Středa 29. ledna 1969

Dávám proto hlasovat.

Kdo souhlasí, aby do funkcí ověřovatelů Sněmovny lidu byli zvoleni jmenovaní poslanci? /Hlasuje se./ Děkuji.

Kdo je proti? /Nikdo./

Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./ Děkuji. Konstatuji, že ověřovatelé byli zvoleni všemi přítomnými.

Vážená Sněmovno lidu, vážení hosté, pořad jednání, který jsme schválili na počátku dnešní schůze, byl vyčerpán. Předsednictvo se však ve své dnešní ustavující schůzi usneslo předložit vám návrh na doplnění pořadu a požádat vás, abyste ještě v dnešní schůzi rozhodli o postupu projednání první legislativní předlohy ve Sněmovně lidu, kterou je vládní návrh ústavního zákona o Radě obrany státu.

Vláda Československé socialistické republiky předložila tento návrh ústavního zákona předsednictvu Národního shromáždění 20. ledna 1969. Předsednictvo Národního shromáždění, které podle článku 043, odst. 4 ústavního zákona zůstalo ve své funkci až do zvolení předsednictva Federálního shromáždění, které se má ustavit zítra, zajistilo, aby osnova ústavního zákona byla rozeslána všem poslancům Federálního shromáždění. Předsednictvo Sněmovny lidu vzalo na vědomí, že se tak stalo 21. ledna 1969. Současně ve své dnešní ustavující schůzi konstatovalo, že jde o významný vládní návrh, který je třeba projednat urychleně.

Vzhledem k tomu, že návrh ústavního zákona vám všem byl rozeslán, bylo by možné po projednání v příslušných výborech a za předpokladu jejich souhlasného doporučení využít toho, že na zítřek je svolána společná schůze obou sněmoven Federálního shromáždění a za předpokladu souhlasu obou sněmoven učinit vládní návrh ústavního zákona o Radě obrany státu předmětem zítřejšího jednání.

Obracím se proto na vás jménem předsednictva Sněmovny lidu nejdříve s procedurálním návrhem, zda souhlasíte, aby posouzení této otázky bylo projednáno v dnešní schůzi jako další bod denního pořadu.

Kdo souhlasí s tímto návrhem, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Je někdo proti? Prosím, aby byly sečteny hlasy.

Zdržel se někdo hlasování? /Osm./

Konstatuji, že většina je pro to, abychom tento návrh zákona projednali

8. Návrh usnesení o postupu pro jednání vládního návrhu ústavního zákona o Radě obrany státu

Návrh předsednictva Sněmovny lidu zní takto:

"Sněmovna lidu se usnáší, že

1. bere na vědomí, že vládní návrh ústavního zákona o Radě obrany státu, jehož projednání pokládá za naléhavé, přikázalo předsednictvo Sněmovny lidu výboru ústavně právnímu a výboru brannému a bezpečnostnímu,

2. doporučuje, aby se uvedené výbory sešly ke společné schůzi ještě dnešního dne, tj. 29. ledna 1969, hodinu po ukončení ustavující schůze. Sněmovny lidu, a to v místnosti obrazárny, nebo zde v sále, protože půjde o dosti velký počet poslanců,

3. doporučuje, aby se společné schůze výborů podle předchozího bodu zúčastnili také členové předsednictva,

4. v případě, že oba výbory doporučí projednat vládní návrh ústavního zákona o Radě bezpečnosti státu v plénu sněmovny, a za předpokladu, že obdobně rozhodnou orgány Sněmovny národů, souhlasí s tím, aby tento vládní návrh byl předmětem jednání společné schůze sněmoven 31. ledna 1969 ve smyslu článku 34 odst. 2 ústavního zákona o čs. federaci,

5. doporučuje, aby za předpokladů podle předchozího bodu předsednictvo FS navrhlo tento bod na pořad společné schůze obou sněmoven".

Má někdo dotaz nebo připomínku k tomuto návrhu usnesení?

Posl. Svoboda: Měl bych připomínku. Hodina na přerušení je poměrně dlouhá doba. Myslím, že by stačilo půl hodiny.

Předsedající mpř. SL Miková: To je možné realizovat. Má někdo jinou připomínku nebo jiný návrh? /Nikdo se nehlásil./ Hlásí se ještě někdo do rozpravy? /Nikdo./

Jelikož se již nikdo ke slovu nehlásí a protože nebyly předneseny jiné návrhy, dám hlasovat o návrhu předsednictva SL, který jste slyšeli.

Kdo souhlasí s návrhem usnesení na postup projednání vládního návrhu ústavního zákona o Radě obrany státu, nechť zvedne ruku. /Děje se./ Je někdo proti? Jeden. Zdržel se někdo hlasování? Čtyři.

Děkuji. Oznamuji, že na základě usnesení SL se sejde společná schůze výboru ústavně právního a výboru branného a bezpečnostního za půl hodiny po ukončení schůze sněmovny v obrazárně Pražského hradu nebo tady, kde je více místa. Této schůze se zúčastní také členové předsednictva Sněmovny lidu.

Na závěr připomínám, že společná schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů se sejde zítra 30. ledna 1969 v 10 hodin zde, ve Španělském sále Pražského hradu.

Protože volební komise pokračuje, navrhuji přerušení jednání do doby vyhlášení výsledku voleb.

/Schůze přerušena ve 14.34 hod./

/Schůze po přestávce zahájena v 15.19 hod./

Předsedající mpř. SL Miková: Soudružky a soudruzi, zahajuji přerušenou schůzi. Prosím předsedkyni volební komise, aby seznámila sněmovnu s výsledky volby předsedů výborů a 20 členů do předsednictva FS

Posl. MUDr. Petrusová: Volebná komisia vám oznamuje výsledky volieb predsedov výborov Snemovne ľudu.

Poslancom bolo vydaných 263 hlasovacích lístkov. Po skončení hlasovania komisia zistila, že bolo odovzdaných celkom 247 platných hlasov.

Z toho bolo odovzdaných pre predsedov výborov:

mandátového a imunitného s. Antonína Pospíšila 234 hlasov
ústavnoprávneho s. akad. Viktora Knappa 199 hlasov
zahraničného s. Bohuslava Laštovičku 225 hlasov
branného a bezpečnostného s. Leopolda Hofmana 179 hlasov
rozpočtového Ing. Pavla Rapoša 240 hlasov
pre hospodársku politiku Ing. Antonína Bichlera CSc. 241 hlasov
kultúrneho s. Aloise Poledňáka 147 hlasov
pre sociálnu politiku Ing. Antona Perkoviča 217 hlasov

Hlasovania se nezdržal žiadny z poslancov. Neplatných hlasovacích lístkov bolo 16.

Pre navrhnutú kandidátku bolo odovzdaných viac ako 50 % hlasov z počtu prítomných poslancov Snemovne ľudu. Komisia zisťuje, že všetci navrhnutí kandidáti na predsedov výborov Snemovne ľudu boli zvolení.

Výsledky volieb 20 členov Snemovne ľudu do Predsedníctva Federálneho zhromaždenia.

Poslancom bolo vydaných 263 hlasovacích lístkov. Po skončení hlasovania komisia zistila, že bolo odovzdaných celkom 256 platných hlasov.

Z toho bolo odovzdaných pre:

s. Ing. Bichlera 250 hlasov
s. Borůvku 190 hlasov
s. Dohnala 223 hlasov
s. Dubčeka 225 hlasov
s. Gabrišku 253 hlasov
s. Hanúska 243 hlasov
s. Hofmana 193 hlasov
s. akad. Knappa 210 hlasov
s. Kolářovú 212 hlasov
s. MUDr. Lacinu 228 hlasov
s. Laštovičku 230 hlasov
s. Litvajovú 201 hlasov
s. Lörincze 247 hlasov
s. Machačovú 169 hlasov
s. Mjartana 240 hlasov
s. Poledňáka 157 hlasov
s. Pospíšila 243 hlasov
s. Smrkovského 168 hlasov
s. Vala 215 hlasov
s. Zedníka 230 hlasov

Hlasovania sa nezdržal ani jeden z poslancov. Neplatných hlasovacích lístkov bolo 7.

Pre navrhnutú kandidátku bolo odovzdaných viac než 50 % hlasov z počtu prítomných poslancov Snemovne ľudu.

Komisia zisťuje, že všetci navrhnutí kandidáti do Predsedníctva Federálneho zhromaždenia boli zvolení.

Předsedající mpř. SL Miková: Děkuji s. předsedkyni za podání zprávy. Konstatuji, že všichni navržení kandidáti byli zvoleni do funkcí. Přeji jim úspěch a zdar ve vykonávání významné funkce řízení sněmovních výborů, v nichž bude nepochybně i nadále hodně práce. Přeji rovněž členům předsednictva Federálního shromáždění hodně úspěchů v jejich práci.

Nakonec bych chtěla, soudružky a soudruzi, znovu podtrhnout, že za půl hodiny po ukončení této schůze se sejdou výbory ke společné schůzi, a to výbor ústavněprávní a výbor branný a bezpečnostní společně s výbory Sněmovny národů. Schůze se bude konat v tomto sále.

Děkuji vám, soudružky a soudruzi, za účast a končím dnešní schůzi Sněmovny lidu.

/Schůze skončena v 15 hod. 29 min./

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP