Úterý 23. října 1979

Tzv. devízový dohľad banky sleduje predovšetkým spôsoby zabezpečovania potrebnej efektívnosti vývozu a získavania rôznych platobných prostriedkov v zodpovedajúcej výške a kvalite, ako aj znižovanie dovoznej náročnosti výroby a hospodárne využívanie dovozu, prípadne výhodnosť platobných podmienok do zahraničia.

Ako sme sa o tom vo Výbore pre plán a rozpočet presvedčili, pomáha táto dohliadacia činnosť stále odkrývať rad rezerv, významných pre devízový fond štátu a pre riešenie aktuálnych potrieb nášho národného hospodárstva.

Overili sme si napríklad, že v roku 1978 bolo pri plnení tohto devízového dohľadu uskutočnených 88 previerok a šetrení, alebo overenia účinnosti opatrení, prijatých na základe predchádzajúcich previerok. Previerky boli sústredené na organizácie výroby a zahraničného obchodu a z poznatkov pri nich zistených boli vyvodené vecné opatrenia, hmotné postihy a kárne dôsledky.

Tak napr. voči 21 organizáciám boli uplatnené finančné postihy takmer 7 mil. Kčs na ťarchu ich nárokov z titulu devízovej zainteresovanosti. Podobne bolo 42 organizáciám blokované z týchto nárokov vyše 70 mil. Kčs, za straty spôsobené oneskoreným využívaním licenčných zmlúv či za straty spôsobené oneskoreným využitím strojov a zariadení dovezených z kapitalistických štátov. V tomto roku bola u 82 stavebných akcií z dovozu nad 10 mil. Kčs zistená stavebná a investorská nepripravenosť pre realizáciu dovozov za 300 mil. Kčs, z toho napr. v podniku Bučina Zvolen, v objeme 21 mil. Kčs, v Poľane Lučenec, v objeme 29 mil. Kčs atď. Banka preto navrhla odsun dodávok za 159 mil. Kčs a ich realizáciu až v roku 1980.

Nás prirodzene zaujímajú príčiny hlavných, takýmito kontrolami zisťovaných nedostatkov.

Ako sa ukazuje, je to súdružky a súdruhovia poslanci, v prvom rade nedisciplinovanosť niektorých výrobných organizácií, ktoré nedostatočne spolupracujú s príslušnými organizáciami zahraničného obchodu. Samé priamo vstupujú do záväzkov voči zahraničným dodávateľom a dôsledok toho býva strata optimálnych podmienok obchodu, predčasné platby do zahraničia a porušovanie devízových predpisov.

Iným vážnym nedostatkom odhaleným kontrolami je, že sa kúpia a zaplatia stroje a zariadenia, no pre stavebnú a inú nepripravenosť sa ich potenciálne využitie oneskoruje o niekoľko mesiacov a ojedinelo o dva i viac rokov. Nielen banka, ale aj orgány ľudovej kontroly poznajú tiež rad príkladov neúčelných, nehospodárnych dovozov. Prípady takýchto neuvážených, nedomyslených dovozov predstavujú, žiaľ, značnú sumu, ktorá znižuje možnosti potrebnejších a efektívnejších dovozov.

Žiadúcu efektívnosť využitia devízových prostriedkov sa nedarí dosiahnuť ani u nakupovaných licencií. Ich previerka, uskutočnená bankou v 80-tich prípadoch potvrdila pretrvávanie známych už nedostatkov, najmä nepoužívanie licencie alebo nedosahovanie u nej predpokladaných technicko-ekonomických ukazovateľov, čiže ďalšie neplánované devízové potreby na údržbu a náhradné dielce. V 11-tich prípadoch takýchto licencií bolo nutné prijať k náprave osobitné opatrenia.

Rad nedostatkov spočíva aj na úseku medzinárodnej dopravy, najmä u zbytočných nákladov skladovania tovaru alebo nevhodnej voľbe spôsobu dopravy. Vznikajú aj u väzbových obchodov, ak pri nich nie je dôsledne dodržiavaný zmluvný obsah dovozu.

Osobitnú skupinu devízových strát predstavujú reklamácie zahraničných odberateľov v súvislosti s kvalitou vyvážaného tovaru. Nie je to málo, keď v lanskom roku došlo z kvalitatívnych dôvodov asi v 70-tich prípadoch k vážnejšiemu ohrozeniu našich záujmov na zahraničných trhoch.

Súdružky a súdruhovia, ochrana našich devízových záujmov sa vykonáva aj v rámci cestovného ruchu, pri colnej a devízovej kontrole. Ako je známe, cestovný ruch sa stále zvyšuje a tak prináša i väčší počet prípadov porušovania devízových predpisov. Na colnej správe sa o tom vedie štatistika, ktorej údaje hovoria napr., že v minulom roku vzrástol počet odhalených prípadov o 7 %, ale ich hodnota až o 22 %. Sú to predovšetkým naši občania, ktorí sa na nich zúčastňujú z rôznych príčin. Vo všetkých týchto prípadoch sa správne, taktne a dôsledne uskutočňovaná colná a devízová kontrola ukazuje byť vážnym pomocníkom v ochrane záujmov nášho devízového hospodárenia a preto si zasluhuje našu plnú podporu.

Vážené súdružky a súdruhovia, v súvislosti s potrebami oslabenia negatívnych vplyvov terajších zahraničných ekonomických podmienok na našu ekonomiku bol prijatý súbor opatrení k orientácii na vyššiu efektívnosť. No treba priznať, že jeho zámery sa nám nedarí dôsledne, pre množstvo príčin, naplňovať. Predovšetkým aj preto, že vonkajšie ekonomické podmienky sa ďalej zhoršujú, dovozné ceny ďalej narastajú a vysokou mierou inflácie v nesocialistických krajinách sú doslova umocňované.

Túto tvrdú realitu si musia zavčasu a s plnou dôslednosťou uvedomovať všetci, ktorí sú nositeľmi zodpovednosti za kvalitu devízového hospodárenia a ktorí akýmkoľvek spôsobom môžu prispievať na dosiahnutie optimálnej efektívnosti získaných a v maximálnej hospodárnosti vynakladaných devízových prostriedkov. V prvom rade však pracovníci na rozhodujúcich miestach, konštruktéri, technici, projektanti a pracovníci rôznych profesií vo výrobe, doprave, obchode a službách, lebo u nich sa predovšetkým vytvárajú predpoklady budúcej realizácie devíz a svojou činnosťou ovplyvňujú podmienky, za ktorých má dochádzať k spotrebe devízových hodnôt.

To si teraz vyžiadalo, aby bol dôsledne využívaný aj systém postihu voči organizáciám nerešpektujúcim požiadavky devízového hospodárstva, resp. systém opatrení oprávňujúcich Štátnu banku československú požadovať na orgánoch štátnej správy, nadriadených objektom devízového dohľadu, odstránenie nedostatkov pri ňom zisťovaných. Skúsenosti však ukazujú, že sa ako menej účinný ukázal postih oneskorene využitého dovozu formou zvýšených úrokových sankcií, osobitne keď výška týchto bola pre veľkých investorov zanedbateľná. Vyššiu účinnosť malo v takýchto prípadoch vytýčenie osobnej zodpovednosti. No podľa skúseností má najväčšiu účinnosť, keď banka po uskutočnenej kontrole jednoducho neodporúča ďalšie devízové krytie dovozu. Potom sa o jeho príčiny zaujíma stredný i centrálny článok riadenia a vyvíja tlak na nápravu v krátkom čase.

Chcela by som preto hovoriť nielen o tom, aké rezervy sú v našom hospodárstve devízovou kontrolou odhaľované, ale záverom vyjadriť pri dnešnej príležitosti banke vďaku, že veľmi cieľavedome pri tejto kontrole pristupuje k hodnoteniu dôležitých akcií po ich devízovej stránke. Hľadá ako docieľovať vyššiu efektívnosť vývozu a úspory na dovoze a pritom nepracuje len represívnou, ale aj preventívnou formou rôznych konzultácií a publikácií. Chcem zároveň vysloviť požiadavku, aby ŠBČS i naďalej sa usilovala o zvyšovanie účinnosti svojho dohľadu, svojej kontroly v oblasti hospodárenia s devízovými prostriedkami, ale zároveň vyzvať rezortné kontroly i Výbor ľudovej kontroly, aby v celospoločenskom záujme na všetkých stupňoch riadenia s bankou spolupracovali a tým sa svojou kontrolnou činnosťou i naďalej zúčastňovali na ekonomickej zodpovednosti za produkciu devíz a na spôsobe ich užitia a tým pomáhali realizácii záverov XV. zjazdu KSČ vytýčených pre oblasť devízového hospodárstva.

Předsedající místopředseda SN V. Vedra: Děkuji poslankyni Vojtekové. Uděluji slovo poslanci E. Trávníčkovi. Jako poslední před přestávkou se připraví poslanec Rusnák.

Poslanec E. Trávníček: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, v plánovitém utváření našeho hospodářského rozvoje plní ceny a jejich systém velmi významnou úlohu. Jejich stanovení není jen otázkou politického hodnocení či vládního rozhodování, ale podléhá velmi přísným a náročným zákonitostem ekonomiky. Závisí totiž rozhodující měrou na efektivnosti a kvalitě práce výroby a na vnějších ekonomických podmínkách, neboť naše hospodářství je se světovým spjato řadou vztahů, jejichž působení nelze pominout.

Ve výboru pro plán a rozpočet jsme konstatovali, že oba tyto faktory vznášejí spolu s potřebami aktivního využívání stimulační či regulační funkce cen velmi přísné nároky na úroveň řídící hospodářské práce a že kladou vysoké požadavky na úlohu jednotlivých cen.

V jejich souvislosti vystupuje do popředí též závažná úloha cenové kontroly a její účinnosti. Podle našich poznatků se kontrola soustřeďuje zejména na klíčové problémy, spojené s potřebami řízení tvorby cen a správného uplatňování cenové kázně a odpovědnosti za stanovení a dodržování platných cen. Současně je kladen důraz na prosazování účinných opatření, jimiž je nutno sjednávat nápravu zjišťovaných nedostatků, či vyřešit potřebné otázky systémového charakteru.

V minulém roce orgány resortní a podnikové sféry, národních výborů a družstev provedly přes 11 tis. cenových kontrol. Jejich výsledkem bylo vrácení 121 mil. Kčs odběratelům výrobků, dodatkové odvody do státních rozpočtů ve výši 322 mil. Kčs a snížení rozpočtů různých staveb o 154 mil. Kčs. Poznatky při nich získané ukazují, že pozitivních výsledků bylo dosahováno především tam, kde již dříve byly cenové prověrky provedeny. Svědčí o tom skutečnost, že asi u 50 % kontrol provedených cenovými úřady republik, nebyly v minulém roce shledány podstatnější případy porušování cenových předpisů. Zlepšení bylo zvláště patrno u těch oborů výroby, kde se již podařilo, jako například v textilním průmyslu, vybudovat spolehlivější systémy tvorby cen.

Přes tato v podstatě dílčí zlepšení zůstává v oblasti cen ještě mnoho cenových prohřešků. Přetrvávají v ní některé základní nedostatky a opakují se stále stejné chyby. Proto nelze ani přes dosud vynakládané úsilí a dosahované výsledky označit celkový stav, zvláště pak v oblasti strojírenské výroby a investiční výstavby, za plně uspokojivý. Vždyť např. z 1257 cen prověřovaných ve strojírenské metalurgii se jich ukázalo na 534, tj. bezmála polovina, jako nesprávná.

Nejvíce problémů se vyskytuje v tvorbě cen nových výrobků a vzniká porušování platných cen a kvalitativních podmínek, za nichž byly ceny stanoveny. Poznatky cenových kontrol ukazují, že základní příčinu cenových nesprávností je nutné především spatřovat v nedostatcích řídící, organizátorské a kontrolní práce vedoucích činitelů kontrolovaných organizací a organizací jim nadřízených. Jde zvláště o jimi nepravidelně prováděnou či nedůsledně organizovanou úroveň vnitřní kontroly, či o zanedbávání pojetí této kontroly jako součásti každodenní řídící práce podle zásad, přijatých k zajištění kontroly v národním hospodářství a ve státní správě již před čtyřmi roky.

Vlastní kontroly po linii řízení jsou leckde prováděny jen povrchově, bez potřebné hloubky či kvality a závěry, které z nich pak plynou, bývají převážně formální a málo účinné. Ač počet kontrol prováděných po linii řízení je mnohonásobně vyšší než počet ostatních kontrol, nepodílejí se na zajišťování neoprávněně získaných prostředků více než 40 %, a to je málo. Nelze se pak ani divit, že kontroly, prováděné cenovými úřady republik, zjišťují mnohdy nedostatky i tam, kde již kontrola po řídící linii byla předtím provedena.

Různé poznatky svědčí o tom, že značná část nedostatků plyne i z toho, že ještě leckde je činnost cenových útvarů podceňována a zůstává bez patřičné pozornosti vedení. Obvykle nemá dobrou základnu tam, kde vzájemné vazby spolupráce mezi těmito útvary nejsou ani v organizačních řádech organizací blíže rozvedeny a kde odpovědní pracovníci nejsou se správnou aplikací cenových předpisů ve všech jejich souvislostech dostatečně seznamováni.

Závažným úkolem kontrol prováděných v cenové oblasti proto musí zůstat tlak na vyšší aktivizaci vnitřního kontrolního systému, a to jak ve výrobních organizacích a celé oblasti služeb, tak i na resortech a národních výborech, s cílem napomáhat k potlačení nežádoucích jevů v oblastech cenové praxe a k posílení cenové kázně. K tomu musí též spolupůsobit jejich zobecňování, jakož i patřičná politickovýchovná a odborná činnost. V neposlední řadě však i další zdokonalování cenových předpisů a zpřesňování metodiky cenové kontroly.

Ve výboru pro plán a rozpočet poukazujeme často na to, že cenové kontroly je naléhavě zapotřebí v oblasti investiční výstavby, na kterou naše společnost vyčleňuje velkou část národního důchodu a v níž je problematika správného oceňování velmi složitá.

Prověrkami v předprojektové přípravě, v projektové dokumentaci a při vlastním průběhu výstavby je zjišťován stále značný rozsah cenových nesprávností a nedostatků, spočívajících zejména v podhodnocování a nadhodnocování rozpočtů a v odchylkách od jejich realizace.

Bývají společným dílem investorů, projektantů a dodavatelů a vznikají hlavně porušováním postupů předepsaných pro stanovení investičních nákladů a ocenění provedených prací a dodávek. Jejich společensky závažným důsledkem je zdražování investic již v období přípravy každé akce, jako například u cementárny v Prachovicích. K němu nemůžeme zůstávat lhostejní, zvláště když dochází i k neúplnému řešení investic, spojenému s následným jejich zdražením. Za přímo varovný příklad pokládáme v tom směru výstavbu farmaceutického podniku v Dolních Měcholupech, jehož původní náklad 60 mil. Kčs se asi po 273 projektových dodatcích rozrostl na více než 325 mil. Kčs.

Cílem naší investiční politiky jistě není zvyšovat ceny výrobků, které budou vyráběny v takto pojímaných nových výrobních kapacitách. Proto považujeme za nutné čelit prodražování investiční výstavby všemi dostupnými prostředky naší společnosti, v jejich rámci používat zejména účinné cenové kontroly a podle jejích výsledků i přísného postihu odpovědných osob.

Ve výboru pro plán a rozpočet jsme rovněž toho názoru, že k upevňování cenové kázně musí daleko více přispívat též důslednější kontrola ze strany odběratelů. Především potvrzováním jen skutečně vykonané práce, či dodaného a použitého materiálu, resp. jen zaplacením toho množství práce a výrobků, které byly v odpovídající kvalitě skutečně dodány.

Při kontrole dodržování zásad v tvorbě cen pracovní skupina konstatovala řadu nedostatků v podnicích generálního ředitelství Liko Bratislava, kde nebyly dodržovány podmínky, za nichž byly ceny stanoveny. Neprováděly se odvody z nezasloužených úspor a záměn surovin a materiálů ve správné výši, předepsaných lhůtách, realizovaly se výrobky za nesprávné nebo nestanovené ceny, účtovaly se nesprávné velkoobchodní ceny semen, dodávaných pěstitelským závodům s přirážkou. Předepsané odvody činily 3,3 mil. Kčs.

Další pohled na dodržování cenových předpisů při tvorbě cen dává vlastní evidence vedená na cenových úřadech o částkách, o které byly sníženy návrhy cen předkládané odvětvovým odborům ke schválení a vyhlášení. Návrhy nových cen byly za rok 1978 nadhodnoceny téměř o 264 mil. Kčs. Vezmou-li se k tomu i zjištění následné cenové kontroly, pak je zřejmé, že k více než 60 % porušování cenových předpisů dochází již při samotné tvorbě cen nových výrobků.

Soudružky a soudruzi, za nejzávažnější považujeme, dochází-li ve výrobě v jejích kalkulacích zejména k nesprávnému oceňování použitých materiálů a nadhodnocování nákladů mzdových, či k využívání nedostatku náhradních dílů, popř. účtování bez stanovených cen. Stále ještě někteří výrobci požadují za své výrobky vyšší cenu, aniž se změnily důležité funkční parametry těchto výrobků. Myslí si, že každé vylepšení výrobků se musí odrážet ve zvýšení jejich ceny, a tak jsou pod rouškou inovací měněny nepodstatné části výrobků jen proto, aby bylo možno navrhnout na ně jinou, vyšší cenu.

Společným znakem spojených s tím nesprávností je nejen to, že se promítají do použitých nákladových kalkulací, do rozpracované výroby a vykazovaných finálních výkonů, ale že v konečné fázi zkreslují docilované výsledky a jejich kvalitu.

Tento požadavek musí platit totiž jak pro oblast výroby, tak pro oblast vnitřního trhu a služeb. Podle získaných poznatků byly provedeny rozsáhlé prověrky na ochranu spotřebitelů, zaměřené na dodržování platných cen, byly provedeny u vybraných podniků Restaurace a jídelny i v provozovnách služeb a obchodech. Ze zjištěných nesprávností připadá na porušování platných cen 28 %, nedodržování měr 15,5 % a vah 39 %, nedostatky v kvalitě činí 3 %, chybné účtování 4 % a ostatní příčiny 10,5 %. Z kontrolovaných nákupů v SSR bylo 27 % předražených v průměru o 7,1 %. V ČSR bylo 40,2 % z kontrolovaných nákupů předraženo v průměru o 7,9 %. Na takové případy stále dopadá vážná kritika našich občanů. Také v této oblasti je poukazováno na to, že hlavní příčinou takovýchto nesprávností je nízká úroveň řízení, činnosti vnitropodnikových kontrol i kádrové práce.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP