25. - 27. října 1966

Zpráva předsednictva Národního shromáždění o činnosti předsednictva a výborů Národního shromáždění za dobu od poslední schůze Národního shromáždění.

V období od 11. schůze Národního shromáždění ve dnech 29. a 30. června 1966 se zabývaly orgány NS zejména dvěma společnými úkoly:

- rozpracováním závěrů a usnesení XIII. sjezdu KSČ na zaměření činnosti NS,

- projednáváním návrhu 4. pětiletého plánu rozvoje národního hospodářství na léta 1966 - 1970.

Směrnice a úkoly, vyplývající z XIII. sjezdu KSČ pro zaměření činnosti Národního shromáždění, projednalo předsednictvo NS ve své schůzi 11. srpna 1966. Vycházelo přitom z dokumentů XIII. sjezdu, které stanoví celkově hlavní směry dalšího rozvoje socialistické společnosti, zejména pak z usnesení, v nichž jsou vytyčeny tyto zásadní směrnice pro další činnost Národního shromáždění: "Předpokladem k dalšímu zdokonalení naší socialistické státnosti je důsledná realizace zásad ze stranických dokumentů věnovaných prohloubení ústavních funkcí Národního shromáždění a plnějšímu uplatnění Slovenské národní rady jako článku celostátního řízení. Tato usnesení zůstávají nadále základním východiskem jejich činnosti a dlouhodobou směrnicí pro jejich práci."

"To vyžaduje zejména, aby Národní shromáždění dále zkvalitnilo přípravu zákonů, zvýšilo péči o zdokonalování socialistického právního řádu, zesílilo kontrolu nad prováděním zákonů a důsledným dodržováním socialistické zákonnosti na všech úsecích státního a společenského života, prohloubilo demokratickou součinnost s orgány SNR a s národními výbory a jejich aktivní účast na řízení celostátních otázek."

V duchu těchto směrnic schválilo předsednictvo NS podle § 23 písm. f) zákona o jednacím a pracovním řádu pracovní plány orgánů NS, v nichž jsou závěry XIII. sjezdu KSČ promítnuty do konkrétních úkolů do konce roku 1967 a výhledově do konce volebního období. Po schválení "Plánu jednotného postupu ÚV KSČ při vypracování a uskutečňování usnesení a rezolucí XIII. sjezdu KSČ" se v současné době pracovní plány orgánů NS na rok 1967 upřesňují, aby v maximální míře vyjadřovaly úsilí NS působit ve sféře vymezené ústavou k realizaci sjezdových usnesení za aktivní účasti pracujících.

Předsednictvo NS schválilo též plán hlavních úkolů Ústřední komise lidové kontroly a statistiky na II. pololetí 1966, s nímž jsou pracovní plány orgánů NS koordinovány.

Po zhodnocení dosavadní praxe projednávání dlouhodobých plánů rozvoje národního hospodářství v orgánech NS stanovilo předsednictvo počátkem července postup při zabezpečení jednoho z nejdůležitějších úkolů tohoto volebního období, tj. při projednávání návrhu 4. pětiletého plánu na léta 1966-1970. Výbory navázaly na svá dřívější jednání o klíčových otázkách hospodářské a kulturní výstavby, na svá doporučení ke směrnicím a přípravě 4. pětiletky, a využívajíce zkušeností poslanců z volebních obvodů i konzultací s předními pracovníky vědy a praxe, soustředily se na nejzávažnější problémy plánu do roku 1970.

Výbory NS znovu kladně hodnotily koncepci založenou v návrhu 4. pětiletky, uvažující v souladu se směrnicemi XIII. sjezdu KSČ progresívní změny v oblasti tvorby i užití národního důchodu. Konstatovaly, že řada doporučení výborů z předchozích jednání byla do návrhu pětiletky promítnuta.

Návrh pětiletého plánu předvídá využití a uplatnění principů ekonomického řízení národního hospodářství a vytváření dynamické rovnováhy celkových národohospodářských vztahů. Společným rysem jednání výborů NS o návrhu 4. pětiletky bylo konstatování, že slabým článkem plánu zůstávají zatím úsek investic a plán vnějších ekonomických vztahů.

Předsednictvo NS sledovalo práci výborů při projednávání problémů 4. pětiletky a usneslo se, aby stanovisko vypracované výborem pro plán a rozpočet za účasti předsedů a zpravodajů ostatních výborů NS bylo zasláno vládě k informaci.

Z podnětu SNR zařadilo předsednictvo NS na pořad svého jednání zprávu o obnově oblastí jižního Slovenska postižených povodní v roce 1965; zprávu připravila SNR v součinnosti se Západoslovenským KNV a Vládní komisí pro řešení otázek vyvolaných záplavami na jižním Slovensku. Na podkladě podrobného rozboru předsednictvo NS konstatovalo, že dík opatřením vlády, SNR a Západoslovenského KNV za účasti obyvatelstva celé naší vlasti postupovaly práce na obnově rychle a podle příslušných harmonogramů výstavby.

Zhodnocení konkrétních výsledků obnovovacích prací doplnili členové předsednictva NS a rovněž předseda Západoslovenského KNV s. Sádovský; v rozpravě mj. vyzvedli, že občané z postižených oblastí Žitného ostrova, kteří po celá desetiletí v podmínkách minulých režimů žili v bídě a naučili se neočekávat pomoc v nouzi od nikoho, poprvé v historii poznali a hluboce ocenili solidaritu a činy opravdového proletářského internacionalismu.

Na základě dosažených výsledků obnovy vyslovilo předsednictvo NS poděkování obyvatelstvu, patronátním závodům, příslušníkům čs. armády i jednotkám armády ze SSSR a Maďarské lidové republiky, ČSM, ROH, místním, okresním a krajským národním výborům, orgánům SNR, jakož i členům Vládní komise za úspěšné a rychlé zajištění úkolů v postiženém území. Předsednictvo NS současně rozhodlo, aby další postup prací na dokončení obnovy, na zesílení ochrany území proti záplavám a na efektivním využití Dunaje v této oblasti sledovali předsedové zemědělského výboru a výboru pro investiční výstavbu a stavebnictví a informovali předsednictvo NS o tom, jak tyto práce pokračují. Zpráva SNR i usnesení předsednictva budou uveřejněny ve Zprávách pro poslance NS.

Po projednání v příslušných výborech schválilo předsednictvo NS opatření k dvěma mezinárodním úmluvám, a to k vládnímu návrhu Úmluvy o výsadách a imunitách mezinárodních odborných organizací a k vládnímu návrhu Dodatkové úmluvy k Mezinárodní úmluvě o přepravě cestujících a cestovních zavazadel po železnicích. O těchto opatřeních předsednictva podle čl. 60 ústavy se podává 12. schůzi Národního shromáždění zvláštní zpráva.

Z podnětu Ústřední rady odborů a v duchu usnesení předsednictev obou orgánů o vzájemné spolupráci projednalo předsednictvo NS zprávu ÚRO o prvních zkušenostech s prováděním zákoníku práce. Předsednictvo NS vzalo zprávu Ústřední rady odborů na vědomí a souhlasilo s tím, aby kontrolu působení vybraných ustanovení zákoníku práce prováděly výbory NS podle svých pracovních plánů v úzké součinnosti s orgány Ústřední rady odborů. Tak zejména ústavněprávní výbor bude v dohodě s pracovně právním oddělením Ústřední rady odborů organizovat průzkum působení právních předpisů (především ustanovení zákoníku práce) o náhradách za škodu způsobenou zmetky a nekvalitní výrobou.

Předsednictvo NS provedlo dále kontrolu svého usnesení z 24. listopadu 1964 k otázkám výroby, nákupu, distribuce a zpracování ovoce a zeleniny. Vzalo na vědomí zprávu ministra vnitřního obchodu s. Uhra i stanovisko komise výboru NS pro spotřební a potravinářský průmysl o tom, jak se plnila v letošním roce doporučení předsednictva NS, rozpracovaná v usnesení vlády z 24. března 1965, a jak vláda a hospodářské organizace řešily problémy vznikající při zásobování obyvatelstva ovocem a zeleninou. Předsednictvo přitom uložilo předsedům příslušných výborů NS, aby výbory NS dále působily na výkonné orgány v tom smyslu, aby dotvářely soustavu opatření vedoucích k odstranění stávajících nedostatků na tomto úseku. V jarních měsících předloží výbory NS předsednictvu informaci a případně doporučí opětné projednání.

V činnosti předsednictva NS se v uplynulých měsících promítaly bohaté mezinárodní styky Národního shromáždění. Předsednictvo NS sledovalo využití poznatků a zkušeností z pobytu naší parlamentní delegace v Kanadě, které byly postoupeny vládě a ministerstvu zahraničních věcí.

Na pozvání předsednictva Národního shromáždění navštívila Československo ve dnech 14 - 27 září 1966 osmičlenná delegace Velkého národního shromáždění Rumunské socialistické republiky, vedená předsedou ústavní komise s. Avramem Bunaciu. Rumunští přátelé se zajímali o metody práce Národního shromáždění a jeho orgánů, o zásady zdokonaleného řízení našeho národního hospodářství a o postavení národních výborů, při návštěvě Slovenska prodiskutovali s představiteli Slovenské národní rady také postavení SNR v rámci soustavy zastupitelských sborů a ekonomické problémy rozvoje Slovenska. V Brně besedovali s funkcionáři národních výborů o práci národních výborů a jejich postavení v socialistické společnosti. V českých krajích i na Slovensku zhlédli se zájmem řadu průmyslových podniků a závodů, především těch, jejichž výrobky se vyvážejí do Rumunska.

Srdečné přijetí, kterého se rumunské delegaci u nás dostalo, a přátelské ovzduší, které charakterizovalo jak besedy v Národním shromáždění, tak i různá setkání s pracujícími a s představiteli čs. veřejného života, členové delegace velmi ocenili. Vyzvedli zejména živou tradici čs. - rumunského přátelství, s jehož projevy se setkávali během celé své cesty po Československu. V závěrečné besedě tlumočila rumunská delegace pozvání delegace našeho Národního shromáždění k návštěvě Rumunské socialistické republiky.

Návštěva rumunských přátel v ČSSR byla prospěšná a užitečná. Přispěla k vytváření předpokladů pro další perspektivní rozvoj vzájemných hospodářských styků a znamenala přínos k prohloubení vztahů a výměně zkušeností mezi našimi zastupitelskými sbory.

V činnosti výborů Národního shromáždění, které věnovaly největší část svých schůzí v uplynulém období návrhu 4. pětiletého plánu, se projevilo současně zintenzívnění práce na úseku legislativy v duchu usnesení pléna z 30. června 1966.

Výbory ústavně právní a kulturní připravily v zásadách i v přesném znění iniciativní návrh tiskového zákona (zákona o hromadných informačních prostředcích), jehož projednání zařadilo předsednictvo Národního shromáždění na pořad 12. schůze pléna NS podle § 17 odst. 2 jednacího a pracovního řádu. Na přípravě zákona pracovaly oba výbory v úzkém kontaktu se Svazem čs. novinářů a s komisí odborníků.

Výbory se dále zabývaly zásadami zákona o zemědělské dani, zásadami právních předpisů o důchodové dani družstev a jiných organizací a návrhem zásad novely zákona č. 41/1964 Sb. o hospodaření s byty. Projednaly vládní návrh zákona o pojišťovnictví a vládní návrh zákona o pětiletém plánu rozvoje národního hospodářství na léta 1966-1970; své zprávy k oběma vládním návrhům předložily 12. schůzi pléna NS.

Všechny výbory NS projednaly Prohlášení Národního shromáždění Vietnamské demokratické republiky k boji vietnamského lidu. Jednoznačně připojily své stanovisko k nesčetným projevům, rezolucím a protestům čs. lidu, který s oprávněným rozhořčením odsuzuje agresi USA ve Vietnamu, ohrožující mír v této oblasti a ve světě. Prohlášení Národního shromáždění VDR se ve všech orgánech NS setkalo s plnou a jednomyslnou podporou.

Závažným jednáním v oblasti zahraničních vztahů byl dále výklad ministra zahraničních věcí o stěžejních otázkách zahraniční politiky ČSSR ve smyslu usnesení XIII. sjezdu KSČ. Tento výklad doplnil ministr zahraničních věcí ve schůzi zahraničního výboru NS zprávou o zasedání politického poradního výboru států Varšavské smlouvy a informací o některých významných zahraničních návštěvách v ČSSR.

Výbor NS pro národní výbory rozpracoval přípravu projednávání zákona o národních výborech a zákona o správním řízení v orgánech Národního shromáždění. Na návrh výboru přikázalo předsednictvo oba zákony vzhledem k jejich základnímu významu pro rozvoj socialistické státnosti všem výborům NS (s výjimkou výboru mandátového a zahraničního.) Rozhodlo dále, aby zásady obou zákonů výbory projednaly v průběhu listopadu a prosince 1966, paragrafované znění pak bezprostředně po předložení vládních návrhů tak, aby plénum NS mohlo návrhy zákonů projednat koncem března 1967.

Předsednictvo současně schválilo návrh výboru NS pro národní výbory, aby se ve dnech 10. a 11. listopadu konal seminář, na kterém by představitelé vlády seznámili poslance s dosavadními výsledky opatření ke zvýšení pravomoci, samostatnosti a odpovědnosti národních výborů. Seminář bude součástí přípravy k projednání zásad zákona o národních výborech.

Výbor NS pro národní výbory zhodnotil dále postup prací na průzkumu problematiky místních národních výborů a posoudil zprávu o zaměření činnosti Ústavu státní správy, s nimž bude úzce spolupracovat a využívat jeho poznatků ve své práci. V rámci kontroly usnesení o snižování počtu právních předpisů pro národní výbory vzal výbor na vědomí zprávu ministerstva vnitra o výsledcích opatření vlády, jimiž byl počet těchto předpisů značně snížen.

Průmyslový výbor pro hlavní výrobní odvětví a dopravu projednával v součinnosti s odborným aktivem řadu závažných otázek rozvoje výrobních sil.

Zprávy k rozvoji jaderné energie, k silniční dopravě a k chemizaci zemědělství spolu se závěry výboru byly po projednání v předsednictvu NS zaslány vládě a příslušným ústředním úřadům. Došlá vyjádření resortů je hodnotí jako objektivně správná doporučení, která jsou v souladu se závěry XIII. sjezdu KSČ a podporují jejich realizaci. Proto jich ústřední řídící orgány hodlají použít jako věcného podkladu pro upřesnění odvětvových plánů rozvoje, v nichž budou závěry výboru postupně realizovány.

Výbor pro investiční výstavbu a stavebnictví se zabýval v souvislosti s projednáváním hlavních úkolů čtvrté pětiletky stavem zajištěnosti dodávek strojů a zařízení pro investiční výstavbu s rozborem hlavních úkolů stavebnictví. Výbor projednal rovněž hlavní úkoly rozvoje vědy a techniky v období do r. 1970. Dále hodnotil zkušenosti s uplatňováním ekonomických nástrojů v nové organizaci stavebnictví a kontroloval postup zjednodušování resortních právních předpisů v tomto odvětví.

Zemědělský výbor NS věnoval značnou pozornost rozpracování nástrojů a pravidel, souvisejících se zavedením zdokonaleného způsobu řízení zemědělství. K tomu, aby poslanci zemědělského výboru byli dokonale seznámeni s připravovanými změnami v ekonomickém řízení zemědělské výroby, byl uspořádán seminář pro poslance - členy zemědělského výboru v Gottwaldově. Poslancům z řad zemědělců se tak dostala současně možnost prodiskutovat připravovaná opatření a uplatnit k nim zkušenosti a připomínky z praxe ještě před jejich konečným schválením.

Z otázek, zajímajících široký okruh našich občanů, projednal kulturní výbor NS informaci ministerstva školství a kultury o zabezpečení školního roku 1966/67, informaci o novém způsobu řízení školství a kultury a zkušenosti z rozmísťování absolventů vysokých a středních odborných škol. Zabýval se dále problematikou rozmísťování 15letého dorostu a zprávou o výsledcích průzkumu při letošním česání chmelu.

Zdravotní výbor posoudil opatření ministerstva zdravotnictví ke zvýšení zdrojů příjmů od obyvatelstva ve zdravotnických službách. V přepracovaném návrhu zásad tohoto opatření jsou respektovány připomínky a zásadní stanovisko zdravotního výboru z dřívějšího projednávání. Zdravotní výbor projednal dále ekonomický rozbor cen z hlediska racionální výživy obyvatelstva, který si vyžádal od Státní komise pro finance, ceny a mzdy. Rozpracoval dále organizační opatření k postupnému projednávání otázek populační politiky, jimiž se bude zabývat v roce 1967 a v dalších letech.

Podrobnější zprávy ze schůzí výborů a texty přijatých usnesení jsou zveřejněny ve Zprávách pro poslance NS.

Jak bylo uvedeno v úvodu této zprávy, hlavní náplní činnosti výborů NS od července do října 1966 bylo závěrečné projednávání návrhu pětiletého plánu do r. 1970 podle jednotlivých odvětví a oborů v příslušných výborech NS a v souhrnném pohledu ve výboru pro plán a rozpočet. Výsledky tohoto jednání jsou hlavním bodem pořadu 12. plenární schůze NS.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP