ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1971

I. volební období

113

Zpráva

předsedy České národní rady podle § 60 jednacího řádu ČNR

o činnosti předsednictva České národní rady

od 22. prosince 1970 do 17. března 1971

V období od 22. prosince 1970 do 17. března 1971 se konalo pět schůzí předsednictva ČNR, a to dne 3. ledna 1971, 28. ledna 1971, 11. února 1971, 1. března a 16. března 1971.

Ve svých schůzích dne 3. ledna a 11. února 1971 provedlo předsednictvo České národní rady na návrh předsedy vlády ČSR Josefa Korčáka tyto změny ve složení vlády ČSR:

Předsednictvo České národní rady odvolalo z funkcí členů vlády

- prof. ing. Antonína Červinku CSc., z funkce místopředsedy vlády,

- ing. Josefa Šimona z funkce ministra průmyslu,

- prof. dr. Josefa Starého z funkce ministra dopravy,

- Růženu Urbánkovou z funkce ministryně pošt a telekomunikací,

- RNDr. PhMr. Vladislava Vlčka z funkce ministra zdravotnictví,

a poděkovalo jim za jejich práci.

Předsednictvo České národní rady pověřilo místopředsedu vlády ing. Stanislava Rázla funkcí předsedy České plánovací komise a jmenovalo tyto nové ministry ČSR:

- ing. Oldřicha Svačinu, kterého pověřilo řízením ministerstva průmyslu,

- JUDr. Josefa Machačku, kterého pověřilo funkcí předsedy Výboru lidové kontroly ČSR,

- doc. MUDr. Jaroslava Prokopce CSc., kterého pověřilo řízením ministerstva zdravotnictví,

- RSDr. Václava Svobodu, kterého pověřilo řízením ministerstva zemědělství a výživy,

- Antonína Pospíšila.

Ve své řídící práci schválilo předsednictvo ČNR směrnice pro plány výborů ČNR, plán práce předsednictva ČNR na I. pololetí 1971 a plány výborů. V rozpravě k plánům práce bylo konstatováno, že poslanci ČNR mají věnovat velkou pozornost rozvinutí správných pracovních metod ve své činnosti jak v České národní radě tak v pracovních obvodech.

Předsednictvo ČNR se zabývalo vývojem a propracováním vztahů k vládě ČSR. Se souhlasem byly hodnoceny výsledky pracovního setkání předsedy a místopředsedů ČNR s předsedou a členy předsednictva vlády ČSR. Oba vrcholné státní orgány republiky budou ve své další práci a součinnosti vycházet ze základních dokumentů KSČ a konkrétně promítat stranické direktivy kdo plánů práce.

Hlavní zaměření práce předsednictva a výborů v kontrolní sféře bude i nadále spočívat ve zjišťování skutečného stavu dané problematiky a ve zpracovávání iniciativních podnětů. Z tohoto hlediska má prvořadý význam práce poslanců ČNR v jejich pracovních obvodech. Proto předsednictvo přijalo Zásady pro vyřizování otázek a návrhů podávaných poslanci ČNR. Těmito zásadami předsednictvo sleduje, aby všechny otázky a návrhy poslanců byly řádně projednány jak v orgánech ČNR, tak i v ústředních orgánech státní správy a posílila se tak účinnost masově politické práce poslanců v pracovních obvodech a vztah poslanců k voličům.

Předsednictvo ČNR rovněž projednalo výsledky porady předsedů Federálního shromáždění, České národní rady a Slovenské národní rady. Bylo konstatováno, že správnou koordinací plánů práce se vytvořily předpoklady pro součinnost zabraňující duplicitám. Dále byly projednány otázky novelizace jednacích řádů těchto tří zastupitelských sborů. Předsednictvo ČNR proto uložilo ústavně právnímu výboru připravit a předložit plénu ČNR návrh na potřebnou novelizaci jednacího řádu České národní rady.

V návaznosti na obě uvedená pracovní setkání věnovalo předsednictvo ČNR v uplynulém období zvýšenou pozornost zlepšování pracovních metod ČNR, zejména jejích výborů. Předseda a místopředsedové ČNR organizovali dvě pracovní besedy s předsedy výborů ČNR, jejichž obsahem bylo zhodnocení dosavadních zkušeností z práce výborů a hledání účinnějších pracovních metod, které by zajistily realizaci poslání České národní rady a splnění jejích úkolů v letošním roce. Předsednictvo pak kladně zhodnotilo na základě souhrnné zprávy činnost výborů za r. 1970 a uložilo předsedům výborů, aby nadále soustavně sledovali a kontrolovali realizaci doporučení přijímaných ve výborech a do konce září 1971 zhodnotili práci výborů za I. pololetí.

Předsednictvo ČNR vzalo na vědomí zprávu o zhodnocení průběhu 10. schůze ČNR a zabývalo se v té souvislosti otázkami, podněty a připomínkami poslanců, které byly v této schůzi vzneseny.

Šlo především o doporučení, aby orgány ČNR i vláda provedly rozbor vlastní zákonodárné působnosti České národní rady, aby vláda ČSR svými legislativními pravidly zajistila včasnou přípravu a předkládání návrhů zákonů České národní radě a aby pečovala o včasnou přípravu statutů ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy. Tento podnět převzal ústavně právní výbor do svého pracovního plánu.

Další podněty se dotýkaly jak realizace plánu a rozpočtu v roce 1971, tak i některých otázek souvisejících s vypracováním návrhu plánu 5. pětiletky. S přihlédnutím k rozsahu přednesených námětů byl České plánovací komisi a ministerstvu financí ČSR postoupen stenografický záznam z jednání pléna ČNR a oba úřady požádány, aby využily podnětů poslanců a informovaly o výsledcích Českou národní radu.

Vedoucí sekretariátu předsedy České plánovací komise sdělil dopisem ze dne 19. února 1971, že v České plánovací komisi materiál prostudovali a jednotlivé pasáže, obsahující podněty poslanců ČNR se nyní zpracovávají v odborech České plánovací komise. O výsledcích bude podána souhrnná zpráva. Pokud jde o náměty a připomínky týkající se ministerstva financí, zaslalo ministerstvo své odpovědi přímo příslušným výborům ČNR k rukám poslanců, kteří námět přednesli. Současně sdělilo, že ještě předloží odpovědi k námětům, které nebylo možno zatím dořešit.

Předsednictvo České národní rady dále projednalo a předseda ČNR zaslal předsedovi Federálního shromáždění vyjádření ČNR k některým federálním návrhům zákonů, resp. zásad zákonů.

Šlo o vyjádření

- k zásadám zákona a ochraně státního tajemství,

- k návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 56/1969 Sb., o jednacím řádu Federálního shromáždění,

- k návrhu zákona o jednotné soustavě sociálně ekonomických informací.

Předsednictvo ČNR též projednalo zprávy některých výborů a to zejména

- program rozvoje zemědělství a vesnice na léta 1971 - 1975; tohoto jednání se zúčastnil místopředseda vlády ČSR a předseda České plánovací komise ing. S. Rázl;

- pokyny k zabezpečení projednání státního závěrečného účtu ČSR za rok 1970 v orgánech České národní rady;

- postup prací na řešení národnostní problematiky v ČSR;

- převzetí patronátu ČNR nad mezinárodním pionýrským táborem v Seči.

Předsednictvo ČNR projednalo návrhy na změny v orgánech České národní rady a jejich doplnění a zvolilo členku předsednictva ČNR poslankyni Hedu Kolaříkovou předsedkyní stálé pracovní skupiny předsednictva České národní rady pro zahraniční vztahy.

Dne 11. března 1971 přijal předseda ČNR spolu s některými členy předsednictva České národní rady parlamentní delegaci lidové sněmovny Německé demokratické republiky a po rozpravě o zkušenostech z práce zastupitelských sborů uspořádal na počest delegace lidové sněmovny oběd.

V době od 10. schůze ČNR, konané dne 22. prosince 1970, předsednictvo ČNR vzalo se souhlasem na vědomí tyto rezignace na funkce poslanců: Slavomila Bartoše, ing. Jana Karáska, ing. Oldřicha Matějky, Čeňka Procházky a Lubomíra Dohnala.

Předsednictvo ČNR skončilo dnem 28. ledna 1971 podzimní zasedání České národní rady. Dne 1. března 1971 svolalo Českou národní radu k jarnímu zasedání.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP