ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1990

VI. volební období

48

Návrh předsednictva České národní rady na Prohlášení České národní rady k výročí 21. srpna 1968

Česká národní rada se usnesla na tomto Prohlášení:

"21. srpen 1968 znamená v dějinách našich národů a československé státnosti. jeden z nejtragičtějších vykřičníků. Agresory byla tehdy pošlapána svrchovanost našeho státu, hrubě porušeno a ignorováno mezinárodní právo. Na dalších více než 21 let se postupně vrátila moc opět do rukou těch, kteří již předtím neváhali ve jménu pochybené ideologie a její totalitní praxe zničit tisíce lidských životů, zmařit tisíce a tisíce lidských osudů.

Nejinak tomu bylo v období tzv. normalizace. Naše země se propadla do hluboké duchovní a politické krize, na pokraji zhroucení se ocitlo naše hospodářství, deformace a devastace se nevyhnuly žádné oblasti naší společnosti.

Považujeme proto za čestnou povinnost svobodně zvolených poslanců České národní rady, abychom na její půdě a při první plenární schůzi podzimního zasedání vzpomněli tragické srpnové výročí. Duchovní a mravní síla lidských obětí, odhodlaný vzdor a víra žít v pravdě nikdy neztratila pokračovatele a vyústila v listopad 1989, který nám všem otevřel cestu k demokracii. Na živé poselství lidí, kteří statečně hájili ideály demokracie a spravedlnosti nesmíme zapomínat."

V Praze 31. 8. 1990

Dagmar Burešová v.r.

předsedkyně České národní radySouvisející odkazyPřihlásit/registrovat se do ISP