ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

423 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jana Květa

na předsedu vlády České republiky Petra Pitharta

ve věci zabezpečení příznivého stavu vědy a vysokého školství v České republice

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petr Vopěnka zaslal odpověď na interpelaci poslance Jana Květa dopisem ze dne 5. prosince 1991.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1 989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petra Vopěnky na interpelaci poslance Jana Květa, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 9. ledna 1 992

Dagmar Burešová, v. r.

Příloha: 2 listy

Vážený pane poslanče,

předseda vlády ČR pan JUDr. Petr Pithart mě pověřil, abych se zabýval Vaší interpelací, týkající se zabezpečení příznivého stavu vědy a vysokého školství.

Činím tak rád, neboť s "Memorandem vědců z vysokých škol a Československé akademie věd" z 20. 9. t. r. se osobně ztotožňuji a jako člen vlády ČR vyvíjím snahu jeho zásadní myšlenky v kontextu politiky ČR uplatňovat a prosadit.

Skutečnost, že vysoké školy jsou ve smyslu vysokoškolského zákona vrcholnými vzdělávacími, vědeckými a uměleckými institucemi, se již promítá do významných úkolů, kterými jsem byl jako ministr pověřen usneseními vlády ČR při přípravě zákonné úpravy v oblasti vědy a financování vědecké činnosti. Vláda ČR ve svém usnesení č. 123/91 "Návrh politiky vlády ČR v oblasti vědy, výzkumu, rozvoje techniky a technologií" ze dne 17. dubna 1991 uložila ministrovi pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR a ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy ČR, aby ve spolupráci s ministrem financí ČR a příslušnými představiteli ČSAV předložili vládě ČR návrh na nový způsob financování vědy v ČR a návrh zásad zákona o vědě a technologiích.

Návrh zásad zákona o vědě a technologiích, který zahrnuje i nový způsob financování vědy, je zpracováván MHPR ČR a MŠMT ČR ve spolupráci s MF ČR, ČSAV a také s Radou vysokých škol. V současné době bylo uzavřeno vnější připomínkové řízení k tomuto materiálu. Připomínky z tohoto řízení budou do návrhu zásad zákona podle své závažnosti zapracovány. Na poradě, která se uskutečnila dne 25. listopadu t. r. pod vedením místopředsedy vlády ČR doc. Baudyše bylo dohodnuto, že po zapracování připomínek bude návrh zásad zákona o vědě a technologiích předložen legislativní radě vlády ČR tak, aby v co nejkratší době mohl být návrh zásad tohoto zákona předložen vládě ČR.

Vypracování návrhů zákona FS o fondu pro vědu a technologie a zákona o Učené společnosti ČSFR je v kompetenci federálních orgánů a předpokládám, že o současném stavu jejich přípravy a obsahu jste z titulu své funkce informován.

K požadavku "memoranda", aby bylo zaručeno právo přístupu občanů k vysokoškolskému vzdělání bez ohledu na schopnost hradit předepsané poplatky, poznamenávám, že studenti vysokých škol dosud žádné poplatky, s výjimkou správních, hradit nemusí. Osobně jsem zastáncem myšlenky bezplatného vysokoškolského vzdělání. S ohledem na současný i předpokládaný nedostatek zdrojů ze státního rozpočtu pro tuto oblast však nemohu vyloučit, že zavedení určitých poplatků za vysokoškolské studium se může stát nezbytným.

S pozdravem.

V Praze 5. prosince 1991 Petr Vopěnka, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP