Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1961
III. volební období
32
Návrh presidenta republiky,
kterým se předkládá Národnímu shromáždění Československé socialistické republiky k souhlasu Smlouva o přátelství a spolupráci mezi Československou socialistickou republikou a Kambodžským královstvím, podepsaná v Praze dne 27. listopadu 1960
Návrh schvalovacího unesení:
Národní shromáždění Československé socialistické republiky souhlasí se Smlouvou o přátelství a spolupráci mezi Československou socialistickou republikou a kambodžským královstvím, podepsanou v Praze dne 27. listopadu 1960.
Důvodová zpráva
Ve dnech 21. až 28. listopadu 1960 byl na pozvání presidenta republiky na oficiální návštěvě v ČSSR hlava Kambodžského království princ Norodom Sihanuk, kterého doprovázeli další význační představitelé kambodžského státu.
Návštěva N. Sihanuka byla sjednána v rámci kontaktů, navázaných u příležitosti zasedání XV. Valného shromáždění OSN s řadou delegací asijských a afrických států v souladu se zaměřením naší zahraniční politiky rozvíjet přátelské styky a spolupráci se zeměmi, které se vymanily z koloniální nadvlády, se všemi hospodářsky méně vyvinutými zeměmi, které usilují o upevnění své politické a hospodářské nezávislosti. Pobyt N. Sihanuka navazoval na obdobné návštěvy vykonané v Československu v roce 1959 hlavami státu Etiopského císařství a Guinejské republiky.
V průběhu návštěvy došlo k četným rozhovorům, které potvrdily, že Kambodža, vycházejíc ze své pozice aktivní neutrality, úspěšně čelí snaze USA a svých proamerických sousedů o změnu své zahraniční politické orientace a zejména o zatažení do útočného vojenského bloku SEATO.
Rozhovory potvrdily shodu názorů představitelů Kambodže a ČSSR na základní otázky mezinárodních vztahů, zejména na politiku mírového soužití, na nutnost všeobecného a úplného odzbrojení pod účinnou mezinárodní kontrolou, jakož i shodné stanovisko obou stran v otázce nutnosti definitivní likvidace koloniálního systému ve světě.
V rozhovorech bylo oboustranně s uspokojením konstatováno, že vzájemné vztahy Kambodže a ČSSR se úspěšně rozvíjejí zejména na úseku hospodářském a kulturním. Představitelé obou zemí, vedeni přáním, aby byly vytvořeny podmínky pro další všestranný rozvoj jejich přátelských vztahů na zásadách mírového soužití, podepsali dne 27. listopadu 1960 Smlouvu o přátelství a spolupráci, která svým obsahem odpovídá smlouvě téhož typu, uzavřené s Etiopským císařstvím.
V preambuli smlouvy je vyjádřeno přání prohloubit hospodářské a kulturní styky a spolupráci mezi oběma zeměmi a odhodlání přispívat vzájemnými styky k zmírnění mezinárodního napětí, k vytvoření důvěry mezi státy a k rozvoji mezinárodní spolupráce.
Článek I. smlouvy obsahuje slavnostní prohlášení o tom, že mezi oběma zeměmi bude věčný mír a trvalé přátelství, a závazek řešit všechny eventuální sporné otázky výlučně mírovými prostředky v rámci Charty Organizace spojených národů.
Články II. a III. smlouvy konkretizují formy přátelských vztahů a obsahují závazek rozvíjet kulturní, vědeckou, technickou a hospodářskou spolupráci a tak přispívat k vzájemnému porozumění a k mírové výstavbě obou zemí.
Smlouva je uzavřena na dobu 10 let a pokud nebude vypovězena 6 měsíci před uplynutím právě probíhajícího období, bude její platnost mlčky prodlužována vždy na další desítileté období.
Sjednaná smlouva je politickou smlouvou ve smyslu ustanovení čl. 42. ústavy a je proto předkládána Národnímu shromáždění k vyslovení souhlasu.
Smlouva bude ratifikována a nabude platnosti dnem výměny ratifikačních listin.
Smlouva o přátelství a spolupráci významně přispěje k dalšímu rozvíjení československo-kambodžských vztahu a je konkretizací myšlenky mírového soužití mezi státy s různým společenským zřízením.
V Praze dne 11. ledna 1961
President Československé socialistické republiky:
Novotný v. r.
SMLOUVA
o přátelství a spolupráci mezi Československou socialistickou republikou a Kambodžským královstvím
Československá socialistická republika a Kambodžské království,
přejíce si upevnit přátelské vztahy, které se již delší dobu rozvíjejí mezi oběma zeměmi,
vedeny snahou prohlubovat a posilovat vzájemné přátelské hospodářské a kulturní styky a spolupráci mezi Československem a Kambodžou za vzájemného respektování státní svrchovanosti, nevměšování do vnitřních záležitostí, rovnoprávnosti a vzájemných výhod,
pevně odhodlány přispívat vzájemnými styky ke zmírnění mezinárodního napětí, k vytvoření ovzduší důvěry mezi státy a k rozvoji mezinárodní spolupráce,
přesvědčeny o tom, že rozvoj a upevnění přátelských vztahů a vzájemné spolupráce mezi nimi odpovídá zájmům obou zemí,
přejíce si uskutečňovat ve svých vzájemných vztazích cíle a zásady Charty Organizace spojených národů,
se rozhodly uzavřít tuto Smlouvu.
Článek I
(1) Mezi Československem a Kambodžou bude věčný mír a trvalé přátelství.
(2) Vysoké smluvní strany budou řešit všechny sporné otázky, které by mohly mezi nimi vzniknout, výlučně mírovými prostředky v rámci Charty Organizace spojených národů.
Článek II
Vysoké smluvní strany budou rozvíjet a upevňovat vzájemné styky na poli vědy, kultury, techniky a školství a přispívat tak k lepšímu vzájemnému porozumění mezi národy Československa a Kambodže.
Článek III
Vysoké smluvní strany vycházejíce z přesvědčení, že vzájemná hospodářská spolupráce je pevným základem jejich mírových a přátelských vztahů a je v zájmu mírové výstavby a pokroku jejich zemí, si budou vzájemně pomáhat a rozvíjet tak hospodářskou spolupráci prospěšnou oběma zemím.
Článek IV
(1) Tato Smlouva bude ratifikována podle ústavních předpisu každé z Vysokých smluvních stran a nabude platnosti dnem výměny ratifikačních listin.
(2) Zůstane v platnosti po dobu 10 let ode dne, kdy vstoupí v platnost, a její platnost bude mlčky prodlužována vždy na další desítileté období, pokud ji jedna z Vysokých smluvních stran písemné šest měsíců před uplynutím právě probíhajícího desítiletého období nevypoví.
Dáno v Praze dne 27. listopadu 1960 ve dvojím vyhotovení v jazyce českém, khmérském a francouzském, přičemž všechna tři znění mají stejnou platnost, v případě rozdílného výkladu bude francouzské znění rozhodující.
Za Československou socialistickou republiku
Ant. Novotný v. r.
Za Kambodžské království
N. Sihanuk v. r.