Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1968

IV. volební období

210

Společná zpráva

výborů Národního shromáždění

k návrhu ústavního zákona o československé federaci

Výbory Národního shromáždění - ústavně právní, pro národní výbory, zahraniční, pro plán a rozpočet, průmyslový pro hlavní výrobní odvětví a dopravu, pro spotřební průmysl, služby, obchod a spoje, pro investiční výstavbu a stavebnictví, pro zemědělství a výživu, kulturní, zdravotní, branný a bezpečnostní - projednaly v měsíci říjnu 1968 návrh ústavního zákona o československé federaci, který předložily Národnímu shromáždění Česká národní rada a Slovenská národní rada a k němuž se ve smyslu č. 52 odst. 1 ústavy připojila vláda Československé socialistické republiky. Tento návrh, upravený podle výsledků jednání ústavně právního výboru dne 21., 22., a 25. října 1968, byl poslancům Národního shromáždění rozdán dne 26. října 1968.

Výbory doporučují národnímu shromáždění schválit návrh ústavního zákona o československé federaci s těmito dalšími úpravami, na nichž se usnesly na své společné schůzi dne 26. října 1968:

1) Ustanovení čl. 30, odst. 2 upravit takto:

"(2) Poslanec Sněmovny lidu nemůže být zároveň poslancem Sněmovny národů."

2) Ustanovení čl. 31, odst. 2 upravit takto:

"(2) Sněmovna národů má 150 poslanců, z nichž se 75 volí přímou volbou v České socialistické republice a 75 přímou volbou v Slovenské socialistické republice."

3) V ustanovení čl. 31 vypustit odstavec 4.

4) Ustanovení čl. 40 odst. 2 upravit takto:

"(2) Sněmovna národů je schopna se usnášet, jestliže je přítomna nadpoloviční většina jejích poslanců zvolených v České socialistické republice i nadpoloviční většina poslanců zvolených v Slovenské socialistické republice."

5) Ustanovení čl. 41 upravit takto:

"K přijetí federální ústavy, ústavního zákona Federálního shromáždění a k jejich změně, k volbě presidenta Československé socialistické republiky a k usnesení o vypovědění války je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců Sněmovny lidu, jakož i souhlasu třípětinové většiny všech poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice a třípětinové většiny všech poslanců Sněmovny národů zvolených v Slovenské socialistické republice."

6) Ustanovení čl. 42., odst. 1 upravit takto:

"(1) V případě, kdy podle tohoto ústavního zákona platí zákaz majorizace, hlasují ve Sněmovně národů odděleně poslanci zvolení v České socialistické republice a poslanci zvolení v Slovenské socialistické republice. Usnesení je přijato, hlasuje-li pro ně většina všech poslanců zvolených v České socialistické republice a většina všech poslanců zvolených v Slovenské socialistické republice, nevyžaduje-li tento ústavní zákon většinu kvalifikovanou (čl. 41)."

7) Ustanovení čl. 43, odst. 2 upravit takto:

"(2) K vyslovení nedůvěry vládě Československé socialistické republiky je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců Sněmovny lidu anebo souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice nebo souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců Sněmovny národů zvolených v Slovenské socialistické republice. Ve Sněmovně národů se hlasuje podle jmen."

8) Ustanovení čl. 56, odst. 2 upravit takto:

"(2) Předsednictvo Federálního shromáždění má 40 členů, z nichž 20 volí Sněmovna lidu a 20 Sněmovna národů. Sněmovna. národů volí 10 členů z poslanců zvolených v České socialistické republice a 10 členů z poslanců zvolených v Slovenské socialistické republice."

9) Ustanovení čl. 147 upravit takto:

"Dokud nebude zvoleno Federální shromáždění ve smyslu čl. 30, odst. 1 a čl. 31, odst. 2,

a) stává se Národní shromáždění v dosavadním složení Sněmovnou lidu Federálního shromáždění a

b) poslance Sněmovny národů zvolí Česká národní rada a Slovenská národní rada, rozšířené na základě čl. 146, a to ze svých členů, kteří nejsou poslanci Národního shromáždění."

10) V ustanovení čl. 151 vypustit odst. 3.

V Praze dne 26. října 1968

akad. Knapp v. r.

předseda ústavně právního výboru

Géryk v. r.

předseda výboru pro národní výbory

Fiala v. r.

místopředseda výboru zahraničního

Laštovička v. r.

za výbor pro plán a rozpočet

Ing. Bichler v. r.

předseda výboru průmyslového pro hlavní výrobní odvětví a dopravu

Hanúsek v. r.

předseda výboru pro spotřební průmysl, služby, obchod a spoje

Gabriška v. r.

předseda výboru pro investiční výstavbu a stavebnictví

Kučera V. v. r.

předseda výboru pro zemědělství a výživu

Poledňák v. r.

předseda výboru kulturního

Dr. Petrusová v. r.

předsedkyně vyboru zdravotního

Hofman v. r.

předseda výboru branného a bezpečnostního

akad. Knapp v. r.

společný zpravodaj


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP