Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1967
IV. volební období
158
Vládní návrh,
kterým se předkládá Národnímu shromáždění Československé socialistické republiky
k souhlasu nové znění článků 24 a 25 Ústavy Světové zdravotnické organizace,
přijaté 20. Světovým zdravotnickým shromážděním dne 23. května 1967
Návrh schvalovacího usnesení
Národní shromáždění Československé socialistické republiky souhlasí s novým zněním článků 24 a 25 Ústavy Světové zdravotnické organizace, přijatým 20. Světovým zdravotnickým shromážděním dne 23. května 1967.
Důvodová zpráva
20. Světové zdravotnické shromáždění, které se konalo v Ženevě ve dnech 8. - 26. května 1967, schválilo dne 23. 5. 1967 dvoutřetinovou většinou změnu článků 24 a 25 Ústavy Světová zdravotnické organizace (SZO), která pojednávají a počtu členů Výkonné rady SZO.
Výkonná rada SZO má nyní 24 členů. Proti jejímu dosavadnímu složení vystupovaly především africké země, která se cítily nedostatečně reprezentovány. Letošnímu zasedání Světového zdravotnického shromáždění bylo předloženo několik návrhů na změnu příslušných článků Ústavy SZO, které zvyšovaly počet členů Výkonné rady na 27, 28 nebo 30 členů. Po velmi vzrušených a zdlouhavých jednáních byl nakonec schválen brazilský návrh na 30 člennou Výkonnou radu SZO. Pro socialistické země byla tato otázka značně důležitá, protože evropské země mohly získat další místo - dle dosavadních kriterií - pouze při rozšíření počtu členů Výkonné rady na 30. Tímto zvýšením bude možno vytvořit předpoklady pro trvalé udržení tří míst socialistických zemí ve Výkonné radě, která jsou nyní - při 24 členech - ohrožena stoupajícím tlakem západních evropských zemí třetí místo socialistickým zemím odebrat. Nyní se z tzv. evropských míst drží totiž západní evropské země pouze 4.
Rezoluce 20. Světového zdravotnického shromáždění č. WHA 20.36 obsahuje nový text čl. 24 a 25 Ústavy SZO. V článku 24 se mění pouze číslo počtu členů, a to z 24 na 30. Jinak zůstává text dosavadního článku beze změny. Článek 25 se zabývá technickými záležitostmi po vstupu nového znění článku 24 v platnost, tak aby byla zajištěna volba vždy jedné třetiny členů Výkonné rady každým rokem.
Rezoluce byla schválena na plenárním zasedání Světového zdravotnického shromáždění dne 23. května 1967 75 hlasy proti 13 při 10 abstencích. Všechny socialistické země hlasovaly pro tuto rezoluci.
Dle článku 73 Ústavy SZO vejde v platnost nový text článků pro všechny členské země SZO, jakmile bude přijat 2/3 členských zemí v souladu s jejich odpovídajícími ústavními předpisy. Článek 79 b Ústavy SZO pak stanoví, že přijetí nového textu je provedeno uložením formálních listin u generálního tajemníka OSN. Československá ratifikační listina původního textu Ústavy SZO je datována 25. listopadu 1947 a byla uložena u generálního tajemníka OSN 1. března 1948.
Členských zemí SZO je nyní 126, včetně USSR a BSSR, které počítá SZO za tzv. neaktivní členy, protože Ústava SZO nezná pojem vystoupení členské země z organizace a tudíž SZO nevzala na vědomí oznámení těchto dvou socialistických zemí o výstupu ze SZO. Změna Ústavy SZO vejde tedy v platnost po ratifikaci nejméně 84 členskými státy, pokud se nezmění členská základna SZO.
Nový text článků 24 a 25 Ústavy SZO by bylo žádoucí ratifikovat ze strany ČSSR co nejdříve. Změna čl. 24 a 25 Ústavy SZO vyžaduje z naší strany souhlas Národního shromáždění ve smyslu čl. 42 Ústavy před ratifikací presidentem republiky, vzhledem k tomu, že původní text Ústavy SZO byl touto formou přijímán.
V Praze dne 29. prosince 1967
Předseda vlády:
Lenárt v. r.
Ministr zahraničních věcí:
David v. r.
Nové znění článků 24 a 2 Ústavy Světové zdravotnické organizace
Článek 24
Rada se skládá ze třiceti osob jmenovaných stejným počtem členských států. Zdravotnické shromáždění, berouc v úvahu spravedlivé zeměpisné zastoupení, volí členské státy oprávněné jmenovat osobu pro funkci v Radě. Každý z těchto členských států jmenuje do Rady osobu odborně kvalifikovanou v oboru zdravotnictví, která může být doprovázena náhradníky a poradci.
Článek 25
Tyto členské státy se volí na tři roky a mohou být znovu zvoleny, přičemž ze čtrnácti členských států zvolených na prvním zasedání Zdravotnického shromáždění, které se koná poté, kdy vstoupí v platnost doplněk k této Ústavě zvyšující počet členů Rady z dvaceti čtyř na třicet, funkční období dvou členských států bude trvat jeden rok a funkční období dvou členských států dva roky, což se rozhodne losováním.