Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1967

IV. volební období

125

Vládní návrh,

kterým se předkládá Národnímu shromáždění Československé socialistické republiky

k souhlasu Protokol mezi Československou socialistickou republikou a Polskou lidovou republikou o zrušení platnosti Smlouvy mezi republikou Československou a republikou Polskou o užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsané v Olomouci dne 21. prosince 1929, jenž byl podepsán ve Varšavě dne 27. ledna 1967

Návrh schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění Československé socialistické republiky souhlasí s Protokolem mezi Československou socialistickou republikou a Polskou lidovou republikou o zrušení platnosti Smlouvy mezi republikou Československou a republikou Polskou o užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsané v Olomouci dne 21. prosince 1929, jenž byl podepsán ve Varšavě dne 27. ledna 1967.

Důvodová zpráva

Dne 27. ledna 1967 byl ve Varšavě odepsán Protokol mezi Československou socialistickou republikou a Polskou lidovou republikou o zrušení platnosti Smlouvy mezi republikou Československou a republikou Polskou o užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsané v Olomouci dne 21. prosince 1929. Protokol vstoupí v platnost dnem výměny ratifikačních listin, ke které dojde v Praze.

Z československé strany Protokol podepsal dr. Josef Šmejkal, vedoucí odboru ministerstva zahraničních věcí, z polské strany Stanisław Piotrowski, vedoucí odboru ministerstva zahraničních věcí.

V roce 1929 byla uzavřena mezi Československou republikou a Polskou republikou smlouva o užívání městských objektů v bývalé obci Těšíně, kterou se řešila situace v užívání městské tramvajové sítě, kanalizační sítě, vodovodu včetně vodárny a plynárny v důsledku rozdělení obce Těšína na československou a polskou část (Polský Těšín = Cieszyn). Během doby obě města si vybudovala vlastní městské zařízení a na základě smlouvy z roku 1929 byla po druhé světové válce městu Cieszynu dodávána jen voda z československých pramenišť prostřednictvím čs. vodovodní sítě. Tato síť však již dožila a obnovovat ji v původní trase pro potřebu československého hospodářství nepřicházelo v úvahu. Rovněž polská strana neměla zájem na stavbě této vodovodní trasy na své náklady především proto, že se rozhodla postavit nový vodovod s dostatečnými zdroji vody pro zásobování města Cieszyna na polském území.

Československá i polská strana při jednáních došly k závěru, že se situace v zásobování města Cieszyna pitnou vodou od doby uzavření smlouvy v roce 1929 podstatně změnila a že původní smlouva pro současnou dobu nemá již význam, a proto se rozhodly starou smlouvu zrušit. Současně upravily Dohodou zásobovaní města Cieszyna pitnou vodou z československých zdrojů, avšak jen na omezenou dobu, a to nejdéle do konce roku 1968, za pevně stanovenou cenu 0,03825 převoditelného rublu za 1 m3, neboť se předpokládá, že do té doby vybudují polská místa nový vodovod. Text této Dohody, která byla uzavřena mezi vládami Československé socialistické republiky a Polské lidové republiky, se pro informaci přikládá.

Protokol mezi Československou socialistickou republikou a Polskou lidovou republikou o zrušení platnosti Smlouvy mezi republikou Československou a republikou Polskou a užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsané v Olomouci dne 21. prosince 1929, vyžaduje souhlasu Národního shromáždění ve smyslu článku 42 Ústavy ČSSR a podléhá ratifikaci presidentem republiky.

V Praze dne 17. dubna 1967.

Předseda vlády:

Lenárt v. r.

Ministr zahraničních věcí:

David v. r.

 

DOHODA

mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Polské lidové republiky o úpravě některých otázek, vyplývajících z dodávek pitné vody z československých zdrojů městu Cieszynu

Vláda Československé socialistické republiky a vláda Polské lidové republiky dohodly se takto:

Článek 1

Československá strana, v důsledku nové úpravy zásobování města Cieszyna pitnou vodou, poukáže polské straně částku 1,550.000,- převoditelných rublů do tří měsíců ode dne, kdy vstoupí v platnost tato Dohoda.

Článek 2

Československá strana bude dodávat městu Cieszynu okolo 800 m3 pitné vody denně do té doby, než bude uvedeno do provozu na území Polské lidové republiky příslušné vodovodní zařízení, nejpozději však do 31. prosince 1968.

Polská strana bude platit československé straně za 1 m3 pitné vody dodané městu Cieszynu z československých zdrojů cenu 0,03825 převoditelného rublu ode dne poukázání částky ve smyslu článku 1.

Článek 3

Tato Dohoda podléhá schválení podle příslušných vnitrostátních předpisů obou stran a vstoupí v platnost dnem výměny nót o tomto schválení.

Tato Dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, každé v jazyce českém a polském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.

Dáno ve Varšavě dne 27. ledna 1967.

Za vládu

Za vládu

Československé socialistické republiky

Polské lidové republiky

Dr. Josef Šmejkal v. r.

Stanisłav Piotrowski v. r.


 

PROTOKOL

mezi Československou socialistickou republikou a Polskou lidovou republikou o zrušení platnosti Smlouvy mezi republikou Československou a republikou Polskou o užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsané v Olomouci dne 21. prosince 1929

President Československé socialistické republiky a Státní rada Polské lidové republiky,

berouce v úvahu, že situace v zásobování pitnou vodou města Cieszyna od doby uzavření Smlouvy mezi republikou Československou a republikou Polskou o užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsané v Olomouci dne 21. prosince 1929, se změnila,

zjišťujíce, že tato Smlouva nemá již významu, který měla v době uzavření,

ve snaze řešit zásobování města Cieszyna pitnou vodou podle nových zásad,

dohodli se takto:

Článek 1

Smlouva mezi republikou Československou a republikou Polskou o užívání městských objektů bývalé obce Těšína, podepsaná v Olomouci dne 21. prosince 1929, pozbývá platnosti.

Článek 2

Tento Protokol podléhá ratifikaci a vstoupí v platnost dnem výměny ratifikačních listin, ke které dojde v Praze.

Dáno ve Varšavě dne 27. ledna 1967 ve dvou vyhotoveních, každé v jazyce českém a polském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.

Na důkaz toho zmocněnci smluvních stran tento Protokol podepsali a opatřili svými pečetěmi.

Za Československou socialistickou republiku

Za Polskou lidovou republiku

Dr. Josef Šmejkal v. r.

Stanisłav Piotrowski v. r.


 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP