Pátek 30. června 1967

Má někdo, soudružky a soudruzi, dotaz k této informaci nebo připomínku? Nemá. Dám tedy hlasovat o tom, že Národní shromáždění schválí rozšíření ÚKLK o jednoho člena a že za tohoto člena zvolí poslance Vodsloně.

Kdo souhlasí s takovým usnesením, nechť zvedne ruku ! (Děje se.)

Děkuji. Je na první pohled zřejmé, že všichni souhlasíte. Tento návrh je tedy schválen. Protože poslanec Vodsloň je přítomen, může ihned složit slib.

Prosím místopředsedu Národního shromáždění soudruha dr. Škodu, aby slib přečetl.

(Mpř. NS s. Škoda čte slib.)

(Soudruh Vodsloň skládá slib do rukou soudruha předsedy.)

(Potlesk.)

Předseda NS s. Laštovička: Přistoupíme k sedmému bodu pořadu, kterým je

7. Zpráva předsedy Národního shromáždění podle článku 60 odstavec 2 ústavy o vydaném opatření předsednictva Národního shromáždění

Zprávu přednese místopředseda NS s. dr. Škoda.

Mpř. NS dr. Škoda: Vážené Národní shromáždění!

Od poslední schůze Národního shromáždění přijalo předsednictvo Národního shromáždění jedno opatření na úseku mezinárodních úmluv.

Ve své 54. schůzi dne 8. června 1967 vyslovilo předsednictvo Národního shromáždění souhlas s Prokolem mezi Československou socialistickou republikou a Polskou lidovou republikou o zrušení Smlouvy mezi Republikou československou a Republikou polskou o užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsané dne 21. prosince 1929, jenž byl podepsán ve Varšavě dne 27. ledna 1967.

Uvedený protokol předložila podle článku 42 ústavy vláda předsednictvu Národního shromáždění ke schválení.

Smlouva mezi Republikou československou a Republikou polskou uzavřená v roce 1929 se týkala řešení situace v užívání městské tramvajové sítě, kanalizační a vodovodní sítě včetně vodárny a plynárny v Těšíně, který byl rozdělen na československou a polskou část.

Za uplynulá léta se však situace v obou městech podstatně změnila tím, že si obě města vybudovala vlastní zařízení a smlouva ztrácela na svém významu. V dnešní době už zásobuje československá strana polskou stranu jen pitnou vodou. Vodovodní síť, kterou byla dodávána voda, už dožila a žádná ze smluvních stran nemá zájem na její obnově.

Polská strana si vyžaduje vlastní zařízení, a tak se stala smlouva z roku 1929 zbytečnou. Na dobu, než se v Cieszyně vybuduje vodovodní síť, nejdéle do konce roku 1968, uzavřely vlády obou států dohodu o zásobování města československou stranou. Vzhledem k tomu, že obě smluvní strany považují smlouvu z roku 1929 za překonanou, rozhodly se ji zrušit a o tomto zrušení byl podepsán dne 27. ledna 1967 protokol.

S tímto protokolem vyslovilo předsednictvo Národního shromáždění souhlas.

Poněvadž je podle článku 60 odst. 2 ústavy třeba, aby plénum Národního shromáždění schválilo toto usnesení předsednictva, předkládá se dnes ke schválení.

Předseda NS s. Laštovička: Děkuji. Má někdo dotaz nebo připomínku? Nikdo. Dám tedy hlasovat.

Kdo souhlasí s opatřením předsednictva Národního shromáždění o zrušení smlouvy, jak právě uvedl soudruh dr. Škoda, nechť zvedne ruku! (Děje se.) Děkuji. Je zřejmé, že Národní shromáždění vyslovilo souhlas.

Přistoupíme k osmému bodu pořadu, kterým je

8. Zpráva předsednictva Národního shromáždění o činnosti předsednictva a výborů Národního shromáždění za dobu od poslední schůze Národního shromáždění.

Zprávu máte v rukou, byla předložena písemně. Má někdo dotaz nebo připomínku k předložené zprávě? Nemá.

Kdo souhlasí s touto zprávou, nechť zvedne ruku! (Děje se.) Zpráva je schválena. Přistoupíme k devátému bodu pořadu, kterým jsou

9. Odpovědi na dotazy a interpelace poslanců

Některé dotazy byly už zodpovězeny a soudruh Harus prohlásil, že svůj dotaz nepokládá za interpelaci a že se spokojí s přímou odpovědí. Na některé věci chce odpovědět soudruh místopředseda vlády Krejčí a potom zde byla ještě interpelace, myslím na soudruha Hamouze. Soudruh ministr říká, že to byl dotaz o formách a metodách činnosti zahraničního obchodu a soudí, že by se dohodl s předsednictvem Národního shromáždění, jak to provést, poněvadž výklad o těchto otázkách byl podán několikrát v Národním shromáždění. Takže zde soudruh ministr Hamouz má právo odpovědět podle zákona do 30 dnů a do té doby bychom se dohodli, jakým způsobem by byl tento dotaz vyřízen.

S. ministr Sucharda na všechny dotazy odpověděl. Chce ještě něco doplnit?

Min. financí s. inž. Sucharda: Ne, děkuji.

Předseda NS s. Laštovička: Místopředseda vlády s. Krejčí si přeje k některým otázkám zaujmout stanovisko ihned, k ostatním pak písemně. Prosím místopředsedu vlády s. Krejčího, aby na tyto otázky odpověděl.

Místopředseda vlády a ministr těžkého strojírenství s. inž. Krejčí:

Vážené Národní shromáždění, bylo zde již řečeno s. posl. Tymešem, že na dotazy o výrobě a prodeji zemědělských strojů odpovím písemnou konkrétní informací, ve které budeme informovat Národní shromáždění o prováděných opatřeních, která na tomto úseku uskutečňujeme. Otázka není jednoduchá, neboť se týká jak strojů z domácí výroby, tak i strojů dovezených ze zahraničí. Na dubnovém plénu ÚV strany jsem podal o této složité problematice informaci, kterou nyní ještě doplníme a předložíme pro vaši informaci.

K připomínce s. posl. Haruse, která se týkala zajištění 23 automatických strojů pro závod Autobrzdy Jablonec, i když s. poslanec tuto informaci neklasifikoval jako dotaz, nýbrž jako žádost na zajištění, chtěl bych podat stručnou informaci:

V resortu těžkého průmyslu máme v současné době 1230 provozů, závodů a podniků. V každém z těchto výrobních závodů je různá problematika výrobní, ekonomická i technická. Jistě uznáte skutečnost, že není jednoduché správně koordinovat činnost těchto závodů a podniků tak, aby výroba byla efektivní v souladu s potřebami národního hospodářství. Zvlášť v současné době, kdy musíme provádět v řadě podniků změny výrobních programů, abychom zajistili potřebné strukturální změny v našem národním hospodářství a v odvětví, a také proto, že se mění požadavky na sortiment strojů určených pro vývoz, není často jednoduché rozhodnout o tom, zda výrobek bude možno použít pro tuzemskou spotřebu, nebo je dán k dispozici pro vývoz, aby se zajistila složitá situace v našich vnějších vztazích.

Pokud jde o konkrétní případ, o kterém s. posl. Harus hovořil, který se týká výstavby nové automobilky v Lounech, chtěl bych Národní shromáždění informovat, že se vůbec nejedná o žádnou novou výstavbu automobilky, ale naopak o využití stávajících budov, prostorů a vybudované vlečky starého cukrovaru, kde výroba byla zastavena. Tyto prostory budou upraveny a využity pro výrobu součástí nákladních automobilů pro Automobilové závody Prahy. Mohu říci, že je to případ správné investiční politiky, kde je používáno již dříve vybudovaných základních fondů pro novou výrobu, pro kterou bychom jinak museli stavět nové investice.

K dotazu s. posl. Závodské o nevyužívání výrobních kapacit, které byly odůvodněny při jejich zařazení do plánu dobrou efektivností a dobrou návratností, podám rovněž písemnou informaci o opatřeních, která provádíme v našem resortu těžkého průmyslu. Tato otázka se však týká všech resortů a vláda bude Národní shromáždění informovat. Bude třeba provést rozbor podle jednotlivých nejrůznějších staveb, neboť příčiny nedosahování kapacit u různých staveb jsou různé. Proto bude správné tuto analýzu provést podle jednotlivých odvětví. V našem odvětví na těchto rozborech pracujeme a dáme je rovněž k dispozici poslancům Národního shromáždění pro jejich informaci. (Potlesk.)

Předseda NS s. Laštovička: Děkuji místopředsedovi vlády s. Krejčímu.

Má někdo snad ještě dotaz ke členům vlády? (Dotazy nebyly.)

Nikdo.

Tím jsme vyčerpali všechny body pořadu schůze Národního shromáždění a schůzi Národního shromáždění končím.

(Schůze NS skončila ve 12.46 hodin.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP