ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1989

V. volební období

153

Zpráva

o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 31. října do 18. prosince 1989

Podle § 32 odst. a) zákona České národní rady č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, se předkládá České národní radě zpráva o činnosti jejího předsednictva za dobu od poslední schůze.

V tomto období se předsednictvo České národní rady sešlo k šesti schůzím, a to 31. října, 20. listopadu, 23. listopadu, 4. prosince, 5. prosince a 14. prosince 1989.

V oblasti svých ústavních úkolů předsednictvo České národní rady

1. podle čl. 111 odst. 3 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o čs. federaci, vyhlásilo

- zákon ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 33/1978 Sb., o divadelní činnosti (divadelní zákon),

2. podle čl. 131 odst. 1 ústavního zákona o čs. federaci přijalo ke dni 5. prosince 1989 demisi

ministra výstavby a stavebnictví ČSR Jaroslava Vávry,

ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČSR Jany Synkové,

ministra kultury ČSR Milana Kymličky,

ministra zdravotnictví a sociálních věcí ČSR Jaroslava Prokopce,

ministra spravedlnosti ČSR Antonína Kašpara,

ministra vnitra a životního prostředí ČSR Václava Jirečka,

ministra zemědělství a výživy ČSR Ondřeje Vaňka,

ministra obchodu a cestovního ruchu ČSR Karla Erbese,

ministra - předsedy Výboru lidové kontroly ČSR Jana Motla,

ministra vlády ČSR Karla Löbla,

ministra vlády ČSR Ericha Sýkory

a vyslovilo jim poděkování za jejich práci.

Dále podle čl. 122 odst. 1 písm. a) ústavního zákona o čs. federaci odvolalo Jaroslava Tlapáka z funkce místopředsedy vlády ČSR.

Podle návrhu předsedy vlády ČSR a po projednání v předsednictvu ústředního výboru Národní fronty ČSR, podle čl. 122 odst. 1 písm. a) ústavního zákona o čs. federaci jmenovalo Petra Mišoně místopředsedou vlády ČSR,

Antonína Baudyše místopředsedou vlády ČSR,

Ludvika Motyčku členem vlády ČSR a pověřilo ho řízením ministerstva výstavby a stavebnictví,

Milana Adama členem vlády ČSR a pověřilo ho řízením ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,

Milana Lukeše členem vlády ČSR a pověřilo ho řízením ministerstva kultury,

Petra Klenera členem vlády ČSR a pověřilo ho řízením ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí,

Dagmar Burešovou členkou vlády ČSR a pověřilo ji řízením ministerstva spravedlnosti,

Antonína Hrazdíru členem vlády ČSR a pověřilo ho řízením ministerstva vnitra a životního prostředí ČSR,

Jana Vodehnala členem vlády ČSR a pověřilo ho řízením ministerstva zemědělství a výživy,

Vlastu Štěpovou členkou vlády ČSR a pověřilo ji řízením ministerstva obchodu a cestovního ruchu,

Stanislava Kukrála členem vlády ČSR a pověřilo ho řízením Výboru lidové kontroly ČSR,

Bedřicha Moldana členem vlády ČSR.

Nově jmenovaní členové vlády ČSR poté složili do rukou předsedy České národní rady ústavou předepsaný slib.

3. Předsednictvo ČNR dále potvrdilo v dosavadní funkci tyto členy vlády České socialistické republiky:

předsedu vlády Františka Pitru,

I. místopředsedu vlády Miroslava Tomana,

ministra financí, cen a mezd Jiřího Nikodýma,

ministra průmyslu Petra Hojera,

ministra lesního a vodního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu Jaroslava Bočka.

4. Předsednictvo České národní rady odvolalo podle čl. 105 odst. 2 ústavního zákona č. 100/1960 Sb., Ústava Československé socialistické republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, z funkce generálního prokurátora České socialistické republiky Jaroslava Krupauera na jeho vlastní žádost.

Ve své řídící a koordinační činnosti předsednictvo České národní rady

- vyhlásilo podle § 31 odst. 5 písm. j) zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR usnesení České národní rady ze dne 31. října 1989 k návrhu skupiny poslanců Federálního shromáždění na vydání ústavního zákona o způsobu přijetí nové Ústavy ČSSR, ČSR a SSR,

- jmenovalo pracovní skupinu k přípravě slavnostních akcí u příležitosti otevření historické budovy ČNR v prosinci 1989,

- stanovilo, že garantem dubnové schůze ČNR bude výbor pro plán a rozpočet,

- stanovilo termín a návrh pořadu 17. schůze ČNR, později tento návrh upravilo a rozvířilo,

- stanovilo termín a návrh pořadu 18. (slavnostní) schůze ČNR a dalších slavnostních akcí konaných u příležitosti zahájení provozu v historické budově ČNR, později toto usnesení změnilo v tom smyslu, že slavnostní akce se ruší,

- připravovalo k projednání v České národní radě pracovní plán ČNR a jejich orgánů na rok 1990 s výhledem do konce V. volebního období,

- vzalo na vědomí přehled podnětů poslanců z 16. schůze ČNR,

- schválilo rozpočet ČNR na rok 1990,

- projednalo a vzalo na vědomí informaci o stavu rekonstrukce historické budovy ČNR k 31.10.1989 a o projektové a realizační přípravě dostavby areálu ČNR - Tomášská 9 - 16,

- schválilo pokyny k projednání zprávy vlády ČSR o přestavbě hospodářského mechanismu v resortech řízených vládou ČSR,

- pověřilo místopředsedu ČNR Oldřicha Burského, aby seznámil poslance ČNR s obsahem interpelace poslanců Burského, Škody a Fleyberka k událostem 17.11.1989 v Praze, později rozhodlo, že bude tato interpelace rozdána všem poslancům na 17. (mimořádné) schůzi ČNR,

- schválilo 20.11.1989 po diskusi Prohlášení předsednictva České národní rady k událostem posledních dnů v Praze v tomto znění:

"Manifestačního shromáždění studentů vysokých škol k uctění památky Jana Opletala a mučedníků protifašistického zápasu bylo po ukončení zneužito částí účastníků k otevřenému vystoupení protisocialistických sil. Pod dojmem nepravdivých zpráv, šířených západními sdělovacími prostředky, došlo 17. listopadu a v dalších dnech k opětovnému vyvolávání neklidu, porušení zákonů a provokování společenského rozvratu.

Za těmito událostmi stojí nepřátelé socialistického zřízení a zahraniční antikomunistická centra, která se zaměřují především na mladé lidi a snaží se zneužít jejich netrpělivosti, nespokojenosti a přirozené kritičnosti.

Jsme si vědomi vážnosti situace. Ztotožňujeme se s četnými pracovními kolektivy i jednotlivci, kteří plným právem požadují, aby byl zjednán klid a pořádek. Plně se stavíme za vystoupení předsedy vlády České socialistické republiky Františka Pitry, který vyzval obyvatelstvo a zvláště mládež k rozvaze.

Česká národní rada bude i nadále vyžadovat důsledné naplňování všech zákonů a dbát, aby z jejich porušování byly vyvozovány odpovídající závěry.

Stojíme pevně za politikou ústředního výboru KSČ, za linií Národní fronty dechů a Slováků, za naplňování zájmů národů a národností v naší vlasti. Vyjadřujeme přesvědčení, že ti, kteří podlehli v prvním okamžiku emocím, zhodnotí nyní tyto události střízlivým rozumem.

Nastoupili jsme cestu přestavby a demokratizace. Záměry, které máme, můžeme naplnit jen poctivou prací. Stavíme si za cíl překonat problémy a na vyšší úrovni uspokojovat potřeby lidí. Bez společenského pořádku a dělného sjednocení tvořivé energie lidí nelze přestavbu zdárně uskutečnit. Vítáme každého, kdo přichází s upřímnými úmysly - na půdě ústavy a socialistické zákonnosti - toto úsilí o rozvoj socialismu svými názory, podněty a tvořivými činy podpořit.

Obracíme se na pracující, mládež, dělníky, rolníky, inteligenci a všechny občany s naléhavou výzvou k rozumu a odpovědnosti. Nedopusťme chaos, který by rozvrátil vše.

Zabraňme činům, které jsou namířeny proti socialismu a přestavbě! Nedovolme provokatérům, aby k nám pod demagogickými hesly zavlékali stávky a demonstrace! Nedejme se strhnout do víru dramatických událostí, jejichž konce nelze dohlédnout, které by však s určitostí znamenaly znatelný pokles životní úrovně obyvatelstva a úpadek morálních hodnot!

Jsme přesvědčeni, že všechen československý lid, který nejednou prokázal svoji historickou odpovědnost, projeví i v tomto okamžiku jednotně svoji vůli pokračovat pod vedením KSČ a celé Národní fronty v nastoupené cestě přestavby a demokratizace, v cestě všestranného rozkvětu naší drahé socialistické vlasti."

- vzalo na vědomí informaci předsedy ČNR o žádosti zástupců Občanského fóra o přechodné umístění Občanského fóra v historické budově ČNR a souhlasilo s tím, že historická budova ČNR může sloužit pouze nejvyššímu zákonodárnému sboru ČSR, České národní radě,

- souhlasilo 4. prosince 1989 s textem sdělení Kanceláře ČNR k rekonstrukcí vlády ČSR pro uveřejnění v tisku v tomto znění:

"Kancelář České národní rady sděluje, že předseda České národní rady obdržel demise členů vlády České socialistické republiky:

ministra výstavby a stavebnictví Jaroslava Vávry, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Jany Synkové, ministra kultury Milana Kymličky, ministra zdravotnictví a sociálních věcí Jaroslava Prokopce, ministra spravedlnosti Antonína Kašpara, ministra vnitra a životního prostředí Václava Jirečka, ministra zemědělství a výživy Ondřeje Vaňka, ministra obchodu a cestovního ruchu Karla Erbese, ministra - předsedy Výboru lidové kontroly Jana Motta, ministra vlády ČSR Karla Löbla a ministra vlády ČSR Ericha Sýkory.

Zatím předseda vlády ČSR nepředložil všechny návrhy potřebné k rozsáhlé rekonstrukci vlády. Předsednictvo ČNR projedná demise spolu s návrhy na nové složení vlády SR v těchto dnech."

Dále předsednictvo České národní rady

- konstatovalo 5. prosince 1989, že 20. listopadu 1989 přijalo na základě nesprávných a neúplných údajů generálního prokurátora ČSR nesprávné a politicky chybné prohlášení,

- rozhodlo o svolání mimořádné schůze ČNR na 18. prosince 1989, na které budou projednány změny ve složení předsednictva a výborů České národní rady,

- souhlasilo s rozhodnutím předsedy ČNR, kterým přikázal žádosti 30 soudců a poté 20 soudců z povolání o zproštění soudcovské funkce ústavně právnímu výboru, aby je projednal a předložil stanovisko schůzím ČNR,

- přikázalo ústavně právnímu výboru, aby projednalo žádost JUDr. Miloslava Bažaty o stažení jeho žádosti o zproštění funkce soudce okresního soudu ve Strakonicích.

Předsednictvo ČNR dále projednalo a schválilo Stanovisko předsednictva České národní rady k současné po litické situaci v následujícím znění:

Předsednictvo České národní rady

na své schůzi 14. prosince t.r. přijalo toto stanovisko:

Naše země prošla v posledních týdnech závažnými změnami, které v mnohém předurčí její tvář v příštích letech. Plně se projevila oprávněná nespokojenost lidu s pomalým postupem demokratizace a ekonomických reforem a s vážnými politickými chybami, k nimž docházelo.

Přímým podnětem k masovým vystoupením občanů se stal nezákonný a brutální zásah pořádkových sil proti manifestujícím studentům v Praze dne 17. listopadu t.r. Provolání předsednictva ČNR k těmto událostem, přijaté 20. listopadu t.r., vycházelo z mylných a nedostatečných informací a prohlašujeme je za chybné a neplatné.

Česká národní rada, jako nejvyšší zastupitelský sbor České socialistické republiky, je si vědoma své odpovědnosti za další rozvoj naší společnosti a je připravena se na současných změnách aktivně podílet.

Svoji dosavadní práci hodnotí předsednictvo ČNR, přes dosažené výsledky kriticky a považuje za nezbytné uskutečnit rozsáhlou rekonstrukci všech orgánů České národní rady. Vyjadřuje přitom přesvědčení, že rekonstruované předsednictvo České národní rady i výbory české národní rady budou v souladu s ústavou spolupracovat s vládou ČSR, aktivně se zapojí do přípravy svobodných voleb a významným podílem přispějí k překonání vážných společenských problémů v naší vlasti.

Předsednictvo České národní rady dále souhlasilo s upuštěním od projednání zásad zákona ČNR o opatřeních v soustavě ústředních orgánů státní správy ČSR, v jejichž čele stojí člen vlády ČSR, ve výborech České národní rady a s předložením návrhu o zkrácení zákonné lhůty 60 dnů od rozeslání tohoto návrhu zákona ČNR, poslancům ČNR až do jeho projednání v české národní radě, 18. schůzi ČNR,

- souhlasilo rovněž s upuštěním od projednání zásad zákona ČNR, předloženého skupinou poslanců ČNR, kterým se zrušuje zákonné opatření předsednictva České národní rady č. 17/1989 Sb., o přestupku proti opatřením k upevnění veřejného pořádku, ve výborech ČNR a s předložením návrhu na zkrácení zákonné lhůty 60 dnů od rozeslání tohoto návrhu zákona ČNR poslancům české národní rady až do jeho projednání v České národní radě, 18. schůzi české národní rady,

- schválilo ustavení pracovní skupiny ve složení poslanci Josef Kempný, Josef Mečl, Bohumír Rosický, Josef Kaňa, Jan Škoda, Jan Kotvald pro účast na jednání o rekonstrukci předsednictva České národní rady,

- stanovilo pořad 17. (mimořádné) schůze České národní rady a pověřilo jejím řízením místopředsedu České národní rady Josefa Kaňu,

- schválilo návrh předsedy ČNR, aby na 40. schůzi předsednictva České národní rady 14. prosince byli přítomni pouze členové předsednictva České národní rady a vedoucí Kanceláře České národní rady,

- jednalo o přípravě ustavení výboru české národní rady pro právní ochranu občanů.

V oblasti zákonodárné činnosti předsednictvo České národní rady

- vzalo na vědomí společnou zprávu výborů ČNR k zásadám zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 77/1978 Sb., o státní správě ve školství, ve znění zákona ČNR č. 49/1982 Sb., zákona ČNR č. 31/1984 Sb., a zákona ČNR č. 133/1985 Sb., a zákon ČNR č. 76/1978 Sb., o školských zařízeních, ve znění zákona ČNR č. 31/1984 Sb;

dále vzalo na vědomí, že poslancům České národní rady byl k informaci zaslán vládní návrh ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 100/1960 Sb., Ústava Československé socialistické republiky (tisk FS 217). V době, kdy jej Česká národní rada obdržela, byl již Federálním shromážděním schválen.

- souhlasilo s rozhodnutími předsedy ČNR, kterými přikázal, aby výbory ČNR projednaly návrhy vlády ČSR

- zásady zákona České národní rady o působnosti orgánů státní správy České socialistické republiky na úseku matrik, jména a příjmení a ověřování opisů a podpisů (tisk 135)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- vládní návrh zákona České národní rady o vydávání a šíření neperiodických publikací (vydavatelský zákon) - tisk 139

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- výbor ČNR pro kulturu a výchovu

- vládní návrh zákona České národní rady o přestupcích (tisk 141)

- všechny výbory české národní rady (kromě mandátového a imunitního)

- zásady zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 77/1978 Sb., o státní správě ve školství, ve znění zákona České národní rady č. 49/1982 Sb., zákona České národní rady č. 31/1984 Sb., a zákona české národní rady č. 133/1985 Sb., a zákon české národní rady č. 76/1978 Sb., o školských zařízeních, ve znění vyhlášeném pod č. 49/1984 Sb.

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- výbor ČNR pro školství a vědu

- vládní návrh zákona České národní rady o státním rozpočtu České socialistické republiky na rok 1990 a o změně zákona České národní rády č. 174/1982 Sb., o rozpočtovém určení výnosu a správě odvodů, důchodové daně a příspěvku na sociální zabezpečení (tisk 144)

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- ústavně právní výbor ČNR;

Předsednictvo České národní rady dále přikázalo

- vládní návrh zákona české národní rady o opatřeních v soustavě ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, v jejichž čele stojí člen vlády České socialistické republiky projednat všem výborům České národní rady a předložit společnou zprávu výborů schůzi České národní rady,

- návrh zákona ČNR, předložený skupinou poslanců ČNR, kterým se zrušuje zákonné opatření předsednictva ČNR č. 17/1989 Sb., o přestupku proti opatřením k upevnění veřejného pořádku, projednat ústavně právnímu výboru ČNR;

návrhy vlády ČSSR

- vládní návrh devizového zákona (tísk FS 172)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- výbor ČNR pro průmysl a stavebnictví

- výbor ČNR pro zemědělství a výživu

- výbor ČNR pro obchod, služby a dopravu

- zdravotní a sociální výbor ČNR

- výbor ČNR pro školství a vědu

- vládní návrh zákona o bankách a spořitelnách (tisk FS 173)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- vládní návrh zákona o odvodech do státního rozpočtu (tisk FS 174)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- výbor ČNR pro průmysl a stavebnictví

- výbor ČNR pro zemědělství a výživu

- výbor ČNR pro obchod, služby a dopravu

- vládní návrh zákona o důchodové dani a o změnách zákona č. 172/1988 Sb., o zemědělské dani, a zákona č. 116/1985 Sb., o podmínkách činnosti organizací s mezinárodním prvkem v Československé socialistické republice (zákon o důchodové dani) (tisk FS 175)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- výbor ČNR pro zemědělství a výživu

- výbor ČNR pro obchod, služby a dopravu

- vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 81/1966 Sb., o periodickém tisku a o ostatních hromadných informačních prostředcích (tisk FS 177)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro školství a vědu

- výbor ČNR pro kulturu a výchovu

- vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád) (tisk FS 178)

- všechny výbory České národní rady (kromě mandátového a imunitního)

- vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje trestní zákon č. 140/1961 Sb., a upravuje postih některých přestupků (tisk FS 179)

- všechny výbory české národní rady (kromě mandátového a imunitního)

- vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o přečinech č. 150/1969 Sb. (tisk FS 180)

- všechny výbory České národní rady (kromě mandátového a imunitního)

- vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 58/1965 Sb., o výkonu trestu odnětí svobody (tisk FS 181)

- ústavně právní výbor ČNR

- vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům (tisk FS 191)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- zdravotní a sociální výbor ČNR,

- zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 29/1984 Sb., o soustavě základních a středních škol (školský zákon) (tisk FS 193)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- výbor ČNR pro školství a vědu

- výbor ČNR pro kulturu a výchovu

- zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 39/1980 Sb., o vysokých školách (tisk FS 195)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- výbor ČNR pro školství a vědu

- výbor ČNR pro kulturu a výchovu

- návrh zákona o kolektivních pracovních sporech (tisk FS 198)

- všechny výbory České národní rady (kromě mandátového a imunitního)

- zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) (tisk FS 192)

- všechny výbory české národní rady (kromě mandátového a imunitního)

- zásady zákona o matrikách (tisk FS 194)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- zásady zákona, kterým se mění a doplňuje celní zákon č. 44/1974 Sb., ve znění zákona č. 117/1983 Sb. (tisk FS 196)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro plán a rozpočet

- výbor ČNR pro průmysl a stavebnictví

- výbor ČNR pro zemědělství a výživu

- výbor ČNR pro obchod, služby a dopravu

- zdravotní a sociální výbor ČNR

- výbor ČNR pro školství a védu

- zásady zákona o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích (tisk FS 197)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro průmysl a stavebnictví

- výbor ČNR pro zemědělství a výživu

- zdravotní a sociální výbor ČNR

- výbor ČNR pro školství a vědu

- výbor ČNR pro kulturu a výchovu

- vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění SSSR k souhlasu Mezinárodní úmluva o zjednodušení a sladění celních režimů a její přílohy

A. 2. O dočasných skladech zboží,

A. 3. O celních formalitách. vztahujících se na obchodní dopravní prostředky,

A. 4. O celním propouštění zásob,

C. 1. O vývozu zboží do volného oběhu v cizině (tisk FS 201)

- ústavně právní výbor ČNR

- zásady zákona o ochraně státního, hospodářského a služebního tajemství (tisk FS 203).

- všechny výbory České národní rady (kromě mandátového a imunitního)

- vládní návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 68/1979 Sb. o silniční dopravě a vnitrostátním zasílatelství (tisk FS 204)

- ústavně právní výbor ČNR

- výbor ČNR pro národní výbory a národnosti

- výbor ČNR pro průmysl a stavebnictví

- výbor ČNR pro zemědělství a výživu

- výbor ČNR pro obchod, služby a dopravu

- výbor ČNR pro školství a vědu

Předsednictvo České národní rady současně rozhodlo, aby výbory ČNR předložily ke všem návrhům příslušná stanoviska. Sněmovní tisky byly poslancům české národní rady průběžně zasílány.

Ve své kontrolní činnosti předsednictvo české národní rady projednalo a vzalo na vědomí

- zprávu vlády ČSR o legislativních záměrech vlády ČSR na rok 1990 a do konce V. volebního období a o dosavadních výsledcích plnění legislativních záměrů v roce 1989,

- informaci o postupu plnění usnesení vlád SSSR a ČSR k rozvoji příhraničních oblastí ČSR,

- průběžnou informaci generálního prokurátora ČSR,

- zprávu o plnění usnesení vlády ČSR týkajících se problematiky životního prostředí za léta 1987 - 1989 a ústní informace o zabezpečení úkolů vyplývajících z jednání ministrů pro životní prostředí sousedních států; jednání byli přítomni ministr lesního a vodního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu ČSR Jaroslav Boček a náměstek ministra vnitra a životního prostředí ČSR Antonín Eliáš,

- dále vzalo na vědomí zprávu o snižování administrativní pracnosti v činnosti národních výborů podle usnesení vlády ČSR č. 335/1986.

V oblasti zahraničních styků předsednictvo České národní rady vzalo na vědomí sdělení předsedy České národní rady o

- návštěvě pětičlenné delegace poslanců Zimbabwské republiky v české národní radě dne 19. října 1989,

- návštěvě poslanců České národní rady v Nejvyšším sovětu RSFSR ve dnech 3. - 7. října 1989,

- návštěvě poslanců české národní rady v Severním Porýní -Vestfálsku ve dnech 25. - 27. října 1989.

V Praze 18. prosince 1989

Josef Kemný

předseda České národní rady


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP