Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1965

IV. volební období

23

Vládní návrh

Zákon

ze dne .......................1965,

kterým se doplňují předpisy o organizaci státní báňské správy

Národní shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:

Čl. I.

Vládní nařízení č. 20/1954 Sb. o organizaci státní báňské správy, ve znění zákonného opatření č. 124/1960 Sb., se doplňuje tak, že za § 6 se vkládá nový § 6 a tohoto znění:

"§ 6 a

Kromě úkolů, stanovených v zákoně č. 41/1957 Sb. (horní zákon) a v jiných předpisech přísluší Ústřednímu báňskému úřadu:

a) vydávat ve spolupráci a v dohodě se zúčastněnými ústředními orgány a v dohodě s Ústřední radou odborů obecné předpisy o výbušinách, vyjímaje předpisy pro výrobu a zpracování výbušin, které vydávají příslušné ústřední orgány, řídící jejich výrobu;

b) zajišťovat koordinaci podrobnějších bezpečnostně technických předpisů o používání výbušin, které v rámci obecných předpisů o výbušinách vydávají jednotlivé ústřední orgány v oboru své působnosti;

c) stanovit, které výbušiny a pomůcky, potřebné k jejich použití lze při trhacích pracích používat a za jakých podmínek."

Čl. II.

Zrušují se

a) vládní nařízení č. 1/1952 Sb., o hořlavinách a výbušinách,

b) vyhláška ministerstva vnitra č. 305/1952 Ú. l., (č. 357/52 Ú. v. a č. 364/52 Ú. v.) o výbušinách,

c) vyhláška ministerstva národní bezpečnosti č. 200/1953 Ú. l. (č. 238/1953 Ú. v.), kterou se vydávají podrobnější směrnice pro přepravu, odběr a používání výbušin,

d) směrnice ministerstva stavebnictví č. 3/1958 Ú. l., o trhacích pracích na staveništích, stavbách a v lomech,

e) směrnice ministerstva stavebnictví č. 4/1958 Ú. l., pro povolování a provádění komorových odstřelů.

Čl. III.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1965.

Důvodová zpráva

Rychlý rozvoj používání výbušin v tradičních oborech výrobní činnosti (jako je např. těžba nerostných surovin) a zavádění technologii používajících výbušin do nových oborů výrobní činnosti vyvolává potřebu nové úpravy základních i bezpečnostně technických předpisů o výbušinách.

Důvody pro novou úpravu předpisů o výbušinách spočívají v tom, že dosud platné bezpečnostně technické předpisy jsou nejednotné, roztříštěné a neodpovídají dosažené úrovni techniky a požadavkům bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Charakter trhacích prací klade zvýšené požadavky na kvalita dozoru nad bezpečností při práci. Rychlý rozvoj používání výbušin v jednotlivých oborech výrobní činnosti předpokládá věnovat zvýšenou pozornost výchově pracovníků, kteří s výbušinami pracují a zajistit dostatečné ovládnutí nových technologií těmito pracovníky. Dosud prováděná výuka je nejednotná a není zaručena potřebná odborná úroveň.

Podle platných základních předpisů o výbušinách (vládní nařízení č. 1/1952 Sb., o hořlavinách a výbušinách a vyhláška ministerstva vnitra č. 305/1952 Sb., o výbušinách) přísluší vydávat ministerstvu vnitra rámcové a obecné bezpečnostní předpisy o výbušinách, vykonávat dozor nad zacházením s výbušinami a povolovat odběr výbušin. Protože ministerstvo vnitra není odborným resortem, nemůže dozor ministerstva vnitra nad zacházením s výbušinami splňovat požadavky účinného zajišťování bezpečnosti při práci s výbušinami a jeho působnost při povolování odběru výbušin pozbyla již svého opodstatnění a stala se formální. Podle zákona č. 85/1961 o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, nepřísluší ministerstvu vnitra ani působnost vydávat bezpečnostní předpisy o výbušinách, ve kterých se řeší především otázky technického charakteru.

Usnesením vlády ze dne 4. října 1960 č. 850, o rozvoji vrtací a trhací techniky a zejména usnesením vlády ze dne 21. listopadu 1962 č. 1080, o zvýšení bezpečnosti při používání výbušin; bylo proto uloženo předsedovi Ústředního báňského úřadu vypracovat ve spolupráci s ministerstvem vnitra návrh nové organizace pracovně bezpečnostní kontroly pro používání v celém národním hospodářství, návrh jednotné výchovy kádrů pro práci s výbušinami a zpracovat ve spolupráci se zúčastněnými ministry návrh nových předpisů o výbušinách.

Ve smyslu vládního usnesení z 21. listopadu 1962 č. 1080 byla proto podrobena dosavadní právní úprava používání výbušin důkladné a všestranné revizi.

Hlavní zásady, podle kterých byly revidovány platné předpisy a zpracován návrh nových obecných předpisů o výbušinách spočívají v tom, že

a) ministerstvo vnitra bude mít i nadále působnost v oblasti dohledu na dodržování předpisu o výbušinách z hlediska zajišťování všeobecné bezpečnosti osob a majetku, a to jak při výrobě, zpracování, skladování, tak i při přepravě, evidenci a používání výbušin,

b) v oblasti používání výbušin přechází působnost na Ústřední báňský úřad, který převezme povolování výbušin pro všechny obory používání výbušin, vydávání obecných předpisů o používání výbušin ve spolupráci se zúčastněnými resorty a zkoordinování podrobnějších bezpečnostně technických předpisu o používání výbušin v jednotlivých oborech. Ústřední báňský úřad za tím účelem ustavil ve smyslu vládního usnesení ze dne 21. listopadu 1962 č. 1080 "Komisi pro koordinaci při vydávání předpisů o používání výbušin, při výchově kádrů pro práci s výbušinami a při povolování nových druhů trhavin, rozněcovadel a pomůcek pro trhací práce." Tato úprava působnosti zajišťuje jednotnost při používání výbušin ve všech oborech průmyslové činnosti,

c) v oblasti výroby, zpracování a odbytu výbušin, která se dotýká jen resortů vyrábějících výbušiny, upravila vláda působnost ministerstva chemického průmyslu a všeobecného strojírenství. Tato ministerstva budou též vydávat předpisy pro výrobu a zpracování výbušin a určovat organizace oprávněné vyrábět výbušiny a provádět jejich odbyt. Tím bude zajištěna odpovídající pružnost a operativnost řízení výroby a distribuce výbušin a úroveň bezpečnostně technických opatření při výrobě a zpracování, skladování a zkoušení výbušin. Návrh nového předpisu o výrobě a zpracování výbušin je vypracován.

Na tomto podkladě Ústřední báňský úřad v úzké součinnosti s ministerstvem vnitra a ve spolupráci s ostatními resorty zpracoval návrh nových obecných předpisů o používání výbušin tak, aby tyto předpisy byly v souladu se stávající technikou používání výbušin a se zásadami bezpečné práce, a aby odpovídaly požadavkům operativního a odborného řízení a účinné kontroly práce. Návrh předpisů byl zpracován též s ohledem na předpokládaný další rozvoj nových technologií používání výbušin.

Protože působnost Ústředního báňského úřadu v oblasti používání výbušin je stanovena zákonem č. 41/1957 Sb., o využití nerostného bohatství (horní zákon) a předpisy z něho vyplývajícími, jakož i vládním nařízením č. 20/1954 Sb., o organizaci státní báňské správy ve znění zákonného opatření č. 124/1960 Sb., nevztahuje se na pracoviště a organizace nepodrobené hornímu zákonu. Obecné předpisy o používání výbušin, které má vydat Ústřední báňský úřad ve spolupráci se zúčastněnými ústředními orgány, se však dotýkají kromě hospodářských organizací, podrobených hornímu zákonu i ostatních organizací a upravují i práva a povinnosti občanů, pokud přijdou ve styk s výbušinami nebo chtějí výbušiny používat. Je proto nutno doplnit předpisy o organizaci státní báňské správy ustanovením o působnosti Ústředního báňského úřadu vydávat obecné předpisy o používání výbušin pro všechny obory výrobní činnosti a zajišťovat koordinaci podrobnějších bezpečnostně technických předpisů, vydávaných jednotlivými ústředními orgány, jak je: uvedeno v předloženém návrhu.

Navrhované úpravy si nevyžádají zvýšení počtu pracovníků, ani dalších mzdových nákladů.

V Praze dne 17. února 1965.

Předseda vlády:

Lenárt v. r.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP