ČÁST IV

PRÁVNÍ POMOC VE VĚCECH OBČANSKÝCH, RODINNÝCH A TRESTNÍCH

Článek 80

Poskytování právní pomoci

Soudy, prokuratury, notářství a jiné orgány smluvních stran činné ve věcech občanských, rodinných a trestních si poskytují v těchto věcech navzájem právní pomoc.

Článek 81

Obsah dožádání o poskytnutí právní pomoci

1. V dožádání o poskytnutí právní pomoci musí být uvedeno:

a) označení dožadujícího orgánu;

b) označení dožádaného orgánu;

c) označení věci, v níž se žádá o poskytnutí právní pomoci;

d) jméno a příjmení účastníků řízení, obviněných, obžalovaných nebo odsouzených, jejich bydliště nebo pobyt, jejich státní občanství a povolání a kromě toho v trestních věcech podle možnosti místo a datum narození obviněných a jména jejich rodičů;

e) jména, příjmení a adresy právních zástupců;

f) předmět dožádání a údaje, které jsou nutné k vyřízení dožádání, a v trestních věcech i popis a označení trestného činu.

2. Písemnosti a doklady zasílané podle této Smlouvy musí být, opatřeny podpisem a úřední pečetí.

Článek 82

Způsob vyřízení dožádání

1. Při vyřizování dožádání o poskytnutí právní pomoci postupuje orgán dožádané smluvní strany podle právních předpisů svého státu. Může však na žádost použít způsobu vyřízení vyžádaného orgánem dožadujícím.

2. Není-li dožádaný orgán příslušný, postoupí dožádání příslušnému orgánu a zpraví o tom dožadující orgán.

3. Není-li známa přesná adresa osoby označené v dožádání, učiní dožádaný orgán vhodná opatření ke zjištění adresy.

4. Dožádaný orgán na žádost sdělí včas dožadujícímu orgánu místo a dobu provedení vyžádaných úkonu.

5. Po vyřízení dožádání o poskytnutí právní pomoci vrátí dožádaný orgán spisy dožadujícímu orgánu, v případech, kdy dožádání nebylo možno vyhovět, vrátí spisy a současně sdělí důvody, pro které nebylo dožádáni vyhověno.

Ochrana svědků a znalců

Článek 83

1. Jestliže v řízení před orgány jedné smluvní strany bude třeba osobní účasti svědka nebo znalce, který je na území druhé smluvní strany, je nutno se obrátit na příslušný orgán druhé smluvní strany se žádostí o doručení předvolání.

2. Předvolání nesmí obsahovat pohrůžku donucení pro případ, že se nedostaví.

3. Svědek nebo znalec, který se dostavil na předvolání orgánu druhé smluvní strany, nesmí být na území této strany bez ohledu na své státní občanství trestně stíhán, ani vzat do vazby, nesmí být na něm vykonán trest uložený soudem za trestný čin, který je předmětem řízení, v němž byl předvolán, ani za jiný trestný čin, který spáchal před překročením hranic dožadující smluvní strany ani za trestný čin, který by vyplynul z jeho výpovědi.

4. Svědek nebo znalec pozbude ochrany uvedené v odstavci 3; jestliže neopustí území dožadující smluvní strany ve lhůtě jednoho týdne ode dne, kdy orgán, který ho předvolal, mu sdělil, že jeho přítomnosti není dala třeba. Do této lhůty se nezapočítává doba, ve které svědek nebo znalec nemohl opustit území této smluvní strany z důvodů na něm nezávislých.

5. Dožadující orgán uhradí svědkům a znalcům náklady za cestu a pobyt, jakož i ušlý výdělek, a znalcům kromě toho vyplutí i znalečné za posudek.

Článek 84

1. Je-li třeba osobně vyslechnout před orgánem jedné smluvní strany osobu, která je ve vazbě nebo si odpykává trest na území druhé smluvní strany, je možno požádat o její dočasné dodání.

2. Dodaná osoba zůstává dále ve vazbě a bude bez odkladu vrácena po provedení úkonů, pro které byla dodána. Tato osoba požívá ochrany uvedené v článku 83 odstavec 3.

3. Žádost bude zaslána prostřednictvím orgánů uvedených v článku 76.

Článek 85

Doručování písemností

1. Dožádaný orgán zařídí doručení písemností podle předpisu svého státu, jestliže doručovaná písemnost byla sepsána v jazyku dožádané smluvní strany nebo jestliže je k ní připojen překlad do tohoto jazyka. Jinak doručí dožádaný orgán písemnost adresátu, pokud je ochoten ji dobrovolně převzít.

2. Na výslovnou žádost dožadujícího orgánu zařídí dožádaný orgán v souhlasu s předpisy platnými na území dožádané strany, aby písemnost byla doručena adresátu do vlastních rukou.

Článek 86

Doklad o doručení

Doklad o doručení bude pořízen podle předpisů o doručování písemností dožádané smluvní strany.

Článek 87

Dodržení lhůty

1. Jestliže orgán jedné smluvní strany určil účastníkovi, který má bydliště na území druhá smluvní strany, lhůtu k provedení procesního úkonu, je rozhodným hro dodržení určen a lhůty datum poštovního razítka strany, z jejíhož území byla odeslána písemnost, kterou má být uložený úkon proveden.

2. V případě, kdy je třeba v určené lhůtě převést na území druhé smluvní strany zálohy nebo poplatky vyžadované orgánem, který ve věci jedná, je rozhodné pro dodržení stanovené lhůty datum jejich složení u banky smluvní strany, na jejímž území má účastník bydliště.

3. Následky nedodržení lhůty budou posuzovány podle právního řádu smluvní strany, jejíž orgán ve věci jedná.

Článek 88

Zjišťování adres

Ministerstva spravedlnosti smluvních stran si budou na žádost osob zdržujících se na území jedné smluvní strany vzájemně poskytovat pomoc při zjišťování adres osob zdržujících se na území druhé smluvní strany, jestliže toho bude třeba pro vedení řízení podle této Smlouvy.

Článek 89

Vyhotovování překladů

Jestliže podle ustanovení této Smlouvy je třeba připojení překladu zasílaných listin a dokladu do jazyka druhé smluvní strany, musí být tyto překlady vyhotoveny soudním tlumočníkem, dožadujícím orgánem nebo diplomatickým zastupitelstvím nebo konzulárním úřadem jedné ze smluvních stran.

Článek 90

Náklady právní pomoci

1. Náklady spojené s poskytnutím právní pomoci nese dožádaná smluvní strana.

2. Dožádaný orgán sdělí dožadujícímu orgánu výši vzniklých nákladů.

ČÁST V

LISTINY

Článek 91

Ověřování a uznáváni platnosti listin

Listiny vydané příslušným orgánem jedné smluvní strany nebo ověřené podle jejich předpisů a opatřené úřední pečetí mají důkazní moc na území druhé smluvní strany bez dalšího ověření. To, platí i pro listiny, na nichž byly ověřeny podpisy podle předpisů jedné ze smluvních stran.

Zasílání matričních a jiných listin

Článek 92

1. Smluvní strany si budou zasílat výpisy z matrik uzavření manželství a úmrtí týkající se občanů druhé smluvní strany, jakož i opisy rozhodnutí soudů nebo správních orgánů ve věci zápisů v matrikách občanů této strany. Zasílání těchto výpisů a opisů se děje bezplatně prostřednictvím diplomatických zastupitelství nebo konzulárních úřadů.

2. Ustanovení odstavce 1 bude použito také v případě dodatečného zápisu v matrice, v tom případě bude zaslán opis celého matričního výpisu.

3. Výpisy z matrik o úmrtí jsou zasílány bez odkladu, ostatní výpisy společně na konci každého čtvrtletí.

4. Smluvní strany si budou na žádost pro úřední potřebu bezplatně zasílat výpisy z matrik, jakož i jiné listiny týkající se osobních práv a zájmů občanů smluvních stran.

Článek 93

Žádosti občanů jedné smluvní strany o vydání výpisů z matrik druhé smluvní strany nebo o vydání listin, které jsou na území této strany, mohou být zaslány přímo příslušnému orgánu této strany. Vyžádané listiny budou žadatelům zaslány prostřednictvím diplomatického zastupitelství nebo konzulárního úřadu smluvní strany, jejíž orgán tyto listiny vydal a současně budou vybrány příslušné poplatky.

ČÁST VI

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Článek 94

Tato Smlouva podléhá ratifikaci a vstoupí v platnost po uplynutí třiceti dnů ode dne výměny ratifikačních listin, která bude provedena v Praze.

Článek 95.

Tato smlouva je sjednána na dobu pěti let počínaje dnem nabytí platnosti a její platnost se bude prodlužovat vždy na období dalších pěti let, pokud ji žádná ze smluvních stran nevypoví šest měsíců před uplynutím právě probíhajícího období.

Článek 96

Dnem, kdy tato Smlouva vstoupí v platnost, pozbude platnosti Smlouva mezi Republikou československou a Republikou polskou o vzájemných právních stycích ve věcech občanských i trestních sjednaná ve Varšavě dne 21. ledna 1949; jakož i Dodatkový protokol k této Smlouvě podepsaný ve Varšavě dne 21. ledna 1949.

Tato Smlouva byla sepsána ve Varšavě dne 4. července 1961 ve dvou vyhotoveních, každé v jazyce českém a polském, přičemž obě zněni mají stejnou platnost.

Na důkaz toho vaše uvedení zmocněnci tuto Smlouvu podepsali a opatřili pečetěmi.

Z plné moci presidenta Československé socialistické republiky

Z plné moci Státní rady Polské lidové republiky

A. Neuman v. r.

M. Rybicki v. r.


 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP