28. - 30. června 1967

Zpráva

činnosti národních výborů a o postavení a úkolech národních výborů v socialistické společnosti

XIII. sjezd KSČ - při rozpracování dlouhodobé linie vývoje naší vyspělé socialistické společnosti - věnoval mimořádnou pozornost postavení a úkolům národních výborů. Zdůraznil význam dalšího rozvoje jejich všestranné činnosti a současně potvrdil a schválil směry, v nichž se má především výrazně projevit zvýšená odpovědnost a působnost národních výborů. V přijaté rezoluci o postavení a úkolech národních výborů v socialistické společnosti a v usnesení ÚV KSČ z března minulého roku se stanovilo - spolu s požadavkem na vytvoření potřebných politických, ekonomických, organizačních a právních podmínek - zaměřit činnost národních výborů zejména v těchto směrech:

maximálně využívat všechny místní zdroje v souladu s celospolečenskými zájmy a potřebami občanů;

zvyšovat péči o zlepšování životního prostředí, vybavení sídlišť, údržbu bytového fondu a vytvářet podmínky pro dlouhodobou přestavbu struktury osídlení;

účinně působit na zkvalitňování úrovně bydlení za aktivnější účasti obyvatelstva;

maximálně se soustředit na rozšíření a zkvalitnění celé oblasti služeb; rozvíjet bohatý kulturně společenský život občanů, pečovat o další rozvoj školství a účinněji působit na formování socialistického myšlení lidí a utváření soudružských vztahů mezi lidmi.

Dále rezoluce zdůraznila, že s prohlubováním socialistických společenských vztahů je třeba

posílit úlohu národních výborů v oblasti socialistické zákonnosti, zejména při ochraně socialistického vlastnictví a veřejného pořádku;

cílevědomě zvyšovat úlohu a působnost městských a místních národních výborů, rozšiřovat jejich finanční samostatnost a materiálně technickou základnu;

zdokonalit centrální řízení národních výborů tak, aby účinně podporovalo jejich iniciativu a dávalo jí správný směr.

V duchu těchto direktiv strany přijala vláda v uplynulém období důležitá opatření, jejichž hlavním smyslem bylo vytvořit v zájmu dalšího všestranného rozvoje socialistické společnosti a v souladu s novou soustavou řízení podmínky k uvolnění velké společenské síly, kterou představují národní výbory. Šlo o to, aby národní výbory, především městské a místní, jako orgány státní moci a správy s větší finančně ekonomickou samostatností a odpovědností komplexně působily na rozmanitý organismus života měst a obcí a měly k tomu náležité zdroje a prostředky. S tím současně aby rostla jejich úloha jako zastupitelských orgánů lidu, základních článků systému socialistické demokracie v oblasti hospodářskoorganizátorské i kulturně výchovné činnosti.

Nové směry pro práci národních výborů kladně přijali funkcionáři národních výborů i občané, poněvadž v nich právem spatřují možnosti pro uvolnění vlastní iniciativy při řešení otázek hospodářské a kulturní výstavby měst a vesnic. Projednání těchto otázek dalo v národních výborech podněty k řadě konkrétních návrhů. Kladem je, že iniciativa k tvořivému rozpracování některých nových úkolů projevily zejména městské a místní národní výbory.

Hodnocením postupu a výsledků při plnění rezoluce XIII. sjezdu o postavení a úkolech národních výborů se vláda několikráte zabývala v průběhu celého uplynulého období. Kontrolu současného stavu zabezpečování úkolů v této oblasti provedlo rovněž březnové zasedání ÚV KSČ, které kriticky a reálně ocenilo dosud vykonanou práci. Přitom konstatovalo, že v oblasti státně politické a ekonomické byly opatřeními centrálních orgánů vytvořeny základní nezbytné předpoklady, aby národní výbory, především městské a místní, mohly postupně plnit úkoly a poslání, které jim přísluší v rozvoji hospodářského a kulturního života v místech. S přihlédnutím k této skutečnosti ústřední výbor strany projednal a posoudil též zásady zákona o národních výborech. Konstatoval jejich správnost a vyslovil přesvědčení, že napomáhají k dalšímu upevnění naší socialistické státnosti, k dalšímu rozvoji socialistické demokracie a k zachování jednoty soustavy státních orgánů.

Nynější stav realizace přijatých opatření potvrzuje, že uskutečňování těchto souborných úkolů je dlouhodobým procesem, na němž se musí tvořivě podílet centrální orgány a národní výbory v těsné součinnosti.

Zejména jde o to, aby v práci centrálních orgánů se zvýšily nároky na stálé zdokonalování jejich řídících funkcí tak, aby se mohla správně uplatňovat rozšířená pravomoc národních výborů.

Úsilí vlády se proto zaměřuje zejména na řešení klíčových otázek rozvoje národních výborů a jimi řízeného hospodářství s přihlédnutím k novým podmínkám.

V té souvislosti byly rozpracovány zásady řízení národních výborů vládou a působnost odborných orgánů vlády, postavení slovenských národních orgánů a úloha ministerstev vůči národním výborům a jejich orgánům, jichž se využilo zejména při zpracování návrhu zákona o národních výborech. Byl proveden také rozbor otázek týkajících se vzájemných vztahů mezi národními výbory a ostatními orgány státní správy na území národních výborů.

V současných podmínkách řízení národních výborů a uplatňování jejich působnosti rozvíjí již v širším rozsahu svou činnost ministerstvo vnitra jako orgán vlády při řízení národních výborů a při nezbytné koordinaci činnosti příslušných ministerstev. Přitom se sleduje zejména požadavek, aby již při přípravě nových právních norem stejně jako při prověrce starých předpisů a při řešení konkrétních opatření ve vládě se dále rozvíjely předpoklady upevňování samostatnosti a odpovědnosti komise pro předpisy z oblasti správního práva. Její činnost se již kladně projevila; např. v oblasti činnosti státní správy bylo zrušeno asi 1200 předpisů, které se převážně dotýkají národních výborů.

Opatření přijatá v uplynulém období vládou k realizaci stranických dokumentů představují široký soubor otázek týkajících se zejména ekonomické působnosti národních výborů v oblasti plánování a financování, investiční výstavby a rozvoje měst, v oblasti tvorby a ochrany životního prostředí, v rozvoji služeb a využívání místních zdrojů, na úseku vztahů národních výborů k ústředně řízeným podnikům a ve zdokonalování centrálního řízení národních výborů, která byla podrobněji rozpracována zejména na základě usnesení vlády č. 106/1966.

V souboru přijatých opatření vystupovaly do popředí otázky směřující k rozšiřování hospodářské působnosti národních výborů. Tento postup vyplýval na jedné straně z toho, že bylo třeba v celé sféře hospodářství, které řídí národní výbory, tvořivým a účelným způsobem využívat a realizovat zásady nové soustavy plánovitého řízení. Na druhé straně bylo nezbytné pro plnění základního poslání národních výborů, kterým je péče o rozvoj hospodářského a kulturního života v obcích a ve městech a působení na lepší uspokojování některých základních potřeb občanů, vytvořit odpovídající ekonomickou základnu i ekonomické vztahy.

Proto při aplikaci nové soustavy řízení pro oblast národních výborů položila vláda důraz na řešení především těch otázek, které směřovaly k tomu, jak lépe a racionálněji využívat zdroje, prostředky a možnosti, které jsou ve městech a vesnicích, a jak odstranit administrativní překážky, které dosud tomu bránily. Sledovala přitom také cíl, aby postavení a vztahy podniků národních výborů byly upraveny tak, aby podniky mohly pro svůj rozvoj využívat působení ekonomické soustavy, aby měly prostor pro uplatnění socialistické podnikavosti, aby se neopíraly pouze o rozpočet národních výborů a centrální zdroje, ale mohly tvořit a využívat vlastní zdroje.

Charakteristickým rysem této etapy bylo, že se podařilo spojit opatření prováděná centrem s iniciativou a podněty národních výborů, a že v řadě věcí se ihned po rozhodnutí přistupovalo k realizaci.

Na základě experimentálního ověřování nové soustavy řízení v letech 1964-1966 se začalo od počátku letošního roku v hospodářských organizacích řízených národními výbory uplatňovat nové ekonomické řízení. Vládním nařízením č. 100/66 Sb. byly proto vytyčeny obecné zásady pro uplatnění principů zdokonalené soustavy plánovitého řízení i v hospodářství spravovaném národními výbory. U odvětví, pro něž bylo nutno stanovit určité odchylky, byly stanoveny výjimky odpovídající charakteru tohoto hospodářství.

Opatření přijatá vládou na úseku plánováni a financování posílila pravomoc a odpovědnost národních výborů, především městských a místních, podpořila rozvoj iniciativy a socialistickou podnikavost a současně vyjádřila velkou důvěru všem orgánům, funkcionářům a pracovníkům národních výborů.

Při novém způsobu vypracování plánu a rozpočtu pro hospodářství řízené národními výbory na rok 1967 a zejména na příští rok se výrazně omezily direktivní ukazatele, přičemž současně zabezpečuje, aby byl zajištěn nutný vztah hospodářství národních výborů na hospodářství celého státu, aby omezení rozsahu podkladů v oborovém členění se nahradilo odpovědnými odhady zpracovanými v centru a aby byla odlišena oblast hospodářských organizací zainteresovaných na tvorbě hrubého důchodu a oblast ostatních organizací, především rozpočtových a příspěvkových, patřících převážně do nevýrobní sféry.

Krajské národní výbory nyní mohou na vybraných úsecích hospodářství řízeného národními výbory sestavovat a předkládat návrh plánu v zásadě s použitím vlastních podkladů a údajů a vyžadovat podkladové údaje od okresních národních výborů jen v tom případě, kde je to nezbytně nutné. Tímto opatřením se ponechává KNV k rozhodnutí, v jakém rozsahu ukazatelů by měly návrh plánu v zájmu zjednodušení prací sestavovat a předkládat nižší stupně řízení.

Opatření přijatá k finančnímu plánu a rozpočtu, zejména zrušení účelové vázanosti, posilují finanční samostatnost národních výborů. Každý národní výbor si samostatně rozhoduje o náplní a objemu svého rozpočtu, jakož i o použití jeho prostředků s výjimkou účelových subvencí. Národním výborům se umožňuje rozšiřovat postupně vlastní příjmovou základnu i rozsah jejich hospodářství.

Význam a přínos těchto změn jak pro hospodářství národních výborů, tak pro celostátní ekonomiku, potvrzují některé hospodářské výsledky za loňský rok.

V souladu s požadavky nové soustavy řízení bude základním ekonomickým nástrojem ovlivňování hospodářství národních výborů dlouhodobý souhrnný finanční vztah stanovený zpravidla na 3-5 let, který bude vyjadřovat výsledný vztah ke státnímu rozpočtu (k rozpočtu národního výboru vyššího stupně) a účelové subvence. Prostředky získané z doplňkových zdrojů národních výborů budou umožňovat další rozšíření materiálně technické základny a činnosti národních výborů.

Pro rok 1967 nebylo možno s ohledem na prováděnou přestavbu cen, nedořešenou kvantifikaci vztahů národních výborů k ústředně řízeným podnikům a některé další problémy, stanovit souhrnný finanční vztah národním výborům před sestavováním jejich rozpočtů. Z těchto důvodů se opozdilo i celé sestavování a schvalování státního plánu a rozpočtu na rok 1967.

Složitost sestavení státního rozpočtu na rok 1967 se projevila též v tom, že není dosud dořešeno financování plánu investiční výstavby rozpočtových organizací řízených národními výbory. Tento problém bude vláda řešit v polovině tohoto roku tak, aby financování investiční výstavby odpovídalo potřebám národních výborů i možnostem státního rozpočtu.

V souvislosti s dokončením prací na čtvrtém pětiletém plánu připravuje vláda opatření k plnému uplatnění dlouhodobých ekonomických nástrojů řízení hospodářství národních výborů tak, aby pro léta 1968-1970 byl stanoven souhrny finanční vztah (dotace) i účelové subvence pro jednotlivé kraje ještě před započetím rozpočtových prací na toto období. To umožní, aby národní výbory při sestavování svých rozpočtů vycházely ze závazných finančních vztahů k vyššímu rozpočtu.

Složitost tohoto úkolu vyplývá zejména z toho, že dlouhodobé finanční vztahy jsou ovlivněny věcnými disproporcemi národního hospodářství a jejich řešením, deformacemi hodnotových vztahů, zejména cen, ztrátovostí a nízkou dynamikou rozvoje některých výrob a služeb. Důsledkem toho je labilita hodnotových vztahů a ekonomických pravidel. Skutečnost, že nebylo možno již pro rok 1967 stanovit souhrnný finanční vztah a jeho dlouhodobý vývoj, nepříznivě ovlivnila sestavování rozpočtů na rok 1967. Pro národní výbory to znamenalo omezení možnosti perspektivně plánovat rozvoj svého hospodářství a dlouhodobé vytváření zdrojů na úhradu potřebných výdajů.

Na plánované a mimořádné úkoly celospolečenského významu se národním výborům již v letošním roce poskytují ze státního rozpočtu účelové subvence. Tímto způsobem jsou letos financovány investice rozpočtových organizací, dále se poskytují dotace na investice hospodářských organizací, výdaje civilní obrany, státní příspěvek pro družstevní bytovou výstavbu, intervence k cenám v potravinářském průmyslu, přirážky k rabatům pro podniky RaJ a dotace k tržbám městské dopravy. Objem subvencí pro rok 1967 činí téměř 13 miliard Kčs, což je o 18,9 % více než v loňském roce.

Účelové subvence se budou i v příštích letech poskytovat především na investice hrazené ze státního rozpočtu (hlavně pro nevýrobní sféru). Na rozdíl od souhrnného finančního vztahu, kde nevyčerpané prostředky budou ponechány národním výborům, nevyčerpané subvence budou po skončení plánovaného období zúčtovány se státním rozpočtem.

V hospodářství řízeném národními výbory je uplatněn fond rezerv a rozvoje, který vytvářejí národní výbory všech stupňů. Zdrojem tohoto fondu jsou všechny nadplánované a doplňkové finanční prostředky. Národní výbor má právo použít prostředky svého fondu na základě vlastního uvážení k zajišťování dalšího rozvoje svého hospodářství.

V zásadách nové soustavy plánovitého řízení i v předloženém návrhu zákona o národních výborech je vyzvednuta úloha a význam perspektivních plánů, zejména v té činnosti národních výborů, která zajišťuje proporcionální komplexní rozvoj krajů, okresů, oblastí a míst.

Posílení úlohy národních výborů v oblastním plánování se již výrazně projevuje ve II. etapě prací na dlouhodobém výhledu rozvoje národního hospodářství, kdy se přistoupilo k řešení některých problémů dlouhodobého rozvoje i v oblastním průřezu. Do těchto prací se zapojily krajské a zčásti i okresní národní výbory zpracováním dlouhodobých výhledů komplexního rozvoje krajů.

Např. v Severočeském kraji bylo zpracování několik desítek dílčích studií a koncepčních rozborů, řešících lepší využívání přírodních a ekonomických podmínek kraje, vývoje obyvatelstva a zdrojů pracovních sil, koncepci vodního hospodářství a bytové výstavby, rozvojové záměry průmyslových odvětví, zemědělství, dopravy a stavebnictví, rozvoj nevýrobní sféry, prognózu životní úrovně a životního prostředí apod. Obdobně i další krajské národní výbory, např. Středoslovenský, zpracovávají v návrzích dlouhodobého rozvoje oblastní problémy svého kraje. Účast krajů a okresů na zpracování dlouhodobého výhledu rozvoje národního hospodářství se dále prohloubí při konkrétním využití zpracovaných studií ve III. etapě prací. Problematikou méně rozvinutých oblastí se zabývalo předsednictvo Slovenské národní rady a za účasti krajských národních výborů rozpracovalo některé otázky rozvoje oblastí Kysuce, Oravy a Rimavské Soboty.

Při prohlubování oblastního plánování se již v letošním roce přistoupilo k využívání některých ekonomických nástrojů k zajišťování oblastní proporcionality. Vláda stanovila výběr míst, pro něž platí zvýhodňující ekonomické nástroje a určila okresy (místa), na něž se vztahuje úleva ze zvýšení stabilizačního odvodu. Ve vybraných místech se budou na nově zahajované investice poskytovat ze státního rozpočtu dotace ve výši 15 % rozpočtových nákladů hospodářským organizacím a výrobním družstvům. Poskytnutí této dotace je současně doplněno slevou z odvodů ze zůstatkové hodnoty základních prostředků na 5 let. Uvedená opatření bude třeba podle zkušeností posoudit, neboť se ukazuje, že v některých místech nepodněcují dost účinně investiční činnost.

K posílení působení stabilizačního obvodu k regulaci vývoje pracovních sil mohou národní výbory stanovovat přirážky až do výše 2 % z celkového objemu mezd. Tato opatření se začínají využívat především při řešení specifických oblastních problémů v pracovních silách např. v Praze, v Severomoravském a v Jihomoravském kraji.

Nová soustava řízení položila základy k vytváření nových ekonomických vztahů mezi národními výbory a oborově řízeným hospodářstvím. Finanční základna národních výborů se postupně rozšiřuje o zdroje ze sféry ústředně řízených organizací, jako jsou podíly národních výborů na odvodech z hrubého důchodu ústředně řízených podniků a připravované povinné příspěvky investorů na vyvolané a doplňkové investice, dobrovolné příspěvky na výstavbu a provoz obecně prospěšných zařízení v místě. Cílem těchto opatření je zejména zvýšit úlohu národních výborů jako místních orgánů státní moci ve vztahu k ekonomice, kterou sice přímo neřídí, ale jejíž potřeby musí zajišťovat, a vytvořit základnu pro trvalou spolupráci národního výboru a závodu nebo provozovny při řešení místních problémů, které se týkají pracovníků závodu nebo provozovny, a proto mají nejen místní, ale i celospolečenský význam.

V roce 1967 se místní a městské národní výbory podílejí na odvodech oborově řízených podniků v průmyslu a stavebnictví 1 % z hrubého důchodu (resp. 2 % ze zisku) a 5 % z hrubého důchodu ústředně řízených organizací vnitřního obchodu.

Zavedení podílu z hrubého důchodu oborově řízených podniků se však nepodařilo v rozpočtech národních výborů na letošní rok stabilizovat. V důsledku toho musela vláda přijmout opatření o úpravě souhrnného finančního vztahu rozpočtu krajů k ústřednímu rozpočtu na základě skutečných podílů národních výborů na odvodech z hrubého důchodu ústředně řízených podniků za I. pololetí letošního roku.

Nutnost prohloubení ekonomického spojení mezi oborově řízenými organizacemi a národními výbory je nesporná. Dosud získané poznatky nasvědčují tomu, že bude třeba vyjasnit formy konečného řešení těchto vztahů vyjadřujících skutečné ekonomické spojitosti mezi podniky a národními výbory. Zkušební zavedení ekonomických vztahů mezi národními výbory a oborově řízeným hospodářstvím v roce 1967 formou podílu na obvodech z hrubého důchodu soustředí dostatečné podklady k tomu, aby vláda mohla v této věci přijmout konečné rozhodnutí pro další léta.

K dalšímu prohloubení účasti národních výborů při řešení oblastní problematiky napomáhá komplexní úprava zásad postupu při navrhování, projednávání a likvidacích neefektivních provozů, kterou přijala vláda. Zásady stanoví, že výrobní hospodářské jednotky jsou povinny dohodnout návrhy na likvidaci také s příslušnými okresními a městskými národními výbory. Rovněž pak ve spolupráci s okresním národním výborem musí hospodářské organizace zabezpečovat umístění pracovníků tak, aby bylo možno využít jejich kvalifikaci.

Nově vláda upravila dosud platné právní normy o vypořádání škod způsobených provozní hospodářskou činností socialistických organizací.

V základních úkolech národních výborů vystupuje stále výrazněji do popředí péče o zlepšování životního prostředí. Jde o široký okruh otázek souvisejících se zlepšováním vzhledu a zdravého prostředí měst a obcí. I zde jde o postupný proces, při kterém národní výbory budou organizovat a soustřeďovat vlastní činnost i účast dalších hospodářských orgánů a společenských organizací. K vytvoření podmínek pro tento významný úsek práce národních výborů učinila vláda opatření v územním plánování, v investiční výstavbě, v komplexním rozvoji měst a k ochraně životního prostředí.

Ke zvýšení účinnosti uspořádání územního plánování, stavebního řádu a investorské činnosti na národních výborech udělují již rady krajských národních výborů na základě zmocnění vlády souhlas ke zřízení útvarů hlavních architektů ve městech, kde si to vyžádá mimořádná složitost investiční výstavby a vymezují jejich činnost v souhlase s vydaným vzorovým organizačním řádem; útvary hlavních architektů mohou okresní národní výbory zřídit v těch případech, kde je to účelné vzhledem k sídelním aglomeracím, územně technickým vazbám, koncentraci a složitosti investiční výstavby. Zatím jsou zřízeny v Praze, Brně, Bratislavě, Kladně, Liberci, Chomutově, Mostě, Karlových varech, Plzni, Karviné, Gottwaldově, ve Vysokých Tatrách, Košicích, Ústí nad Labem, Ostravě, Banské Bystrici, Českých Budějovicích a v Teplicích.

Právními úpravami o dokumentaci staveb a o oprávnění k projektové činnosti došlo k potřebnému zpřesnění vztahů na úseku investiční činnosti.

Při řešení problematiky územního plánování, stavebního řádu a organizace vztahů v přípravě a realizaci staveb postupují příslušné orgány podle vládou schválených zásad nové soustavy řízení na úseku společenské výstavby, respektujíce úlohu národních výborů při zabezpečování společenských zájmů ve výstavbě.

Byly rozvinuty práce na řešení komplexního rozvoje měst. V současné době se rozpracovává koncepce tvorby městského životního prostředí ve 150 městech jako podklad pro cílevědomou dostavbu a přestavbu městského organismu, zaměřenou na uspokojení požadavků jejich obyvatel pokud jde o obytné i pracovní prostředí, zdokonalení služeb i kulturní a společenský život včetně rekreace.

Na základě doporučení předsednictva Národního shromáždění a závěrů výboru Národního shromáždění pro národní výbory k výsledkům průzkumu územního uspořádání, výstavby a činnosti místních národních výborů, projednala vláda v dubnu 1967 současný stav prací a stanovila orientační zásady pro zpracování dlouhodobé koncepce vývoje osídlení. Podle této koncepce má být hlavním cílem takové uspořádání struktury osídlení, které by umožnilo postupným soustřeďováním občanské a technické vybavenosti do vybraných sídlišť obyvatelstvu optimální životní prostředí při současném respektování všech podmínek ekonomické výstavby a provozu potřebných zařízení a respektování potřeb výroby a jež by lépe odpovídalo i současným tendencím koncentrace průmyslové a zemědělské výroby do větších celků.

Jako součást komplexu opatření v oblasti zabezpečování tvorby a ochrany životního prostředí předložila vláda Národnímu shromáždění návrh zákona o opatřeních k ochraně ovzduší, který byl schválen dne 7. dubna 1967, č. 35/ 1967 sb. Zavedením poplatků a pokut se vytváří ekonomický tlak na znečišťovatele ovzduší. Národní výbory jsou v provádění zákona aktivními účastníky tím, že poplatky a pokuty ukládají okresní národní výbory, případně jimi pověřené městské národní výbory. Část vyměřených poplatků ve výši 60 % a celý výnos pokut je neplánovaným příjmem místních a městských národních výborů. Obdobné ekonomické nástroje stanovily vláda a Národní shromáždění k ochraně vod před znečišťováním a k ochraně zemědělského půdního fondu.

Důležitou součástí dalšího rozvoje životní úrovně obyvatelstva, tvorby životního prostředí a řešení řady oblastních problémů v rozmísťování výrobních sil, na nichž se bezprostředně podílejí i národní výbory, je bytová výstavba. Řešení bytových problémů občanů je jednou z nejdůležitějších, ale také nejsložitějších stránek činnosti národních výborů, zejména ve městech. Počet žádostí o byty značně převyšuje možnosti národních výborů. Národním výborům i ústředním orgánům dochází stále mnoho stížnosti občanů, které jsou oprávněné, ale které národní výbory nemohou vždy kladně vyřešit. Postupné zlepšení závisí na rychlejší výstavbě bytů.

XIII. sjezd KSČ stanovil s ohledem na předchozí vývoj úkol postavit v letech 1966-1970 460 000 bytů. Vláda se v průběhu roku 1966 několikráte zabývala podmínkami, které by zajistily realizaci tohoto počtu bytů. Nejvážnějším problémem je posílení materiálně technické základny v oborech, které vyrábějí materiály a výrobky pro bytovou výstavbu. Vláda proto přijala opatření, které umožní použít ekonomických nástrojů pro zvýhodnění výrobců stavebních hmot. Stavební výrobky mohou produkovat všechny hospodářské organizace v četně podniků místního hospodářství a družstev bez ohledu na oborovou působnost. V roce 1967 se vláda zabývala touto otázkou znovu; rozhodla o rozšíření ekonomických nástrojů, které zainteresují dodavatele na rozšíření výroby stavebních hmot, zejména do tržních fondů, dále souhlasila se zvýšením dovozu stavebních materiálů ze socialistických zemí nad dosavadní limity. Kromě toho vláda rozhodla zvýšit investice pro výrobu stavebních hmot nad rámec dosavadních předpokladů čtvrté pětiletky a přijala opatření pro co nejrychlejší modernizaci 146 cihelen a vybudování nových 10 větších cihelen. Tím se má zvýšit výroba cihel do roku 1970 ve srovnání s rokem 1965 o 29 % a pálené krytiny o 47 %. Výroba keramických dlaždic má vzrůst o 60 %.

Nesplnění úkolu v bytové výstavbě v roce 1966 zhruba o 7000 bytů proti směrnici vedlo k tomu, že vláda v důsledku zjištěných nedostatků rozhodla provést prověrky územní a projektové připravenosti na sídlištích, která mají být realizována do roku 1970 a uložila ministru stavebnictví, aby přednostně zabezpečil výstavbu 284 000 bytů, které v dodavatelské formě výstavby provádějí ústředně řízené organizace. V roce 1966 došlo k částečnému zlepšení v zabezpečování komplexnosti bytové výstavby, o čemž svědčí to, že na technickou a občanskou vybavenost bylo vynaloženo 1980 mil. proti 1451 mil. Kčs v roce 1964; přesto však plán na tomto úseku byl splněn pouze na 90 %.

Finanční stimuly a pomoc stavebníkům rodinných domků zavedené koncem roku 1964 se projevily příznivě v tom, že v roce 1966 byla zahájena výstavba 23 833 rodinných domků proti 16 740 domkům zahájeným v roce 1964. Pomáhá zde také to, že místní národní výbory, zejména ve střediskových obcích, vytvářejí rezervu stavebních pozemků, která je k dispozici pro stavebníky rodinných domků. Zvýšení velkoobchodních cen stavebních prací, které se uskutečnilo k 1. lednu 1967, bylo i na úkor zvýšení výdajů ze státního rozpočtu řešeno vládou tak, aby finanční podmínky neovlivnily nepříznivě rozvoj bytové výstavby a účast obyvatelstva na jejím zajišťování. Byl poskytnut vyrovnávací příspěvek na družstevní výstavbu a hranice bezúročných půjček poskytovaných podniky stavebníkům rodinných domků byla zvýšena na 20 tis. Kčs. Úkol zajistit 70 tis. bytů pro zemědělství se řeší jednak tím, že je zahrnut v plánu krajských národních výborů a dále tím, že na veškerou výstavbu v zemědělství bez rozdílu formy je poskytován statní příspěvek. V letošním roce se počítá, že ze státního rozpočtu bude tak vynaloženo více jak 620 mil. Kčs kromě dalších příspěvků podnikových zdrojů a úvěrů. Vláda při posuzování problému bytové výstavby počátkem roku 1967 rozhodla o některých dalších významných opatřeních v oblasti bydlení, především uspořádáním dosavadních forem bytové výstavby tak, aby odpovídaly postavení podniků a úloze národních výborů ve zdokonalené soustavě řízení národního hospodářství. Z toho důvodu bude dosavadní stabilizační družstevní výstavba nahrazena výstavbou podnikovou u bytů zahajovaných po 1. lednu 1968. Státní výstavba bude nahrazena výstavbou komunální, za jejíž rozsah budou odpovídat národní výbory. Na obě formy výstavby budou poskytovány dlouhodobé bankovní úvěry se zvýhodněnou úrokovou sazbou a na komunální výstavbu též státní dotace.

V letošním roce má být podle plánu postaveno 13 869 bytů ve státní výstavbě, 99 bytů ve státní výstavbě na prodej, 16 571 bytů v družstevní stabilizační výstavbě, 15 506 bytů ve zvýhodněné družstevní výstavbě, 4800 bytů v nezvýhodněné družstevní výstavbě, 9414 bytů ve svépomocné družstevní výstavbě, 99 v podnikové výstavbě a 20 394 v individuální výstavbě; celkem se má v letošním roce postavit 80 756 bytů.

V souladu se změnou forem bytové výstavby a jejího financování se připravuje novelizace zákona o hospodaření s byty tak, aby v něm byly vyjádřeny nové ekonomické vztahy v této oblasti. Obdobně je připravován i návrh zákona o hospodaření s nebytovými prostory. Jeho nová úprava vychází ze změněných ekonomických podmínek s cílem, aby ekonomicky působila na hospodárné využití nebytových prostor.

Významným závěrem rezoluce XIII. sjezdu KSČ je cílevědomé zvyšování úlohy a působnosti místních a městských národních výborů. Opatření, která se postupně k jejímu provedení uskutečňují, respektují důsledně společenskou funkci obcí, které nejsou pouhými administrativně správními jednotkami, ale společensko ekonomickými organismy, jejichž všestranný hospodářský a kulturní rozvoj je současně životním zájmem jejich obyvatel i vysoce politickým zájmem celospolečenského dosahu.

Podle rámcových zásad pro posílení působnosti městských a místních národních výborů v oblasti ekonomiky se umožňuje, aby do přímé správy městských a místních národních výborů byly převedeny hospodářské a rozpočtové organizace, které jsou nedílnou součástí městského organismu a uspokojuji bezprostředně potřeby města. Jde zejména o činnost v odvětvích místního hospodářství, místního stavebnictví, dopravy, vodního hospodářství, obchodu, školství a kultury.

Prováděním těchto opatření se zakládá začátek procesu, jehož důsledná realizace je podmíněna i vytvářením potřebných ekonomických a kádrových předpokladů u místních a městských národních výborů. Z těchto důvodů se realizace tohoto usnesení zatím výrazněji neprojevila.

Pravomoc a odpovědnost především místních a městských národních výborů při rozhodování o zabezpečování rozvoje investiční výstavby byla posílena vymezením horní hranice rozpočtových nákladů staveb, o nichž mohou rozhodovat jednotlivé stupně národních výborů s konečnou platností i jako investoři. Posíleno bylo i rozhodování národních výborů v bytové výstavbě. Ve spojitosti s vytvářením podmínek je umožněno národním výborům zřizovat útvary pro zavádění investorské činnosti a se souhlasem KNV vytvářet inženýrské organizace na chozrasčotním základě v místech soustředěné a náročné výstavby, které zabezpečují za úplatu dílčí nebo komplexní technické služby pro národní výbory i jiné organizace při přípravě a realizaci investic. Zatím jsou experimentálně zřízeny krajské inženýrské organizace v Plzni a v Brně a městská v Brně-městě. Připravují se i u ostatních krajských národních výborů, ve velkých městech a u některých okresních národních výborů pro několik okresů dohromady (např. v Liberci s působností pro okres Liberec a Jablonec n. N.).

Opatření, která byla dosud přivedena ve směru posílení pravomoci a odpovědnosti místních a městských národních výborů dávají prostor pro další intenzívnější rozvoj vlastní iniciativy, zejména v úzké spolupráci se závody, společenskými organizacemi, se širokým občanským aktivem.

Opatření vlády a ústředních orgánů, jakož i opatření provedená národními výbory ve vlastní působnosti se již kladně projevují v prohloubení společenské funkce národních výborů, při zajišťování dalšího rozvoje jimi řízeného hospodářství a v celé jejich činnosti.

Národní výbory a jimi řízené organizace dosáhly v uplynulém roce ve svém hospodaření poměrně dobrých výsledků.

Novými opatřeními podněcovaná ekonomická iniciativa národních výborů pomohla k tomu, že rozpočtové příjmy byly překročeny. To umožnilo překročit i rozpočtové výdaje a zabezpečit tak některé původně neplánované potřeby. Přitom bylo dosaženo převahy příjmů (včetně dotace ze státního rozpočtu) nad výdaji ve výši 1481 mil. Kčs. Kromě toho zůstalo národním výborům ve fondu rezerv a rozvoje k 31. 12. 1966 nevyčerpáno 919 mil. Kčs, s jejichž použitím však národní výbory počítají na konkrétní akce; celkový zůstatek finančních prostředků z roku 1966 (rozpočtový přebytek a zůstatek fondu rezerv a rozvoje) činí 2,4 mld. Kčs.

Příznivého výsledku dosáhly národní výbory přesto, že jim nebyla dotací z ústředního rozpočtu zabezpečena částka 1846 mil. Kčs, a to 939 mil. Kčs na investice rozpočtových organizaci (tj. 7 % hmotného plánu investic) a 907 mil. Kčs na neinvestiční potřeby místního charakteru. Toto opatření bylo vyvoláno problémy při sestavování státního rozpočtu na rok 1966 a mělo určitý pozitivní vliv jako ekonomický tlak na vyšší využití neplánovaných zdrojů národních výborů a na vyšší tvorbu jejich plánovaných příjmů. Působilo však nepříznivě na hmotnou zainteresovanost národních výborů, zaznamenalo citelné snížení jejich celkových zdrojů a národní výbory musely měnit úvahy o použití svých volných zdrojů na urychlení rozvoje svého hospodářství.

K řešení některých nepředvídaných potřeb byly národním výborům v uplynulém roce poskytnuty prostředky z vládní rozpočtové rezervy a návratné půjčky k překlenutí časové neshody příjmů a výdajů. Tyto půjčky byly vesměs již vráceny a jen u některých byla na žádost národních výborů prodloužena doba splatnosti.

Plánované výkony podniků řízených národními výbory byly splněny na 107,5 %, což představuje jejich překročení o 1034 mil. Kčs. Současně byl překročen zisk o 788 mil. Kčs.

Podle dosažených výsledků za rok 1966 nelze vsak ještě uceleně zhodnotit působení nástrojů nové soustavy řízení, již proto, že některé z nich nebyly v plné míře uplatněny. Ukazuje se však, že bude nutno velmi citlivě ovlivňovat tvorbu a rozdělování hrubého důchodu podniků tak, aby se lépe prosazovaly ekonomicky žádoucí tendence, zejména vytváření vlastních zdrojů na investiční výstavbu (do fondu výstavby bylo přiděleno v roce 1966 jen 62 mil.).

Rovně rozpočtové hospodaření národních výborů v I. čtvrtletí letošního roku bylo úspěšné. Proti roku 1966 vzrostl objem rozpočtu národních výborů o 7 mld. Kčs. Podílí se na tom rovněž vyšší příjmy od podniků řízených národními výbory, stabilizační odvod a 1 % odvod podniků ústředně řízených, který je pro rok 1967 vyčíslen částkou 1541 mld. Kčs. Tyto příjmy jsou plněny uspokojivě, stejně jako ostatní příjmy a ve většině z nich se dosáhlo vyššího plnění než činí 1/4 rozpočtu. Z fondu rezerv a rozvoje použily národní výbory v souladu s jeho funkcí na nadplánovaný rozvoj celkem 180 mil. Kčs.

Také podniky řízené národními výbory dosahují příznivých výsledků. Plánovaný roční objem tvorby hrubého důchodu byl splněn na 24,9 %, tvorba zisku dosáhla 27,3 % z ročního úkolu a náklady na 1 Kčs výkonů byly proti plánu nižší o 2 hal. Na těchto příznivých výsledcích mají však podíl i snadno dosažitelné rezervy, jako je snížení nadměrného stavu zásob, úspora materiálu apod.

Tvorba zdrojů v těchto podnicích je v souhrnu příznivá; rozdíly se však projevují v jednotlivých odvětvích i mezi jednotlivými národními výbory. Značné odlišnosti jsou i v naplňování podnikových fondů. Obtížná situace, pokud jde o nedostatek vlastních zdrojů, se projevuje podle výsledků dosažených v prvním čtvrtletí t. r. zejména u odběratelských organizací, např. u podniků RaJ v hlavním městě Praze i jinde.

Tyto problémy budou v nejbližší době řešeny při prohlubování přijatých zásad nové ekonomické soustavy. Nutnou podmínkou plného uplatnění těchto zásad je však i zvládnutí ekonomických nástrojů národními výbory, které vůči svým podnikům musí vystupovat ne jako oborová ředitelství, ale jako orgán státně politického řízení.

Na rozvoj hospodářství národních výborů a zajišťování místních potřeb kladně působí využívání úvěrové politiky. Národní výbory uzavřely do konce dubna 1967 u poboček státní spořitelny úvěry v 1852 případech, v celkové výši 189 mil. Kčs, z nich vyčerpaly 91,3 mil. Kčs, zejména na rozvoj výroby a placených služeb a na obecně prospěšná zařízení. Nejvíce půjček uzavírají národní výbory ve Středoslovenském, Jihomoravském, Východočeském a Východoslovenském kraji. Možnost úvěru zdaleka nevyužívají všechny národní výbory z obavy, že se obec zadluží, a také proto, že se u některých funkcionářů projevuje málo ekonomické iniciativy.

Větší aktivita a iniciativa národních výborů se projevila při vytváření lepších předpokladů pro zapojování podniků, společenských organizací a občanů do aktivního řešení veřejných věcí a budování obecně prospěšných zařízení a konkrétně v oblasti dobrovolného sdružování prostředků podniků, výrobních a spotřebních družstev, JZD a společenských organizací a národních výborů. Nejlepší výsledky v tomto sdružování dosahují kraje Severočeský a Severomoravský, nejméně je rozvinuto v kraji Východoslovenském, Východočeském a v hlavním městě Praze. Například v kraji Severočeském jde o více než 350 mil. Kčs, na čemž má největší účast severočeský hnědouhelný revír, který přispívá na řešení problému životního prostředí, zlepšení vzhledu krajiny, výstavbu kulturních a sociálních zařízení. Rozvíjí se sdružování prostředků na skupinové vodovody, např. v Jihomoravském kraji, v pohraničním okrese Tachov apod.

V každém kraji byla již řada akcí ze sdružených prostředků uskutečněna; k největším patří vybudování autobusového nádraží v Klášterci nad Orlicí a v Hlohovci. V některých krajích a okresech dochází ve větším měřítku i ke sdružování prostředků MNV a JZD. V okrese Kroměříž v obci Podhradní Lhota přispělo JZD částkou 80 000 Kčs, v obci Uhřice částkou 70 000 Kčs na výstavbu skupinových vodovodů. V okrese Košice přispělo na úpravu veřejných cest JZD Perín 67 000 Kčs, Tršťany 133 000 Kčs, Bidovce 66 000 Kčs, Lipovec 67 000 Kčs atd.

Ukazuje se však, že některé podniky nedoceňují důležitost ekonomických a společenských vztahů mezi závody a národními výbory, vycházejí mylně z toho, že jejich účast na budování různých obecně prospěšných zařízení je dostatečně zabezpečeno odvodem 1 % z hrubého důchodu a s dobrovolnými příspěvky neuvažují. Tyto nesprávné názory bude třeba soustavně překonávat užší spoluprací národního výboru s vedením podniků, s orgány ROH a dalšími společenskými organizacemi.

Národní výbory musí jako zastupitelské orgány na druhé straně dbát, aby prostředky získané sdružováním byly účelně a efektivně využívány, nedocházelo k nadměrné rozestavěnosti, nebyly překračovány rozpočtové ceny staveb, a respektovat vládou stanovené zásady efektivnosti investiční výstavby.

Dobrá politická práce některých národních výborů po XIII. sjezdu KSČ se projevuje v tom, že dokázaly získat k finanční pomoci při budování veřejně prospěšných zařízení i občany. Např. v Rakvicích v okrese Břeclav věnovali občané 50 000 Kčs na adaptaci kina, v Dražovicích v okrese Vyškov 20 000 Kčs na výstavbu koupaliště, v Gottwaldově 40 000 Kčs za rozšíření hřbitova.

K dalšímu rozvoji materiálně technické základny hospodářství řízeného národními výbory byly vytvářeny předpoklady zvyšování prostředků na investice a generální opravy (číselné údaje uvedeny na tabulkách č. 1a a 1b). Pokrokem je přitom, že bylo dosaženo úspěšnějšího plnění plánovaných úkolů jak v investiční výstavbě, tak i v generálních opravách.

Podle plánu na rok 1967 připadá z celkového objemu investic pro organizace se zainteresovaností na hrubém důchodu 15,8 %, pro ostatní organizace (tj. rozpočtové, příspěvkové a hospodářské bez zainteresovanosti na tvorbě hrubého důchodu) 84,2 %. Přitom k posílení rozvoje materiálně technické základny organizací zajišťujících opravárenskou činnost a služby budou poskytovány dotace ze státního rozpočtu až do výše 20 % celkového objemu realizovaných investic hospodářských organizací. Státní rozpočet bude tak i nadále významně přispívat na zabezpečení materiálně technické základny hospodářství řízeného národními výbory.

Důležitým úsekem činnosti národních výborů, kterému věnoval zvláštní pozornost XIII. sjezd KSČ, je zajišťování služeb pro obyvatelstvo poskytovaných organizacemi místního hospodářství. Jejich současný rozvoj je podmíněn také řadou opatření, zejména v oblasti nové soustavy řízení, která s určitými odchylkami je aplikována i pro oblast služeb.

Prováděná opatření a zvýšená pozornost národních výborů se již projevují v tom, že podniky místního hospodářství docílily v roce 1966 i v l. čtvrtletí 1967 dobrých hospodářských výsledků. Proti roku 1965 vzrostl celkový objem výkonů o 8,7 % a tržeb od obyvatelstva o 7,8 %. Vzrostl i počet pracovníků o 2,3 %, průměrná mzda o 2,9 %. Plán hrubého důchodu byl překročen o 8,0 % a plán čistého zisku o 32,1 %.

Požadavky odběratelů na výrobky a služby byly uspokojeny lépe nežli v předchozím období. K výraznému zlepšení však nedošlo pokud jde o kvantu služeb a jejich pohotovost.

V komunálních službách rostou pomaleji tržby od obyvatelstva, čímž klesá jejich podíl na celkových výkonech. Rozvíjí se rychleji činnost pro socialistický sektor, než pro obyvatelstvo. K lepšímu uspokojování potřeb obyvatelstva přispívá zejména rozšiřování sítě rychloslužeb.

Ke značnějšímu růstu tržeb od obyvatelstva došlo u autotaxi, u prodeje květin a v menším rozsahu u holičských a kadeřnických služeb. V řadě oborů se však projevila stagnace, resp. pokles, např. u prádelen a čistíren. Zvláštních opatření podniků služeb a národních výborů si vyžádalo zabezpečení služeb v souvislosti se zkracováním pracovní doby a zaváděním volných sobot. Přestože se zpočátku vyskytly některé potíže, zajišťují nyní podniky služby v zásadě v rozsahu odpovídajícím poptávce. Jednotlivě se vyskytující nedostatky národní výbory řeší.

V souvislosti s úpravou cen některých služeb byla vytvořena vládní rozpočtová rezerva, která se velmi osvědčila. Z uvolněných cca 120 mil. Kčs v roce 1966 byla efektivně realizována výstavba, popř. modernizace řady domů služeb, rychločistíren, zahradnických provozoven atd.

Volná tvorba cen uplatňovaná v roce 1966 i v roce 1967 v některých oborech nevedla k mimořádným cenovým změnám; pokud k nim došlo, cenová opatření byla odůvodněná a reálná. Dosud zůstávají ztrátovými lázeňské a rekreační služby, kde nelze zvýšit ceny na úroveň rentability. V důsledku úpravy velkoobchodních cen znovu ke ztrátovosti prádelen.

Rozvoj služeb je podporován i vhodnými opatřeními ve mzdové politice a výchově kádrů. S příznivým ohlasem se setkalo např. zřízení třítýdenních kursů organizovaných ministerstvem vnitra pro vybrané ředitele komunálních podniků a místního průmyslu, které jsou zaměřeny zejména na otázky řízení v podmínkách nové soustavy.

Při aplikaci nové soustavy řízení na podmínky místního hospodářství byla snaha vytvořit úpravou některých otázek, jako je např. výše odvodu z hrubého důchodu, ze základních prostředků a ze zásob, stabilizačního odvodu apod., podmínky pro rozvoj služeb, zejména pokud jde o rozšiřování a zkvalitňování materiálně technické základny, získávání pracovníků a uplatnění nových pružných forem poskytování služeb. Zkušenosti však ukazují, že dosud provedená opatření bude třeba z hlediska dalšího rozvoje služeb prověřit, zejména pokud jde o působení stabilizačního odvodu a odvodu ze zásob.

Nová technika pro rozvoj služeb je opatřována jak tuzemskou výrobou, zejména podniky řízenými ministerstvem vnitra (MEOS), tak i dovozem ze zahraničí. Ve zvýšení technické úrovně se však dosud nepodařilo v některých oborech dosáhnout zásadnějších změn.

Dále se nepodařilo dořešit plně potřeby podniků služeb v materiálně technickém zásobování, i když k určitému zlepšení došlo např. u náhradních dílů pro televizi a rozhlasové přijímače. Velké potíže trvají zejména v autoservisu. Podobně se nepodařilo plně zabezpečit dostatek učňů pro rozvoj služeb, přestože mnohé národní výbory povolily nábor učňů i nad stanovené kvóty. V současné době se prověřují možnosti rozšíření kapacit učňovských zařízení.

Zvýšenou péči věnují národní výbory po XIII. sjezdu KSČ zajištění oprav, modernizace a údržby bytového fondu. Zatímco v roce 1961 činil objem oprav na bytovém fondu spravovaném národními výbory 649 mil. Kčs, tj. 0,99 % z hodnoty tohoto majetku, zvýšil se objem oprav provedených v roce 1966 již na 1596 mil. Kčs, což představuje 1,86 % hodnoty. K tomuto zlepšení přispěla orientace národních výborů na vyšší využití kapacit okresních stavebních podniků a v některých případech i pomoc ústředně řízených stavebních organizací. Významně přispělo i budování údržbářských čet při podnicích bytového hospodářství. Zatímco v roce 1961 byla v údržbářských četách podniků bytového hospodářství zaměstnáno 3879 pracovníků, zvýšil se jejich počet v roce 1966 na 13 900 pracovníků objem prací provedených těmito pracovníky vzrostl z 54,3 mil. Kčs v roce 1961 na 400 mil. Kčs v roce 1966, tedy více nežli sedminásobně. Činnost těchto čet je třeba dále zlepšovat lepším řízením jejich práce a zabezpečením vhodné skladby pracovníků podle potřeb.

Úsilí národních výborů a jejich podniků je nutno dále orientovat na odstraňování závažných nedostatků, které se projevují v předražování při účtování údržbářských prací a v opomíjení některých druhů naléhavých oprav.

Při využívání nových principů řízení projevila se v činnosti národních výborů důkladnější snaha o řešení hlavních problémů jednotlivých odvětví a ústup od řešení operativních otázek.

V odvětví dopravy věnovaly národní výbory pozornost hlavně zajištění předpokladů pro úspěšné uplatnění principů zdokonalené soustavy řízení. To umožnilo, že jak podniky ČSAD, tak i podniky Silnice hospodaří úspěšně v podmínkách hmotné zainteresovanosti a za rok 1966 překročily plánovaný hrubý důchod o 263 mil. Kčs.

Po úspěšném ověření nové soustavy řízení v podnicích městské hromadné dopravy, které provedly městské národní výbory v Bratislavě, Brně a Opavě, bylo možno rozšířit toto ověřování u všech 22 podniků městské hromadné dopravy.

V souvislosti se zaváděním nové soustavy řízení řešily národní výbory i problémy v oblasti cenové politiky, vyplývající z přestavby nákladního tarifu automobilové silniční dopravy od 1. 1. 1967. Úprava tarifů je v současné době středem pozornosti některých městských národních výborů v souvislosti s uplatňováním ekonomických podmínek v městské dopravě. V Ostravě vstupují dnem 1. července 1967 v platnost zvýšené tarify jízdného. Úpravy připravují také městské národní výbory v Brně a v Bratislavě. Další městské národní výbory zatím ceny jízdného neupravují zejména pro omezenou možnost zvýšit v krátké době kvalitu dopravních služeb.

Péče o silnice byla zaměřena hlavně na modernizaci nejdůležitějších silničních tahů. Soustředění prostředků na investice a generální opravy na vybranou silniční síť - nejvíce dopravně zatíženou - činí zhruba 70 % z celkového objemu prostředků určených na výstavbu silnic. Oblast silničního hospodářství zůstává nadále jedním ze základních problémů činnosti národních výborů. Zejména je nutné, aby národní výbory pečovaly o nejhospodárnější využití finančních prostředků a kapacit a zvláště kvalitu výstavby a údržby silniční sítě v souladu s usnesením vlády č. 35/66 o modernizaci a rekonstrukci hlavních tahů silniční sítě, které není dosud uspokojivě plněno. Je správný postup, podle něhož např. Národní výbor hl. m. Prahy i některé jiné národní výbory odmítají převzít a proplácet nekvalitně provedenou výstavbu nebo opravy komunikací a silnic. Vzhledem k trvajícím problémům v silničním hospodářství a údržbě se těmito otázkami bude vláda znovu zabývat.

Některá zásadní opatření byla provedena v oblasti vodního hospodářství řízeného národními výbory. Byla provedena delimitace správy a provozu vodních toků, objektů na nich a rozvojových činností podle povodí do ústředního řízení a v souvislosti s touto delimitací byly nově uspořádány i organizace spravující vodovody a kanalizace v působnosti národních výborů.

Ve vodohospodářských organizacích řízených národními výbory byla uplatněna v druhém pololetí 1966 a dále od začátku roku 1967 nová organizační forma. Vodohospodářské organizace přešly na formu příspěvkových organizací a současně je u 20 organizací, u nichž byly vhodné ekonomické podmínky, experimentálně ověřována v tomto roce forma organizace hospodářské.

K zajištění rychlejšího proporcionálního rozvoje vodního hospodářství, zejména také v oblasti místních potřeb, se uvažuje o možnosti zřídit Státní fond vodního hospodářství, z něhož by byly poskytovány dotace a půjčky, zejména také na investiční výstavbu čistíren odpadních vod v hospodářství řízeném národními výbory.

V rámci zásadních opatření na tomto úseku se připravuje ve spolupráci s národními výbory návrh nového zákona o vodním hospodářství.

Dobrých ekonomických výsledků dosáhly národní výbory i při zabezpečování úkolů na úseku obchodu. Podniky Restaurace a jídelny splnily v minulém roce maloobchodní obrat ve výši 8297,5 mil. Kčs. Ve srovnání s rokem 1965 bylo dosaženo přírůstku 261,6 mil. Kčs, což představuje zvýšení o 3,3 %. Roční plánovaný maloobchodní obrat byl překročen o 62,4 mil. Kčs, tj. o 0,8 %.

Podobně byl překročen o 10,7 % i plán obratu za služby a to v první řadě za ubytování. Překročení bylo ovlivněno ve značné míře zavedením směrných limitních maloobchodních cen za ubytování. Celkové zvýšení cen v ubytovacích zařízeních podniků Restaurace a jídelny činilo 8,1 mil. Kčs. Téměř polovinu toho dosáhly podniky v Praze.

Ve veřejném stravování využily podniky Restaurace a jídelny v průběhu minulého roku možnosti volné tvorby cen, zaměřené zejména na odstranění neúměrné konzumace piva v závodech vyšších cenových skupin a na rozšíření prodeje jídel vlastní výroby, zlepšení obsluhy a poskytování služeb. Prověrkami však je také zjišťováno, že podniky pověřené cenovým experimentem v některých případech zvyšují neoprávněně ceny jídel, a to i v provozovnách III. a IV. cenové skupiny.

Přes dosažené výsledky zůstává kvalita, kulturnost a hygiena služeb obchodu v řadě míst i nadále na nízké úrovni, což bude vyžadovat důsledné odstraňování nedostatků ze strany národních výborů i spotřebitelských rad. K odstraňování nedostatků v obchodě a ve veřejném stravování, zejména z hlediska ochrany zájmů spotřebitele, přispěje podřízení Státní obchodní inspekci i krajským národním výborům.

V podnicích Uhelné sklady došlo v roce 1966 k další konsolidaci zásobování a služeb. Celostátně bylo prodáno o 800 tis. tun uhelných paliv méně než v roce 1965, zásobování obyvatelstva probíhalo plynule a bez poruch při pokračujícím zlepšování jakostní struktury dodávek.

Na úseku školství byla zaměřena pozornost národních výborů zejména na řešení obtížné situace v rozvoji základních fondů. I když je na výstavbu škol a školských a kulturních zařízení vynakládána zhruba ročně 1 mld. Kčs, je dosud značný nedostatek učeben a trvá směnnost vyučování. Plán investiční výstavby byl ve školství řízeném národními výbory splněn v roce 1966 na 97,7 %, nedostatky se projevily v budování základních 9letých škol v některých krajích a zejména ve výstavbě mateřských škol. Na tomto úseku je důležité uplatňovat šířeji svépomocnou výstavbu a sdružování prostředků.

Zvláštní pozornost národních výborů zasluhuje i nadále péče o údržbu a opravy škol a školských a kulturních zařízení.

Některé problémy ve školství pomáhá řešit nová úprava platů učitelů I. a II. cyklu, mateřských škol a vychovatelů.

V současné době se národní výbory starají podle zásadních opatření přijatých vládou o účinnější řešení problémů týkajících se mládeže, zejména mládeže vyžadující zvláštní péče, o vytváření podmínek k zlepšení tělesné výchovy mládeže apod. Jako jeden z hlavních úkolů národních výborů vystupuje v poslední době do popředí péče o rozmísťování dorostu a absolventů škol s cílem zabránit rostoucím tendencím překračovat počty mladistvých začleňovaných přímo do pracovního procesu; tyto tendence vyvěrají ze snahy podniků získat po krátkém zaškolení levné pracovní síly.

Mezi úkoly, které bude v práci národních výborů třeba řešit, patří dále zlepšení řízení školství, zejména účinnosti školní inspekce a státního dozoru na výchovu učňů a úprava pracovního režimu škol v souvislosti se zavedením volných sobot.

Rostoucí podíl v práci národních výborů zaujímá v posledním období oblast kultury. V roce 1966 bylo zhruba v činnosti 13 352 zájmových kroužků se 143 000 členy, 32 223 souborů zájmové umělecké činnosti se 378 200 členy. Ve 12 667 lidových knihovnách si 1 812 000 čtenářů vypůjčilo 46 481 000 knih, ve 13 státních vědeckých knihovnách 150 321 čtenářů prostudovalo 4 658 840 knih. Celkem 175 památkových objektů navštívilo 4 339 500 návštěvníků, 278 museí a 92 památníků shlédlo 8 482 200 lidí, v 30 galeriích bylo na 2094 výstavách 3 012 000 návštěvníků, ve 12 zoologických zahradách bylo 2 762 000 návštěvníků, v 19 parcích kultury a oddechu 11 286 000 lidí a v divadlech řízených krajskými národními výbory bylo 9 197 000 návštěvníků.

Na tuto kulturní a uměleckou činnost vynaložily národní výbory v roce 1966 celkem 1 156 800 000 Kčs.

Rozvoj kultury je důležitou součástí naplňování společenskovýchovné funkce národních výborů, která se bezprostředně odráží v životě občanů. Je proto důležité, aby národní výbory i v dalším období ve své vlastní činnosti i při řízení kulturních organizací a zařízení věnovaly trvalou péči zvyšování úrovně výchovné práce.

Na úseku poskytování zdravotnických služeb dosahují národní výbory zlepšení především v ambulantní péči. Celkem přibylo v roce 1966 v ambulantní péči 400 lékařských míst, a to zejména v oborech interního lékařství, stomatologie, chirurgie, gynekologie a porodnictví a pediatrie. Zdravotnické služby na těchto úsecích zajišťovalo o 1598 pracovníků více, než v předchozím roce.

Zvýšená péče byla věnována i zajištění služeb poskytovaných v nemocnicích a v léčebných a vyšetřovacích složkách, kde se zvýšil počet lékařských míst o 185 a počet pracovníků o 4001 osob. V nemocnicích bylo dáno nově do provozu celkem 450 lůžek, z toho 120 na Slovensku.

Celkový pokrok v plnění investiční výstavby zdravotnických zařízení národních výborů znamenal, že v roce 1966 byl plán na tomto úseku (téměř 358 mil. Kčs) splněn na 100,7 %. Zaostává však nadále výstavba jeslí, kde se nedosáhlo plánovaného přírůstku míst. Výrazným rysem vývoje zdravotnictví je posílení preventivní léčebné péče, která se projevila v poklesu zejména infekčních chorob, a stálé zdokonalování celkové vybavenosti zdravotnických zařízení. Na druhé straně však trvalí některé problémy v organizaci a kvalitě práce zdravotnických zařízení a v pohotovosti jejich služeb. Národní výbory v nových podmínkách hospodaření zaměřují svoji pozornost na stálé zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva tím, že dbají na vytváření zlepšených hygienických podmínek v závodech společného stravování, ve výrobních podnicích, v obchodech, ve službách, na školách apod. Dále věnují zvýšenou pozornost zdravotní výchově občanů, zejména nové generace. Byly zavedeny úhrady za některé zdravotnické složky, které nejsou nezbytné, např. odstraňování kosmetických vad, příplatky na lékařské prohlídky prováděné v soukromém zájmu občanů apod., přičemž získané prostředky se použijí zejména na úhradu zvýšených nákladů spojených se zajišťováním příslušných výkonů, na doplnění vybavení zdravotnických zařízení a na odměňování pracovníků při pohotovostní službě.

Větší prostor pro rozvoj řady úseků řízených národními výbory, zejména však služeb, vytvářejí opatření, která jsou uskutečňována na úseku sociálního zabezpečení, zejména pokud jde o zaměstnávání důchodců.

Podle odhadů státního úřadu sociálního zabezpečení pracuje po část roku převážně v zemědělství, stavebnictví a v některých dalších odvětvích asi 170 000 důchodců. V trvalém pracovním poměru pracuje asi 50 000 důchodců.

Péče o zaměstnávání důchodců i celkový vzrůst jejich počtu klade větší nároky na rozsah i práci národních výborů. Např. jen v roce 1966 zpracovaly národní výbory 275 000 nových žádostí o starobní, invalidní, vdovské a sirotčí důchody. Více pozornosti musí věnovat odstraňování nedostatků v ústavech sociální péče, v lékařské péči o důchodce, v jejich stravování, v důchodovém řízení a při včasném a kvalitním vyřizování žádostí o nové důchody, jakož i při provádění doplňkové péče sociálního zabezpečení.

Národní výbory celkem úspěšně plnily úkoly uložené jim na úseku zemědělství. Významnou měrou se podílely na zabezpečování pracovních sil, dopravních prostředků a služeb zemědělským podnikům v průběhu roku, zejména v zajišťování špičkových prací v JZD a státních statcích s nedostatkem pracovních sil. Účinně se zapojily a pomáhaly v přípravě a zpracování plánů zemědělské výroby, uzavírání smluv o nákupu zemědělských výrobků apod. Kladně lze hodnotit i účast národních výborů při výkonu státní správy v oblasti ochrany zdraví zvířat a prevence na úseku zdravotní nezávadnosti a ochrany živočišných výrobků.

Další aktivní a úspěšná činnost národních výborů na úseku zemědělství vyžaduje více prohloubit vzájemnou spolupráci národních výborů a zemědělských orgánů.

Usnesení XIII. sjezdu KSČ orientuje pozornost národních výborů na úseku zemědělství zejména na otázky, které mají rozhodující význam pro jeho perspektivní rozvoj. Důležité úkoly budou národní výbory ve vztahu k zemědělství plnit na úseku ochrany a správného využití zemědělského půdního fondu, na úseku ochrany rostlin, veterinární péče, při výchově a získávání stálých, především odborných pracovníků pro zemědělské podniky a některé další úkoly, které nemohou zabezpečovat nově vytvářené hospodářské orgány - okresní zemědělská sdružení.

Národní výbory jen postupně posilují působnost místních a městských národních výborů v oblasti ekonomiky. Na úseku místního hospodářství byly v některých krajích převedeny provozovny místního průmyslu do přímého řízení městských a místních národních výborů. Jsou to zejména provozovny z oboru zámečnictví, truhlářství, obuvnictví, holičství, kadeřnictví, výjimečně i pekařské apod., které převážně uspokojují místní potřebu. Dosáhlo se tím také toho, že řada dřívějších provozoven, jejichž řízení bylo centralizováno do okresních podniků, se vrací k administrativně méně náročným formám řízení, např. převedením na podílovou mzdu apod.

Městské národní výbory a větší místní národní výbory kromě toho, že usilují o převod některých provozoven z řízení okresních národních výborů do vlastní správy, postupně přistupují k zřizování nových, zejména opravárenských provozoven, čímž skutečně rozšiřují síť služeb.

Dobře se rozvíjí uspokojování potřeb obyvatel ve službách zapojováním pracovníků v tzv. druhém pracovním poměru a povolením jednotlivcům poskytovat služby.

Některé okresní národní výbory přistoupily též k rozdělení podniků komunálních služeb na velké městské národní výbory a tam, kde není tento postup účelný, ponechávají obstarávání komunálních služeb v řízení okresních národních výborů nebo některého většího městského národního výboru.

Na úseku místního stavebnictví zřizují mnohé místní a městské národní výbory vlastní organizace, a to nejenom k rozšíření kapacit pro opravy, ale i k výrobě stavebních hmot.

Přestože jsou potíže ve strojním vybavení, obnovují a zřizují nové provozovny cihlářské výroby, cementářské zboží a otevírají kamenolomy a těžebny štěrkopísku. Nejvíc nových cihlářských provozoven bylo zřízeno v Jihomoravském kraji (18), v Západoslovenském (12) a Západočeském (10). Předpokládá se, že v tomto roce se vyrobí v cihelnách místních a městských národních výborů více než 50 miliónů cihelných jednotek. Kromě toho byly zřízeny nové městské stavební podniky, například v Českých Budějovicích, ve Frýdku-Místku, Spišské Nové Vsi, a stavební dvory v Nitre, Levoči, Gelnici a jinde. Nově zřízené stavební kapacity zaměřují městské národní výbory nejen na péči o bytový fond, ale také na opravy a údržbu škol, zdravotnických zařízení, na údržbu komunikací, veřejných prostranství a v některých případech i na individuální bytovou výstavbu.

Pokud jde o vodovody a kanalizace, zvolily národní výbory většinou dosavadní způsob řízení prostřednictvím okresních vodohospodářských organizací; ke způsobu řešení vodovodů a kanalizací se národní výbory znovu vrátí po vyhodnocení experimentů převádění těchto organizací na chozrasčotní princip hospodaření.

Rovněž podniky Restaurací a jídelen zůstávají převážně v působnosti okresních národních výborů. Zatím jen některé okresní národní výbory, např. Prachatice, se rozhodly převést restaurace ve městech do přímého řízení městských národních výborů s tím, že pro ně vyčlenily i příslušný počet pracovníků z okresního podniku Restaurace a jídelny. V ostatních obcích okresu je řídí méně náročnými formami, např. podíly na tržbách apod.

Na úseku školství jsou již ve správě místních a městských národních výborů věcné výdaje a údržba dětských útulků, školních jídelen, mateřských škol, základních devítiletých škol a některých dalších školských zařízení. Pokud jde o pracovněprávní a mzdové věci pracovníků těchto zařízení rozhodují MNV o přijetí nebo propuštění správních zaměstnanců, ale agendy s tím spojené zajišťuje v zájmu odbornosti a racionalizace správy okresní národní výbor, stejně jako pomůcky a modernizaci výuky na školách. Ve větších městech zajišťuje i tyto úkoly městský národní výbor.

K zřizování organizací komplexního městského hospodářství přistupují místní i městské národní výbory jen ojediněle; tento záměr je převážně ve stadiu příprav. Doposud byly vytvořeny organizace komplexního městského hospodářství ve Frýdlantu n. O. v okrese Frýdek-Místek, v Nitre, v Medzeve, okres Košice a v dalších městech. Jednou z příčin jejich pomalého vytváření je obtížné rozhodnutí o režimu hospodaření, neboť do podniku komplexního městského hospodářství jsou zařazovány hospodářské, rozpočtové a jiné činnosti.

Dosavadní poznatky získané z uplatňování posílení působnosti městských a místních národních výborů na úseku ekonomiky ukazují na potřebu dalšího prohloubení již přijatých opatření na národních výborech v souvislosti s celkovou realizací principů nového zákona o národních výborech. Na některých úsecích se na podporu realizace řeší dílčí otázky organizační, ekonomické a metodické, které brání rychlejšímu postupu.

Uplatňování sjezdové rezoluce v oblasti prohlubování masově politické a kulturně výchovné činnosti národních výborů se projevilo zejména v soutěži národních výborů na počest XIII. sjezdu strany, v níž se dosáhlo podstatně lepších výsledků než v předchozích létech.

Soutěže se zúčastnilo 9719 měst a obcí. Jejich závazky byly zaměřeny správně na další zlepšování životního prostředí, rozvoj služeb a jejich zkvalitnění, širší využívání místních zdrojů a zvyšování příjmů národních výborů, na obohacení kulturní, společenské a tělovýchovné činnosti aj. V akci "z" bylo dosaženo, dík soutěži, nejlepších výsledků za celou dobu jejího trvání. Hodnota brigádnických prací dosáhla výše 31/4 miliardy Kčs a občané odpracovali zdarma 278 miliónů hodin. Bylo odevzdáno do užívání např. 29 školních jídelen, 16 jeslí, 66 mateřských škol, 45 školních dílen, 8 družin mládeže, 31 tělocvičen, 500 kulturních a osvětových zařízení, 389 sportovních zařízení, 76 koupališť, 251 vodních nádrží, 400 dětských hřišť, 21 zdravotních středisek, 1000 autobusových čekáren, 114 budou MNV, 21 sběren surovin, 166 požárních zbrojnic, 400 km vodovodů a kanalizací, upraveno mnoho kilometrů místních komunikací apod.

Vláda ocenila přínos soutěže a odměnila nejlepší obec z každého kraje. Rady KNV a ONV předaly čestná uznání a odměny dalším obcím.

V letošním roce je soutěž národních výborů organizována na počest 50. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Do této soutěže je přihlášeno již více než 9500 obcí, v řadě dalších obcí se závazky zpřesňují v souvislosti s projednáváním rozpočtu na r. 1967. Závazky dosud uzavřené představují vytvoření hodnoty přes 2 miliardy Kčs a přes 100 mil. brigádnických hodin.

V prvním čtvrtletí bylo v akci "Z" provedeno prací za 335,5 mil. Kčs při nákladech 74,9 mil. Kčs a občané odpracovali 27,8 miliónů hodin.

Zlepšila a prohloubila se spolupráce národních výborů, závodů a společenských organizací při organizování a provádění veřejně prospěšných akcí i v péči o zdravější a kulturnější životní prostředí, jen v menším měřítku se však dosud zaměřila na oblast společenského kulturně výchovného působení v místě bydliště, zejména na výchovnou práci mezi mládeží.

V širokém rozvoji různých forem společenského života, v jeho účelné organizaci a cílevědomé spolupráci národních výborů s ostatními orgány a organizacemi, jsou dosud značné možnosti přispívat k naplňování různých zájmů pracujících ve volném čase a k prohlubování socialistického životního stylu.

Posílení úlohy národních výborů v oblasti socialistické zákonnosti je zaměřováno v souladu s rezolucí XIII. sjezdu, na účinný boj proti negativním protispolečenským jevům, předcházení kriminalitě a zvýšení úrovně práce ve státní správě. Posílení této úlohy národních výborů zakotvuje také řada ustanovení návrhu nového zákona o národních výborech.

Otázky boje s protispolečenskou činností jsou více než dříve v popředí zájmu národních výborů a dostávají se na pořad jednání rad a plenárních zasedání. Postavení národních výborů umožňuje koordinovat působení vlastních orgánů s činností orgánů působících v trestním řízení i dobrovolných společenských organizací na tomto úseku. Tak se prohloubil např. diferencovaný přístup národních výborů zejména k řešení otázek veřejného pořádku ve velkých městech, v rekreačních oblastech, v místech většího turistického ruchu a při zajišťování pořádku při veřejných sportovních, kulturních a zábavních podnicích.

V rámci preventivní i represivní činnosti projednaly orgány národních výborů v průběhu r. 1966 celkem 167 500 případů drobné protispolečenské činnosti, z toho 54 % přestupků a provinění protisocialistickému soužití. Vedle případů projednaných před orgány národních výborů, byly předmětem větší pozornosti národních výborů i drobné přestupky řešené v blokovém řízení.

Národní výbory začaly také uplatňovat svou novou kontrolní funkci v ústavech nápravné výchovy a prohloubily i péči o osoby propuštěné z výkonu trestu; součinnost příslušných orgánů přispěla k řešení konkrétních problémů v některých ústavech a umožnila analyzovat nedostatky práce orgánů národních výborů a jiných státních, hospodářských a společenských orgánů a organizací na tomto úseku. Konkrétní opatření jsou v současné době rozpracovávána na úseku boje s kriminalitou mládeže.

Vážným problémem je stále otázka ochrany socialistického i osobního vlastnictví před rozkrádáním, poškozováním a požáry. Nedostatky jsou dosud i pokud jde o ochranu majetku v socialistickém vlastnictví, spravovaného samotnými národními výbory.

Při výkonu státní správy na jednotlivých úsecích dochází ještě k řadě nedostatků spočívajících převážně v nedodržování procesních náležitostí při řešení konkrétních případů, což mnohdy vede k vadným rozhodnutím. V tomto směru dochází ze strany národních výborů k porušování socialistické zákonnosti nejčastěji ve věcech bytových a stavebních. Malá přehlednost předpisů a jejich nedostatečná znalost ze strany pracovníků a výkonných orgánů zejména místních a městských národních výborů je jednou z vážných příčin kritizovaných nedostatků ve výkonu státní správy. Ke zlepšení činnosti národních výborů v této oblasti přispěje zákon o správním řízení, jehož návrh se současně předkládá Národnímu shromáždění.

Národní výbory věnují stížnostem pracujících stále větší pozornost a provádí pravidelně jejich rozbory. I když počet stížností podaných národním výborům v uplynulém roce poklesl, ukazují rozbory na to, že je třeba usilovat nejen o věcné řešení různých problémů v jednotlivých úsecích hospodářství národních výborů, ale zejména odstraňovat ty důvody stížností, které vyplývají z nesprávných rozhodnutí výkonných orgánů.

Nejvíce stížností na rozhodování národních výborů podali v uplynulém roce občané ve věcech bytových (21,2 % všech stížností), dále na služby a jejich kvalitu (10,9 %), na opatření na úseku sociálního zabezpečení (7,1 %). Přitom se však současně projevilo proti předchozímu roku snížení počtu stížností tohoto zaměření. Naopak došlo k růstu stížností na rozkrádání a nehospodárnost, na rozhodnutí v otázkách pracovně právních, daňových a jiných finančních záležitostech.

Opatření ke zvýšení působnosti a účinnosti práce národních výborů aktivizovala i orgány národních výborů, zejména pléna, rady a komise. V krajích, okresech, městech a ve většině obcí národní výbory přijaly na plenárních zasedáních i veřejných schůzích konkrétní opatření k účinnější práci s občany, společenskými a hospodářskými organizacemi při řešení místních záležitostí. Také poslanci národních výborů se více zúčastňují přípravy plenárních zasedání, schůzí národních výborů nižších stupňů, jednání občanských výborů a účinněji spolupracují se společenskými organizacemi. Častěji seznamují občany s úkoly národních výborů v nových podmínkách, radí se s nimi a získávají je pro jejich plnění.

V porovnání s rokem 1965 se v roce 1966 zvýšil počet aktivistů komisí národních výborů o 2907, největší bylo toto zvýšení u komisí místních a okresních národních výborů. Většina funkcionářů národních výborů přitom správně pochopila, že posilování ekonomické a finanční samostatnosti národních výborů je také cestou k tomu, aby se rozvíjela masově politická práce národních výborů a účast lidí na práci národních výborů. Z hlediska nových úkolů přistoupily také národní výbory v některých krajích k zhodnocení své činnosti, zaměřené zejména na činnost poslanců.

K zlepšení účinnosti jejich práce přispívá i školení, které k rozsáhlé problematice své práce v nových podmínkách organizují národní výbory pro své poslance a pracovníky za účinné pomoci ústředních orgánů Vedoucí funkcionáři krajských a okresních národních výborů uvítali také týdenní seminární školení, které pro ně uspořádala vláda v květnu letošního roku. Seminář byl zaměřen na otázky související s plněním usnesení XIII. sjezdu KSČ, k otázkám realizace zdokonalené soustavy plánovitého řízení k objasnění zásad návrhů zákonů o národních výborech a o správním řízení. Pozornost byla věnována i teoretickým otázkám vědeckotechnické revoluce, řízení společnosti, obecné teorii správy a vědecké organizaci práce státní správy.

Pozornost národních výborů je zaměřena i na zvyšování kvalifikace pracovníků jejich odborů. Určité výsledky se projevují v tom, že několik tisíc pracovníků si v posledních letech doplnilo svou kvalifikaci a v současné době jich velký počet studuje na vysokých a středních školách. Přes tuto péči se však nedaří zvyšovat kvalifikaci v žádoucím rozsahu. U krajských národních výborů splňuje požadavek vysokoškolského a středoškolského vzdělání 49 % pracovníků, u okresních národních výborů jen 34 %. Jednou z příčin je poměrně značná fluktuace kvalifikovaných pracovníků, kteří odcházejí z národních výborů hlavně z platových důvodů.

Nově vytvářené podmínky pro zvýšení samostatnosti a odpovědnosti národních výborů kladou stále vyšší požadavky na lepší vyzbrojení jejich poslanců a funkcionářů novými politickými a odbornými poznatky. Proto se připravuje řešení i těchto otázek a současně také návrh systému školení funkcionářů a pracovníků národních výborů.

Zpráva, kterou vláda předkládá Národnímu shromáždění v souvislosti se schválením návrhu zákona o národních výborech, charakterizuje současný stav realizace dokumentů strany a vlády v oblasti národních výborů. Současně ukazuje nejdůležitější výsledky činnosti centrálních orgánů i národních výborů při postupném zavádění přijatých opatření do života. Jde zejména o usnesení vlády č. 106/66, jehož úspěšnou realizací se naplňuje linie vytýčená XIII. sjezdem KSČ a jeho rezolucí o postavení a úkolech národních výborů v rozvoji socialistické společnosti. Opatření prováděná vládou a centrálními orgány založila tak počátek postupného procesu ke zvýšení pravomoci a odpovědnosti národních výborů, jehož těžiště se přesunuje do krajů, okresů a míst. Půjde o to, aby na jedné straně dosud přijatá opatření se stala nedílnou součástí uskutečňování realizace zdokonalené soustavy plánovitého řízení v ekonomice národních výborů, na druhé straně pak aby získávání zkušeností se projevilo v kvalitě práce národních výborů a všestranném rozvoji demokratických principů v jejich práci. To si vyžádá citlivě reagovat na to, jak bude praxe prověřovat přijaté záměry a včas a pružně provádět potřebné úpravy, kde to bude nutné k prospěchu splnění celkové linie vytýčené XIII. sjezdem. V tomto směru bude vláda a ústřední orgány nadále pracovat na řešení těchto otázek v těsné součinnosti s národními výbory.

V souladu se závěry, které přijal ústřední výbor KSČ v březnu letošního roku při svém jednání o plnění stranických usnesení o postavení a úkolech národních výborů v socialistické společnosti, orientuje vláda svůj další program práce tak, že se v nejbližším období soustředí zejména na dokončení prací na dlouhodobé koncepci ekonomických vztahů mezi národními výbory jednotlivých stupňů; dále na stanovení dlouhodobých souhrnných finančních vztahů rozpočtů národních výborů ke státnímu rozpočtu; na řešení věcných problémů a obtíží v současném stavu materiálně technické základny hospodářství řízeného národními výbory; na zvýšení účasti okresních a městských národních výborů při sestavování výhledových plánů oborově řízených podniků; na stanovení povinných příspěvků investorů na vyvolané a doplňkové investice; na další zjednodušení předpisů a snížení jejich počtu.

V návaznosti na nový zákon o národních výborech vláda a její orgány budou zabezpečovat:

- dokončení prací na návrhu vzorového statutu městských národních výborů;

- přípravu zásad činnosti národních výborů jednotlivých stupňů;

- vydání vládního nařízení o zřizování odborů národních výborů;

- úpravu způsobu odměňování a poskytování náhrad poslancům národních výborů spolu s návrhem odpovídající platové úpravy pro funkcionáře a pracovníky národních výborů;

- dořešení vztahů národních výborů a orgánů veřejné bezpečnosti při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku;

- zabezpečení zpracování systému školení funkcionářů a pracovníků národních výborů a zvyšování jejich kvalifikace.

V rámci opatření ke zvýšení účinnosti kontroly a k racionalizaci celkového kontrolního systému, která znamenají posílení společenské úlohy národních výborů, vláda přijme opatření k upevnění cenové kontroly,

- zajistí vydání vládního nařízení k provádění kontrolní působnosti národních výborů na úseku státních financí a novelizaci pravidel o provádění revizní činnosti;

- bude působit k dokončení výstavby komisí lidové kontroly a k výstavbě odboru státních financí krajských a okresních národních výborů.

Národní výbory budou nadále soustřeďovat své úsilí na důslednou realizaci usnesení XIII. sjezdu KSČ a opatření Národního shromáždění a vlády; přitom zejména budou dbát

- na důsledné uplatňování státně mocenské funkce při ochraně zájmů občanů a celé společnosti, na vyžadování kvality prací a služeb u všech dodavatelských organizací, na důsledné provádění kontroly přejímáni prací a dodávek, zejména při výstavbě a údržbě bytů, veřejných zařízení, komunikací apod.; na využívání všech forem ekonomických postihů;

- na soustavné prohlubování péče o životní prostředí, zlepšování vzhledu měst a životních podmínek; k tomu účelu využívat všech forem uplatňování politicko organizátorské funkce, využívat účelně místní zdroje, organizovat spolupráci s podniky, družstvy a organizacemi a sdružovat s nimi síly a prostředky k provádění společných akcí;

- na zajišťování všestranných podmínek pro realizaci opatření k posílení ekonomiky národních výborů nižších stupňů v tom směru, aby všechna nová opatření napomáhala k plnění základního poslání národních výborů komplexně zabezpečovat život a potřeby obyvatel v jejich územním obvodu a jejich účast na řízení státu;

- na prohlubování nové soustavy ekonomického řízení svého hospodářství, což vyžaduje oprostit se při řízení podniků od navyklých forem administrativního řízení a zaměřit se na pružné využívání ekonomických nástrojů;

- na přípravu obyvatel k obraně a bezpečnosti vlasti;

- na další rozvoj kulturně výchovné činnosti a rozvoj spolupráce se společenskými a zájmovými organizacemi, zvláště s ROH, ČSM a Svazem československých žen;

- na cílevědomou péči o soustavnou politickou a odbornou výchovu všech svých poslanců a pracovníků tak, aby mohli s plnou politickou odpovědností a potřebnou odbornou znalostí vykonávat svěřenou funkci;

- na organizování široké účasti občanů na zabezpečování svých hospodářských a kulturně výchovných úkolů.

V souvislosti s přípravou voleb do Národního shromáždění, Slovenské národní rady a do národních výborů, vyhodnotí činnost svých orgánů a poslanců za uplynulé volební období a připraví návrh plánu úkolů a činnosti v příštím volebním období.

Včasné a důsledné splnění těchto nejbližších úkolů centrálními orgány i národními výbory je nezbytnou podmínkou pro úspěšné uvádění nového zákona o národních výborech do praxe a pro přípravu voleb do národních výborů.





Stručný přehled

o plnění úkolů stanovených vládním usnesením č. 106/1966 k provedení výsledků celostátní konference národních výborů


KomuBod
ulo-vl.Úkol Provedení
ženousn.
Vláda1/1Ustavit pracovní skupinu Ustavena vl. usn. č. 154/1966,
k přípravě zákona o a v současné době návrh
národních výborech zákona projednávají orgány
Národního shromáždění.
Návrhy projednány postupně
Připravit:
vládou a využity při přípravě
Vláda1/2a- zásady řízení národních zákona o národních výborech
výborů vládou a na něj navazujících
b- úpravu postavení a prováděcích předpisů a
úkolů SNR k národním opatření.
Výborům na Slovensku
c- vztahy ústředních orgánů
k národním výborům
d- postavení ministerstva
vnitra při koordinaci
vnitřní správy státu
Vláda3Připravit návrh zákona o Návrh připraven a projednán
správním řízení ve vládě 31. 5. 1996; v
současné době předložen
plénu Národního
shromáždění.
Vláda4Zrušit předpisy, které jsou Provedeno řadou opatření
v rozporu s koncepcí vlády i zákonným opatřením
zvýšené pravomoci předsednictva Národního
národních výborů shromáždění; zatím zrušeno
cca 1200 předpisů, další
předpisy se dále prověřují.
Vláda5Připravit vzorový statut Návrh připraven za přímé
městských národních účasti funkcionářů MěstNV,
výborů dále se projednává tak,aby
ve II. Pololetí 1967 jej mohly
projednat vláda a orgány
Národního shromáždění.
MStII/1Projednat s KNV rozpory Uskutečněna řada jednání na
MTPv dodávkách materiálu úrovni ministrů i předsedy
MCHPpotřebných pro vlády, vláda usn. č. 367/1966
MSPhospodářství národních řešila a postupně se zajišťuje
výborů zejména v souvislosti s
bytovou výstavbou.
SPKII/2aPřezkoumat rozsah VI. Usn. č. 343/1966 o
hospodářství řízeného působnosti MěstNV a MNV v
národními výbory oblasti ekonomiky, které se
jednotlivých stupňů postupně realizují národními
výbory; koncem roku 1967
bude zhodnocen celkový
stav vládou a uvážena
nutnost dalších opatření.
bVypracovat metodické Vypracované návrhy se
předpisy pro účast ONV projednávají a zpřesňují v
a MěstNV na sestavování návaznosti na postup prací
výhledových plánu oborově na dlouhodobém plánu.
a krajsky řízených podniků
cExperimentálně ověřit Ověřeno v kraji
použití ekonomických Středočeském.
nástrojů k zajištění
oblastních proporcí
dUpravit používání Upraveno vl. usn. č.
ekonomických nástrojů 100/1966 o plánovitém
k zajištění oblastní řízení, podle něhož jsou
proporcionality poskytovány 15% dotace
na nové investice a
dlouhodobé slevy z
odvodů.
eUpravit řešení likvidace Upraveno vl. usn. č.
neefektivních provozoven 459/1966, které zajišťují
projednání likvidací také s
národními výbory.
fVypracovat návrh na VI. nař. č. 100/1966 o
převedení pravomoci sil plánovitém řízení bylo od
podniků na okresní národní stanovení limitů vůbec
výbory upuštěno.
gVypracovat návrh na VI.nař. č. 100/1966 o
zavedení ekonomických plánovitém řízení
vztahů MNV MěstNV k stanoveny podíly
oborově řízeným organizacím národních výborů na
hrubém důchodu a zisku
oborově řízených
organizací.
hProvést propočty očekávaných Předběžné propočty
zdrojů a potřeb národních provedeny ve starých
výborů s ohledem na realizaci cenách. Přesný propočet
opatření k rozšíření příjmové v nových cenách projedná
základny národních výborů vláda v červnu 1967 v
souvislosti se stanovením
dlouhodobého souhrnného
finančního vztahu
rozpočtů NV ke státním
rozpočtu.
chNa základě provedených Souhrnný finanční vztah
propočtů zajistit, aby při pro národní výbory všech
rozpisu 4. Pětiletky byli stupňů projedná vláda v
stanoveny dotace pro rozpočty červnu 1967, a to na 3
MěstNV a MNV na delší období roky jako oboustranně závazný
iRozpracovat zásady pro Obecný rámec pro
dlouhodobou koncepci dlouhodobé ekonomické
ekonomických vztahů mezi vztahy je stanoven vl.
jednotlivými stupni národních nař. č. 100/1966 o
výborů, jejich stabilizaci a plánovitém řízení,
objektivizaci s cílem omezit návrhem nového zákona
zasahování vyšších stupňů o národních výborech i
řízení do vlastní pravomoci novou metodikou
plánování a financování
národních výborů.
kVypracovat návrh úpravy Stanovené zásady
metodiky plánování a promítnuty do
financování, uplatnit u MěstNV metodických pokynů pro
a MNV ekonomické nástroje plán a rozpočet na rok
řízení, určit jen základní náplň 1967 (Sb. instr. pro
a formu rozpočtů, které si budou sestavovat pro své potřeby národní výbory č. 12/66) i do návrhu metodiky na rok 1968
lKontrolovat, aby závazné Zajištěno vl. nař. č. 100/1966
úkoly o plánovitém řízení a
a limity stanovené vládou metodikou na rok 1967
nebyly vydanou ve Sb. instr. pro
rozšiřovány a byl omezován nár. výbory č. 12/1966.
rozsah orientačních ukazatelů
mVypracovat návrh na Pravomoc národních
zjednodušení režimu výborů, zejména MěstNV
investování podle a MNV, byla rozšířena
stanovených zásad řadou opatření, obecně
vl. nař. č. 100/1968 o
plánovitém řízení, pro
MěstNV a MNV zejména
vl. usn. č. 343/1966,
jímž vláda stanovila
zásady posílení MěstNV
a MNV v oblasti
ekonomiky. MNV a
MěstNV mohou
samostatně rozhodovat
o investicích od mil.,
přip. do 10 mil. Kč.
Uplatnění této pravomoci
je závislé mj. na postupu
snižování rozestavěnosti.
nVypracovat opatření Zabezpečeno ve vl. nař .
zabezpečující uplatnění č. 100/1966 o plánovitém
pravomoci národních výborů (§ 40 odst. 1 písm. d).
vydávat rozhodnutí o rozsahu Prováděcí směrnice,
vyvolaných investic a jimiž bude stanoveno, v
příspěvků kterých místech a v
na doplňkové investice jakých případech bude
tato pravomoc uplatněná,
se projednávají a budou
předloženy ke schválení
vládě.
oPředložit návrh novelizace vl. Řešení zahrnuto do
nař. č. 18/1956 o odstranění do obecné právní úpravy
a vypořádaní škod a vypořádání škod
způsobených působených socialistickými
báňskou a jinou činností organizacemi (vl. nař. č.
46/1967).

pZpracovat soubor Průzkum ukázal, že není
ekonomických opatření dosud využíváno ani
zaměřených na zvyšování dříve stanovených
přitažlivosti střediskových opatření; nová opatření
obcí: budou stanovena až po
ověření širších
souvislostí, zejména v
návaznosti na nový
systém státních
příspěvků na bytovou a
občanskou výstavbu a s
ohledem na vyjasnění
reálného perspektivního
vývoje těchto obcí;
realizace bude spojena s
komplexní novelizací
platných předpisů.
rNelimitovat počty pracovníků Tyto závazné ukazatele
pro místní stavebnictví, nová metodika pro rok
1967 již zrušila (Sb.
instr. pro národní výbory
č. 12/1966).
sOmezit direktivní účelovost Provedeno novou
v plánech a rozpočtech a metodikou pro rok 1967
zrušit zábrany pro přesuny (Sb. instr. pro národní
prostředků: výroby č. 12/1966) na
podkladě vl. usnesení
č. 588/1965; které
zrušilo účelovost s
výjimkou regresních
náhrad.
tVydat zásady pro případné Umožněno vyhl. SKFCM
překračování limitu mzdových č. 101/1966 (§ 11 a 10) a
fondů organizací s omezeným odměňování práce v
působením hmotné nové soustavě.
zainteresovanosti:
uVypracovat návrh Rozšířeny možnosti
zainteresovanosti na národních výborů, které
snižování mohou místo 1/4 % úhrnu
aparátu a umožnit operativní mzdových fondů dávat na
řízení mzdové politiky: odměny až 5 %. Kromě
toho vytvářejí národní
výbory také pobídkové
fondy. Vláda zkoumá
možnosti zásadního
řešení úpravy platových
poměrů na národních
výborech.
MFII/3aUrčit formy a způsob Sdružování se rozvíjí na
sdružování prostředků podkladě obecně platných
národních výborů, podniků, předpisů (vl. nař. č.
organizací, JZD, popřípadě 100/1966 o plánovitém
společenských organizací: řízení, vyhl. č. 102/1966
a investicích, vyhl. č.
104/1966 o
majetkoprávních
otázkách, i mezi podniky
navzájem podle vl. usn. č.
393/1966).Souhrnnou
metodickou pomůcku
připravuje ministerstvo
financí.
bVypracovat návrh využití Využití dotací je zakotveno
ekonomických nástrojů (slev obecně ve vl. nař. č.
daně, popřípadě dotací) pro 100/1966 o plánovitém
zajištění služeb a místní řízení. Také národní
výroby, které jsou nutné ve výbory mohou poskytovat
veřejném zájmu dotace, a to i družstvům na
podkladě dodatku k
metodickým pokynům pro
rok 1967 (vydáno MF č. j.
122/2066/67); v praxi však
národní výbory tyto
možnosti dosud nepoužívají.
cZabezpečit v návrhu zákona Zabezpečeno zákonem č.
zemědělské dani 12/1966 a vyhl. MF č.
zainteresovanost MNV a j. 114/1966. Celá
MěstNV na výsledcích zemědělská daň je příjmem
hospodaření JZD i státních místních a městských
statků národních výborů, přičemž
výnos tzv. pohyblivě složky
daně (daně z důchodů) je
příjmem fondů rezerv a
rozvoje národních výborů.
dUmožnit MěstNV a MNV Umožněno novou vyhláškou
zavádět další místní poplatky o místních poplatcích (č.
i úplaty za speciální služby. 67/1966), zejména pokud jde
o užívání veřejných
prostranství, poplatky ze
vstupného a z přechodného
ubytování; výnos jde do fondů rezerv a rozvoje.
ePřezkoumat dosavadní výši Provedeno vyhl. č. 26/1967,
a možnosti zavedení dalších od správních poplatků nejsou
správních poplatků již osvobozeny hospodářské
organizace. Také občané
platí správní poplatky za
úkony, které jsou v jejich
osobním zájmu.
fUpravit způsob a formy Upraveno pokynem MF
zainteresovanosti národních (Zprávy MF č. 4/1966 č. j.
výborů na výsledcích kontrol 122/26202/66). Polovina
správného odvodu daní tzv. doměrků a celý výnos
penále jsou příjmem fondů
rezerv a rozvoje.
gZajistit, aby přímým MěstNV, Zajištěno metodickými
ev. MNV se stala daň z obratu pokyny na rok 1967
jimi řízených organizací (Sb. instr. pro národní
výbory č. 12/1966 čl. 81
odst. 2).
hUpravit způsob odvodu pokut Upraveno pokynem MF č.
tak, aby byly příjmem j. 122/24555/66
národních výborů (uveřejněným ve Zprávách
MF č. 1/66; pokuty jsou
příjmem fondů rezerv a
rozvoje.
MFII/3chsledovat ověřování zásad Experimenty vyhodnoceny
zainteresovanosti ve vládou (vl. usn. 429/66) a
společenské spotřebě, zavedeny tzv. pobídkové
zejména v rozpočtových fondy v rozpočtových
organizacích a předložit organizacích (vyhl.
vládě zprávu ministerstva financí a
Ústřední rady odborů č.
2/1967, k níž byl vydán
podrobnější výklad
ministerstvem financí pod
č. j. 122/10379/67).
iVypracovat návrh, který Ve vl. nař. 100/6 o plánov.
umožní neprovádět finanční řízení je již zakotveno, že
vypořádání rozpočtů národní výbory provádějí
národních výborů s rozpočty finanční vypořádání ve
vyššího stupně vlastní pravomoci; za r.
1966 bylo částečné
vypořádání KNV s ústředním
rozpočtem provedeno.
Důsledky hospodaření za r.
1967 bude však již každý
národní výbor řešit naprosto
.samostatně
jVypracovat návrh na snížení Zvoleno účelnější řešení
procenta úroků ze zásob v zakotvené ve vl. nař. 100/66,
opravářských činnostech a to osvobodit podniky od
odvodů ze zásob (pro
komunální služby zakotveno
v § 70 odst. 3 vl. nař. 100/
66, pro servisní činnost
Kovo-Praha a Bratislava v
čl. IV. odst. 6 přil. 3 tohoto
předpisu).
kVydat nové směrnice pro Směrnice vydány v č. 8 sb.
drobné provozovny instr. pro národní výbory z r.
národních výborů 1966; umožňují mj., že se
umožňujících rozšíření výplata mezd pracovníků
jejich činnosti provozoven neváže na tržby
od obyvatel; neplatí se daň
z obratu, umožňuje se
zásobování i v maloobchodě,
umožněna volná tvorba cen
i lepší odměňování atd.
SKFCMII/4aZhodnotit provádění vyhlášky Na podkladě prověrky této
SKFCM č. 8/1966 o tvorbě vyhlášky byla rozšířena již v
cen r. 1966 pravomoc národních
výborů v zařazování prací a
služeb do kategorií cen.
Nová vyhláška o cenách
(vyhl. Státní komise pro
finance, ceny a mzdy č. 47/
1967) dále rozšiřuje
pravomoc národních výborů.
Vláda rozhodla usnesením
č. 113/67 posílit cenovou
kontrolu prováděnou
národními výbory; aparát
KNV byl posílen o 32
pracovníků. V nejbližší době
projedná vláda opatření k
zajištění účinného postihu
cenových spekulací.
bProjednat návrhy na širší Projednáno Státní komisí pro
uplatnění volných a směrných finance, ceny a mzdy 13. 6.
limitních cen v dalších 1966: v místním
oborech řízených hospodářství i ve výrobních
národními výbory družstvech byl otevřen
široký prostor pro pružnou
cenovou politiku, který však
nebylo možno dosud
dostatečně využít (v místním
hospodářství je umožněna
zhruba ze 2/3 volná tvorba
cen.
cProjednat řešení, jímž bude Řešení částečně umožněno
umožněno úměrné v rámci dosavadních
odměňování pracovníků předpisů. Zásadní řešení je
odborů výstavby (stavebních závislé na možnostech
úřadů) úpravy celého systému
odměňování na národních
výborech.
dPřezkoumat nomenklaturu Nomenklatura se radikálně
předepsaného vzdělání zjednodušila a umožnilo se
pracovníků aparátu národních používat širšího platového
výborů rozpětí (usn. Státní komise
pro finance,ceny a mzdy z
16. 1. 1967 sdělené
národním výborům
ministerstva vnitra 8. 2.
1967).
eNově upravit poskytování Řešeno vyhláškou Státní
mimořádných odměn komise pro finance, ceny a
pracovníkům národních mzdy č. 78/1966: umožněno
výborů použít všech úspor
a rozpočtových organizací mzdových fondů. Dále bylo
umožněno i odměňování z
fondů rezerv a rozvoje.
SKTII/5aPrověřit platné předpisy o Předpisy byly nejen
ochraně životního a prověřeny, ale vydány nové
pracovního prostředí. právní úpravy k ochraně
čistoty ovzduší, čistoty vod.
Vláda řeší i ochranu
pracovního prostředí a
dozoru nad bezpečností
práce (vl. usn. 468 z 21. 12.
1966).
bNavrhnout řešení požadavků Řešení bylo spojeno s
národních výborů na úpravou velkoobchodních
odstranění rozporů mezi cen a zakotveno v novém
maloobchodními cenami a sazebníku daně z obratu s
cenami výrobků dodávaných účinností od 1. 1. 1967.
socialistickými organizacemi,
zejména při údržbě domovního majetku
cPředložit návrh, podle kterého Bylo provedeno a KNV
budou KNV udělovat souhlas postupně dávají souhlas ke
zřízení útvaru hlavního zřizování těchto útvarů (na
architekta v dalších městech podkladě usn. vl. 156/66).
Na podkladě vl. usn. 421/66
bude do nového zákona o
územním plánování a
stavebním řadu, které se
připravují, zakotvena i
schválená koncepce dalšího
vývoje na tomto úseku
činnosti národních výborů.
dUpravit povinnost investorů Povinnost investorů přispívat
přispívat na doplňkové na tyto investice je
investice nutné pro tvorbu zakotvena ve vl. nař. 100/66
životního prostředí v o plán. řízení (zejména § 4
souvislosti s budováním odst. 1 písm. d). Prováděcí
nových průmyslových závodů předpis se projednává.
Podle vyhl. Státní komise
pro techniku č. 107/66 však
se efektivnost nových staveb
již posuzuje včetně
vyvolaných a doplňkových
investic.
eRozpracovat soubor opatření, Soubor opatření je zahrnut
zajišťujících komplexní do metodiky plánování
bytovou výstavbu společenské sféry investic,
stanovením orientačních
nákladů na 1 kompletní byt,
projednáním zásady řízení
typizace atd. (zveřejněno ve
Věstníku Státní komise pro techniku č. 5/1966).
fUpravit předpisy o projektové Provedeno vyhláškou Státní
činnosti, včetně funkce komise pro techniku 107/66
generálního projektanta, a 108/66, jimiž byly
umožnit zadávání projektů i upraveny předpisy o
jednotlivcům atd. dokumentaci a projektové
činnosti (včetně oprávnění
jednotlivců).
gNavrhnout způsob, který Podle vl. usnesení č. 343/66
umožní, aby krajské národní odst. III bod 4 a mohou být
výbory rozhodovaly o se souhlasem krajského
zřizování národního výboru
investorských útvarů v investorské útvary
okresech, zřizovány u MěstNV.
oblastech a městech s velkým Experimentálně se ověřuje
rozsahem výstavby nebo se možnost zřizování
složitou problematikou inženýrských organizací.
Vláda schválila také zásady
nové soustavy řízení na
úseku společenské
výstavby a úlohu národních
výborů při zabezpečování
celospolečenských zájmů
(vl. usnesení 421/66).
Organizace se postupně
vytvářely podle předpokladů
a potřeb.
STKII/5hPřipravit experiment, jímž Experiment probíhá v Č.
budou Lípě v kraji Severočeském;
v roce 1966 ověřeny výsledky budou zhodnoceny
podmínky ve II. pololetí 1967.
pro vytváření Individuální výstavba
inženýrskotechnických rodinných domků podle
organizací pro místní výstavbu uzavřené dohody bude
včetně svépomocné výstavby zabezpečována za pomoci
služeb spotřebních
družstev (Jednoty), včetně
dovozů materiálů a
půjčování mechanizace.
chVypracovat návrh na V I. etapě byla provedena
sjednocení základních analýza zákona o
předpisů územním plánování a
pro přípravu, umísťování, zákona o stavebním řádu.
povolování, provádění a Vládní usnesení 171/66
kolaudaci staveb byly již práce zhodnoceny
a také projednány na
celostátní konferenci v
únoru 1967. Nové právní
úpravy budou navrženy v
termínu, tj. do 31. 12.
1967.
MVII/6aUrčit pravidla pro odměňování Pravidla byla určena ve
funkcionářů a pracovníků směrnici ministerstva
národních výborů z fondu vnitra čj. NV-III/3-382/2-66
rezerv a rozvoje uveřejněné ve Sbírce
instrukcí pro národní
výbory čís. 11/66; umožňují
použít až 6 % těchto fondů.
Pléna národních výborů
rozhodují o celkovém
rozdělení odměn, nikoliv o
jednotlivých odměnách.
bPrověřit kvalitu tuzemské Na podkladě prověrky
výroby usměrnilo ministerstvo
strojů pro prádelny a čistírny s těžkého strojírenství
ohledem na výkonnost výrobní program podniků,
zahraničních a navrhnout stroje pro prádelny bude
opatření zabezpečovat oborové
ředitelství MEOS Fulnek.
Postupně se v rámci
možností zajišťuje i dovoz
z NDR.
cPředložit technicko- Koncepce byly navrženy
ekonomickou pro 14 oborů a doplněny
koncepci rozvoje služeb do r. 10 studiemi; realizace
1980 závisí na postupu na prací
na dlouhodobém plánu
národního hospodářství.
dNa pomoc činnosti Bylo provedeno. Byla
občanských vydána mj. brožura "Správa
bytových družstev zajistili a údržba domovního
zjednodušení administrativy a majetku (TEPS sv. III/
stanovení zásad odměňování 238a)". Rozvíjí se postupně
jejich funkcionářů i nové formy účasti občanů
na správě i údržbě majetku.
eVypracovat s Ústředním Návrh byl vypracován a
svazem schválen Státní komisí pro
výrobních družstev návrh na finance, ceny a mzdy,
rozšíření kategorie limitních a rozšířená působnost
volných cen v místním národních výborů (Provozní
hospodářství zpravodaj MH 15-16/1966).
ÚKLKSII/7aProvést úpravy ekonomických Stanovena soustava
informací podle potřeb KNV, ukazovatelů pro KNV, ONV
ONV a vybraných měst a MěstNV nad 10 000
obyvatel, dávající základní
přehled o výrobě,
zaměstnanosti, investicích,
pohybu obyvatel a pod. Na
návrh národních výborů
bude každoročně
zpřesňována (Ústřední
komise lidové kontroly a
statistiky č. j. 39 935/66).
bProjednat dokončení prací na Bylo zajištěno; podkladů
zrevidování a vypracování bylo použito pro práce na
směrných ukazatelů výkonů, plánu a rozpočtu na rok
výdajů a spotřeby a jejich 1967.
předložení Státní plánovací
komisi a ministerstvu financí
cRozpracovat soustavu Provedeno ve spojení s
ukazatelů, na jejímž podkladě vpředu uvedenými úkoly.
bude umožněno sledovat
roční
výsledky plnění plánu a
rozpočtů
podle národních výboru
jednotlivých stupňů
MStII/8aDohodnout vytvoření Předpoklady pro rok 1966 a
předpokladů pro rozšíření 1967 byly projednány, avšak
výroby stavebních a dalších ani překročení původních
druhů zboží plánů nemůže zatím pokrýt
potřeby, proto vláda
projednala další opatření, mj.
otevření nových kapacit a
hledá i možnosti zvýšení
dovozu některých druhů
materiálů.
bKontrolovat, jak generální Spolupráce je kontrolována v
ředitelé stavební a průmyslové přímém styku i na
výroby plní úkol rozvíjet celostátních poradách,
spolupráci s podniky místního potřeby národních výborů
stavebnictví jsou podle možností
uspokojovány (i ve strojích,
skladových dodávkách,
zejména při výchově dorostu
apod.). Některé národní
výbory však ji dostatečně
nevyužívají.
cProjednat s KNV opatření Úkol se nepodařil dosud
umožňující správné zaměření zcela dořešit; zásadní řešení
výkonu místního stavebnictví závisí na celkovém zvýšení
na údržbu a generální opravy kapacit; většina okresních
(mj. aby OSP neprováděly stavebních podniků však již
investice více než ze 40 % neprovádí více než 40 %
svého objemu prací a městské investic z celkových svých
stavebnictví jen do 15 % výkonů.
objemu prací
dPřezkoumat možnost Bylo přezkoumáno s
realizace s výsledkem, že dosud
požadavků národních výborů nejsou vytvořeny věcně
na zkrácení dodacích lhůt předpoklady pro dostatečné
běžně vyráběných materiálů zkrácení dodacích lhůt,
dohody o zkrácení lhůt byly
platnými předpisy však
umožněny.
eÚčinně pomoci při zkušebním Dne 10. 5. 1966 dohodnuty
organizování stavebních dvorů zásady vytváření stavebních
městských národních výborů dvorů jako rozpočtových
organizací zaměřených ve
své činnosti především na
opravy nebytových fondů, po
stabilizaci i na údržbu
městských komunikací apod.
Městské národní výbory
někde vytváří přímo městské
stavební podniky, čety v
rámci komplexu svého
městského hospodářství.
fVypracovat návrh na řešení Ministr stavebnictví dal pokyn
vztahů národních výborů ke generálním ředitelům
stavebním organizacím oborových podniků, aby úzce
oborově spolupracovali s národními
řízeným výbory a jimi řízenými
stavebními organizacemi.
(ÚSVH)
MLVH9Zajistit pomoc krajským Pomoc byla zajišťována
národním výborům při především přímo na
zřizování národních výborech. V
organizací na úseku vodovodů listopadu vydáno pro potřeby
a kanalizací národních výborů zvláštní
číslo časopisu
"Vodohospodář", dále nové
metodické pokyny, zajištěn
přepočet rozpočtů staveb,
zjednodušená kvalifikace
materiálů a výrobků atd.
Organizaci vodovodů a
kanalizaci uspořádali
národní výbory podle
konkrétních předpokladů a
svých potřeb.
MDII/10 aZhodnotit zkušenosti se Zhodnocení provedeno;
soustřeďováním pracovníků národním výborům byla
silničního hospodářství do dána v říjnu 1966 k dispozici
zvláštních organizačních metodická pomůcka.
celků
bZhodnotit zkušenosti se Provedeno; výsledný
zřízením útvaru dopravního materiál obsahující
inženýrství hl. m. Praze a zhodnocení úkolu předán
zpracovat je pro potřeby jako metodická pomůcka
dalších měst všem krajským národním
výborům.
cZajistit, aby krajské národní Prověrky byly provedeny a
výbory prověřily a projednaly projednány; potřeba zlepšení
další možnosti uspokojování jsou realizovatelná hlavně
požadavků městských podle možností dodávek
národních výborů na místní autobusů. Postupně se do r.
přepravu v rámci činnosti 1970 uvažuje s rozšířením
ČSAD; asi ve 40 a novým
požadavky při zřizování zavedením asi v 15
dalších městech. Samostatné
samostatných městských městské dopravní podniky
autobusových podniků zvážit z mimo ČSAD ukazují se
hlediska efektivnosti atd. zatím jako nerentabilní.

dZhodnotit zkušenosti a Na podkladě zhodnocení byl
stanovit zvýšen vliv národních výborů
zásady pro další prohlubování zejména při postupu na
vlivu městských národních zpracování jízdních řádů
výborů a městských národních (Pokyny MD č. 19/1966).
výborů na místní dopravu
Zajišťovanou podniky ČSAD

eVyzkoušet účinné formy Bylo provedeno;
hmotné zainteresovanosti ministerstvo dopravy vydalo
řidičů ČSAD metodickou pomůcku (čj.
31 322/66), která je
podkladem
vnitropodnikových směrnic
pro zainteresovanost na
hrubém důchodu.

fZhodnotit zkušenosti z Spojeno s předchozím
projednávání jízdních řádů bodem a provedeno pokyny
ČSAD; usnadnit místním ministerstva dopravy č.
národním výborům, městských 19/66, městské národní
národním výborům popř. výbory a místní národní
okresním národním výborům výbory dostávají návrhy
uplatnění reálných požadavků podniků a mohou je
koordinovat s ostatními
místními potřebami.
MOVII/11aVypracovat zásady pro Řešeno vládním nařízením
posílení 100/66 o plánovitém řízení.
zainteresovanosti městských Národní výbory se podílejí
národních výborů na činnosti na hrubém důchodu
obchodu ústředně řízených podniků
obchodu 5 %.
bVydat zásady k rozhodování Prodejní dobu stanoví nyní
národních výborů o prodejní obchodní organizace se
době ve dnech pracovního ONV nebo jím prověřeného
posílení MěstNV, ev. MNV (vl. usn.
158/66 zrušilo starý předpis,
nová úprava vydána ve
Věstníku ministerstva vnitř.
obchodu 11/66).

cDohodnout zásahy hmotné Ministerstvo vnitřního
zainteresovanosti podniků obchodu vypracovalo
veřej. návrhy; zatím nebylo
stravování na tržbách za dosaženo dohody s
ubytování a služby cizincům ostatními ústředními orgány,
protože dosavadní
zainteresovanosti je
považována za dostačující.
dUmožnit vybraným městským Zřizování sklípků bylo
národním výborům zřizovat umožněno; národní výbory
městské restaurace (sklípky) byly vyrozuměny Věstníkem
ve vlastní režii MVO č. 9/66.
MŠKII/12aŘešit úpravu pravomoci Prováděno řadou opatření;
ředitelů ředitelé mohou provádět i
škol a výrazně zjednodušit změny rozpočtů, rozhodovat
administrativu oodměnách a pracovních
otázkách správních
pracovníků, rozhodovat o
vyřazování majetku apod.
Sloučily údržba a gen.
opravy a hranice investic
zvýšena na 3000 atd.

bVydat zásady pro volný prodej Zásady vydány ve věstníku
výsledků práce školních dílen MŠK z 20. 9. 1966 (kromě
školních statků), výrobky se
prodávají za volné ceny a
30-70 % tržeb za ně jde na
další technické vybavení škol.
Některé školy se mohou
zabývat i tzv. vedlejší
hospodářskou činností podle
vyhl. č. 39/66.

cPředložit zásady pro rozšíření Bylo spojeno s řešením úkolů
svépomoci při adaptacích a uvedených ve vládním
přístavbách atd. usnesení č. 220/65, které se
zabývá zvýšením podílů
resortů, společenských
organizací, závodů, JZD a
obyvatel na školské výstavbě.
Svépomoc třeba i nadále lépe
propagovat.
dVypracovat koncepci zřizování Vláda schválila dlouhodobá
nenákladných blokových, opatření, která se budou
uličních a sídlištních středisek realizovat s podporou
pro mimoškolní činnost iniciativy závodů a občanů
mládeže přímo v místech.
eProjednat zrušení omezení při Hlavní administrativní
zabezpečování provozu, překážky odstraněny dohodou
údržby min. školství s ostatními
zlepšování prostředí škol, resorty, možností však je
zabezpečit operativní dosud málo využíváno.
provádění
prací řemeslníky za úhradu
fProjednat realizaci zásad na Výsledkem jednání je
na úpravu sítě dětských především přeměna některých
domovů, domovů pro mládež dětských domovů na domovy
postiženou vadami i obtížně pro 3-15leté děti (popř.
vychovatelnou mládež 18leté).
Vcelku však rozšiřování
kapacit není uspokojivé.
MZdrII/13aPředložit návrhy úhrad za Bylo provedeno; okresní
odborné a laboratorní hygienicko-epidemiologické
expertizy stanice mohou poskytovat
hygienicko-epidemiologické tyto služby jako vedlejší
služby požadované činnost podle stanoveného
organizacemi nad rámec její sazebníku (Výnos MZdr FO-
kontrolní činnosti 2-840 z 6. 12. 1966 BB).
bSpolečně s Ústřední radou Návrh byl vypracován, ale
odborů zpracovat zásady ke jeho realizace by nebyla v
zvýšení podílů podniků na souladu s dlouhodobě
budování i provozu stanovenými povinnostmi
zdravotnických zařízení podniků novou soustavou
spravovaných národními řízení; zůstávají proto v
výbory, platnosti dosavadní
které slouží bezprostředně povinnosti závodů a v
zaměstnancům podniku podstatě jejich dobrovolné
příspěvky.
cVydat zásady úhrad na Zásady byly vydány
zdravotnické služby výměrem ministerstva
poskytované zdravotnictví č. 9/66-FO,
při sportovních a jiných úhrady činí 60 Kč za 1
podnicích hodinu lékaře (40 Kčs za
sanitní vůz a 30 Kčs za práci
středních zdravotnických
kádrů).
dPředložit soubor konkrétních Opatření bylo schváleno
opatření pro postupné vládním usnesením 385/66 a
rozšiřování placených provedeno výnosem
zdravotnických služeb ministerstva zdravotnictví č.
obyvatelstvu, zejména 12/66; jde zejména o úhrady
speciálních za odstraňování
kosmetických vad, za služby
vyvolané protispolečenskou
činností a různé výkony
žádané v soukromém zájmu.
ePřenést na národní výbory Výnos regresů přenesen na
celý národní výbory vyhláškou
výnos regresních náhrad ministerstva zdravotnictví č.
86/66.
SÚSZII/14aPřipravit návrh na další Vládním usnesením č. 254/
rozšíření zapojení důchodců 66 zavedeny nové formy
do pracovního procesu podnětů pro další pracovní
aktivitu i rozšířeny výhody
pro důchodce krátkodobě
pracující.
bPřezkoumat dosavadní Spojeno s předchozím
omezení opatřením (u některých
výplaty důchodů pobíraných profesí se nekrátí důchod do
podle výdělku 1000 Kč měsíčně). Podle
zkušeností budou uvážena
event. další opatření.
MTPII/15Zajistit řešení problémů Realizace byla projednána s
náhradních dílů opatřeními generálními řediteli; u
přímo ve výrobě některých podniků došlo k
výraznému zvýšení
dodávek, které však zatím
nadále nestačí v některých
směrech krýt poptávku.
MinistrůmII/16 Předložit podklady proSplněno; materiály
přípravu úprav řízení zpracovány a využity zatím
národních zejména k přípravě zákona
výborů vládou o národních výborech.
SKOŘII/17 a)Zhodnotit vztahy orgánů Provedeno zhodnocení,
působících ve stejných materiál byl použit pro
územních obvodech jako přípravu zákona (viz
národní výbory začlenění lidové kontroly,
vztahy k VB a pod.).
b)Předložit zprávu o dalším Zpráva předložena; byl
postupu při zjednodušování stanoven program a k jeho
státní správy realizaci zahájil činnost
nově zřízený Ústav státní
správy.
KNVII/18 a)Zajistit, aby závazné úkoly a Bylo zajištěno metodickými
limity byly rozepisovány na pokyny pro plán a rozpočet
městské národní výbory na r. 1967 (Sb. in. 12/66).
(nikoliv přímo na jimi řízené
organizace)
b)Sledovat, jak organizace Pro tento způsob
řízené národními výbory dobrovolného sdružování
využívají oprávněni sdružovat nebyly dosud vytvořeny
se k opatřování materiálových předpoklady, zejména v
potřeb důsledku neuspokojivé
situace v dodavatelsko-
odběratelských vztazích.
c)Zabezpečit prohloubení a Úkol byl zabezpečen; za
zkvalitnění zásad směrných účasti ústředních orgánů byly
územních plánů měst a zpracovány koncepce
programů jejich výstavby dlouhodobé koncepce 30
měst,které budou zpracovány
v dalších 120 městech.
d)Převést krajské organizace Na podkladě vládního
pro rozvoj nové techniky v usnesení 481/66 byly Krajské
místním hospodářství na organizace pro rozvoj techniky
princip hospodářské převedeny na hospodářské
organizace organizace s tím, že pro ně
byly některé výjimky
stanoveny (vesměs zavedena
zainteresovanost na hrubém
důchodu).
e)Zabezpečit spolupráci Spolupráce se částečně
výrobních družstev s prohloubila již při přípravě
národními plánu na r. 1967; dále se bude
výbory nižších stupňů opírat i o nový zákon o
důchodové dani družstev a o
působnost nár. výborů v
cenách.
f)Nesouhlasit s návrhy Národní výbory této pravomoci
investičních úkolů, které by dosud důsledně nevyužívají.
vážně narušovali životní
prostředí, atd.
g)Zabezpečit v taxislužbách Zabezpečuje se úspěšně
postupné zavedení nového podle celostátně vydaných
ekonomického způsobu řízení metodických pokynů pro
tvorbu
vnitropodnikových směrnic.
h)Využít možnosti a investičních Využívá se zatím jen ojediněle
prostředků výrobních družstev (dobře provádí např. Národní
výbor hl. m. Prahy a družstvo
Včela).
ÚRDIII/1Navrhnout opatření ke zvýšení Jednání nemohla být zatím
účasti družstevních orgánů v uzavřena, protože úsilí
zabezpečování svépomocné družstevních orgánů je
bytové výstavby materiály brzděno
trvajícím nedostatkem
materiálů a problémy v
dodavatelsko-odběratelských
vztazích.
ÚSSDIII/2 a)Zpracovat zásady zřizování Bylo provedeno; zásady
obchodních jednotek bez zveřejněny ve Věstníku
zřetele ministerstva vnitřního
na dřívější vymezení sféry obchodu
státního a družstevního č. 9/66; úspěšně se rozvíjí
obchodu soutěživost v mnoha
městech.
Také vládní usnesení 343/66
o posílení ekonomiky
městských
národních výborů a místních
národních výborů umožňuje
zřizovat obchodní jednotky.
b)Organizovat a rozšířit Zatím rozšiřujeme jen státní
objednávkovou službu a obchod, realizace u družstev
prodej podle katalogů je závislá na dostatečném
krytí tržních fondů výrobou.
ÚROIII/3Vypracovat návrh na využití Splněno směrnicemi ÚRO pro
kolektivních smluv pro kolektivní smlouvy na r. 1967,
upevnění a jejichž součástí v části II jsou
sladění zájmu podnikových a i opatření ke sdružování
místních prostředků, k využívání
závodních zařízení veřejnosti,
k organizaci svépomocných
akcí (včetně poskytování
mechanizačních prostředků)
atd.
Poznámka: Již v průběhu
projednávání vl. usn. č. 106/66 bylo
splněno dalších 7 úkolů, které proto
nebylo nutno do usnesení vlády
zahrnovat. Bylo to zejména
1.Vytypování dalších činností, pro Provedeno vládním usnesením
které by národní výbory mohly č. 66 z 16. 2. 1966.
získávat další pracovníky
2.Umožnit podnikům a Provedeno vyhláškou
organizacím nákupy v ministerstva vnitřního obchodu
maloobchoděč. 10 z 22. 2. 1966.
3.Vyzkoušet prvky hmotné Provedeno vládním usnesením
zainteresovanosti v nevýrobní č. 36 z 26. 1. 1966.
sféře
4.Přenést pravomoc povolování Upraveno 22. 1. 1966 zatímním
zahájení některých staveb z opatřením Státní komise pro
ústřední na krajské národní techniku.
výbory
5.Preferovat nedostatkové profese Provedeno vládním usnesením
v místním stavebnictví č. 99 z 18. 3. 1966.
6.Projednat úvahy na zřizování Útvar zřízen od 1. 2. 1966 v
útvarů dopravního inženýrství hl. m. Praze.
7.Připravit novelizaci předpisů o Komise zřízená vládním
správním řízení usnesením č. 214/65 připravila
základní zásady této úpravy.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP