141
Vládní návrh
Zákon
České národní rady ze dne 1989
o přestupcích
Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:
§ 1
Základní ustanovení
/1/ Národní výbory a ostatní státní orgány v rozsahu své působnosti a socialistické organizace v rámci svých úkolů a oborů činnosti zajišťují v souladu s právními předpisy socialistický pořádek, činí opatření k odstranění příčin a podmínek jeho porušování a vedou občany k jeho dobrovolnému dodržování; uplatňují při tom především prostředky přesvědčování, společenského působení a výchovy.
/2/ Národní výbory a další orgány státní správy (dále jen "správní orgány") při zajišťování socialistického pořádku postupují podle tohoto zákona v úzké součinnosti s orgány Národní fronty, se socialistickými organizacemi, zvláště s dobrovolnými společenskými organizacemi, dále se školami, se svými aktivy a s občany.
Část I
Obecná část
§ 2
Pojem přestupku
/1/ Přestupkem je zaviněné jednání, které je v rozporu se zájmy socialistické společnosti a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo v jiném zákoně, nejde-li o jiný správní delikt postižitelný podle zvláštních právních předpisů anebo o trestný čin nebo přečin.
/2/ Přestupkem není jednání, jímž někdo odvrací útok nebo jiné nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému zákonem, jestliže jím nebyl způsoben zřejmě stejně závažný nebo závažnější následek než ten, který hrozil, a útok nebo jiné nebezpečí nebylo možno v dané situaci odvrátit jinak.
Zavinění
§ 3
K odpovědnosti za přestupek postačí zavinění z nedbalosti, nestanoví-li zákon výslovně, že je třeba úmyslného zavinění.
§ 4
/1/ Přestupek je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel
a/ věděl, že svým jednáním může přestupek spáchat, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že k jeho spáchání nedojde, nebo
b/ nevěděl, že svým jednáním může přestupek spáchat, ač to vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům vědět měl a mohl.
/2/ Přestupek je spáchán úmyslně, jestliže pachatel
a/ svým jednáním jej chtěl spáchat nebo
b/ věděl, že svým jednáním může přestupek spáchat, a pro případ, že jej spáchá, byl s tím srozuměn.
/3/ Jednáním se rozumí i opomenutí takového konání, k němuž byl pachatel podle okolností a svých osobních poměrů povinen.
§ 5
Věk a nepříčetnost
/1/ Za přestupek není odpovědný, kdo v době jeho spáchání nedovršil patnáctý rok svého věku.
/2/ Za přestupek není odpovědný, kdo pro duševní poruchu v době jeho spáchání nemohl rozpoznat, že jde o přestupek, nebo nemohl ovládat své jednání. Odpovědnosti se však nezbavuje ten, kdo se do stavu nepříčetnosti přivedl, byl i z nedbalosti, požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky. [§ 1 odst. 3 zákona čNR č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.]
§ 6
Porušení povinnosti uložené organizaci
Za porušení povinnosti uložené organizaci odpovídá podle tohoto zákona ten, kdo za organizaci jednal nebo měl jednat, a jde-li o jednání na příkaz, ten, kdo dal k jednání příkaz.
Působnost zákona
§ 7
/1/ Odpovědnost za přestupek se posuzuje podle zákona účinného v době spáchání přestupku; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, je-li to pro pachatele příznivější.
/2/ Pachateli lze uložit vždy pouze takový druh sankce, který dovoluje uložit zákon účinný v době, kdy se o přestupku rozhoduje.
/3/ O ochranném opatření se rozhodne vždy podle zákona účinného v době, kdy se o ochranném opatření rozhoduje.
§ 8
/1/ Podle tohoto zákona nebo jiného zákona se posuzuje přestupek, který byl spáchán na území Československé socialistické republiky.
/2/ Podle tohoto zákona se posuzuje též přestupek proti socialistickému soužití podle § 49 odst. 1 písm. b/ a d/ a přestupek proti majetku podle § 50, který spáchal v cizině československý občan anebo cizinec [§ 1 odst. 3 zákona č. 68/1965 Sb., o pobyta cizinců na území Československé socialistické republiky.], který má trvalý pobyt na území československé socialistické republiky, pokud takové jednání nebylo v cizině projednáno. Jiný přestupek spáchaný v cizině československým občanem anebo cizincem, který má trvalý pobyt na území československé socialistické republiky, se posuzuje podle tohoto zákona nebo jiného zákona jen tehdy, jestliže jím uvedená osoba porušila povinnost, kterou má podle československých předpisů mimo území republiky, nebo jestliže to vyplývá z mezinárodních dohod.
§ 9
Jednání, které má znaky přestupku, jehož se dopustily osoby požívající výsady a imunity podle mezinárodního práva nebo zákona, nelze jako přestupek projednat. Nelze ani vykonat sankci nebo v jejím výkonu pokračovat, jestliže se osoba, jíž byla sankce uložena, stala později osobou požívající podle mezinárodního práva nebo zákona výsady a imunity.
§ 10
/1/ Podle zvláštních předpisů [Zákon č. 76/1959 Sb., o některých služebních poměrech vojáků, ve znění pozdějších předpisů (úplné znění č. 122/1978 Sb.), zákon č. 100/1970 Sb. o služebním poměru příslušníků SNB, ve znění zákona č. 63/1983 Sb., zákon č. 142/1961 Sb., o kárné odpovědnosti soudců z povolání, ve znění zákona č. 157/1969 Sb., zákon č. 60/1965 Sb., o prokuratuře, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 59/1965 Sb., o výkonu trestu odnětí svobody, ve znění pozdějších předpisů, rozkaz ministra spravedlnosti ČSR, kterým se vydává úplné znění Řádu výkonu trestu odnětí svobody v nápravně výchovných ústavech, ve znění změn a doplňků (reg. částka 32/1973 Sb.).] se projednává jednání, které má znaky přestupku, jehož se dopustily
a/ osoby podléhající vojenské kázeňské pravomoci, příslušníci Sboru národní bezpečnosti a příslušníci Sboru nápravné výchovy,
b/ soudci z povolání, prokurátoři a vyšetřovatelé prokuratury,
c/ osoby během výkonu trestu odnětí svobody.
/2/ Toto jednání se však projedná jako přestupek, pokud jeho pachatel přestal být osobou uvedenou v odstavci 1.
Sankce
§ 11
/1/ Za přestupek lze uložit tyto sankce:
a/ důtku,
b/ pokutu,
c/ zákaz činnosti,
d/ propadnutí věci.
/2/ Sankci lze uložit samostatně nebo s jinou sankcí; důtku nelze uložit spolu s pokutou.
/3/ Od uložení sankce se v rozhodnutí o přestupku upustí, jestliže k nápravě postačí samotné projednání přestupku. Místo uložení sankce může být věc v rozhodnutí o přestupku předána k výchovnému působení aktivu národního výboru, dobrovolné společenské organizaci, jejímž je občan, který přestupek spáchal, členem, dále škole, kterou navštěvuje, nebo organizaci, u které je v pracovním nebo jiném obdobném poměru.
§ 12
/1/ Při určení druhu sankce a její výměry se přihlédne k závažnosti přestupku, zejména ke způsobu jeho spáchání a jeho následkům, k okolnostem, za nichž byl spáchán, k míře zavinění, k pohnutkám a k osobě a osobním poměrům pachatele.
/2/ Za více přestupků téhož pachatele projednaných v jednom řízení se uloží sankce podle ustanovení vztahujícího se na přestupek nejpřísněji postižitelný. Zákaz činnosti lze uložit, jestliže ho lze uložit za některý z těchto přestupků.
§ 13
/1/ Pokutu lze uložit do 1 000 Kčs, nestanoví-li zvláštní část tohoto zákona nebo jiný zákon pokutu vyšší.
/2/ V blokovém řízení lze uložit pokutu do 500 Kčs a v příkazním řízení do 2 000 Kčs.
/3/ Pokuta uložená národním výborem je jeho příjmem. Pokuta uložená jiným správním orgánem České socialistické republiky je příjmem státního rozpočtu této republiky.
/4/ Příjmem národního výboru je též výnos pokut uložených jiným správním orgánem v blokovém řízen, pokud je národní výbor vymáhal.
§ 14
/1/ Zákaz činnosti lze uložit nejdéle na dobu dvou let, jen stanoví-li to zvláštní část tohoto zákona nebo jiný zákon a jde-li o činnost, kterou pachatel vykonává v pracovním nebo jiném obdobném poměru, nebo k níž je třeba povolení nebo souhlasu státního orgánu, a pachatel spáchal přestupek touto činností nebo v souvislosti s ní.
/2/ Do zákazu činnosti se započítává doba, po kterou občan na základě opatření orgánu státní správy nesměl již tuto činnost vykonávat.
/3/ Od výkonu zbytku zákazu činnosti lze po výkonu poloviny této sankce upustit, jestliže pachatel přestupku způsobem svého života prokázal, že její další výkon není potřebný.
§ 15
/1/ Propadnutí věci lze uložit, jestliže věc náleží pachateli a věc
a/ byla ke spáchání přestupku užita nebo k tomu určena, anebo
b/ byla přestupkem získána nebo byla nabyta za věc přestupkem získanou.
/2/ Propadnutí věci nelze uložit, je-li hodnota věci v nápadném nepoměru k povaze přestupku.
/3/ Vlastníkem propadlé věci se stává stát.
Ochranná opatření
§ 16
Ochrannými opatření jsou:
a/ omezující opatření,
b/ zabrání věci.
§ 17
/1/ Omezující opatření spočívá v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa a místnosti, v nichž se podávají alkoholické nápoje nebo se konají veřejné tělovýchovné, sportovní nebo kulturní podniky. Lze je uložit pachateli přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými návykovými látkami, přestupku proti veřejnému pořádku a přestupku proti socialistickému soužití.
/2/ Omezující opatření musí být přiměřené povaze a závažnosti spáchaného přestupku; lze je uložit jen spolu se sankcí a nejdéle na dobu jednoho roku.
§ 18
/1/ Nebylo-li uloženo propadnutí věci uvedené v § 15 odst. 1 písm. a/ a b/, lze rozhodnout, že se taková věc zabírá, jestliže
a/ náleží osobě, kterou nelze za přestupek stíhat, nebo
b/ nepatří pachateli přestupku
a jestliže to vyžaduje bezpečnost osob nebo majetku anebo jiný obecný zájem.
/2/ O zabrání věci nelze rozhodnout, jestliže od jednání majícího znaky přestupku uplynuly dva roky. Ustanovení § 15 odst. 2 platí obdobně.
/3/ Vlastníkem zabrané věci se stává stát.
§ 19
Zvláštní ustanovení o mladistvých
/1/ Při posuzování přestupku osoby, která v době jeho spáchání dovršila patnáctý rok a nepřekročila osmnáctý rok svého věku (dále jen "mladistvý"), se přihlíží ke zvláštní péči, kterou socialistická společnost věnuje mládeži.
/2/ Přestupek mladistvého nelze projednat v příkazním řízení.
/3/ Horní hranice pokuty se u mladistvých snižuje na polovinu, přičemž však nesmí být vyšší než 2 000 Kčs. V blokovém řízení nelze uložit pokutu vyšší než 200 Kčs.
/4/ Zákaz činnosti lze mladistvému uložit nejdéle na dobu jednoho roku a nebrání-li výkon této sankce jeho přípravě na povolání.
§ 20
Zánik odpovědnosti za přestupek
Přestupek nelze projednat, uplynul-li od jeho spáchání jeden rok; nelze jej též projednat, popřípadě uloženou sankci nebo její zbytek vykonat, vztahuje-li se na něj amnestie.
Část II
Zvláštní část
Přestupky proti pořádku ve státní správě
§ 21
Přestupky proti pořádku ve státní správě vyskytující se na více úsecích státní správy
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně odstraní, zničí nebo poruší úřední uzávěru nebo úřední značku,
b/ nevede nebo nesprávně vede evidenci nebo záznamy anebo nepodá přiznání, vyúčtování nebo hlášeni, pokud jsou stanoveny obecně závazným právním předpisem,
c/ neoprávněně zhotoví reprodukci ceniny nebo neoprávněně zhotoví nebo uvede do oběhu předmět, který by mohl být zaměněn s ceninou nebo s razítkem státního orgánu nebo socialistické organizace bez úmyslu se obohatit nebo padělat veřejnou listinu nebo uvedené předměty,
d/ úmyslně uvede nesprávný nebo neúplné údaj orgánu státní správy anebo mu požadovaný údaj zatají,
e/ úmyslně neoprávněně odstraní, zničí, poškodí nebo pozmění obsah veřejné vyhlášky,
f/ úmyslně podá nepravdivou nebo neúplnou svědeckou výpověď ve správním řízení anebo uvede nepravdivý údaj v čestném prohlášení u orgánu státní správy,
g/ úmyslně se neoprávněně vydává za veřejného činitele,
h/ úmyslně pozmění obsah dokladu nebo informace sloužících k řízení, plánování nebo kontrole národního hospodářství anebo k tvorbě cen anebo úmyslně poškodí nebo zničí takový doklad,
ch/ úmyslně poruší zákaz činnosti nebo nedodrží omezující opatření v přestupkovém řízení.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až d/ lze uložit pokutu do 1 000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. e/ až ch/ pokutu do 3 000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. h/.
§ 22
Přestupky na úseku bezpečnostní správy
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně
a/ zničí, poškodí nebo zneužije občanský průkaz,
b/ poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem o cestovních dokladech nebo podmínky k pobytu v cizině anebo, nejde-li o československého občana, podmínky k pobytu v Československé socialistické republice, anebo se o takové jednání pokusí anebo navádí jiného či pomáhá jinému k jeho spáchání,
c/ nezákonně opustí území republiky nebo, jde-li o československého občana, se nezákonně zdržuje v zahraničí anebo, nejde-li o československého občana, nezákonně vnikne na územ] republiky anebo se o takové jednání pokusí nebo ho organizuje anebo navádí jiného či pomáhá jinému k jeho spáchání.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ lze uložit pokutu do 3 000 Kčs, za přestupek podle odstavce 1 písm. b/ pokutu do 5 000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. c/ pokutu do 20 000 Kčs.
§ 23
Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ poruší obecně závazný právní předpis o bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,
b/ porušením obecně závazného právního předpisu podle písmena a/ bezprostředně ohrozí bezpečnost nebo plynulost silničního provozu nebo způsobí dopravní nehodu.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ lze uložit pokutu do 1 000 Kčs, a je-li přestupek spáchán řidičem motorového vozidla tím, že se odmítl podrobit dechové zkoušce nebo byla-li dechová zkouška pozitivní, odmítl se podrobit lékařskému vyšetření zejména odběrem a vyšetřením krve ke zjištění alkoholu nebo jiné návykové látky, též zákaz činnosti do šesti měsíců. Za přestupek podle odstavce 1 písm. b/ lze uložit pokutu do 5 000 Kčs a zákaz činnosti do jednoho roku.
§ 24
Ostatní přestupky na úseku dopravy
a přestupky na úseku silničního hospodářství
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ úmyslně zničí, odstraní, poškodí, znečistí nebo neoprávněně zamění či zakryje dopravní značku, návěstidlo, signální znak, signální zařízení, informační zařízení pro cestující, vyvěšený jízdní řád, označení zastávky veřejné dopravy nebo jiného dopravního zařízení anebo neoprávněně používá takové zařízení,
b/ použije bez povolení dopravní cestu jiným způsobem nebo k jinému účelu, než ke kterému je určena,
c/ uzavře bez povolení pozemní komunikaci anebo překročí lhůtu stanovenou pro uzavírku nebo pro zvláštní užívání pozemní komunikace,
d/ porušením povinnosti stanovené obecně závazným právním předpisem ohrozí bezpečnost nebo plynulost železničního, leteckého nebo plavebního provozu nebo způsobí v takovém provozu dopravní nehodu,
e/ provozuje nepovolenou nebo zakázanou činnost v ochranném pásmu dráhy či pozemní komunikace nebo pozemního leteckého zařízení anebo ve vnitrozemském přístavu,
f/ poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro stavbu či provoz civilních letadel včetně kluzáků,
g/ nesplní povinnost uloženou státním orgánem ke zdolání mimořádně naléhavých přepravních potřeb,
h/ poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro dopravu nebo přepravu nebezpečných věcí,
ch/ znečistí nebo poškodí pozemní komunikaci tak, že byla způsobena závada v její sjízdnosti nebo schůdnosti,
i/ provozuje silniční dopravu bez povolení nebo poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro provozování silniční dopravy,
j/ úmyslně poškodí dopravní stavbu anebo úmyslně naruší činnost sdělovacího nebo zabezpečovacího zařízení.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ a b/ lze uložit pokutu do 1 000 Kčs, za přestupek podle odstavce 1 písm. c/ až i/ pokutu do 3 000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. j/ pokutu do 5 000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. d/ a f/.
§ 25
Přestupky na úseku energetiky, teplárenství a plynárenství
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo neoprávněně
a/ odstraní zařízení pro rozvod elektřiny, tepla a topných plynů včetně příslušenství a přípojek k těmto zařízením, měřící zařízení nebo plombu, nadzemní nebo podzemní zařízení sdělovací nebo ovládací techniky energetiky, teplárenství a plynárenství,
b/ zasáhne do zařízení pro veřejný rozvod elektřiny, tepla nebo plynu, včetně zásahu na odběrném rozvodním zařízení před měřícím zařízením.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 3 000 Kčs.
§ 26
Přestupky na úseku financí a československé měny
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně zhotoví reprodukci zákonných peněz, šeku, cenného papíru nebo platební karty anebo neoprávněně zhotoví nebo uvede do oběhu předmět, který by mohl být zaměněn se zákonnými penězi, šekem, cenným papírem nebo platební kartou,
b/ poruší povinnost spolupůsobit v řízení daňovém, odvodovém, poplatkovém nebo o jiné podobné dávce.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 5 000 Kčs.
§ 27
Přestupky na úseku geodézie a kartografie
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ úmyslně ohrozí nebo neoprávněně ztíží provádění geodetických a kartografických prací,
b/ úmyslně neoprávněně přemístí, poškodí, odstraní nebo zničí měřickou značku, signál nebo jiné zařízení geodetických bodů,
c/ na vyzvání orgánu geodézie a kartografie nepředloží podklady potřebné pro provedení zápisu do evidence nemovitostí.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ lze uložit pokutu do 1 000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. b/ a c/ pokutu do 3 000 Kčs.
§ 28
Přestupky na úseku geologie
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně
a/ ohrozí nebo neoprávněně ztíží provádění státem organizovaných geologických prací,
b/ zničí, poškodí nebo znehodnotí geologické výzkumné nebo průzkumné dílo, vzorek nebo jinou hmotnou geologickou dokumentaci.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ lze uložit pokutu do 1 000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. b/ pokutu do 3 000 Kčs.
§ 29
Přestupky na úseku hospodaření s byty a místnostmi nesloužícími k bydlení
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně protiprávně získá nebo obsadí byt nebo místnost nesloužící k bydlení anebo byt nebo místnost nesloužící k bydlení úmyslně protiprávně užívá.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 5 000 Kčs.
§ 30
Přestupky na úseku hospodářského podnikání, obchodu, služeb a cestovního ruchu
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro prodej zboží nebo poskytování jiných služeb občany,
b/ poruší povinnost při tvorbě cen nebo nedodržuje stanovenou cenu,
c/ poškodí jiného na ceně, jakosti, množství nebo hmotnosti při prodeji zboží nebo poskytování jiných služeb,
d/ v obchodě, ve veřejné dražbě (aukci) nebo při činnosti prováděné na základě povolení národního výboru prodává nebo v souvislosti s tím skladuje nebo po provedené opravě či úpravě vydává zboží z drahých kovů, které neodpovídá právním předpisům o jeho povinném přezkoušení nebo úředním označení,
e/ padělá nebo jinak úmyslně zneužije úřední značku pro zboží z drahých kovů anebo úmyslně uvede zboží takovou značkou označené do oběhu.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ a b/ lze uložit pokutu do 3 000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. c/ až e/ pokutu do 5 000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. c/.
§ 31
Přestupky na úseku hospodářských styků se zahraničím
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně provádí zahraničně hospodářskou činnost,
b/ při provádění zahraničně hospodářské činnosti poruší zákaz, omezení nebo podmínku stanovené na základě obecně závazného právního předpisu,
c/ zřídí nebo provozuje obchodní zastupitelství zahraniční osoby v Československé socialistické republice bez povolení.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 5 000 Kčs a zákaz činnosti do jednoho roku.
§ 32
Přestupky na úseku kultury
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně uspořádá divadelní nebo filmové představení, hudební nebo jinou veřejnou produkci, výstavu, přednášku, podnik lidové zábavy anebo nedodrží podmínky ustanovené pro jejich pořádání,
b/ neoprávněně užije dílo nebo umělecký výkon,
c/ poruší obecně závazný právní předpis o ochraně předmětů nebo souborů předmětů muzejní nebo galerijní hodnoty,
d/ poruší obecně závazný právní předpis ve věcech církví a náboženských společností.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až d/ lze uložit pokutu do 3 000 Kčs.; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. b/ a d/.