Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1965
IV. volební období
22
Společná zpráva
výborů zdravotního a ústavně právního
k vládnímu návrhu zákona (tisk 17)
o odškodňování pracovních úrazů a nemocí povolání
Výbory Národního shromáždění - zdravotní dne 15. ledna 1965 a ústavně právní dne 25. ledna 1965 - projednávaly vládní návrh zákona o odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání a usnesly se doporučit jej Národnímu shromáždění ke schválení se změnami, které zpřesňují předložený návrh, aby nevznikaly při praktickém provádění zákona pochybnosti.
V § 2 odst. 2 za první větu vsunout větu tohoto znění: "Byla-li tato organizace zrušena a její práva a závazky nepřešly na jinou organizaci, odpovídá za škodu stát."
§ 3 upravit takto:
"(1) Organizace se zprostí odpovědnosti zcela, prokáže-li, že
a) škoda byla způsobena tím, že postižený pracovník svým zaviněním porušil předpisy nebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, nebo
b) škodu si přivodil postižený pracovník svou opilostí a organizace nemohla škodě zabránit
a že tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody.
(2) Organizace se zprostí odpovědnosti zčásti, prokáže-li, že
a) postižený pracovník porušil svým zaviněním předpisy nebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen, a že toto porušení bylo jednou z příčin škody,
b) jednou z příčin škody byla opilost postiženého pracovníka,
c) pracovníku vznikla škoda proto, že si počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování tak, že je zřejmé, že ač neporušil předpisy nebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jednal lehkomyslně a musel si přitom být vzhledem k své kvalifikaci a zkušeno tem vědom, že si může přivodit úraz nebo nemoc z povolání.
(3) Při posuzování, zda pracovník porušil předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (odstavec 1 písmeno a) a odstavec 2 písmeno a), není možno dovolávat se jen všeobecných ustanovení, podle nichž si má každý počínat tak, aby neohrožoval zdraví své a zdraví jiných.
(4) Za lehkomyslné jednání [odstavec 2 písm. c)] nelze považovat běžnou neopatrnost a jednání vyplývající z rizika práce."
V § 4 změnit ve čtvrtém řádku citaci § 3 odst. 2 písm. b) na písm. c).
V § 7 ve čtvrtém řádku poslední dvě slova "a nemocenským" nahradit takto: "a plnou výší nemocenského, která by mu podle předpisů o nemocenském pojištění náležela při mimoústavním ošetřování."
§ 8 odst. 4 upravit takto:
"(4) Ministerstvo zdravotnictví stanoví v dohodě s Ústřední radou odborů, při kterých nemocech z povolání náleží náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti jen po dobu, než bude postižený pracovník schopen dosahovat původního výdělku."
§ 11 odst. 2 doplnit novou větou tohoto znění: "Nutno je však uplatnit ve lhůtě podle § 18 odst. 1."
V § 13 odst. 3 poslední větu upravit takto: "Od těchto dávek se odečte částka, která odpovídá výši přídavků na děti dříve poskytovaných."
V § 14 v pátém řádku nahradit slova "ve výši" slovy "v úhrnné výši ...".
V § 17 vypustit v třetím řádku slova "nepřípustné a".
V § 21 odst. 1 připojit tuto větu: "Nároky organizací na náhradu škody podle pracovně právních předpisů nejsou tím dotčeny."
V § 23 v prvním řádku vsunout za slova "poměry poškozeného" slova "nebo zaniknou-li podmínky, ...".
V § 29 ve třetím řádku nahradit slova "skončí dnem 31. prosince 1965" slovy "skončí dnem 30. dubna 1966".
§ 31 upravit takto: "Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. května 1965."
V Praze dne 28. ledna 1965.
dr. Kyselý v. r. |
L. Procházková v. r. |
předseda zdravotního výboru |
zpravodajka zdravotního výboru |
dr. Škoda v. r. |
Pašek v. r. |
předseda ústavně právního výboru |
zpravodaj ústavně právního výboru |