Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1968

IV. volební období

181

Společná zpráva

výborů ústavně právního, pro národní výbory, pro plán a rozpočet, pro zemědělství a výživu a zdravotního

k vládnímu návrhu zákona,

kterým se mění a doplňuje zákon o sociálním zabezpečení družstevních rolníků a zákon o sociálním zabezpečení (tisk 172)

Výbory Národního shromáždění - ústavně právní, pro národní výbory, pro plán a rozpočet, pro zemědělství a výživu a zdravotní - projednaly v měsíci červnu 1968 vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o sociálním zabezpečení družstevních rolníků a zákon o sociálním zabezpečení (tisk 172) a usnesly se doporučit jej Národnímu shromáždění ke schválení s těmito změnami:

1. K čl. I. č. 1 navrhuje zdravotní výbor, aby v novém znění § odst. 1 věty první a v ostatních na něj navazujících ustanoveních zákona maximální částka průměrné denní pracovní odměny člena družstva byla ponechána v dosavadní výši 100 Kčs.

2. Ustanovení čl. I. č. 8 upravit takto:

§ 24 zní:

"§ 24

Družstevnici, která je neprovdaná, ovdovělá, rozvedená nebo z jiných vážných důvodů osamělá, kromě pracovních příjmů nemá jinak zajištěnou obživu a ani nežije s druhem, se poskytuje peněžitá pomoc v mateřství, pokud se stará o novorozené dítě, i po vyčerpání doby určené v § 21, nejdéle však do dne, kdy uplyne 35 týdnů od počátku poskytování této dávky."

3. V čl. I. č. 12 doplnit nové znění § 30 odst. 3 písm. b) na konci slovy: "jakož i doba, za kterou při důležitých osobních překážkách v práci náhrada mzdy nenáleží jen proto, že pracovník nesplňuje požadovanou podmínku doby zaměstnání,"

4. Ustanovení čl. I. č. 17 upravit takto:

§ 35 zní:

"§ 35

Výplata přídavků na děti

(1) Přídavky na děti se vyplácejí vždy za celý měsíc, a to měsíčně pozadu, tomu, z jehož zabezpečení byly přiznány; má-li však dítě v přímém zaopatření někdo jiný, vyplácejí se jemu. Přídavky na dítě, které je v plném přímém zaopatření ústavu (zařízení) pro péči o děti nebo o mládež z jiných důvodů než z důvodu léčení, se vyplácejí tomuto ústavu.

(2) Mají-li se přídavky na více dětí téhož oprávněného vyplácet různým příjemcům, rozdělí se celková částka připadající na všechny děti stejnou poměrnou částí na každé dítě; přitom se haléřové částky zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru."

5. V čl. I. č. 21 upravit úvod nového § 142 a takto:

"Vláda může v souladu s dlouhodobým programem společenské péče o rodiny s nezaopatřenými dětmi...".

6. Ustanovení čl. II. upravit takto:

"Čl. II.

(1) Podle ustanovení čl. I. tohoto zákona se ode dne 1. července 1968 posuzuje také nárok na vyrovnávací příspěvek a na peněžitou pomoc v mateřství družstevnice, které do té doby náležela některá z těchto dávek podle dosavadních předpisů. Do celkové stanovené doby poskytování peněžité pomoci v mateřství se této družstevnici započítá i doba, po kterou jí byla poskytována před 1. červencem 1968.

(2) Má-li družstevnice dne 30. června 1968 již vyčerpanou celou mateřskou dovolenou podle dosavadních předpisů, náleží jí od 1. července 1968 peněžitá pomoc v mateřství podle zákona o sociálním zabezpečení družstevních rolníků ve znění vyplývajícím z čl. I., jen jde-li o případ uvedený v § 24 a neuplynula-li do 30. června 1968 již doba, do které lze podle uvedeného ustanovení tuto pomoc poskytovat.

Přídavky na děti podle tohoto zákona se poskytnou poprvé za měsíc červenec 1968. Za dřívější měsíce se poskytují podle dosavadních předpisů, i když se o nich rozhoduje po 30. červnu 1968."

7. Ustanovení čl. III. č. 3 upravit takto:

§ 38 zní:

"§ 38

(1) Výchovné náleží na každé dítě (§ 33) poživatele důchodu starobního, invalidního (částečného invalidního), osobního a sociálního.

(2) Výchovné činí měsíčně

 

na 1 dítě

na 2 děti

na 3 děti

na 4 děti

 

Kčs

Kčs

Kčs

Kčs

k důchodu invalidnímu

140

330

680

1030

jinému

90

330

680

1030


 

a zvyšuje se za každé další dítě o 240 Kčs měsíčně.

(3) Jde-li o nezaopatřené dítě, které je podle posudku orgánů sociálního zabezpečení invalidní a které vyžaduje stálé péče, poskytuje se k výchovnému na ně příplatek ve výši 150 Kčs měsíčně; podmínkou přitom je, že dítě není umístěno v ústavu pro takové děti a že se mu neposkytuje invalidní důchod.

(4) Mělo-li by nárok na výchovné na totéž dítě několik důchodců, náleží výchovné tomu, kdo má nárok na vyšší výchovné, a při stejně výši výchovného tomu, jemuž bylo dříve přiznáno.

(5) Výchovné náleží až do skončení povinné školní docházky, poté náleží a vyplácí se za stejných podmínek jako sirotčí důchod.

(6) Je-li dítě v přímém zaopatření jiné osoby než důchodce, vyplácí se výchovné této osobě; výchovné na dítě, které je v plném přímém zaopatření ústavu (zařízení) pro péči o děti nebo o mládež z jiných důvodů než z důvodu léčení, se vyplácí tomuto ústavu.

(7) Má-li se výchovné na více dětí téhož oprávněného vyplácet různým příjemcům, rozdělí se celková částka připadající na všechny děti stejnou poměrnou částí na každé dítě. Při tom se haléřové částky zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru."

V Praze dne 18. června 1968

akad. Knapp v. r.

Faktorová v. r.

předseda výboru ústavně právního

zpravodajka výboru ústavně právního

   

Géryk v. r.

Pacner v. r.

předseda výboru pro národní výbory

zpravodaj výboru pro národní výbory

   

Ing. Rapoš v. r.

Šmehlíková v. r.

místopředseda výboru pro plán a rozpočet

zpravodajka výboru pro plán a rozpočet

   

Kučera v. r.

Ing. Svoboda v. r.

předseda výboru pro zemědělství a výživu

zpravodaj výboru pro zemědělství a výživu

   

MUDr. Petrusová v. r.

Kubešová v. r.

předsedkyně výboru zdravotního

zpravodajka výboru zdravotního


 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP