedena kontrola a zpřesnění závazku celookresního. Jako první přistoupila ke kontrole a zpřesnění JZD Kralice na Hané, kde na základě besed s družstevníky vyplynuly osobní závazky kolektivů, utvoření brigády socialistické práce a konečně zpřesnění celodružstevního závazku.

Po příkladu JZD Kralice na Hané, okres Prostějov, všechna JZD nového okresu přistupují ke kontrole a zpřesňování závazků Přerovské výzvy, to je úkolů zakotvených v CVFP.

V odpovědi 14 JZD, která již předběžně zpracovala kontrolu a zpřesnění závazků, byla dosud uzavřena řada velmi hodnotných závazků jednotlivců a kolektivů.

Rostlinná výroba:
předběžné závazky jednotlivců celkem 251
předběžné závazky kolektivů celkem 13 se 174 pracovníky
Živočišná výroba:
předběžné závazky jednotlivců celkem 121
předběžné závazky kolektivů celkem 7 se 46 pracovníky

Kontrola plnění závazku bude prováděna v rámci okresu okresní soutěžní komisí, která ustavena již v podmínkách nového okresu bude ještě rozšířena o další tři členy z řad členů ONV. Úkolem místních soutěžních komisí bude pravidelně jednou za 14 dní hodnotit výsledky v plnění závazku a soutěže v JZD. Pracovníci, kteří dosáhnou nejlepších výsledků na určitých úsecích výroby budou svoláni do příslušných středisek, kde si budou za přítomnosti zemědělských odborníků, za přítomnosti členů místních a okresní soutěžní komise vyměňovat získané zkušenosti ze svých pracovišť s pracovníky ostatních JZD, především těch, která nedosahují takových výsledků. Tento způsob hodnocení povede současně i k zvýšení výroby zaostávajících JZD.

Dobré zkušenosti budou pak zveřejňovány v okresním tisku, rozhlase, propagovány při příležitostech porad funkcionářů a pracovníků MNV a JZD. Zveřejňování výsledků bude pravidelně prováděno pomocí bleskovek a agitačních tabulí, na vesnicích pak zejména relacemi v místním rozhlase a za účinné pomoci osvětových besed. Při kontrole a zpřesňování závazku pomáhají pracovníci patronátního závodu národního podniku Železáren Prostějov. Patronátní smlouva je zaměřena především na politickou a organizátorskou pomoc při výstavbě nových objektů, zavádění mechanizace a nové technologie. Není prostě úseku činnosti JZD, do kterého by "patroni", jak se říká nestrčili prsty.

Tuto velkou iniciativu podpořilo i byro krajského výboru KSČ v Brně a na svém jednání, z kterého vyplynulo, že právě nyní v průběhu jarních prací a příprav na volby, je vhodná doba, aby podle příkladu JZD Kralice postupovala všechna JZD a podle příkladu okresu Prostějov všechny okresy Jihomoravského kraje, aby stejně důkladně pod vedením stranických organizací prověřili za účasti všech družstev a občanů a za pomoci patronátních závodů své poznatky k Přerovské výzvě. Tak na praktickém příkladě jsem ukázal, jak chceme v nových podmínkách územního členění zabezpečovat účast pracujících na řízení a správě.

Jednou z dalších důležitých forem účasti členů národních výborů v řídící a kontrolní činnosti je práce stálých komisí. Činnost komisí byla z počátku zaměřena hlavně na posuzování materiálů, předkládaných k projednání radě, ale jen v malé míře k provádění průzkumů a rozborů činnosti hospodářských nebo rozpočtových organizací řízených radou. Po kritickém rozboru činnosti národních výborů, který provedl okresní výbor KSČ, byla přehodnocena činnost stálých komisí a jako jedna z hlavních forem ke zkvalitnění jejich práce bylo provedeno jejich rozšíření o další funkcionáře a občany, kteří byli dodatečně zvoleni na zasedání ONV. Mimo toho používají stálé komise i dočasných aktivistů k řešení dílčích úkolů, uložených usnesením ONV a jeho rady.

Podstatného zlepšení bylo dosaženo například na úseku kontrolní činnosti stálých komisí. Máme celou řadu stálých komisí národních výborů, které v některých obcích projednávají otázky za přizvání voličů, například komise finančně rozpočtová s nimi projednává povinnost placení daní a dávek a tak máme obce, že do konce ledna jsou vyrovnány všechny daně a poplatky za běžný rok. Komise pro výstavbu, které jednají s občany přímo na místě samém při povolování staveb pro místní hospodářství, které se svým aktivem provádí prověrky přímo na pracovišti v podnicích. Přitom zaměřují svou činnost tak, aby byly správně zajišťovány důležité úkoly předpokládaného vývoje podniku a přitom odhalují řadu nedostatků a na jejich řešení radě ONV podávají návrhy.

Například stálá komise pro místní hospodářství nám pomohla k pořádku a zlepšení práce v Okresním stavebním podniku. Přesto, že tento podnik, řízený ONV dosahoval dobrých výsledků, stále k nám docházely hlasy, že se tam rozkrádá. Poslali jsme do podniku revizní orgán, který stav prověřil a v revizní zprávě vytyčil nápravná opatření v evidenci, skladové lístkovnici a další, ale jinak nezjistil, že by šlo o nějaké rozkrádání. Rada ONV se takovým zjištěním nespokojila a požádala stálou komisi pro místní hospodářství o pomoc. Soudruzi přímo v podniku a na jednotlivých pracovištích s pracujícími projednávali současný stav a závěry revizní zprávy a za pomoci pracujících odhalili, že za nepořádky se skrývá přímé rozkrádání materiálu některými neodpovědnými pracovníky z řad bývalých živnostníků. Závěr pak byl v radě ONV jednoznačný - předat rozkradače k potrestání, provést některá kádrová opatření, závěry projednat na všech pracovištích a výsledek - podnik dnes patří mezi nejlepší v kraji.

Z prověrek stálých komisí, občanů a jednotlivých odborů činí pak rada opatření směřující k odstranění závad a nedostatků vyskytujících se v podnicích. Za účelem prohloubení organizátorské a masově politické práce byly v loňském roce ustaveny uliční výbory při MNV v Prostějově. Tyto se staly dalším širokým aktivem, podílejícím se na správě našeho okresního města.

I když nás dělí od jejich ustavení necelý rok, získali jsme řadu zkušeností, které využijeme v novém funkčním období. Celkem pracuje na území města 20 uličních výborů, z nich každý zahrnuje průměrně 7 obvodů, členů MNV. Tento stav se však ukázal jako naprosto nedostačující, neboť obvod uličního výboru byl příliš rozsáhlý a práce v něm nemohla být vždy zajišťována s plnou znalostí věci. Pro počátek jsme předali uličním výborům návrhy na zvýšení důchodů starodůchodcům, zajišťování pečovatelské služby opuštěným přestárlým osobám. Na tomto úseku dosáhly uliční výbory skutečně pěkných výsledků. Dále jsme se radili s uličními výbory o všech změnách v distribuční síti, otvírací době prodejen apod. Dalším úsekem, kterým se zabývaly uliční výbory, byla vlastní organizátorská práce při zajišťování brigád na zemědělské práce, zvelebování práce v jejich obvodech a konečně velké zvelebovací práce jako je dokončení lidové hvězdárny, letního kina apod. V letošním roce získaly uliční výbory v závazcích více jak 26 tisíc brigádnických hodin na zvelebovací a úpravné práce v obvodech, šest tisíc sedm set devadesát hodin na letní kino a hvězdárnu a dalších 2700 hodin na špičkové zemědělské práce.

Uliční výbory také organizují plnění těchto závazků tak, aby každý občan mohl svůj závazek účelně splnit. Po rozvinutí práce funkcionářů uličních výborů bylo možno předávat další úseky činnosti přímo do uličních výborů. Tak tomu bylo například při doporučování žáků na výběrové nebo vysoké školy, některé úkoly spojené se zabezpečováním úseku CO apod. V poslední době řeší uliční výbory za účasti soudců z lidu osobní spory mezi občany, narušování socialistického soužití a jsou dobrými pomocníky i trestním komisím MNV. Nemůžeme ovšem říci, že všechny uliční výbory řeší úkoly stejně dobře. Ukázalo se, že některé uliční výbory nemohou pracovat ve stávajícím kádrovém složení a že ani územní obvody všude nevyhovují. Nepříznivý stav byl někde mezi členem národního výboru a uličního výboru. Z toho vycházíme teď při sestavování návrhu na novou organizaci uličních výborů. Nový městský národní výbor v Prostějově bude mít celkem 80 poslanců, to znamená, že ve městě budeme mít tentýž počet volebních obvodů. Nová organizace bude spočívat v tom, že v každém volebním obvodě bude ustaven uliční výbor a v čele tohoto výboru bude poslanec městského národního výboru. Dosáhneme tím toho, že počet uličních výborů bude čtyřnásobný, územní obvody se tím značně zmenší a hlavně, že uliční výbor se stane přímým aktivem každého poslance.

Potom bude možné projednávat v uličních výborech mnohem širší okruh otázek a současně umožní poslanci přímo v obvodě zajišťovat usnesení orgánu národního výboru. Sám se pak bude radit s tímto aktivem o navrhovaných opatřeních národních výborů, na jednání se lépe připraví. Tím dosáhneme toho, co mělo na mysli usnesení ústředního výboru KSČ o prohloubení organizátorské práce národních výborů.

Tyto kladné stránky se však neprojevují v činnosti všech stálých komisí. Dobré formy práce a také výsledky nemá například stálá komise zdravotní ONV a nedobrý stav je i v komisi zemědělské, především místních národních výborů. Zemědělské komise se omezují jen na projednávání zpráv určených pro radu MNV, a to jedině na základě zkušeností jednotlivých členů z pracovišť JZD.

Další příčinou nedostatků v práci stálých komisí je jejich složení. Tak například některé stálé zemědělské komise byly složeny pouze ze zemědělců-družstevníků, takže při posuzování různých otázek se projevovala konservativnost, nebyly dobře posouzeny vztahy k ostatním úkolům stanoveným národohospodářským plánem. Zde se plně projevilo nedocenění potřeb vlivu dělnické třídy na řešení zemědělských problémů a tím nedostatky v upevňování svazku dělníků a rolníků. Tyto nedostatky jsou odstraňovány teprve v poslední době.

Dosud však trvají nedostatky v práci aparátu rady ONV, především v práci odvětvových odborů. Při zabezpečování směrnic rady o plnění úkolů hospodářskými a rozpočtovými organizacemi, radou řízenými a to v tom, že u vedoucích pracovníků z těchto odborů se projevuje snaha ponechat si běžné řízení a nahrazovat vedoucí pracovníky těchto organizací. Často řeší věci, které jim nepřísluší a přitom neplní vlastní funkční úkoly, zejména ten nejzákladnější - politickou a organizační prací zabezpečovat usnesení ONV a jeho rady v podnicích a zařízeních. Starý styl práce a snaha operativně řídit podniky a zařízení odvětvovými odbory odvádí pozornost od zajišťování druhého důležitého úkolu, to je od promýšlení a přepracování návrhu na řešení zásadních otázek rozvoje jednotlivých odvětví a od poskytování účinné pomoci vedoucím pracovníkům hospodářských organizací, zejména pak v oblasti technického rozvoje. V práci aparátu se jen postupně začíná uplatňovat političnost, iniciativa a obětavost u většiny pracovníků.

Usnesení ÚV KSČ a předložený vládní návrh zákona o národních výborech představuje významné prohloubení socialistické demokracie v naší zemi a projeví se v nových úspěších hospodářské a kulturní výstavby.

Proto tento návrh zákona odpovídá současným úkolům a bude všemi našimi pracujícími také kladně přijat. (Potlesk.)

Předseda Fierlinger: Dávám slovo poslankyni Fišarové.

Poslankyně Fišarová: Soudruzi a soudružky! Dnešní zasedání se schází v době, kdy celý svět je vzrušen událostmi, které se odehrály minulý týden v Paříži. Netrpělivě a zároveň s velkými nadějemi jsme očekávali konferenci na nejvyšší úrovni, věřili jsme, že se touto událostí potvrdí a ještě prohloubí příznivé změny v mezinárodní situaci, k nimž došlo díky Sovětskému svazu v posledních letech, zejména loni a letos začátkem roku.

Nezakrývejme si však, že čím více se blížil termín konference, tím více se ukazovalo, že politici vládních kruhů USA nemají dobrou vůli. Události v Paříži potvrdily zcela jasně a nenechávají žádného poctivého člověka na pochybách, že ve Spojených státech znovu zvítězily při určování politiky ty síly, které si nepřejí zmírnění mezinárodního napětí. Chtějí žít starým způsobem, to znamená vnucovat svou špatnou, prospěchářskou, protilidovou a míru nebezpečnou politiku jiným zemím. Přitom se bezostyšně nerozpakují urážet a napadat každého, kdo by se této jejich politice nechtěl podřídit. Mám na mysli například poslední neslýchané prohlášení státního tajemníka Hertera o "násilném uchvácení Československa".

Naopak dovedou být milí a shovívaví k těm, kdo je bezvýhradně poslouchají, kdo jim pochlebují a kdo jejich protimírovou politiku podporují. Mám na mysli z poslední doby portugalskou vládu a zvláště vládu Německé spolkové republiky. Tento jejich dobrý, ba možno říci, výtečný společník nás musí zvláště zajímat. Mezi bonnskými vládními kruhy, myslím, je velké nadšení nad nezdařilou konferencí v Paříži a my jasně víme proč. Vždyť Adenauer sám se jistě dnes holedbá tím, že jeho zákeřná iniciativa v posledních týdnech před konferencí nebyla nadarmo.

My si tyto skutečnosti uvědomujeme zvlášě trpce proto, že prožíváme patnácté výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou, že oslavujeme patnáctiletou bilanci hrdinného úsilí našeho lidu za vybudování socialismu a že vstupujeme do další etapy rozvíjení socialistického života.

Jestliže však říkám, že se nad těmito událostmi z minulého týdne trpce pozastavujeme, neznamená to, že se nad nimi pozastavujeme rezignovaně anebo tak, že nevíme, co si počít. Naopak. Bojovnost vzrostla u našich lidí, vzrostlo i odhodlání vést dále houževnatý boj za světový mír a další rozkvět naší vlasti, vzrostlo sebevědomí našeho lidu nad postavením naší republiky ve světě, vzrostla upřímná radost ze spojenectví a přátelství se Sovětským svazem, nad jeho úspěchy vědy a techniky a vzrostlo sebevědomí nad mohutným a nepřemožitelným socialistickým táborem, jehož významnou součástí jsme. (Potlesk.)

To jsou odpovědi našeho lidu na hnusné jednání, kterého svět byl svědkem v minulých dnech ze strany tzv. "svobodných demokratů" z tak zvaného "svobodného světa". Dnes si můžeme zvláště potvrdit jednoznačné veřejné mínění našeho lidu. Vždyť denně hovoříme nikoliv na jedné, ale třeba na třech schůzích se stovkami našich pracujících, a jsme svědky rozhořčeného jednání o protestech proti agresívní politice Spojených států. Jaký rozdíl v náladě účastníků schůzí, když se naopak hovoří nadšeně o dalším budování naší vlasti, o návrhu socialistické ústavy, o jednotě našeho lidu, o zásadní politice naší komunistické strany, o otázkách zahraniční i vnitřní politiky.

V památných dnech naší republiky předložil ústřední výbor Komunistické strany Československa k všenárodní diskusi dokument historického významu - návrh nové socialistické ústavy. Je zde zakotvena naše krásná budoucnost, ale nejenom naše, je to i obraz budoucího uspořádání světa. Navzdory všem rušitelům míru, americkým militaristům a vládnoucím kruhům, německým revanšistům, japonským, španělským a portugalským fašistům, navzdory všem nepřátelům socialismu a v neposlední řadě i zbytkům naší utečenecké emigrace, projednáváme s nadšením a odpovědně návrh nové ústavy, jejíž vyhlášení bude znamenat socialistické Československo. (Potlesk.)

Nová ústava bude pevným základem, na kterém se bude dále rozvíjet socialistický život a práce nás všech. Nebylo tomu vždy, aby před rozhodnutím byly předkládány pracujícím k posouzení a vyjádření všechny důležité otázky, týkající se rozvoje naší společnosti. Široká aktivní účast pracujících v těchto celonárodních diskusích je nejlepším vyjádřením skutečnosti, že veškerá moc v Československé republice patří pracujícímu lidu. Diskuse k návrhu ústavy je toho zvlášť výrazným potvrzením, neboť jde o dokument, vyjadřující charakter a perspektivu naší společnosti. Všenárodní diskuse přispěje jistě i k tomu, že obsah a smysl ustanovení naší ústavy se stane majetkem všeho lidu a uskutečňování těchto vznešených cílů jeho každodenním úsilím.

Významná jsou ustanovení návrhu ústavy o národních výborech. Jak široce je stanoven jejich nový charakter - orgány moci a správy a současně nejširší organizace pracujících, která řídí značnou část národního hospodářství, společenské činnosti, která se úzce dotýká zájmů pracujících, organizuje hospodářskou a kulturní výstavbu svých obvodů. Je si též třeba uvědomit, že budoucí naší ústavou předvídaný komunistický způsob rozdělování podle potřeb se bude uskutečňovat do značné míry i v úseku činnosti řízené národními výbory. Tak již dnes ve zdravotnictví a na úseku školském se nerozděluje podle vykonané práce, ale podle potřeb. Svědkem toho je, že léčíme všechny děti do 15 let úplně zdarma a od nového školního roku dostanou naše děti všechny školní pomůcky zdarma. To do budoucna bude klást i na práci v národních výborech další nové velké požadavky.

Každá doba a změny v ní potřebují v určité etapě výstavby společnosti i schopné lidi. Když jsem byla zvolena do KNV v Pardubicích, dostala jsem s funkcí i "úřad", ale "rozum" jsem hledala vždy mezi pracujícími lidmi. Tak to budou muset dělat všichni poslanci národních výborů, chtějí-li vykonávat svou funkci co nejlépe. (Potlesk.) Místo poslance národního výboru je mezi lidmi. Každý se bude muset stále učit, aby stačil novému dění, které je nemalé a má také nemalé požadavky na každého poslance NV.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP