Vládní návrh
zákona České národní rady o přestupcích
228
Vládní návrh
Zákon
České národní rady
ze dne 1990
o přestupcích
Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:
§ 1
Základní ustanovení
Národní výbory a další orgány státní správy (dále jen "správní orgány") vedou občany k tomu, aby dodržovali zákony a jiné právní předpisy a respektovali práva spoluobčanů; dbají zejména o to, aby občané neztěžovali plnění úkolů státní správy a nerušili veřejný pořádek a občanské soužití.
Část I
Obecná část
§ 2
Pojem přestupku
/1/ Přestupkem je zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo v jiném zákoně, nejde-li o jiný správní delikt postižitelný podle zvláštních právních předpisů anebo o trestný čin.
/2/ Přestupkem není jednání, jímž někdo odvrací
a/ přiměřeným způsobem přímo hrozící útok na zájem chráněný zákonem nebo
b/ nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému zákonem, jestliže jím nebyl způsoben zřejmě stejně závažný následek než ten, který hrozil, a nebezpečí nebylo možno v dané situaci odvrátit jinak.
Zavinění
§ 3
K odpovědnosti za přestupek postačí zaviněni z nedbalosti, nestanoví-li zákon výslovně, že je třeba úmyslného zavinění.
§ 4
/1/ Přestupek je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel
a/ věděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že tento zájem neporuší nebo neohrozí nebo
b/ nevěděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ač to vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům vědět měl a mohl.
/2/ Přestupek je spáchán úmyslně, jestliže pachatel
a/ chtěl svým jednáním porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem nebo
b/ věděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, a pro případ, že jej poruší nebo ohrozí, byl s tím srozuměn.
/3/ Jednáním se rozumí i opomenutí takového konání, k němuž byl pachatel podle okolností a svých osobních poměrů povinen.
§ 5
Věk a nepříčetnost
/1/ Za přestupek není odpovědný, kdo v době jeho spáchání nedovršil patnáctý rok svého věku.
/2/ Za přestupek není odpovědný, kdo pro duševní poruchu v době jeho spáchání nemohl rozpoznat, že jde o porušení nebo ohrožení zájmu chráněného zákonem, nebo nemohl ovládat své jednání. Odpovědnosti se však nezbavuje ten, kdo se do stavu nepříčetnosti přivedl, byť i z nedbalosti, požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky. [§ 1 odst. 3 zákona ČNR č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.]
§ 6
Porušení povinnosti uložené právnické osobě
Za porušení povinnosti uložené právnické osobě odpovídá podle tohoto zákona ten, kdo za právnickou osobu jednal nebo měl jednat, a jde-li o jednání na příkaz, ten, kdo dal k jednání příkaz.
Působnost zákona
§ 7
/1/ Odpovědnost za přestupek se posuzuje podle zákona účinného v době spáchání přestupku; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, je-li to pro pachatele příznivější.
/2/ Pachateli lze uložit pouze takový druh sankce, který dovoluje uložit zákon účinný v době, kdy se o přestupku rozhoduje.
/3/ O ochranném opatření se rozhodne podle zákona účinného v době, kdy se o ochranném opatření rozhoduje.
§ 8
/1/ Podle tohoto zákona nebo jiného zákona se posuzuje přestupek, který byl spáchán na území České republiky.
/2/ Podle tohoto zákona se posuzuje též přestupek proti občanskému soužití podle § 49 odst. 1 písm. b/ a d/ a přestupek proti majetku podle § 50, který spáchal v cizině československý státní občan anebo cizinec [§ 1 odst. 3 zákona č. 68/1965 Sb., o pobytu cizinců na území Československé socialistické republiky.], který má trvalý pobyt na území České a Slovenské Federativní Republiky, pokud takové jednání nebylo v cizině projednáno. Jiný přestupek spáchaný v cizině československým státním občanem anebo cizincem, který má trvalý pobyt na území České a Slovenské Federativní Republiky, se posuzuje podle tohoto zákona nebo jiného zákona jen tehdy, jestliže jím uvedená osoba porušila povinnost, kterou má podle československých předpisů mimo území republiky, nebo jestliže to vyplývá z vyhlášených mezinárodních dohod, kterými je Česká a Slovenská Federativní Republika vázána.
§ 9
Jednání, které má znaky přestupku, jehož se dopustila osoba požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva, nelze jako přestupek projednat. Nelze ani vykonat sankci nebo v jejím výkonu pokračovat, jestliže se osoba, jíž byla sankce uložena, stala později osobou požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva.
§ 10
/1/ Podle zvláštních předpisů [Zákon č: 76/1959 Sb., o některých služebních poměrech vojáků, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 100/1970 Sb., o služebním poměru příslušníků SNB, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 142/1961 Sb., o kárné odpovědnosti soudců z povolání, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 60/1965 Sb., o prokuratuře, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 59/1965 Sb., o výkonu trestu odnětí svobody, ve znění pozdějších předpisů, rozkaz ministra spravedlnosti ČSR,kterým se vydává úplné znění Řádu výkonu trestu odnětí svobody v nápravně výchovných ústavech, ve znění změn a doplňků (reg. částka 32/1973 Sb.).] se projedná jednání, které má znaky přestupku, jehož se dopustily
a/ osoby podléhající vojenské kázeňské pravomoci, příslušníci Sboru národní bezpečnosti a příslušníci Sboru nápravné výchovy,
b/ soudci z povolání, prokurátoři a vyšetřovatelé prokuratury,
c/ osoby během výkonu trestu odnětí svobody.
/2/ Toto jednání se však projedná jako přestupek, pokud jeho pachatel přestal být osobou uvedenou v odstavci 1.
Sankce
§ 11
/1/ Za přestupek lze uložit tyto sankce:
a/ napomenutí,
b/ pokutu,
c/ zákaz činnosti,
d/ propadnutí věci.
/2/ Sankci lze uložit samostatně nebo s jinou sankci; napomenutí nelze uložit spolu s pokutou.
/3/ Od uložení sankce lze v rozhodnutí o přestupku upustit, jestliže k nápravě pachatele postačí samotné projednání přestupku.
§ 12
/1/ Při určení druhu sankce a její výměry se přihlédne k závažnosti přestupku, zejména ke způsobu jeho spácháni a jeho následkům, k okolnostem, za nichž byl spáchán, k míře zavinění, k pohnutkám a k osobě pachatele.
/2/ Za více přestupků téhož pachatele projednaných ve společném řízení se uloží sankce podle ustanoveni vztahujícího se na přestupek nejpřísněji postižitelný. Zákaz činnosti lze uložit, jestliže ho lze uložit za některý z těchto přestupků.
§ 13
/1/ Pokutu lze uložit do 1.000 Kčs, nestanoví-li zvláštní část tohoto zákona nebo jiný zákon pokutu vyšší.
/2/ V blokovém řízení (§ 84) lze uložit pokutu do 500 Kčs a v příkazním řízení (§ 87) do 2.000 Kčs.
/3/ Pokuta uložená národním výborem je příjmem národního výboru, který ve věci rozhodoval v prvním stupni. Pokuta uložená jiným správním orgánem České republiky je příjmem státního rozpočtu této republiky.
/4/ Příjmem národního výboru je též výnos pokut uložených jiným správním orgánem v blokovém řízení, pokud je národní výbor vymáhal.
§ 14
/1/ Zákaz činnosti lze uložit jen za přestupky uvedené ve zvláštní části tohoto zákona nebo v jiném zákoně a na dobu tam stanovenou, nejdéle na dva roky, a jde-li o činnost, kterou pachatel vykonává v pracovním nebo jiném obdobném poměru, nebo k níž je třeba povoleni nebo souhlasu státního orgánu, a spáchal-li pachatel přestupek touto činnosti nebo v souvislosti s ní.
/2/ Do doby zákazu činnosti se započítává doba, po kterou pachatel na základě opatření orgánu státní správy učiněného v souvislosti s projednávaným přestupkem nesměl již tuto činnost vykonávat.
/3/ Od výkonu zbytku zákazu činnosti lze po uplynuti poloviny doby výkonu této sankce upustit, jestliže pachatel přestupku způsobem svého života prokázal, že její další výkon není potřebný.
§ 15
/1/ Propadnutí věci lze uložit, jestliže věc náleží pachateli a věc
a/ byla ke spáchání přestupku"užita nebo určena, anebo
b/ byla přestupkem získána nebo byla nabyta za věc přestupkem získanou.
/2/ Propadnutí věci nelze uložit, je-li hodnota věci v nápadném nepoměru k povaze přestupku.
/3/ Vlastníkem propadlé věci se stává stát.
Ochranná opatření
§ 16
Ochrannými opatřeními jsou:
a/ omezující opatření,
b/ zabrání věci.
§ 17
/1/ Omezující opatření spočívá v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa a místnosti, v nichž se podávají alkoholické nápoje nebo se konají veřejné tělovýchovné, sportovní nebo kulturní podniky. Lze je uložit pachateli přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi (§ 30), přestupku proti veřejnému pořádku (§ 47 a 48) a přestupku proti občanskému soužití (§ 49).
/2/ Omezující opatření musí být přiměřené povaze a závažnosti spáchaného přestupku; lze je uložit jen spolu se sankcí a nejdéle na dobu jednoho roku.
§ 18
/1/ Nebylo-li uloženo propadnuti věci uvedené v § 15 odst. 1 písm. a/ nebo b/, lze rozhodnout, že se taková věc zabírá, jestliže
a/ náleží pachateli, kterého nelze za přestupek stíhat, nebo
b/ nenáleží pachateli přestupku
a jestliže to vyžaduje bezpečnost osob nebo majetku anebo jiný obecný zájem.
/2/ O zabrání věci nelze rozhodnout, jestliže od jednání majícího znaky přestupku uplynuly dva roky. Ustanoveni § 15 odst. 2 platí obdobně.
/3/ Vlastníkem zabrané věci se stává stát.
§ 19
Zvláštní ustanoveni o mladistvých
/1/ Při posuzování přestupku osoby, která v době jeho spáchání dovršila patnáctý rok a nepřekročila osmnáctý rok svého věku (dále jen "mladistvý"), se přihlíží ke zvláštní péči, kterou společnost věnuje mládeži.
/2/ Přestupek mladistvého nelze projednat v příkazním řízení.
/3/ Horní hranice pokuty se mladistvých snižuje na polovinu, přičemž však nesmí být vyšší než 2.000 Kčs. V blokovém řízení nelze uložit mladistvému pokutu vyšší než 200 Kčs.
/4/ Zákaz činnosti lze mladistvému uložit nejdéle na dobu jednoho roku, nebránil-li by výkon této sankce jeho přípravě na povolání.
§ 20
Zánik odpovědnosti za přestupek
Přestupek nelze projednat, uplynul-li od jeho spáchání jeden rok; nelze jej též projednat, popřípadě uloženou sankci nebo její zbytek vykonat, vztahuje-li se na přestupek amnestie.
Část II
Zvláštní část
Přestupky proti pořádku ve státní správě
§ 21
Přestupky proti pořádku ve státní správě vyskytující se na více úsecích státní správy
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ nevede nebo nesprávně vede evidenci nebo záznamy anebo nepodá přiznání, vyúčtováni nebo hlášení, pokud jsou stanoveny obecně závazným právním předpisem,
b/ neoprávněně zhotoví reprodukci ceniny nebo neoprávněně zhotoví nebo uvede do oběhu předmět, který by mohl být zaměněn s ceninou nebo s razítkem státního orgánu nebo organizace bez úmyslu se obohatit nebo padělat veřejnou listinu nebo uvedené předměty,
c/ úmyslně uvede nesprávný nebo neúplný údaj orgány státní správy anebo mu požadovaný údaj zatají, ač má povinnost takový údaj uvést,
d/ úmyslně neoprávněně užívá vědeckou nebo uměleckou hodnost nebo titul absolventa vysoké školy,
e/ úmyslně zničí, poškodí nebo neoprávněně odstraní nebo poruší úřední uzávěru nebo úřední značku,
f/ úmyslně zničí, poškodí nebo neoprávněně odstraní veřejnou vyhlášku nebo pozmění její obsah,
g/ úmyslně podá nepravdivou nebo neúplnou svědeckou výpověď ve správním řízení anebo úmyslně uvede nepravdivý údaj v čestném prohlášení u orgánu státní správy,
h/ úmyslně neoprávněně vystupuje jako veřejný činitel,
ch/ úmyslně nedodrží omezující opatření uložené v přestupkovém řízení.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až d/ lze uložit pokutu do 1.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. e/ až ch/ pokutu do 3.000 Kčs.
§ 22
Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ poruší obecně závazný právní předpis o bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,
b/ porušením obecně závazného právního předpisu podle písm. a/ bezprostředně ohrozí bezpečnost nebo plynulost silničního provozu nebo způsobí dopravní nehodu.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ lze uložit pokutu do 1.000 Kčs a je-li přestupek spáchán řidičem motorového vozidla tím, že se odmítl podrobit dechové zkoušce nebo, byla-li dechová zkouška pozitivní, odmítl se podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ač to u odběru krve nebylo spojeno s nebezpečím pro jeho. zdraví, lze za něj uložit pokutu do 5.000 Kčs a zákaz činnosti do jednoho roku. Za přestupek podle odstavce 1 písm. b/ lze uložit pokutu do 5.000 Kčs a zákaz činnosti do jednoho roku.
§ 23
Ostatní přestupky na úseku dopravy a přestupky na úseku silničního hospodářství
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ úmyslně zničí, poškodí, znečistí nebo neoprávněně odstraní, zamění, pozmění, zakryje, přemístí nebo umístí dopravní značku, návěstidlo, signální nebo návěstní znak, signální nebo návěstní zařízení, informační zařízení pro cestující, vyvěšený jízdní řád, označení zastávky veřejné dopravy nebo jiného dopravního zařízení anebo neoprávněně používá takové zařízení,
b/ uzavře bez povolení pozemní komunikaci anebo překročí lhůtu stanovenou pro uzavírku nebo pro zvláštní užívání pozemní komunikace,
c/ provozuje nepovolenou nebo zakázanou činnost v ochranném pásmu dráhy či pozemní komunikace nebo pozemního leteckého zařízení anebo v územním obvodu vnitrozemského přístavu,
d/ poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro stavbu či provoz civilních letadel včetně kluzáků,
e/ nesplní povinnost uloženou státním orgánem ke zdoláni mimořádně naléhavých přepravních potřeb,
f/ provozuje dopravu bez povolení nebo poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro provozování dopravy,
g/ porušením povinnosti stanovené obecně závazným právním předpisem ohrozí bezpečnost nebo plynulost železničního, leteckého nebo plavebního provozu nebo způsobí v takovém provozu dopravní nehodu,
h/ poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro dopravu nebo přepravu nebezpečných věcí,
ch/ znečistí nebo poškodí pozemní komunikaci tak, že způsobí závadu v její sjízdnosti nebo schůdnosti,
i/ úmyslně poškodí dopravní stavbu nebo jiné zařízení, které je součástí této stavby, anebo úmyslně naruší činnost sdělovacího nebo zabezpečovacího zařízení,
j/ odmítne podrobit se dechové zkoušce nebo, byla-li dechová zkouška pozitivní, podrobit se lékařskému vyšetřeni ke zjištěni, zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ač to u odběru krve nebylo spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví, jestliže se tak stalo v souvislosti s řízením železničního, leteckého nebo plavebního provozu.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až f/ lze uložit pokutu do 3.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. g/ až j/ pokutu do 5.000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. d/, g/ a j/.
§ 24
Přestupky na úseku podnikání
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ poškodí jiného na ceně, jakosti, množství nebo hmotnosti při prodeji zboží nebo poskytování jiných služeb,
b/ v obchodě nebo při jiném podnikáni zpracovává, prodává nebo v souvislosti s tím skladuje nebo po provedené opravě či úpravě vydává zboží z drahých kovů, které neodpovídá právním předpisům o jeho povinném přezkoušení nebo úředním označeni,
c/ padělá nebo úmyslně zneužije úřední značku pro zboží z drahých kovů anebo úmyslně uvede do oběhu zboží označené takovou značkou,
d/ neoprávněně provozuje obchodní, výrobní či jinou výdělečnou činnost.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až c/ lze uložit pokutu do 5.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. d/ pokutu do 10.000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až c/.
§ 25
Přestupky na úseku hospodářských styků se zahraničím
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně zřídí nebo provozuje obchodní zastupitelství zahraniční osoby v České republice,
b/ při provádění zahraničně hospodářské činnosti poruší zákaz, omezení nebo podmínku stanovené na základě obecně závazného právního předpisu,
c/ neoprávněně provádí zahraničně hospodářskou činnost.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ a b/ lze uložit pokutu do 5.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. c/ pokutu do 10.000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. b/.
§ 26
Přestupky na úseku hospodařeni s byty a nebytovými prostory
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně protiprávně získá, obsadí nebo užívá byt nebo nebytový prostor.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 5.000 Kčs.
§ 27
Přestupky na úseku financí a československé měny
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně zhotoví reprodukci zákonných peněz, šeku, cenného papíru nebo platební karty anebo neoprávněně zhotoví nebo uvede do oběhu předmět, který by mohl být zaměněn se zákonnými penězi, šekem, cenným papírem nebo platební kartou,
b/ poruší povinnost spolupůsobit v řízení daňovém, odvodovém, poplatkovém nebo o jiné podobné dávce.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 5.000 Kčs.
§ 28
Přestupky na úseku práce a sociálních věcí
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ ztíží péči osvojitele nebo výchovu osvojence neoprávněným prozrazením nebo rozšířením údajů o osvojení,
b/ maří výkon ochranné výchovy nezletilého anebo narušuje výchovu dítěte svěřeného do výchovy jiného občana než rodiče nebo do pěstounské péče,
c/ jako cizinec je zaměstnán v České republice bez pracovního povolení, pokud je takového povolení třeba,
d/ neoprávněně zprostředkovává pracovní činnost.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ a b/ lze uložit pokutu do 5.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. c/ a d/ pokutu do 10.000 Kčs.
§ 29
Přestupky na úseku zdravotnictví
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ úmyslně zmaří, ztíží nebo ohrozí poskytnutí zdravotnické služby nebo se nepodrobí povinnému vyšetření nebo léčeni,
b/ nedodrží opatření uložené ke snížení hluku a vibrací nebo znečistí ovzduší škodlivinami nad stanovenou přípustnou mez,
c/ nedodrží opatření stanovené na ochranu přírodních léčebných lázní nebo přírodního léčivého zdroje,
d/ ohrozí nebo poruší zdravotní nezávadnost poživatin nebo pitné vody,
e/ padělá nebo úmyslně neoprávněně změní lékařskou zprávu nebo zdravotní průkaz anebo zneužije lékařskou dokumentaci,
f/ poruší povinnost stanovenou obecně závazným právním předpisem pro dodržování hygienických požadavků na pracovní prostředí,
g/ poruší povinnost při zacházení s jedy, omamnými látkami, psychotropními látkami nebo jinými látkami škodlivými zdraví anebo poruší povinnost k ochraně zdraví před ionizujícím zářením,
h/ poruší zákaz nebo nesplní povinnost stanovenou nebo uloženou v souvislosti s předcházením a výskytem přenosných nemocí,
ch/ padělá lékařský předpis nebo pozmění jeho obsah v úmyslu, aby ho bylo použito jako pravého, nebo užije takového předpisu jako pravého anebo poskytne tiskopis lékařského předpisu jinému v úmyslu, aby ho bylo použito k paděláni, nebo v témže úmyslu odcizí či jinak neoprávněně získá takový tiskopis.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až f/ lze uložit pokutu do 3.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. g/ až ch/ pokutu do 5.000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. g/ a ch/.
§ 30
Přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ prodá, podá nebo jinak umožní požití alkoholického nápoje osobě zjevně ovlivněné alkoholickým nápojem nebo jinou návykovou látkou, osobě mladší osmnácti let nebo osobě, o níž ví, že bude vykonávat zaměstnání nebo jinou činnost, při niž by mohla ohrozit zdraví lidi nebo poškodit majetek,
b/ neoprávněně prodá, podá nebo jinak umožní druhé osobě škodlivé užívání jiné návykové látky, než je alkohol,
c/ se nepodrobí opatření postihujícímu nadměrné požívání alkoholických nápojů nebo užívání jiných návykových látek,
d/ úmyslně vyrobí líh nebo destilát bez povolení anebo úmyslně líh nebo destilát bez povolení vyrobený přechovává nebo uvádí do oběhu,
e/ úmyslně umožňuje požívání alkoholických nápojů nebo užívání jiných návykových látek osobě mladší osmnácti let, ohrožuje-li tím její tělesný nebo mravní vývoj,
f/ požije alkoholický nápoj nebo užije jinou návykovou. látku, ačkoliv ví, že bude vykonávat zaměstnání nebo jinou činnost, při níž by mohl ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek,
g/ po požití alkoholického nápoje nebo užiti jiné návykové látky vykonává činnost uvedenou v písmenu f/,
h/ ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholického nápoje nebo užitím jiné návykové látky, vykonává činnost uvedenou v písmenu f/.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/, b/, c/, d/ a f/ lze uložit pokutu do 3.000 Kčs, za přestupek podle odstavce 1 písm. e/ a g/ pokutu do 5.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. h/ pokutu do 10.000 Kčs; zákaz činnosti do šesti měsíců lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. f/, do jednoho roku za přestupek podle odstavce 1 písm. g/ a do dvou let za přestupek podle odstavce 1 písm. h/.
§ 31
Přestupky na úseku školství a výchovy mládeže
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo ohrožuje výchovu a vzdělávání nezletilého zejména tím, že nepřihlásí dítě k povinné školní docházce nebo zanedbává péči o povinnou školní docházku žáka.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 3.000 Kčs.
§ 32
Přestupky na úseku kultury
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně uspořádá divadelní nebo filmové představení, hudební nebo jinou veřejnou produkci, výstavu, přednášku nebo podnik lidové zábavy anebo nedodrží podmínky stanovené pro jejich pořádání,
b/ neoprávněně užije dílo ve smyslu práva autorského nebo umělecký výkon,
c/ poruší obecně závazný právní předpis o ochraně předmětů nebo souborů předmětů muzejní nebo galerijní hodnoty,
d/ poruší obecně závazný právní předpis ve věcech církví a náboženských společností.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až d/ lze uložit pokutu do 3.000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. b/.
§ 33
Přestupky na úseku lesního hospodářství
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ naruší půdní kryt lesa nepovolenou těžbou,
b/ poruší povinnost stanovenou k ochraně lesního porostu před zvláště nebezpečnými škůdci nebo chorobami,
c/ neoprávněně zabere pozemek z lesního půdního fondu nebo omezí jeho využívání bez rozhodnutí orgánu státní správy.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ a b/ lze uložit pokutu do 3.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. c/ pokutu do 5.000 Kčs.
§ 34
Přestupky na úseku vodního hospodářství
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ vysadí, pokácí nebo odstraní bez povolení strom nebo keř v zátopovém území anebo těží bez povolení říční materiál z koryta vodního toku,
b/ nakládá bez povolení nebo v rozporu s ním s povrchovou nebo podzemní vodou, pokud je takového povolení třeba,
c/ poškodí vodohospodářské dílo nebo zařízení sloužící vodnímu hospodářství,
d/ zřídí nebo zruší bez povolení nebo v rozporu s ním vodohospodářské dílo nebo vodovodní anebo kanalizační přípojku,
e/ znečistí povrchovou nebo podzemní vodu anebo ohrozí její jakost nebo zdravotní nezávadnost,
f/ nesplní povinnost uloženou vodohospodářským orgánem nebo povodňovou komisí při povodni,
g/ vypustí bez povolení nebo v rozporu s ním odpadní vodu do povrchové nebo podzemní vody, popřípadě do veřejné kanalizace.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až c/ lze uložit pokutu do 3.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. d/ až g/ pokutu do 5.000 Kčs.
§ 35
Přestupky na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství
/1/ Přestupku se dopustí ten, kdo
a/ neoprávněně vyrobí, doveze, uvede do oběhu nebo neoprávněně či nesprávně použije chemický nebo biologický přípravek na ochranu rostlin,
b/ nesplní opatření uložené podle obecně závazných právních předpisů o ochraně zemědělského půdního fondu, o rostlinné výrobě, o živočišné výrobě, o myslivosti nebo o rybářství,
c/ poruší povinnost stanovenou k ochraně rostlin před zvláště nebezpečnými škůdci nebo chorobami,
d/ neoprávněně provede změnu kultury pozemku, který je součástí zemědělského půdního fondu, anebo neoprávněně odejme zemědělskou půdu zemědělské výrobě nebo neoprávněně provádí činnost poškozující zemědělskou výrobu na takové půdě,
e/ úmyslně neoprávněně zasáhne do práva myslivosti nebo do výkonu rybářského práva anebo úmyslně loví zvěř nebo chytá ryby v době hájení.
/2/ Za přestupek podle odstavce 1 písm. a/ až c/ lze uložit pokutu do 3.000 Kčs a za přestupek podle odstavce 1 písm. d/ a e/ pokutu do 5.000 Kčs; zákaz činnosti do jednoho roku lze uložit za přestupek podle odstavce 1 písm. e/.