Středa 5. dubna 1978

Soudružky a soudruzi, protože jsem shodného názoru s oběma zpravodaji a s ministrem zahraničních věcí ČSSR, chtěl bych říci, že jsem přesvědčen, že tato smlouva nalezne plný souhlas všech členů tohoto shromáždění a že její uvádění do života přispěje k dalšímu prohlubování bratrských vztahů mezi našimi zeměmi a naším lidem. Všichni si přejeme, aby Německá demokratická republika byla stále naším spojencem v boji za mír a pokrok.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslancovi Grolmusovi. Teraz bude hovoriť poslanec Bohumil Kvasil a pripraví sa poslanec Heribert Panster.

Poslanec SN B. Kvasil: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi, vážení hosté, projednávaná Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou má, jak zdůraznil soudruh ministr Chňoupek, mimořádný význam pro spolupráci v oblasti hospodářského a vědeckotechnického rozvoje.

Vědeckotechnická spolupráce mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou má již dlouholetou osvědčenou tradici. Zvlášť v poslední době, od počátku sedmdesátých let v souladu s úkoly "Komplexního programu" a v souladu s úkoly, přijatými v závěrech jednání stranických a vládních delegací obou zemí, vykazuje tato spolupráce cílevědomější a organizovanější formy a je charakterizována především tím, že byla určena vědeckotechnická spolupráce na základě dlouhodobých prognóz a dlouhodobých plánů rozvoje vědy a techniky a dále tím, že se využívá nových, vyšších forem vědeckotechnické spolupráce, přihlížející k řešení problémů komplexně, tj. od výzkumu až po otázky budoucí kooperace a specializace ve výrobě.

V období minulé pětiletky bylo v rámci této spolupráce mezi čs. organizacemi a organizacemi Německé demokratické republiky řešeno přes 1000 různých úkolů, z nichž řada byla úspěšně ukončena. Mohl bych jmenovat například automatický přádní systém pro spřádání krátkých vláken bavlny, vývoj a výrobu mechanizovaných a automatizovaných linek pro výrobu obalového skla, vývoj blokových, nízkotlakých a kokilových licích strojů a celou řadu dalších. Většina společně vyřešených výzkumných a vývojových prací byla dovedena do závěrečného stádia výrobní specializace a kooperace.

V minulé pětiletce došlo i k výrazným pozitivním výsledkům při výměně odborníků obou stran a při předávání dokumentací. Vědeckotechnická spolupráce s NDR se vyznačovala vysokou dynamikou a ke konci tohoto období dalším přesunem těžiště spolupráce od jednorázových požadavků na komplexnější spolupráci s postupným vývojem od výměny informací a zkušeností až po smluvní společné řešení významných úkolů vědy a techniky. Pozitivním jevem byl rovněž přechod k dlouhodobé spolupráci na 2-3 i více let. Hlavní úkoly vědeckotechnické spolupráce mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou znamenaly v oblasti vědeckotechnického rozvoje vytvoření základu komplexu dlouhodobých integračních vztahů mezi naší republikou a Německou demokratickou republikou.

V popředí zájmu o spolupráci s NDR bylo koncem minulé pětiletky úsilí vytvořit předpoklady k tomu, aby se v průběhu 6. pětiletého plánu rozvoje národního hospodářství mohlo v širším rozsahu přejít na operativnější a účinnější formy, jako jsou zejména kooperace při řešení vědeckovýzkumných úkolů a společné řešení mezi pracovišti Československé socialistické republiky a Německé demokratické republiky. Podobně se postupuje i na úseku výměny odborníků, kde se klade větší důraz na zajišťování úkolů přímé spolupráce.

Pozitivním jevem ve vědeckotechnické spolupráci s NDR v poslední době je přechod k dlouhodobým perspektivním formám. Vytvářejí se lepší předpoklady pro zařazování mezinárodní vědeckotechnické spolupráce a hospodářské spolupráce do národních plánů, zejména do ročních plánů. V současné době stojí v popředí zájmu při realizaci spolupráce tzv. "Program spolupráce mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou v oblasti vědy a techniky na léta 1976-1980".

Úkoly, které se v rámci tohoto programu řeší, mají velký význam pro rozvoj národního hospodářství obou zemí v oblasti strojírenství, hutnictví, chemického průmyslu, elektrotechniky, elektroniky, zemědělství a výživy atd. Přitom jde o takové důležité problémy, jako např. vývoj progresivně řízených manipulátorů a průmyslových robotů, zdravotnické techniky, kolejových vozidel, jednotné řady stejnosměrných strojů, jde o oblast polovodičové techniky, o racionalizaci anorganických chemických technologií, o spotřební technické výrobky a o celou řadu dalších společných důležitých úkolů pro rozvoj hospodářství obou zemí. U převažující části úkolů se plány práce vyznačují cílevědomým zaměřením vědeckotechnické spolupráce na specializaci ve výrobě. Obsahují konkrétní a kontrolovatelné úkoly pokud jde o požadovanou vědeckotechnickou úroveň, termíny jednotlivých výzkumných a vývojových etap, stejně jako opatření pro výrobní činnost u předpokládaných a ekonomických požadavků. Tyto dohody vytvářejí proto dobrý základ pro přesné plnění uvedených prací. Obě strany však chápou realizaci "Programu" jako proces, který je nutno neustále kriticky hodnotit, eventuálně doplňovat. Proto se provádějí kontrolní porady přímo na pracovištích a na spolupracujících organizacích.

V minulém roce byly zahájeny přípravné práce na tvorbě programu vědeckotechnické spolupráce pro období na léta 1981-1985. Předmětem konzultací jsou především problémy vědy a techniky, vyplývající z dlouhodobého programu hospodářské spolupráce, dále úkoly vědeckotechnické spolupráce, spojené s rozvojem již existující nebo navrhované specializace a kooperace výroby a problémy zabezpečující dosažení potřebného vědeckotechnického předstihu.

Na začátku tohoto roku se uskutečnilo v Praze XXI. zasedání Společného výboru pro hospodářskou a vědeckotechnickou spolupráci mezi ČSSR a NDR. Hlavním cílem XXI. zasedání bylo projednat opatření k plnění závěrů dohodnutých koncem roku 1977, vyhodnotit a přijmout další usnesení k realizaci úkolů, přijatých na předcházejících jednáních, a dále rozšířit některé dosud otevřené rozhodující otázky ve vzájemných hospodářských vztazích.

Z toho, co jsem uvedl, vyplývá, že spolupráce mezi ČSSR a NDR v oblasti vědeckotechnického rozvoje se čím dále tím více prohlubuje a konkretizuje. Podobně se konkretizuje spolupráce v oblasti vědy mezi ČSAV a Akademií věd NDR a mezi pracovišti vysokých škol. Dochází k dohodám mezi jednotlivými vědeckými pracovišti při řešení společných vědeckých úkolů.

Vědecká spolupráce mezi Československou akademií věd a Akademií věd NDR se uskutečňuje na základě kulturních dohod a přímých ujednání mezi akademiemi věd. Předmětem již tradiční spolupráce je společné řešení řady závažných vědeckých problémů a témat z oblasti věd přírodních, technických a společenských. Více než dvacetiletá smluvní spolupráce mezi ČSAV a Akademií věd NDR dosáhla velmi dobré úrovně organizace a kooperace vědeckého výzkumu a řady pozoruhodných výsledků. Je možno konstatovat, že vědecká spolupráce mezi oběma akademiemi se stává stále efektivnějším prostředkem kooperace vědeckého výzkumu obou spřátelených zemí a je pozitivním a průkazným přínosem integrace socialistické vědy i ekonomiky a přínosem k upevnění přátelské jednoty a síly zemí socialistického společenství.

Na úseku vysokých škol se vytvořila již dlouhodobá tradice spolupráce na všech úsecích činnosti. Na vysokých školách v NDR studuje značný počet čs. studentů, hlavně ve speciálních oborech, stejně tak jako v ČSSR studují studenti z NDR. Byly uzavřeny družební dohody mezi jednotlivými vysokými školami, které mají rovněž stále konkrétnější náplň. Můžeme tedy konstatovat, že i na úseku vědy a vysokého školství došlo v poslední době ke kvalitativnímu nárůstu v obsahu spolupráce i ke kvalitativním změnám, pokud jde o konkrétnost a plánovitost.

Vážené soudružky a soudruzi, jsem přesvědčen, že schválením Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou se spolupráce na úseku hospodářské a vědeckotechnické činnosti ještě více prohloubí. Doporučuji proto, abyste s předloženou smlouvou souhlasili.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslancovi Kvasilovi. Slovo má poslanec Panster.

Poslanec SL H. Panster: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, dovolte mi, abych při dnešní příležitosti projednávání Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou, soustředil větší pozornost obzvlášť na některé oblasti, které v posledních letech doznaly výrazného rozmachu.

Celková spolupráce se rozvíjí v kvalitativně novém typu vztahu mezi státy, založeném i na jednotě socialistického společenského systému, na zásadách marxismu-leninismu a principech proletářského a socialistického internacionalismu. Tyto skutečnosti se plně osvědčují a projevují i v oblastech kulturních, školských, vědeckých, zdravotnických, sportovních a dalších styků mezi ČSSR a NDR. Uskutečňování těchto velmi bohatých styků významnou měrou přispělo k vzájemnému poznání a sblížení a tím i k upřímnému přátelství mezi našimi národy.

Jako příklad dovoluji si uvést skutečnost, že v rámci těchto styků bylo v roce 1977 z ČSSR do NDR vysláno 10 831 osob a z NDR do ČSSR 8193 osob, což znamenalo téměř čtvrtinu všech našich styků se zahraničím, jak se o tom zmínil ministr zahraničních věcí ve svém úvodním slově na dnešním zasedání.

V oblasti kultury se tyto styky soustřeďovaly na výměnu reprezentačních uměleckých těles a interpretů, na konání výstav, účast na různých festivalech apod. Vzájemně se konají ústřední akce, jako například Dny přátelství a kultury, Dny zábavného umění; v říjnu loňského roku se v NDR uskutečnily Dny českého a slovenského dramatického umění a v březnu letošního roku se v ČSSR s úspěchem konaly Dny dramatické tvorby NDR. Na Pražském jaru 1977 byl s nadšením přijat lipský Gewandhausorchester a v NDR hostovala Slovenská filharmonie. Z mnoha desítek výstav možno uvést výstavu impresionismu ze sbírek galerie NDR v ČSSR a československou výstavu Mistrovské kresby Národní galerie v Drážďanech. Došlo ke spolupráci kulturních institucí a uměleckých svazů a zúčastnili jsme se 24 uměleckých festivalů v NDR. Významnou měrou se každoročně účastníme mezinárodní výstavy knižního umění v Lipsku, dobře se vyvíjela přímá spolupráce divadel, galerií, divadelních ústavů, muzeí, knihoven apod. Velmi dobré výsledky a obohacení uměleckých programů přináší spolupráce mezi televizí, rozhlasem a filmem tak, jak se o tom téměř každodenně můžeme sami konkrétně přesvědčovat.

Velký význam při rozvoji kulturních styků mají kulturní a informační středisko ČSSR v Berlíně, jakož i kulturní a informační střediska NDR v Praze a v Bratislavě.

Neméně plodná je spolupráce na úseku školství. Významná je spolupráce v oblasti studia germanistiky, bohemistiky, slovakistiky, dále v oblasti výuky a vědeckého výzkumu marxismu-leninismu, v oblasti přípravy učitelů, výměny zkušeností při tvorbě učebnic.

Oboustranně prospěšné je vzájemné vysílání vysokoškolských studentů. Ilustruje to studium 269 studentů z NDR v ČSSR a 336 studentů z ČSSR v NDR. Široce rozvinuty jsou družební styky v oblasti školství, mezi kraji, okresy i jednotlivými školami. Rovněž vědecká spolupráce mezi akademiemi věd je velmi rozsáhlá, má dynamický vývoj a stoupající efektivitu. Rozvíjí se v souladu s dlouhodobými plány základního výzkumu tak, jak to odpovídá požadavkům státního plánu vědeckého výzkumu. V rámci této spolupráce také probíhá výzkum pokrokových a revolučních tradic v literárním a uměleckém vývoji a jejích vzájemných vlivů v obou zemích od konce první světové války. Úspěšně probíhá i spolupráce v oblasti zdravotnictví. Svědčí o tom skutečnost, že počet uzavřených dílčích dohod o vědecko-zdravotnické spolupráci a výměně zkušeností vzrostl z 20 dohod, uzavřených v roce 1976, na 37 dohod v současné době. Tyto dohody zahrnují více sborů a specializací; týkají se například pracovního lékařství, užité virologie, experimentální terapie apod. Důležitá je i zdravotnická spolupráce v pohraničních oblastech jako součást toho, co zde řekl předemnou poslanec Grolmus. Mimořádně důležitý význam pro vzájemné sbližování našeho lidu má vzájemné poznávání národních kultur a úspěchů, dosažených v ČSSR a NDR při budování rozvinuté socialistické společnosti. Tuto úlohu v rozsáhlé míře plní bohatý bezvizový turistický ruch. Od jeho zavedení v roce 1972 překročilo společnou státní hranici asi 37 mil. občanů obou zemí a obě země činí potřebná opatření - včera místopředseda vlády ČSSR s. Rohlíček o tom hovořil - pro usnadnění a urychlení odbavování na hranicích, i pro celkový pobyt turistů.

Velmi rozsáhlá je spolupráce s NDR v tělovýchově a sportu. Každým rokem se uskutečňuje asi 150 akcí na úrovni reprezentačních celků jednotlivých druhů sportů. Kromě toho se uskutečňuje velký počet oddílových styků v nejrůznějších sportech. Navíc se naši sportovci významnou měrou účastní sportovních akcí v rámci družebních styků mezi kraji, okresy, místy, závody apod. Pořádají se společné výcvikové tábory, trenéři se vysílají na stáže, vyměňují se zkušenosti z politickovýchovné práce, z informační a dokumentační služby apod. Nejpočetnější jsou styky v lehké atletice, cyklistice, plavání, lyžování i jiných sportech.

Vážené soudružky a soudruzi, s výsledky dosaženými na všech úsecích vzájemné spolupráce můžeme být plně spokojeni. Přispěly významnou měrou k prohloubení přátelství a spolupráce mezi našimi zeměmi a napomohly ke zvýšení hmotné a kulturní úrovně našeho lidu.

S hlubokým uspokojením proto zjišťuji, že Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi ČSSR a NDR, kterou dnes projednáváme, vytvoří dobré předpoklady proto, aby vztahy mezi oběma našimi zeměmi se mohly i nadále úspěšně rozvíjet, a to ve všech oblastech, jak to odpovídá společným zájmům a cílům našich států a našeho lidu, a aby se i nadále prohloubilo přátelství a třídní bratrství mezi lidem ČSSR a NDR.

Doporučuji proto, vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, aby Sněmovna lidu vyslovila s předloženým vládním návrhem souhlas.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslancovi Pansterovi, ktorý bol posledným z písomne prihlásených rečníkov.

Hlási sa ešte niekto z poslancov o slovo? (Nikdo.) Vyhlasujem rozpravu za skončenú.

Pýtam sa ministra zahraničných vecí Československej socialistickej republiky s. Chňoupka, či si praje slovo? (Ministr Chňoupek: Nie.) Ďakujem.

Žiadajú si záverečné slovo spravodajcovia? (Nie.) Ďakujem.

Môžeme pristúpiť k hlasovaniu. Konštatujem, že v zasadacej sieni je prítomných 164 poslancov Snemovne ľudu, 62 poslancov Snemovne národov zvolených v Českej socialistickej republike a 68 poslancov Snemovne národov zvolených v Slovenskej socialistickej republike. Obidve snemovne sú spôsobilé uznášať sa.

V parlamentnej tlači č. 27 sa navrhuje uznesenie, ktorým sa odporúča súhlasiť s prerokúvanou zmluvou.

Najskôr budú hlasovať poslanci Snemovne ľudu.

Kto z poslancov Snemovne ľudu súhlasí s návrhom uznesenia, ako odporúča spoločný spravodajca Snemovne ľudu, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa hlasovania? (Nikdo.)

Snemovňa ľudu uznesenie prijala.

Teraz prosím o hlasovanie poslancov Snemovne národov.

Kto z poslancov Snemovne národov súhlasí s návrhom uznesenia podľa odporučenia spoločného spravodajcu Snemovne národov? (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP