Úterý 30. října 1973

Institut se intenzívně zabývá realizací vybraných vynálezů a zlepšovacích návrhů, jako je např. měřící zařízení MS 2 na prověřování kvality snímacích elektronek a snímacích televizních kamer, těžba stříbra z odpadních roztoků pomocí elektrolyzéru, odlučovač vody a oleje apod. Některé z těchto čs. vynálezů a zlepšovacích návrhů jsou realizovány v řadě podniků a závodů. Např. odlučovač vody a oleje je realizován ve 28 podnicích.

Chtěl jsem na těchto příkladech ukázat, že ČVTS správně pochopila své místo v politickém svazku Národní fronty. Dokázala během krátké doby soustředit ve svých orgánech a organizacích podstatnou část vědeckotechnické inteligence, vynálezců, zlepšovatelů, novátorů a všech ostatních tvůrčích pracovníků a usměrnit jejich dobrovolnou zájmovou činnost na hlavní úkoly rozvoje národního hospodářství.

Ústřední výbor Národní fronty oceňuje a plně podporuje práci ČVTS, která se stává významnou společenskou organizací vědců, inženýrů, techniků i dělníků, která dokáže uspokojovat odborné a společenské zájmy svých členů a usměrňovat a organizovat jejich tvůrčí schopnosti a odborný zájem k aktivní přímé pomoci vědeckotechnickému rozvoji. Stává se tedy silou, která uplatňuje politiku KSČ v řadách vědeckotechnické inteligence, zlepšovatelů, vynálezců a novátorů a získává je pro politiku KSČ, formulovanou v závěrech XIV. sjezdu strany a usnesení ÚV KSČ.

Proto tedy, soudružky a soudruzi poslanci, dnes hovořím ještě jednou o této významné členské organizaci Národní fronty, neboť jsem - a myslím, že spolu s vámi - přesvědčen, že s touto silou je třeba při rozvoji vědy a techniky nejen počítat, ale je třeba ji i plně využívat při řešení a realizaci úkolů vědeckotechnického rozvoje.

Předseda SL V. David: Děkuji poslanci Rejhonovi. Jeho vystoupením jsou vyčerpány písemné přihlášky do rozpravy. Hlásí se ještě někdo z poslanců o slovo? /Nikdo./ Není tomu tak. Rozprava je tedy ukončena.

Dávám slovo ministru pro technický a investiční rozvoj ing. Šupkovi.

Ministr pro technický a investiční rozvoj ČSSR ing. L. Šupka: Vážený soudruhu předsedo, soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, dovolte mi, abych byl velmi stručný. Ve vašich vystoupeních, jakož i ve zpravodajské zprávě poslance ing. Billa odeznělo mnoho námětů i kritických připomínek, které chceme považovat za podněty pro svou další činnost v řízení a plánování vědeckotechnického rozvoje.

Průběh jednání znovu potvrdil, že se nám zásadně daří realizovat v praxi orientaci XIV. sjezdu naší strany na takový rozvoj ekonomiky, jehož důležitým hnacím činitelem je vědeckotechnický rozvoj, že však - i když jsme mnohé v této oblasti udělali - mnohé je ještě před námi, a že zejména realizace výsledků vědeckotechnického rozvoje ve společenské a výrobní praxi vůbec nemůže být považována za jednoduchý bezkonfliktní proces.

V této souvislosti bych chtěl připomenout pouze jednu záležitost, která může být považována za odborně plánovací detail, která však není bezvýznamná. Plán vědeckotechnického rozvoje není plánem objemovým, který by se dal překračovat na 105 % nebo 110 %. Tento plán je náročným a také velmi rozsáhlým jmenovitým plánem, jehož plnění se může v nejlepším případě přibližovat 100 %. O to je tedy zabezpečování úkolů v plánu vědeckotechnického rozvoje náročnější, i když ani tento fakt sám o sobě nemůže omluvit nedostatky v plnění plánu vědeckotechnického rozvoje v řadě podniků, VHJ a výzkumných ústavů.

V těch případech, kde je to třeba, sdělíme k předneseným námětům a připomínkám své stanovisko, anebo řekneme, jak budeme věci řešit, i když jistě všichni chápeme, že vše najednou řešit nemůžeme, a že kdybychom se o to pokoušeli, pak bychom patrně byli málo úspěšní.

Jsme zajisté zajedno také v tom, že při rozhodování o realizaci jednotlivých inovačních námětů /mohu vás, soudružky a soudruzi, ujistit, že jich evidujeme mnoho/ musíme vždy bedlivě vážit nejen přínosy příslušné inovace, ale také její nároky na zdroje, musíme bedlivě vážit naše možnosti, a podle toho stanovit pořadí realizace jednotlivých inovací.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, ještě jednou vám chci poděkovat jménem všech soudruhů, kteří se podílejí na řízení vědeckotechnického rozvoje v jednotlivých nevýrobních i výrobních odvětvích, jménem předsedy ČSAV s. akad. Kožešníka i sám za sebe, za pozornost, kterou jste dnešnímu jednání Sněmovny lidu i jeho přípravě věnovali. Výsledky jednání považujeme za pomoc pro naši další práci, a jsem přesvědčen také o kladném a užitečném společensko-politickém významu a dosahu dnešního jednání Sněmovny lidu. Děkuji vám.

Předseda SL V. David: Děkuji ministru Šupkovi. Dávám závěrečné slovo zpravodajovi poslanci ing. Billovi.

Zpravodaj poslanec ing. F. Bill: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, bohatá rozprava, která dnes odezněla ke zprávě ministra pro technický a investiční rozvoj ing. Šupky a předsedy ČSAV akad. Kožešníka, navazuje ve svém obsadu na plodné jednání ve výborech. Také navrhované usnesení, které jste obdrželi před zahájením dnešního jednání, plně využívá námětů a doporučení, přednesených ve výborech, a je i v souladu s výsledky dnešního jednání. Doporučuji proto Sněmovně lidu schválit předložený návrh usnesení, který jste obdrželi. Děkuji vám za pozornost.

Předseda SL V. David: Děkuji poslanci Billovi za přednesené závěrečné slovo.

Soudružky a soudruzi, před zahájením dnešní schůze Sněmovny lidu vám byl rozdán do lavic návrh výboru pro průmysl, dopravu a obchod, výboru pro plán a rozpočet, výboru pro zemědělství a výživu a kulturního výboru Sněmovny lidu na usnesení Sněmovny lidu /tisk 16/SL/ ke

- zprávě ministra ČSSR pro technický a investiční rozvoj o zaměření vědeckotechnického rozvoje v Československé socialistické republice a ke

- zprávě předsedy Československé akademie věd k otázkám základního výzkumu v Československé socialistické republice.

Má k tomuto návrhu někdo připomínky nebo doplnění? /Nikdo./ Nikdo.

Přistoupíme k hlasování.

Podle zjištění je v sále přítomno 128 poslanců Sněmovny lidu. Sněmovna lidu je tedy usnášení schopná.

Soudružky poslankyně a soudruzi poslanci, dávám o návrhu usnesení hlasovat.

Kdo je pro předložený návrh usnesení, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./

Kdo je proti? /Nikdo./ Nikdo.

Zdržel se hlasování? /Nikdo./ Nikdo.

Konstatuji, že Sněmovna lidu jednomyslně schválila návrh usnesení Sněmovny lidu ke zprávě ministra ČSSR pro technický a investiční rozvoj o zaměření vědeckotechnického rozvoje v Československé socialistické republice a ke zprávě předsedy Československé akademie věd k otázkám základního výzkumu v Československé socialistické republice.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, tím byl vyčerpán pořad třetí samostatné schůze Sněmovny lidu.

Děkuji vám všem za účast na dnešní schůzi a schůzi Sněmovny lidu končím.

/Schůze skončena v 17.48 hod./



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP