Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1966

IV. volební období

73

Společná zpráva

výborů ústavně právního, pro plán a rozpočet, průmyslového pro hlavní výrobní odvětví a dopravu, zemědělského, kulturního a zdravotního

k vládnímu návrhu zákona

o vysokých školách (tisk 70)

Výbory Národního shromáždění - výbor ústavně právní, pro plán a rozpočet, průmyslový pro hlavní výrobní odvětví a dopravu, zemědělský, kulturní a zdravotní - projednaly v lednu a únoru 1966 vládní návrh zákona o vysokých školách a usnesly se doporučit jej Národnímu shromáždění ke schválení s těmito změnami:

1. v § 4 ve druhém řádku vypustit slovo "popřípadě", v pátém řádku nahradit slovo "popřípadě" slovem "a"

2. v § 5 odst. 2 vypustit větu za středníkem; větu před středníkem upravit takto: "Vysoké školy s prostředky takto získanými samy hospodaří."

3. v § 6 v předposledním řádku vypustit slovo "popřípadě" a nahradit je slovy "nebo s"

4. v § 7 vypustit odkazy v závorkách a v posledním řádku nahradit slova "a popřípadě i" slovem "nebo"

5. v § 8 odst. 1 v první větě nahradit slovo "popřípadě" slovem "nebo"

§ 8 odst. 2 doplnit větou: "Vláda může výjimečně délku studia zkrátit nebo prodloužit až o 1 rok."

V § 8 odst. 3 vypustit slova "podle § 13" a nahradit je slovy "státní závěrečnou zkouškou"

6. v § 9 odst. 1 druhou větu nahradit dvěma větami tohoto znění: "Mohou být přijati jen uchazeči, kteří mají úplné střední vzdělání. Od požadavku úplného středního vzdělání může být výjimečně upuštěno na uměleckých vysokých školách, jde-li o uchazeče, kteří projevili mimořádné umělecké nadání."

7. v § 9 odst. 2 před slovo "studentem" vsunout slovo "vysokoškolským"

8. v § 10 vypustit v odst. 3 citovaný odkaz "(§ 19 odst. 3)" jako nadbytečný

9. v § 12 v první větě za slovo "zpravidla" vsunout slova "podle studijních oborů a"

10. § 14 odst. 1 a 2 upravit takto: "(1) Vysoké školy přiznávají tyto tituly:

a) absolventům lékařského studia titul "doktor medicíny" "(MUDr.)";

b) absolventům vysokých škol technického, ekonomického a zemědělského směru s výjimkou absolventů veterinárního studia tituly "inženýr", popřípadě "inženýr architekt" (ve zkratce "Ing.", popřípadě "Ing. arch.");

c) absolventům veterinárního studia titul "doktor veterinářství" (ve zkratce "MVDr.")

d) absolventům studia malířství, sochařství architektury na vysokých školách uměleckého směru tituly "akademický malíř", "akademický sochař" a "akademický architekt".

(2) Absolventům vysokých škol universitního směru s výjimkou absolventů lékařského studia a absolventům vysokých škol uměleckého směru s výjimkou absolventů uvedených v odst. 1 pod písm. d), kteří vykonají předepsanou rigorosní zkoušku ze zvoleného vědního oboru a jeho širšího základu na fakultách uvedených v rigorosním řádu, přiznávají vysoké školy tituly "doktor práv" (ve zkratce "JUDr.") nebo "doktor přírodovědy" (ve zkratce "RNDr.") nebo "doktor filosofie" (ve zkratce "PhDr.")."

11. § 15 upraviv takto:

"(1) Absolventu vysoké školy vydá vysoká škola diplom, v němž bude uveden obor studia, ve kterém dosáhl vysokoškolské kvalifikace. Absolventům uvedeným v § 14 odst. 1 se v diplomu uvede i přiznaný titul.

(2) Absolventu vysoké školy, který vykonal rigorosní zkoušku podle ustanovení § 14 odst. 2 vydá vysoká škola, na které ji vykonal, diplom. V tomto diplomu bude uveden příslušný titul a vědní obor, v němž rigorosní zkouška byla vykonána."

12. § 16 označit jako § 16 odst. 1 a připojit odst. 2 tohoto znění:

"(2) Vláda stanoví zásady postgraduálního studia a jeho organizace."

13. § 17 odst. 2 upravit takto:

"(2) Pro mimořádné studium platí ustanovení § 9 a 12 odst. 5. Ustanovení § 11 platí přiměřeně.

14. § 18 odst. 2 doplnit touto větou: "Při nostrifikací může být též rozhodnuto o přiznání některého titulu, uvedeného v § 14."

15. § 19 odst. 1 a 2 upravit takto:

"(2) Ministerstvo školství a kultury stanoví podrobnosti o přijímání uchazečů na vysoké školy, o průběhu studia, o jeho ukončování, o kárném řízení a o nostrifikaci studia.

Ministerstvo školství a kultury v dohodě s příslušnými ústředními orgány stanoví délku řádného studia pro jednotlivá obory, podrobnosti o péči o studenty, o postgraduálním studiu a upraví označování zahraničních absolventů československých vysokých škol. V dohodě se Státní komisí pro vědecké hodnosti vydá předpisy pro rigorosní zkoušky."

16. v § 20 odst. 1 v první větě slova "vedle pedagogické činnosti" nahradit slovy "spolu s pedagogickou činností".

17. § 25 upravit takto:

"(2) Řádnými profesory pro určitý obor mohou být jmenováni mimořádní profesoři, docenti, vědečtí (umělečtí) pracovníci nebo odborníci z praxe, kteří vyhovují morálně politickým požadavkům, vytvořili vynikající vědecké nebo umělecké práce, mají pedagogickou způsobilost a potřebnou praxi, a nejde-li o jmenování řádnými profesory uměleckého oboru, mají vědeckou hodnost doktora věd. Ve výjimečných a odůvodněných případech mohou být jmenováni řádnými profesory i ti, kdo nemají vědeckou hodnost doktora věd.

(2) Řádné profesory jmenuje president republiky na návrh vlády."

18. § 26 upravit takto:

"(1) Mimořádnými profesory pro určitý obor mohou být jmenováni docenti, vědečtí (umělečtí) pracovníci nebo odborníci z praxe, kteří vyhovují morálně politickým požadavkům, vytvořili významné vědecké nebo umělecké práce, mají pedagogickou způsobilost a potřebnou praxi, a nejde-li o jmenování mimořádnými profesory uměleckého oboru, mají vědeckou hodnost. Ve výjimečných a odůvodněných případech mohou být jmenováni mimořádnými profesory i ti, kdo nemají vědeckou hodnost.

(2) Mimořádné profesory jmenuje president republiky na návrh vlády."

19. § 27 upravit takto:

"(2) Docenty pro určitý obor mohou být jmenováni odborní asistenti, vědečtí (umělečtí) pracovníci nebo odborníci z praxe, kteří vyhovují morálně politickým požadavkům, v habilitačním řízení prokázali pedagogickou a vědeckou, popřípadě uměleckou způsobilost, mají potřebnou praxi, a nejde-li o jmenování docenty uměleckého oboru, mají vědeckou hodnost. Ve výjimečných a odůvodněných případech mohou být jmenováni docenty i ti, kdo nemají vědeckou hodnost.

(2) Docenty jmenuje ministr školství a kultury."

20. v § 28 odst. 2 vypustit odkaz "(§ 30 odst. 2)" jako nadbytečný, za § 28 odst. 2 připojit dosavadní § 30 odst. 2 a označit jej jako § 28 odst. 3.

21. za § 28 vložit nový § 29 tohoto znění:

"(2) Vysoké školy jsou oprávněny požadovat od profesorů a docentů, kteří nejsou v pracovním poměru k některé vysoké škole, aby v přiměřeném rozsahu a podle svých možností plnili vědeckopedagogické nebo umělecko-pedagogické úkoly.

(2) Neplní-li profesoři nebo docenti bez vážných důvodů po dobu dvou let takto požadované úkoly, může jim být vědeckopedagogický nebo umělecko-pedagogický titul odňat orgánem, který titul udělil nebo orgánem jím k tomu zmocněným."

22. dosavadní § 29 přečíslovat na § 30 a v jeho odst. 3 nahradit citaci " 30" citací "§ 28 odst. 3"

23. dosavadní § 30 odst. 1 vypustit

24. § 34 písm. d) doplnit větou tohoto znění: "a určuje způsob hospodaření s prostředky, které získaly činností podle § 5 odst. 2."

25. v § 35 odst. 1 slova "se zúčastňuje" nahradit slovy "se účastní"

26. § 36 odst. 2 vypustit

27. v § 37 odst. 1 za slovo "se" vsunout slovo "zpravidla"

v § 37 odst. 2 za slovo "nebo" vsunout slovo "zřizovat"

28. § 39 odst. 1 a 2 upravit takto:

"(1) Rektora jmenuje president republiky na dobu tří let.

(2) O návrhu na jmenování rektora, zpravidla z řad řádných profesorů, se usnáší vědecká rada vysoké školy tajným hlasováním. Návrh na jmenování rektora předkládá presidentu republiky vláda."

v § 39 připojit k odst. 4 tuto větu: "Návrh na odvolání rektora předkládá presidentu republiky vláda."

§ 39 odst. 5 upravit takto:

"(5) Prorektory volí vědecká rada vysoké školy tajným hlasováním na dobu tří let z řádných nebo mimořádných profesorů anebo docentů, kteří jsou pracovníky příslušné vysoké školy. Volbu prorektorů potvrzuje ministr školství a kultury; nepotvrdí-li volbu, bude provedena volba nová. Na nově zřízené vysoké škole jmenuje prorektory na dobu tří let ministr školství a kultury."

29. § 40 odst. 3 upravit takto:

Při jednání o předložení návrhu na jmenování řádného nebo mimořádného profesora k dalšímu řízení, o otázkách jmenování a voleb akademických funkcionářů a při jednání podle předpisů o udělování vědeckých hodností rozhoduje vědecká rada tajným hlasováním; její rozhodnutí nevyžaduje schválení rektora."

§ 40 odst. 4 upravit takto:

"(4) Členy vědecké rady jsou rektor, prorektoři, děkani fakult a ředitelé výzkumných ústavů vysoké školy. Další členy vědecké rady vysoké školy jmenuje rektor z učitelů vysoké školy a 2 dalších odborníků na dobu tří let. Kvestor je členem vědecké rady s hlasovacím právem při řešení otázek správních a hospodářských; jinak má hlas poradní. Členy vědecké rady, vysoké školy jsou též zástupci organizací pracovníků a studentů vysoké školy, které jmenuje rektor na návrh těchto organizací; tito členové však nejsou oprávněni hlasovat při jednání o návrzích na udělení vědeckopedagogických nebo umělecko-pedagogických fakult a vědeckých hodností."

30. v § 43 slovo "popřípadě" nahradit slovem "nebo"

31. § 46 odst. 3 upravit takto:

Při jednání o předložení návrhu na jmenování řádného profesora, mimořádného profesora nebo docenta k dalšímu řízení, o otázkách voleb akademických funkcionářů a při jednání podle předpisů o udělování vědeckých hodností rozhoduje vědecká rada tajným hlasováním; její rozhodnutí nevyžaduje schválení děkana."

§ 46 odst. 4 upravit takto:

Členy vědecké rady fakulty jsou děkan, proděkani, vedoucí kateder a vedoucí vědeckých pracovišť fakulty. Další členy vědecké rady fakulty jmenuje děkan z učitelů fakulty a z dalších odborníků na dobu tří let. Tajemník je členem vědecké rady s hlasovacím právem při řešení otázek správních a hospodářských; jinak má hlas poradní. Členy vědecké rady fakulty jsou též zástupci organizací pracovníků a studentů fakulty, které jmenuje děkan na návrh těchto organizací; tito členové však nejsou oprávněni hlasovat při jednání o návrzích na udělení vědeckopedagogických nebo umělecko-pedagogických titulů a vědeckých hodností."

32. v § 47 odst. 1 vypustit slova "a po vyjádření kvestora"

33. § 49 odst. 2 upravit takto:

"(2) Výzkumné ústavy zřizuje a zrušuje ministr školství a kultury podle zvláštních předpisů; ostatní vědecká pracoviště zřizují a zrušují rektoři."

34. v § 50 odst. 2 vypustit druhou větu

35. § 52 upravit takto:

"Odborná praxe studentů vysokých škol se koná v zařízeních ministerstva školství a kultury nebo v organizacích a zařízeních v oboru jiných ústředních orgánů nebo národních výborů. Lze ji vykonat též v odpovídajících zařízeních v zahraničí."

36. § 53 odst. 1 upravit takto:

"(1) Podrobnosti o řízení, organizaci a činnosti jednotlivých vysokých škol a fakult a působnosti a způsobu jednání vědeckých rad a jejich sekcí upravují statuty vysokých škol a statuty fakult. Statuty vysokých škol vydávají po schválení ministrem školství a kultury rektoři. Statuty fakult vydávají po schválení rektorem děkani."

§ 53 odst. 3 upravit takto:

"(3) Podmínky odborné praxe (§ 52) v organizacích nebo zařízeních v oboru jiných ústředních orgánů nebo národních výborů a vztahy mezi vysokými školami, popřípadě fakultami a těmito organizacemi nebo zařízeními stanoví ministerstvo školství a kultury v dohodě s příslušnými ústředními orgány nebo národními výbory."

37. § 55 odst. 1 upravit takto:

(1) Vojenské vysoké školy jsou vysokými školami podle tohoto zákona. Vztahují se na ně ustanovení tohoto zákona s výjimkou § 32, 33, 35, 80 a 61. Ustanovení § 5, 10, 11, 12, 18, 19, 23, 28, 29, 31, 36, 38 až 42, 44 až 53 a 62 se na vojenské vysoké školy vztahují obdobně." v 55 odst. 2 vypustit slova "nebo Slovenské národní radě"

38. § 57 odst. 3 upravit takto:

"(3) Absolventům vysokých škol uvedených v § 14 odst. 2, kteří ukončili studium před účinností tohoto zákona, pokud již v těchto oborech nedosáhli akademického titulu podle dřívějších předpisů, přiznávají vysoké školy tituly uvedené v § 14 odst. 2 za podmínek tam stanovených, přičemž vycházejí z výsledků absolventova studia a z jeho znalostí získaných v praxí."

v § 57 odst. 4 slova "rigorosních zkoušek" nahradit slovy "rigorosní zkoušky"

39. § 58 odst. 1 upravit takto:

"(1) Profesoři jmenovaní před účinností tohoto zákona se stávají od jeho účinnosti řádnými profesory; řádnými profesory se stávají od účinnosti tohoto zákona i mimořádní profesoři jmenovaní před účinností zákona č. 58/1950 Sb., kteří působili na vysoké škole v den, kdy nabyl účinnosti zákon č. 46/1956 Sb. a působí na vysoké škole v den účinnosti tohoto zákona."

40. v 59 odst. 3 nahradit slova "do tohoto dne" slovy "do této doby"

41. § 63 odst. 1 bod I. upravit takto:

"1. zákon č. 58/1950 Sb. o vysokých školách, s výjimkou § 33 a 34, ve znění zákona č. 46/1956 Sb."

§ 63 odst. 2 upravit takto:

"(2) Tento zákon se na bohoslovecké fakulty nevztahuje; platí o nich dosavadní předpisy."

42. v Seznamu vysokých škol a fakult, který je přílohou návrhu zákona, zařadit Universitu Komenského v Bratislavě za Universitu Karlovu, Slovenskou vysokou školu technickou v Bratislavě za České vysoké učení technické.

V Seznamu vysokých škol a fakult doplnit u University Pavla Josefa Šafaříka v Košicích sídlo přírodovědecké fakulty "v Košicích".

V Seznamu vysokých škol a fakult citovat u pedagogických institutů jako odkaz zákonné opatření č. 166/1964 Sb.

V Praze dne 24. února 1966

dr. Škoda v. r.

dr. Němec v. r.

předseda ústavně právního výboru

zpravodaj ústavně právního výboru

   

Tymeš v. r.

Sloboda v. r.

předseda výboru pro plán a rozpočet

zpravodaj výboru pro plán a rozpočet

   

inž. Bichler, CSc. v. r.

inž. Macho, CSc. v. r.

předseda průmyslového výboru pro

zpravodaj průmyslového výboru pro

hlavní výrobní odvětví a dopravu

hlavní výrobní odvětví a dopravu

   

Kučera v. r.

Šejna v. r.

předseda zemědělského výboru

zpravodaj zemědělského výboru

   

Poledňák v. r.

prof. inž. dr. Vyskot, DrSc. v. r.

předseda kulturního výboru

zpravodaj kulturního výboru

   

dr. Kyselý v. r.

akad. Málek v. r.

předseda zdravotního výboru

zpravodaj zdravotního výboru


 

Zákon

ze dne ... března 1968

o vysokých školách

Národní shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:

Oddíl I.

Obecná ustanovení

§ 1

(1) Vysoké školy jsou pedagogickými, vědeckými a kulturními pracovišti nejvyšší úrovně; svou činností vytvářejí nezbytné předpoklady pro progresivní růst socialistického národního hospodářství, vědy a kultury.

(2) Československá socialistická republika všestranně pečuje o rozvoj vysokých škol, aby mohly plnit své poslání v souladu s potřebami socialistické společnosti a se světovým vývojem vědy a kultury.

§ 2

Úkolem vysokých škol je

a) vychovávat pracovníky vysoce vzdělané, odborně kvalifikované, připravené na základě znalostí marxismu-leninismu morálně a politicky pro všechny oblasti života socialistické společnosti;

b) rozvíjet vědeckou nebo uměleckou činnost a vychovávat nové vědecké nebo umělecké pracovníky;

c) prohlubovat a rozšiřovat odborné znalosti pracovníků s vysokoškolským vzděláním;

d) být středisky podílejícími se na rozvoji kultury a vzdělanosti lidu.

§ 3

Vysoké školy se člení na vysoké školy universitního, technického, ekonomického, zemědělského a uměleckého směru.

§ 4

Vysoké školy spolupracují navzájem, jakož i s jinými vědeckými, uměleckými a odbornými pracovišti, s ústředními orgány a organizacemi. Spolupracují též s vysokými školami a s vědeckými a uměleckými institucemi a pracovišti v cizině.

§ 5

(1) Vysoké školy jsou rozpočtovými organizacemi.

(2) Vysoké školy mohou provádět projektové, vědeckovýzkumné, umělecké a jiné práce pro státní, družstevní, společenské a jiné organizace, jakož i pro jednotlivé osoby. Vysoké školy s prostředky takto získanými samy hospodaří.

(3) Zvláštní předpisy stanoví, jak přispívají k materiálnímu zabezpečení vysokých škol organizace, pro něh jsou absolventi vysokých škol připravováni.

Oddíl II.

Pedagogická činnost a studium

§ 6

Pedagogická činnost na vysokých školách, vycházející z cílů komunistické výchovy a požadavků na odbornou kvalifikaci absolventů, je základní povinností učitelů vysokých škol. Při ní je třeba dbát o soustavné rozvíjení a plné využití schopností studentů. Pedagogická činnost na vysokých školách je nerozlučně spjata s vědeckou nebo s tvůrčí uměleckou činností.

§ 7

Základním druhem studia na vysokých školách je řádné studium. Vysoké školy mohou organizovat podle potřeby také postgraduální studium, mimořádné studium nebo jiné druhy studia.

§ 8

(1) Řádné studium na vysokých školách se uskutečňuje formou denního studia nebo formami studia při zaměstnání (večerního, dálkového a externího), nebo účelným spojením těchto forem studia. Nároky na úroveň znalostí studentů jsou ve všech těchto formách studia stejné.

(2) Řádné studium na vysokých školách trvá 4 až 6 let. Vláda může výjimečně délku studia zkrátit nebo prodloužit až o 1 rok.

(3) Řádné studium zakončené státní závěrečnou zkouškou poskytuje úplné vysokoškolské vzdělání v příslušném studijním oboru.

§ 9

(1) K řádnému studiu na vysokých školách jsou uchazeči přijímáni se zřetelem k jejich individuálním schopnostem, nadání a zájmům a v souladu s potřebami společnosti. Mohou být přijati jen uchazeči, kteří mají úplné střední vzdělání. Od požadavku úplného středního vzdělání může být výjimečně upuštěno na uměleckých vysokých školách, jde-li o uchazeče, kteří projevili mimořádná umělecké nadání.

(2) Uchazeč o studium na vysoké škole se stává vysokoškolským studentem zápisem na fakultě provedeným po jeho přijetí ke studiu na vysoké škole.

§ 10

(1) Studenti jsou povinni plnit své občanské a studijní povinnosti, osvojovat si potřebné znalosti, pracovní návyky a metody, usilovat soustavným samostatným studiem o rozvoj svých schopností a tak získávat způsobilost k vysoce kvalifikované odborné práci v příslušném oboru; rovněž jsou povinni získávat způsobilost ke kvalifikované činnosti při obraně vlasti.

(2) Studenti jsou oprávněni podílet se prostřednictvím svá organizace na řízení a činnosti vysoké školy.

(3) Stát pečuje o studenty po stránce sociální a zdravotní; zejména jsou jim poskytována stipendia a podle možnosti stravování v menzách a ubytování v kolejích. Studenti denního studia jsou nemocensky a úrazové pojištěni a sociálně zabezpečeni v rozsahu předpisů o nemocenském pojištění a o sociálním zabezpečení. Studentům při zaměstnání poskytují organizace pracovní úlevy v zaměstnání a hospodářské zabezpečení v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcími předpisy.

§ 11

(1) Za vzorné plnění povinností mohou být studentům uděleny pochvaly a odměny.

(2) Za porušení studijních povinností, zásad řádného chování nebo občanských povinností mohou být studentům uložena tato kárná opatření: důtka, veřejná důtka, vyloučení ze studia.

§ 12

(1) Studium na vysokých školách je organizováno zpravidla podle studijních oborů a podle ročníků. Do vyššího ročníku může být zapsán jen studen, který splnil všechny studijní povinnosti stanovené studijním plánem.

(2) Studentovi, který nesplnil podmínky pro postup do vyššího ročníku, může být povoleno opakovat ročník. Během studia je možno opakovat pouze dva ročníky. Druhé opakování téhož ročníku je nepřípustné.

(3) Studentovi může být z vážných důvodů osobních, zejména zdravotních, studium přerušeno, a to až na dobu dvou roků. Po uplynutí doby přerušení studia se student zařazuje do toho ročníku, v němž bylo studium přerušeno. Toto zařazení může být vázáno na podmínku vykonání zvláštních zkoušek.

(4) Student, který nesplnil podmínky pro postup do vyššího ročníku a jemuž nebylo povoleno ročník opakovat, bude ze studia vyloučen pro neprospěch.

(5) Student, který studia zanechal nebo byl ze studia vyloučen, může být znovu přijat na vysokou školu jen na základě nového přijímacího řízení. Takovému studentu mohou být do dalšího studia započteny zkoušky dříve vykonané.

§ 13

(1) Řádné studium se zakončuje na všech vysokých školách státní závěrečnou zkouškou.

(2) Student, který ukončil studium na vysoké škole podle odstavce 1, je absolventem vysoké školy.

§ 14

(1) Vysoké školy přiznávají tyto tituly:

a) absolventům lékařského studia titul "doktor medicíny" (ve zkratce "MUDr.");

b) absolventům vysokých škol technického, ekonomického a zemědělského směru s výjimkou absolventů veterinárního studia tituly "inženýr", popřípadě "inženýr architekt" (ve zkratce "Ing." popřípadě "Ing. arch.");

c) absolventům veterinárního studia titul "doktor veterinářství" (ve zkratce "MVDr.");

d) absolventům studia malířství, sochařství a architektury na vysokých školách uměleckého směru tituly "akademický malíř", "akademický sochař" a "akademický architekt".

(2) Absolventům vysokých škol universitního směru s výjimkou absolventů lékařského studia a absolventům vysokých škol uměleckého směru s výjimkou absolventů, uvedených v odstavci 1 pod písm. d), kteří vykonají předepsanou rigorosní zkoušku ze zvoleného vědního oboru a jeho širšího základu na fakultách uvedených v rigorosním řádu, přiznávají vysoké školy tituly "doktor práv" (ve zkratce "JUDr.") nebo "doktor přírodovědy" (ve zkratce "RNDr.") nebo "doktor filosofie" (ve zkratce "PhDr.").

(3) Absolventi všech vysokých škol jsou oprávněni používat, pokud vyučují na školách poskytujících střední vzdělání, pracovní, označení "středoškolský profesor".

§ 15

(1) Absolventu vysoké školy vydá vysoká škola diplom, v němž bude uveden obor studia, ve kterém dosáhl vysokoškolské kvalifikace. Absolventům uvedeným v § 14 odst. 1 se v diplomu uvede i přiznaný titul.

(2) Absolventu vysoké školy, který vykonal rigorosní zkoušku podle ustanovení § 14 odst. 2, vydá vysoká škola, na které ji vykonal, diplom. V tomto diplomu bude uveden příslušný titul a vědní obor, v němž rigorosní zkouška byla vykonána.

§ 16

(1) Postgraduální studium připravuje absolventy vysokých škol pro užší odborné specializace nebo je seznamuje s novými vědeckými poznatky v příslušných oborech.

(2) Vláda stanoví zásady postgraduálního studia a jeho organizace.

§ 17

(1) Vysoké školy umožňují mimořádné studium jednotlivých předmětů na jedné fakultě nebo na více fakultách.

(2) Pro mimořádné studium platí ustanovení § 9 a 12 odst. 5. Ustanovení § 11 platí přiměřeně.

§ 18

(1) Vysokoškolské studium vykonané na zahraničních vysokých školách platí na území Československé socialistické republiky, pouze bylo-li výslovně uznáno (nostrifikováno). Studium může být nostrifikováno jen tehdy, má-li stejnou úroveň jako studium na československých vysokých školách.

(2) O nostrifikaci rozhoduje vysoká škola stejného nebo obdobného studijního oboru; o nostrifikaci studia obsahem nebo rozsahem neodpovídajícího studiu, jež lze absolvovat na československých vysokých školách, rozhoduje ministerstvo školství a kultury. Při nostrifikaci může být též rozhodnuto o přiznání některého titulu, uvedeného v § 14.

§ 19

(1) Ministerstvo školství a kultury stanoví podrobnosti o přijímání uchazečů na vysoké školy, o průběhu studia, o jeho ukončování, o kárném řízení a o nostrifikaci studia.

(2) Ministerstvo školství a kultury v dohodě s příslušnými ústředními orgány stanoví délku řádného studia pro jednotlivé obory, podrobnosti o péči o studenty, o postgraduálním studiu a upraví označování zahraničních absolventů československých vysokých škol. V dohodě se Státní komisí pro vědecké hodnosti vydá předpisy pro rigorosní zkoušky.

(3) Vláda nebo orgán jí zmocněný po projednání s Ústřední radou odborů stanoví, jaké pracovní úlevy a jaké hospodářské zabezpečení budou poskytovány studentům při zaměstnání a účastníkům postgraduálního studia.

Oddíl III.

Vědecká činnost a výchova k vědecké práci

§ 20

(1) Vědecká práce, soustavné zvyšování vlastní kvalifikace v souladu se světovým vývojem vědy, uplatňování moderních metod vědecké práce a jejich přenášení do výchovy studentů je spolu s pedagogickou činností základní povinností učitelů vysokých škol. Vědecká činnost na vysokých školách je nezbytným předpokladem vysoké úrovně pedagogické práce, Vědecké práce se mohou účastnit i studenti.

(2) Vysoké školy řeší vědecké úkoly v rámci plánu vědy a techniky a rozvíjejí vědní obory podle potřeb vědeckého a technického rozvoje společnosti.

§ 21

(1) Vysoké školy vychovávají nové vědecké pracovníky v souladu s potřebami společnosti. Jejich vědecká příprava je organizována podle zvláštních předpisů.

(2) Mimořádně nadaní studenti jsou již během studia na vysokých školách soustavně připravování pro vědeckou práci.

(3) Při výchově nových vědeckých pracovníků využívají vysoké školy v dohodě s příslušnými ústředními orgány a organizacemi také jejich vědeckých pracovišť.

(4) Vysoké školy udělují vědecké hodnosti podle zvláštních předpisů.

§ 22

Vysoké školy jsou v rozsahu své vědecké činnosti součásti vědeckovýzkumné a vývojové základny.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP