Středa 27. května 1970

Zpráva

o činnosti předsednictva Sněmovny lidu za období

od 16. října 1969 do 30. dubna 1970

Federální shromáždění ČSSR je nejvyšším orgánem státní moci, jehož prostřednictvím KSČ jako vedoucí síla Československé socialistické republiky sjednocuje různorodé sociální zájmy se základními celospolečenskými zájmy a potřebami celé společnosti.

Organizaci, zásady jednání, vzájemné styky obou sněmoven a styky s vládou ČSSR a ostatními orgány upravuje zákon č. 56/1969 Sb., o jednacím řádu Federálního shromáždění ČSSR. V § 64 tohoto zákona je vymezen okruh působnosti předsednictva sněmoven a je stanovena jeho řídící, koordinační a organizující funkce ve sněmovně, z níž vyplývá především

- svolávat schůze sněmovny, předkládat zprávy o činnosti;

- koordinovat plán práce orgánů sněmoven;

- přikazovat návrhy zákonů a jiné návrhy k projednání výborům sněmoven;

- rozhodovat o plném, popř. o částečném nebo dočasném uvolnění poslanců ze zaměstnání, vyžaduje-li to výkon funkce v orgánech sněmovny;

- rozhodovat v disciplinárních věcech poslanců.

Předsednictvo Sněmovny lidu se ve své činnosti v období od 16. října 1969 do 30. dubna 1970 zaměřilo na plnění základních úkolů, které vyplynuly pro Sněmovnu lidu z realizační směrnice květnového pléna ÚV KSČ a z usnesení dalších plén ÚV KSČ.

Realizační směrnice květnového pléna ÚV KSČ uložila státně mocenským orgánům prosadit zákonnými prostředky omezení působnosti kontrarevolučních a pravicových sil, upevňovat autoritu všech státních orgánů a důvěru v ně, dbát na zachovávání státní disciplíny při plnění povinností a dodržování socialistické zákonnosti, jakož i účinně prosazovat socialistické zásady rozvoje socialistické společnosti.

Zářijové usnesení pléna ÚV KSČ v roce 1969 postavilo před státní orgány závažný úkol zabezpečit konsolidaci na všech úsecích naší společnosti; zapojit a pro konsolidační proces angažovat výkonný státně mocenský aparát, především v orgánech prokuratury, soudů, bezpečnosti i národních výborů.

Dále uložilo na úseku národního hospodářství paralyzovat jevy způsobující znepokojení, a to ať už šlo o otázky zásobování obyvatelstva některými druhy zboží, elektrickou energií a plynem. Současně stanovilo úkol vypracovat základ pro strukturální přestavbu národního hospodářství, dbát na provedení úspor ve státním aparátu v souvislosti s očistou státního aparátu od pravicových oportunistů. Vedle politické konsolidace stanovilo základní směry pro konsolidaci hospodářskou.

Lednové zasedání pléna ÚV KSČ určilo ve svém usnesení z ledna 1970 zaměřit celou činnost na dokončení konsolidace a normalizace politického života v našem státě a ke stabilizaci a rozvoji československého hospodářství.

Politická konsolidace

Předsednictvo Sněmovny lidu se aktivně podílelo na plnění úkolů vyplývajících pro Sněmovnu lidu z realizační směrnice květnového pléna ÚV KSČ a realizovalo závěry zářijového pléna ÚV KSČ z roku 1969.

Projednalo návrh ÚV NF ČSSR a souhlasilo s tím, aby na pořad 5. schůze Sněmovny lidu bylo zařazeno zproštění poslaneckého mandátu ve smyslu ústavního zákona č. 117/69 Sb. těchto poslanců Sněmovny lidu:

Ing. Jana Šubrta, Jiřího Pelikána, Václava Prchlíka, dr. Františka Kriegla, Františka Vodsloně, dr. Gertrudy Sekaninové-Čakrtové, Boženy Fukové.

Tito poslanci napomáhali kontrarevolučním a pravicovým silám.

Vyslovilo souhlas s návrhem ÚV NF ČSSR, aby do funkce poslanců Sněmovny lidu byli zvoleni:

akad. Jaroslav Kožešník, PhDr. Jan Fojtík, CS;c., Vladimír Vedra, JUDr. RSDr. Vladimír Mařík, kteří zaručovali angažovanost pro marxisticko-leninskou politiku v našem státě.

Dále projednalo a vzalo na vědomí rezignaci poslanců Sněmovny lidu:

Josefa Borůvky, Olega Homoly, Zdeny Kenclové, MVDr. Jiřího Laciny, akad. Josefa Macka, Marie Mikové, Aloise Poledňáka, Josefa Smrkovského, akad. Františka Šorma, Jiřiny Turečkové a Martina Vaculíka.

Projednalo návrh ÚV NF ČSSR a vyslovilo souhlas s tím, aby do funkce poslanců Sněmovny lidu byli navrženi:

prof. MUDr. TomášTrávníček, Vítězslav Vejražka, JUDr. Emanuel Barša a Jan Mušal.

Zrušena byla všechna usnesení přijatá Národním shromážděním v srpnu 1968, která měla kontrarevoluční charakter.

Další kádrová a organizační opatření byla provedena ve složení výborů Sněmovny lidu.

Předsednictvo Sněmovny lidu se zabývalo reorganizací aparátu Kanceláře Federálního shromáždění, který v minulém období neúměrně vzrostl, zhodnotilo podíl jednotlivých pracovníků na prosazování protisocialistických a protisovětských názorů a tendencí, jejich účast na akcích, které směřovaly proti zdravému jádru poslanců Národního shromáždění a působily v atmosféře nejrůznějších emocí zvláště v srpnu 1968, kterou vytvářely nátlakové skupiny pravicově oportunistických sil z řad poslanců. Schválilo novou organizaci Kanceláře Federálního shromáždění za předpokladu, že bude dodržována zásada, že v aparátu Kanceláře Federálního shromáždění budou pracovat takoví pracovníci, kteří se budou plně angažovat za politiku KSČ na platformě marxismu-leninismu, která byla vytýčena na květnovém, zářijovém a lednovém zasedání ústředního výboru KSČ. V souvislosti s tím souhlasilo předsednictvo Sněmovny lidu s novým organizačním řádem a schválilo zásady kádrové práce v KFS. Ke snížení aparátu KFS došlo celkem o 23 pracovníků.

Základní směry činnosti, plán hlavních úkolů Sněmovny lidu a jeho uskutečnění

Při zabezpečování úkolů, které vyplynuly pro Sněmovnu lidu ze závěrů květnového, zářijového a lednového pléna ÚV KSČ se předsednictvo Sněmovny lidu zaměřilo v rámci své koordinační činnosti zejména na

- včasné přijetí účinných právních norem, které přispívají k upevnění socialistického státu, k politické a hospodářské konsolidaci a jsou nutné pro další rozvoj socialistické společnosti;

- řešení hospodářských potíží a aktuálních ekonomických problémů, které zapřičiňují nespokojenost pracujících;

- obnovení a zlepšení vztahů mezi socialistickými zeměmi;

- angažovanou činnost výborů, které mají působit k urychlení očisty ve státním aparátu a k jeho hospodárnosti;

- oblast koncepčních otázek, zejména v oblasti přípravy plánu na rok 1970, pátého pětiletého plánu, sociální politiky a rozvoje zemědělsko-potravinářského komplexu;

- úsek kulturní fronty a politiky, zahrnující současnou situaci a stav v hromadných sdělovacích prostředcích a angažovanost kulturně výchovných institucí pro politiku KSČ.

Předsednictvo Sněmovny lidu se zabývalo postupem vlády ČSSR při předkládání osnov zákonů k projednání Federálnímu shromáždění ČSSR a vyslovilo nespokojenost. Osnovy zákonů nejsou předkládány s dostatečným předstihem a podle harmonogramu legislativních prací. Tento postup negativně ovlivňuje činnost orgánů sněmovny a poslanci nemají proto možnost se dostatečně připravit na projednávání osnov zákonů.

Na podkladě jednání ústavně právního výboru zhodnotilo předsednictvo Sněmovny lidu zkušenosti s prováděním zákonného opatření č. 99/69 Sb. a došlo k závěru, že toto zákonné opatření a jeho pozitivní prvky se v praxi osvědčily a mají trvalé místo v československém právním řádu.

Stejně tak byl hodnocen i stav dodržování socialistické zákonnosti a účinnosti dozoru prokuratury s tím závěrem, že celkově je nutno zprávu doplnit o poznatky ministerstva vnitra ČSSR, národních ministerstev spravedlnosti tak, aby mohl být podán ucelený obraz o tom, jak se příslušné orgány vypořádávají a očisťují od vlivu pravicově oportunistických sil.

Dále projednávalo důležité úkoly, vyplývající z hlediska nutnosti hospodářské konsolidace státu. Po projednání ve výboru pro plán a rozpočet odsouhlasilo organizační zajištění a způsob projednávání státního závěrečného účtu čs. federace za rok 1969 a přikázalo projednat státní závěrečný účet čs. federace za rok 1969 ve výborech pro plán a rozpočet a branném a bezpečnostním.

K objasnění příčin některých potíží hospodářského rázu, např. v materiální základně stavebnictví, slouží poslanecké průzkumy, které organizují výbory pro průmysl, dopravu a obchod a pro plán a rozpočet. S prováděním těchto průzkumů předsednictvo Sněmovny lidu souhlasilo a závěry z provedených průzkumů bude projednávat.

Předsednictvo Sněmovny lidu se rovněž zabývalo zprávou o plnění rozpočtu Federálního shromáždění v roce 1969 a zpřesněním rozpočtu Federálního shromáždění na rok 1970 a pověřilo předsedkyni Sněmovny lidu tlumočit předsednictvu Federálního shromáždění některá doporučení z hlediska hospodárnosti a úspor.

Na základě závěrů výboru pro zemědělství a výživu se předsednictvo Sněmovny lidu zabývalo otázkami zajištění reprodukce pracovních sil v zemědělsko-potravinářském komplexu, zejména z hlediska komplexního zlepšení pracovních a životních podmínek a uložilo projednat s příslušnými členy vlády ČSSR konkrétní opatření.

Složitou problematikou a problémy československé dopravy se rovněž zabývalo předsednictvo Sněmovny lidu po projednání ve výboru pro průmysl, dopravu a obchod. K jednotlivým problémům se ještě vrátí ve II. pololetí 1970.

Vývoj životních nákladů rodin s dětmi a důchodců a cenovými opatřeními z hlediska těchto kategorií obyvatelstva sleduje výbor pro sociální politiku, který také předložil předsednictvu Sněmovny lidu rozsáhlou zprávu, které po projednání doporučilo vládě ČSSR, aby spolu s vládami obou republik přijala nezbytná opatření k zabezpečení skladby sortimentu spotřebního zboží na vnitřním trhu, a aby důsledně prosazovala přijatá opatření v oblasti cenové politiky tak, aby sloužila k ochraně spotřebitele, zejména rodin s dětmi a důchodců.

V oblasti zahraniční politiky a mezinárodních vztahů byla činnost předsednictva Sněmovny lidu zaměřena na upevnění narušených vztahů a styků se Sovětským svazem a se socialistickými zeměmi. Předsednictvo podpořilo vyslání parlamentní delegace do SSSR a do Polské lidové republiky s úkolem v plné míře obnovit přerušené styky se zastupitelskými sbory a s představiteli obou spřátelených zemí a napravit tak negativní vliv delegace Národního shromáždění, která navštívila v roce 1968 Sovětský svaz. Předsednictvo Sněmovny lidu doporučilo využít výsledky jednání parlamentní delegace v SSSR při masově politické práci poslanců Sněmovny lidu ve svých volebních obvodech. Rovněž projednávalo i plán zahraničních styků Federálního shromáždění a doporučilo vypracovat novou koncepci zahraničních styků se Sovětským svazem a socialistickými zeměmi a koordinovat je se Sněmovnou národů a oběma národními radami.

Předsednictvo Sněmovny lidu zařadilo na pořad jednání zprávu o spolupráci a dalších možnostech prohloubení styků mezi evropskými socialistickými zeměmi, která byla projednána v zahraničním výboru. Konstatovalo, že jsou navázány nejužší kontakty a vytvořeny vztahy vzájemné důvěry; zaostávají však styky v oblasti kultury a vědy. Vzhledem k tomu bylo přijato opatření, aby příslušné výbory věnovaly plné normalizaci vztahů v oblasti vědy a kultury náležitou pozornost.

Za účelem zajištění urychleného projednání Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi ČSSR a SSSR přikázalo předsednictvo Sněmovny lidu návrh Smlouvy k projednání s tím, že bude projednána na společné schůzi výborů obou sněmoven do 15. května 1970.

V týdnu boje za uznání Německé demokratické republiky se předsednictvo Sněmovny lidu plně postavilo za prohlášení zahraničního výboru, které bylo přijato na podporu boje za právní subjektivitu NDR.

V oblasti branné a bezpečnostní se předsednictvo Sněmovny lidu zaměřilo na sledování politických cílů, týkajících se očisty státního aparátu od vlivu pravicově oportunistických sil; na podkladě jednání ve výborech branném a bezpečnostním a ústavně právním provedlo zhodnocení průběhu soudní rehabilitace a uplatňování zákona o soudní rehabilitaci u vojenských soudů, dále projednalo zprávu ministerstva vnitra ČSSR o uplatňování zákonných opatření vůči osobám, které trvale opustily území ČSSR. Ke zprávám byly vzneseny připomínky a náměty, které budou sděleny příslušným státním orgánům.

Podle schváleného plánu práce měla být projednávána zpráva ministrů národní obrany a vnitra o kádrovém zabezpečení MNO a MV v souvislosti s reorganizačními změnami a očistou aparátu. Na žádost ministra národní obrany a ministra vnitra ČSSR budou oba materiály projednány později.

V oblasti kulturní politiky projednalo předsednictvo Sněmovny lidu závěry kulturního výboru ke zprávě o působnosti právních norem a o současném stavu v hromadných sdělovacích prostředcích a kladně hodnotilo úsilí, které věnoval kulturní výbor k získání přehledu o stavu ve sdělovacích prostředcích. Konstatovalo, že se zvýšilo úsilí za politickou a ekonomickou konsolidaci státu, která však není na stejné úrovni ve všech sdělovacích prostředcích. Předsednictvo Sněmovny lidu oceňuje práci rozhlasu, který velmi angažovaně přistupuje k propagaci současné politiky socialistického státu, avšak přes určité kladné výsledky není ještě plně v tomto směru využita Čs. televize.

Předsednictvo Sněmovny lidu doporučilo kulturnímu výboru zvýšit kontrolu činnosti sdělovacích prostředků, zejména z hlediska jejich angažovanosti v masově politické práci z hlediska uplatnění principů marxismu-leninismu v oblasti ideologické práce: dále doplnit zprávu o připomínky předsednictva a předložit ji předsednictvu Federálního shromáždění.

Předsednictvo spolu s předsedy výborů Sněmovny lidu se zabývalo zabezpečením usnesení předsednictva ÚV KSČ o aktivizaci práce poslanců ve volebních obvodech, konkretizované vedením Klubu poslanců KSČ. Kromě toho dbalo na to, aby při zpracování a realizaci plánu práce Sněmovny lidu v duchu ústavního zákona o čs. federaci a zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění ČSSR byly ujasněny vztahy vzájemné spolupráce mezi orgány obou sněmoven navzájem, předsednictvem Sněmovny lidu a předsednictvem Federálního shromáždění tak, aby bylo dosaženo vzájemné spolupráce v zájmu jednotného postupu při zajišťování plnění úkolů.

V současné době kromě zabezpečení úkolů, vyplývajících z plánu práce Sněmovny lidu, soustřeďuje předsednictvo Sněmovny lidu pozornost na to, aby v rámci politické orientace, dané předsednictvem Federálního shromáždění, plány práce orgánů Sněmovny lidu na II. pololetí 1970 vyjadřovaly potřeby nutné z hlediska další konsolidace politických, hospodářských a kulturních potřeb ČSSR. V souvislosti s tím bude provedeno zhodnocení práce a činnosti výborů a předsednictva Sněmovny lidu z hlediska obsahu a metod práce s tím, že zpráva o výsledcích spolu s návrhem plánu práce bude zařazena na pořad jednání Sněmovny lidu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP