HLAVA TŘETÍ
Přírodní léčebné lázně a přírodní léčivé zdroje
§ 48
Přírodní léčebné lázně
(1) Přírodní léčebné lázně využívají pro účely lázeňské péče především přírodních léčivých zdrojů, popřípadě příznivých klimatických podmínek.
Přečíslovat na § 43.
Ve třetím řádku vypustit slovo "příznivých".
(2) Přírodním léčebným lázním se poskytuje zvláštní ochrana a vytvářejí se nejpříznivější podmínky pro jejich rozvoj.
Ve druhém řádku nahradit slovo "nejpříznivější" stonem "příznivé"
§ 49
Lázeňské místo
(1) Území, kde jsou nebo mají být zřízeny přírodní léčebné lázně, prohlásí vláda na návrh ministra zdravotnictví za lázeňské místo.
(2) Národní výbory v lázeňských místech pečují o ochranu a o rozvoj lázní, o stálé zdokonalování všech zařízení sloužících provozu lázní a potřebám jejich návštěvníků, o kulturní rozkvět, zajištění klidu, dokonalé zásobování a rozvoj lázeňských služeb, jakož i o všestranně příznivé podmínky lázeňského prostředí.
Přečíslovat na § 44.
Lázeňské statuty a opatření k ochraně lázní
§ 50
(1) Pro lázeňská místa se vydávají lázeňské statuty. V lázeňském statutu se blíže vymezí rozsah lázeňského území a stanoví se v něm i potřebná ochranná opatření v lázeňském místě a podmínky zajišťující řádné provádění lázeňské péče; zejména se v něm mrčí opatření souvisící s výstavbou a rozvojem lázeňského místa a stanoví, která činnost a jakým způsobem se v lázeňském místě omezuje, popřípadě zakazuje, a jaká zařízení se v nám nesměji zřizovat.
(2) Je-li toho k ochraně přírodních léčebných lázní třeba, stanoví se i mimo lázeňské místo další ochranná opatření k zamezení činnosti škodlivé přírodním léčebným lázním; ochranným opatřením je také stanovení ochranných pásem kolem lázeňského místa, v nichž se omezí nebo zakáže taková škodlivá činnost.
Přečíslovat na § 45.
§ 51
(1) Pro významná lázeňská místa a pro lázeňská místa, při jejichž ochraně by byly dotčeny důležité hospodářské zájmy, vydá lázeňské statuty a stanoví ochranná pásma a jiná ochranná opatření vláda na návrh ministra zdravotnictví. Pro ostatní lázeňská místa vydají lázeňské statuty a stanoví ochranná pásma a jiná ochranná opatření příslušné krajské národní výbory na základě závazného posudku Inspektorátu lázní a zřídel (§ 78).
Přečíslovat na § 46.
Na konci odstavce nahradit citaci "(§ 78)" citací "(§ 72)."
(2) Aby se zabránilo škodám, které by mohly přírodním léčebným lázním vzniknout před vydáním lázeňského statutu a stanovením ochranných pásem nebo jiných ochranných opatření, může Inspektorát lázní a zřídel stanovit nezbytná opatření prozatímní.
Přírodní léčivé zdroje a opatření k jejich ochraně
§ 52
Za přírodní léčivé zdroje lze prohlásit zdroje přirozeně se vyskytujících vod, plynů a emanací, jakož i ložiska přirozeně se vyskytujících peloidů (rašelin, slatin, bahen a jiných zemin), pokud příznivě působí na lidské zdraví, takže jich je možno používat k léčebným účelům. Přírodní zdroj prohlašuje za léčivý ministerstvo zdravotnictví, které též rozhoduje o jeho využití.
Přečíslovat na § 47.
Ve třetím řádku vypustit slovo "peloidů" a v dalším řádku vypustit závorky.
§ 53
(1) K ochraně přírodních léčivých zdrojů se stanoví ochranná pásma, v nichž se zakáže nebo omezí hospodářská nebo jiná činnost, která může nepříznivě ovlivnit přírodní léčivý zdroj.
(2) Je-li toho třeba, stanoví se k ochraně přírodních léčivých zdrojů jednotlivá ochranná opatření i mimo ochranná pásma.
(3) Pro stanovení ochranných pásem, jiných ochranných opatření a nezbytných prozatímních opatření na ochranu přírodních léčivých zdrojů platí obdobně ustanovení § 50. Inspektorát lázní a zřídel může stanovit nezbytná prozatímní ochranná opatření také v mezidobí, než bude přírodní zdroj prohlášen za léčivý.
Přečíslovat na § 48
Ve čtvrtém řádku nahradit citaci "50" citací "§ 45 a 46".
§ 54
Minerální vody stolní
Ustanovení § 52 a 53 o přírodních léčivých zdrojích platí přiměřeně i o zdrojích přirozeně se vyskytujících minerálních vod stolních.
Přečíslovat na § 49.
V prvním řádku nahradit citaci "§ 52 a 53" citací "§ 47 a 48".
§ 55
Povinnosti orgánů a organizací
(1) Před schválením územních plánů, vydáním územních rozhodnutí a schválením dokumentace staveb dotýkajících se lázeňského místa nebo ochranného prima musí si příslušné orgány a organizace vyžádat závazný posudek Inspektorátu lázní a zřídel; nebyl-li tento posudek vyžádán nebo nebyly-li splněny podmínky v posudku stanovené, nesmí příslušné orgány uvedené plány a stavby schválit.
Přečíslovat na § 50.
Ve čtvrtém řádku doplnit za slovy "ochranného pásma" citaci v závorce "(§ 45 a 48)".
(2) V zájmu ochrany přírodních léčebných lázní a přírodních léčivých zdrojů jsou orgány a organizace povinny
a) umožnit pověřeným pracovníkům Inspektorátu lázní a zřídel vstup na nemovitosti a do objektů a zařízení k provádění potřebného průzkumu nebo dozoru a odběr potřebného množství vzorků pro konaná šetření,
b) předkládat těmto pracovníkům doklady a sdělovat jim údaje potřebné pro výkon dozoru,
c) odstraňovat zjištěné závady.
§ 56
Lázeňská území a ochranná pásma se na návrh Inspektorátu lázní a zřídel vyznačují v evidenci (operátech) vedené orgány Ústřední správy geodézie a kartografie.
Přečíslovat na § 51.
Ve třetím řádku vypustit slovo "operátech".
HLAVA ČTVRTÁ
Pracovníci ve zdravotnictví
Oddíl 1
Způsobilost a poslání
§ 57
Úkoly pracovníků ve zdravotnictví
Úkoly zdravotnictví plní v soudružské spolupráci a podle zásad účelné dělby práce zdravotničtí pracovníci a ostatní pracovníci ve zdravotnictví.
Přečíslovat na § 52.
Podmínky pro výkon zdravotnických povolání
§ 58
(1) Zdravotnickými pracovníky jsou osoby, které získaly způsobilost k výkonu zdravotnického povolání ukončením studia a složením předepsaných zkoušek na území československého státu. Tuto způsobilost získávají
a) lékaři na lékařské fakultě a farmaceuti na farmaceutické fakultě,
b) střední zdravotničtí pracovníci na střední zdravotnické škole,
c) nižší zdravotničtí pracovníci příslušným odborným školením.
Přečíslovat na § 53.
Písmeno b) upravit takto: b) ostatní zdravotničtí pracovníci na zdravotnické škole nebo odborným školením,"
Písmeno c) vypustit.
Zdravotnickými pracovníky jsou též dentisté, kteří získali způsobilost k výkonu svého povolání před účinností tohoto zákona.
(2) Způsobilost zdravotnických pracovníků k výkonu povolání, kterou získali podle dosavadních předpisů, zůstává nedotčena.
(3) Ministerstvo zdravotnictví může povolit výkon zdravotnického povolání cizinci nebo tomu, kdo nabyl odborné způsobilosti v cizině, je-li podle svého vzdělání a praktických zkušenosti způsobilý k tomuto povolání, povolení může být vázáno na úspěšný výkon zkoušky.
§ 59
(1) Obory zdravotnických pracovníků v jednotlivých kategoriích, jejich pracovní náplň a bližší podmínky pro výkon zdravotnického povolání určuje ministerstvo zdravotnictví v souladu s potřebami rozvoje socialistického zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví také stanoví kvalifikační předpoklady pro výkon funkcí ve zdravotnictví.
(2) V závažných případech, zejména při hrubých závadách ve výkonu zdravotnického povolání, může ministerstvo zdravotnictví zakázat dočasně nebo natrvalo výkon tohoto povolání.
Přečíslovat na § 54.
Povinnosti pracovníků ve zdravotnictví
§ 60
(1) Zdravotničtí pracovníci jsou povinni vykonávat zdravotnické povolání svědomitě, poctivě a v souladu s hlavními zásadami péče o zdraví lidu.
Přečíslovat na § 55.
Upravit takto: "(1) Zdravotničtí pracovníci jsou povinni vykonávat zdravotnické povolání svědomitě, poctivě, s hluboce lidským vztahem k občanům a s vědomím odpovědnosti ke společnosti."
(2) Každý zdravotnický pracovník je povinen zejména
a) vykonávat své povolání v rozsahu a způsobem, pro něž zásady určuje ministerstvo zdravotnictví,
b) převzít a řádně plnit i mimořádné zdravotnické úkoly uložené mu dočasně v důležitém obecném zájmu,
c) při výkonu zdravotnického povolání se dále soustavně vzdělávat, účastnit se na vyzvání příslušných orgánů školení a podílet se na výchově a vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví,
d) poskytovat neprodleně první pomoc každému, jestliže by bez této pomoci byl ohrožen jeho život nebo vážně ohroženo zdraví a není-li pomoc včas dosažitelná obvyklým způsobem, a zajistit mu podle potřeby další odbornou péči,
e) zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dověděl v souvislosti s výkonem svého povolání, s výjimkou případů, kdy byl této povinnosti zproštěn příslušným orgánem nebo kdy skutečnost se sděluje v zájmu ošetřované osoby nebo s jejím souhlasem; povinnost oznamovat určité skutečnosti, uložená zdravotnickým pracovníkům zvláštními předpisy, není tím dotčena,
Ve třetím až šestém řádku vypustit slova "kdy byl této povinnosti zproštěn příslušným orgánem nebo kdy skutečnost se sděluje v zájmu ošetřované osoby nebo s jejím souhlasem" a nahradit je slovy "kdy skutečnost sděluje se souhlasem ošetřované osoby nebo kdy byl této povinnosti zproštěn nadřízeným orgánem v důležitém státním zájmu;".
f) podílet se veřejnou činností a výchovou obyvatelstva na úkolech socialistické společnosti v péči o zdraví lidu.
V písmenu f) v prvním řádku vypustit slova "veřejnou činností a".
(3) Ostatní pracovníci ve zdravotnictví jsou povinni kromě dalšího vzdělávání ve svém oboru osvojit si i zdravotnické znalosti v rozsahu potřebném pro výkon své práce.
Dosavadní odstavec 3 označit jako odstavec 4 a připojit nový odstavec 3 tohoto znění: "(3) Povinnosti uvedené v odstavci 2 písmeno d) a e) se vztahují i na zdravotnické pracovníky, kteří nevykonávají zdravotnické povolání."
§ 61
Péče národních výborů o zdravotnické pracovníky
Národní výbory, především místní (městské) a okresní mají usnadňovat zdravotnickým pracovníkům plnění jejich odpovědného poslání tím, že pro ně vytvářejí příznivé životní podmínky v místech výkonu jejich povolání; zejména jsou povinny pečovat o zajištění jejich vhodného ubytování.
Přečíslovat na § 56.
Oddíl 2
Výchova, výuka a další vzdělávání
§ 62
(1) Ústřední ideové a pedagogické řízení a kontrola výchovy a vzdělávání na lékařských a farmaceutických fakultách přísluší ministerstvu školství a kultury, které přitom v otázkách výchovy a výuky těsně spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví.
(2) Ministerstvo zdravotnictví vykonává podle zásad stanovených ministerstvem školství a kultury ústřední ideové a pedagogické řízení středních zdravotnických škola určuje síť těchto škol. Tím není dotčena působnost ministerstva školství a kultury, pokud jde a ústřední kontrolu nad uplatňováním těchto zásad a o ústřední odborný dozor nad vyučováním všeobecná vzdělávacím předmětům na středních zdravotnických školách.
Přečíslovat na § 57.
Ve třetím a devátém řádku vypustit slovo "středních".
§ 63
(1) Péče o další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví je důležitým úkolem všech vedoucích pracovníků ve zdravotnických zařízeních a orgánech.
(2) Další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, zahrnující jejich odbornou praxi na základních pracovištích, specializační průpravu a jiné způsoby dalšího vzdělávání, řídí ministerstvo zdravotnictví v dohodě s ministerstvem školství a kultury; určuje zejména organizaci, formu a způsob dalšího vzdělávání, obory, v nichž se provádí specializační průprava, a rozsah potřebných znalostí.
Přečíslovat na § 58.
§ 64
(1) Pro další vzdělávání zdravotnických pracovníků se zřizují ústavy, jejichž posláním je pedagogická, metodická a vědeckovýzkumná činnost. Tyto ústavy zajišťují též další vzdělávání jiných odborných pracovníků v rozsahu potřebném pro výkon jejich práce ve zdravotnictví.
(2) K zabezpečení vysoké úrovně dalšího vzdělávání lékařů a farmaceutů plynule navazujícího na jejich vysokoškolskou průpravu stanoví vláda statutem organizaci a úkoly ústavů (institutů) pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů; přitom zejména stanoví, že ústavy (instituty) mají některá oprávnění a povinnosti, které jinak příslušejí vysokým školám.
(3) Statut ústavů určených pro vzdělávání středních zdravotnických pracovníků vydává ministerstvo zdravotnictví.
Přečíslovat na § 59.
§ 65
Výukovými základnami lékařských a farmaceutických fakult a ústavů pro další vzdělávání zdravotnických pracovníků jsou vysoce kvalifikovaná pracoviště zdravotnických zařízení. Ministerstvo zdravotnictví určuje tato pracoviště, napomáhá jejich rozvoji a ustanovuje a odvolává jejich vedoucí pracovníky; jde-li o pracoviště sloužící výuce na lékařských a farmaceutických fakultách, postupuje v dohodě s ministerstvem školství a kultury.
Přečíslovat na § 60.
U sedmém řádku vložit za slovo "pracovníky" slova "taková pracoviště se označují jako kliniky." Zbytek věty začít velkým písmenem a v devátém řádku vložit za slovo "postupuje" slova "ministerstvo zdravotnictví".
HLAVA PÁTÁ
Materiální zabezpečení zdravotnických služeb
§ 66
(1) Výroba a dovoz léčiv, lékařských přístrojů a nástrojů, zřídelních výrobků a jiných zdravotnických potřeb i zásobování jimi jsou plánovány a řízeny v souladu se soudobými poznatky vědy a techniky a potřebami zdravotnictví, aby bylo zaručeno materiální vybavení zdravotnických zařízení umožňující vysokou úroveň zdravotnických služeb.
(2) Plnění úkolů stanovených v odstavci 1 zabezpečuje ministerstvo zdravotnictví bezprostředně u organizací v oboru své působnosti; u organizací v oboru působnosti jiných ústředních orgánů je zabezpečuje tím, že se podílí na vypracování jejich výrobního programu a na stanovení plánu výzkumu a určuje jednotlivé druhy a typy výrobků pro výrobu a dovoz a pro odbyt výrobků zdravotnické techniky.
Přečíslovat na § 61.
§ 67
(1) Vyrábět a dovážet lze jen ty druhy léčiv a zdravotnických potřeb, které byly schváleny ministerstvem zdravotnictví.
(2) Léčiva a zdravotnické potřeby smějí být vyráběny, uchovávány a dopravovány s označením, ve složení, v dávkování, v úpravě, v balení a za dalších podmínek stanovených v lékopisu a technických normách, popřípadě při povolení jejich výroby nebo dovozu. K výrobě hromadně vyráběných léčivých přípravků jsou oprávněny jen organizace, kterým to povolí ministerstvo zdravotnictví.
Přečíslovat na § 62.
§ 68
(1) Výrobci, odběratelé výrobků z dovozu, zásobovací organizace a lékárny jsou povinni zajistit soustavnou kontrolu jakosti, označení, složení, dávkování a úpravy léčiv a zdravotnických potřeb podle předpisů vydaných k provedení tohoto zákona, popřípadě podle zvláštních předpisů.
(2) Vrcholnou odbornou kontrolu léčiv a některých zdravotnických potřeb provádějí státní ústavy pro kontrolu léčiv, popřípadě jiné orgány pověřené k tomu ministerstvem zdravotnictví.
Přečíslovat na § 63.
ČTVRTÁ ČÁST
ÚKOLY VĚDY A VÝZKUMU V PÉČI O ZDRAVÍ LIDU
§ 69
Orgány, které řídí a koordinují rozvoj vědy a techniky a její uplatnění v praxi, i pracovníci všech oborů vědeckovýzkumné činnosti jsou povinni plnit své úkoly v souladu s poznatky lékařské vědy, a tím zabezpečovat, aby rozvoj vědy a techniky všestranně přispíval ke zvyšování úrovně zdraví lidu.
Přečíslovat na § 64.
§ 70
Orgány, které řídí a koordinují vědeckovýzkumnou činnost v oboru lékařské vědy a péče o zdraví lidu, jsou povinny dbát, aby se tato činnost soustřeďovala především na řešení naléhavých problémů vyplývajících z rozboru zdravotního stavu obyvatelstva, na získávání poznatků o organismu a prostředí člověka se zaměřením na prevenci a léčení společensky nejzávažnějších nemocí, na rozvíjení tělesných a duševních schopnosti člověka a na prodlužování jeho aktivního věku a aby byla účelná a hospodárná; jsou také povinny rozvoj této činnosti jednotně plánovat, řídit, koordinovat a hodnotit.
Přečíslovat na § 65.
§ 71
(1) Pro plnění úkolů ministerstva zdravotnictví v péči o rozvoj lékařské vědy a pro řízení výzkumné činnosti v oboru zdravotnictví je zřízena vědecká rada. Členy vědecké rady jmenuje ministr zdravotnictví z čelných představitelů lékařské vědy, vynikajících odborníků jiných oborů a pracovníků z praxe.
Přečíslovat na § 66.
První větu upravit takto: "(1) Pro plnění úkolů ministerstva zdravotnictví v péči o rozvoj lékařské vědy a o výzkumnou činnost v oboru zdravotnictví je zřízena vědecká rada."
(2) Hlavní úkoly vědecké rady ministerstva zdravotnictví jsou:
a) připravovat vědecké podklady pro celostátní řízení zdravotnické politiky,
b) navrhovat úkoly jednotného plánu vědeckovýzkumné činnosti v oberu lékařské vědy a péče o zdraví lidu,
V prvním řádku vypustit slovo "jednotného".
c) pečovat o rozvoj a účelné zaměření zdravotnického tisku a schvalovat ediční plán v oboru zdravotnické literatury a tematiku zdravotnických filmů,
d) pečovat o rozvoj Československé společnosti Jana Evangelisty Purkyně,
e) navrhovat klinické zkoušení léčiv a doporučovat jejich výrobu a uvádění do oběhu,
f) pečovat o koordinaci a rozvoj mezinárodních styků a účelnou mezinárodní dělbu práce na úseku vědeckovýzkumné činnosti v oboru lékařské vědy a péče o zdraví lidu.
(3) Statut vědecké rady ministerstva zdravotnictví schvaluje vláda.
§ 72
K zabezpečení vědecké úrovně řízení zdravotnických služeb se vedoucí pracovníci opírají o soustavné sledování a rozbor vývoje zdravotního stavu obyvatelstva i údajů a ukazatelů o zdravotnických službách. Tyto úkoly zajišťují zvláštní útvary zdravotnické statistiky v rámci jednotné zdravotnické soustavy.
Vypustit.
§ 73
Na rozvoji lékařské vědy a jejím pohotovém uplatnění v praxi se účinně podílí společenská organizace Československá společnost Jana Evangelisty Purkyně, která má též významné úkoly při zvyšování odborné a ideové úrovně zdravotnických pracovníků.
Přečíslovat na § 67 a upravit takto:
"§ 67
Ministerstvo zdravotnictví se při zabezpečování vědecké úrovně řízení zdravotnictví a při zvyšování odborné a ideové úrovně zdravotnických pracovníků opírá též o Československou společnost Jana Evangelisty Purkyně."
PÁTÁ ČÁST
ŘÍZENÍ PÉČE O ZDRAVÍ LIDU A ROZHODOVÁNÍ PŘI VÝKONU ZDRAVOTNICKÝCH SLUŽEB
HLAVA PRVNÍ
Řízení péče o zdraví lidu
§ 74
Ústřední orgány
(1) Ministerstva a ostatní ústřední orgány jsou povinny uskutečňovat v oboru své působnosti opatření k upevnění a rozvíjení zdraví lidu podle první části tohoto zákona jako nedílnou součást řízení hospodářství a kultury.
(2) Ústřední orgány zejména
a) stanoví při plánování rozvoje odvětví jmenovité úkoly v péči o zdraví lidu, rozhodují o opatřeních v péči o zdraví lidu, která vyžadují úpravu plánu nebo rozpočtu přesahující možnosti organizací jimi řízených, pravidelně projednávají zabezpečování této péče a vedou podřízené organizace k tomu, aby iniciativně činily opatření k vytváření a ochraně zdravých životních podmínek,
b) kontrolují, jak organizace plní své povinnosti při vytváření a ochraně zdravých životních podmínek, a volají je k odpovědnosti pro neplnění úkolů v péči o zdraví lidu.
Přečíslovat na § 68.